Oslavy

můj kontakt můj příběh můj dárek

Můj kontakt

Chci vědět o všem, co se na mé škole děje. Nebo ne – chci vědět jen o tom, co souvisí s nadcházejícím výročím. Nebo ne – chci vědět o… Víte co? Prostě nám zašlete kontakt. Budeme vás informovat o všem, co považujeme za důležité a hodné sdílení. Rádi vás uvidíme na všech akcích, které škola pořádá.

Zaslat kontakt

Můj příběh

To za našich mladých let… Slýchali jsme to všichni. Ale ti mladí by to přece měli vědět, ne? Jak to tehdy všechno bylo. Předejte dál vlastní příběh. Podělte se o vzpomínku, zašlete nám příběh, který vám ze školních dob utkvěl v paměti, sdílejte s námi fotky, které nejspíše nikdo jiný nemá. Neplánujeme si to syslit a křečkovat pro sebe – příspěvky zveřejníme přinejmenším v internetové interaktivní kronice.

Pište na adresu: stolet@gymelg.cz.

Můj dárek

Nemůžete přijít? Nejste psavci a všechny fotky se ztratily při stěhování? A přesto chce svoji školu podpořit? To jsme moc rádi! Pošlete peněžní dar (na účet Spolku rodičů a přátel školy gymnázia Elgartova: bankovní spojení: 2500738502/2010)

Milá absolventko, milý absolvente!

    Zdalipak si na mě ještě někdy vzpomeneš? Zdalipak někdy projdeš místy, kudy každé ráno procházely zástupy studentů, mezi nimi i Ty? Zdalipak Ti na mysl čas od času vytane vzpomínka na přísnou češtinářku či veselého chemika?

...číst dál dopis absolventům

Ale vždyť já vím, že ano – to byla spíše řečnická otázka. Jak by kdokoliv mohl zapomenout na všechno dobré i zlé, co nás na střední škole potká? Přechod od dětství do dospělosti, první lásky, slzy nad prachšpatným vysvědčením, studentské vtípky, učitelské archetypy – a to vše za pár let, na která brzy zapomeneme. A na která vzpomínáme celý život.

    Školy neumírají. Jejich pověst zůstává nejméně tak dlouho, dokud vzpomíná poslední absolvent. A některé školy se mají obzvlášť k světu. Říká se, že čím je víno starší, tím je lepší. Víno jsem nikdy nepila (jsem, přece jenom, školou), i když mými útrobami ho proteklo mnoho. O školách by ale mělo existovat podobné rčení. U dámy není slušno uvádět věk, nicméně pravdou je, že mi bude sto let. Ano, je to tak. Bude mi sto let. Ve vzpomínkách jsem zažila konec první světové války, viděla jsem bídu i slávu první republiky, třásla jsem se hrůzou ve druhé světové válce, pozorovala převraty a politické kotrmelce v letech 1948, 1968, 1989, radovala se v nadšených devadesátých letech, vidím současnost a dnešní mladé lidi. A pořád tu jsem. Pořád stojím, třebaže se v průběhu let měnila místa, kde jsem stála. Pořád plním tu funkci, která mi byla na začátku uložena: vzdělávat, vychovávat.   

   Bude mi sto let. A s láskou vzpomínám na všechny studenty. Věřím, že s láskou vzpomínají i oni na mě. A věřím, že svou troškou do mlýna přispějí k výročním oslavám i oni. Tedy vy, kteří tento vzkaz čtete. Co můžete udělat?

  1. V první řadě přijít! Plánujeme mnohé a rádi vás uvidíme a též vás chceme o akcích informovat. Svůj aktuální kontakt nám zašlete prostřednictvím formuláře.

  2. Nemůžete přijít, ale rádi byste se podělili o svoje zážitky, zkušenosti a vzpomínky? Napište nám nebo pošlete staré fotky na mail stolet@gymelg.cz.

  3. Nemůžete přijít, nejste psavci, a přesto chcete svoji školu podpořit? Pošlete peněžní dar (na účet Spolku rodičů a přátel školy gymnázia Elgartova: bankovní spojení: 2500738502/2010)

    Milá absolventko, milý absolvente, vážení přátelé. Možná se to nezdá, ale nejste zapomenuti, nejste ztraceni. Jste moji absolventi. Podle různých ročenek a almanachů se může zdát, že zůstal jen výčet jmen. Ale já si to všechno dobře pamatuji. Za každým jménem je příběh. Za každým příběhem jsou základy, které byly položeny mimo jiné při docházce na střední školu. Bylo mi ctí být u toho. Bylo mi ctí být součástí Tvého příběhu.

Tvé husovické gymnázium, Tvá Elgartka 

 

Oslavy, na které Vás tímto srdečně zveme, vyvrcholí v sobotu 6. dubna 2019.

Slavnostní den začne v 9 hodin mší v kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Husovicích, celebrovanou duchovním správcem kostela, p. Ignácem Vojtěchem Majvaldem. Následně bude gymnázium otevřeno veřejnosti, absolventi si mohou školu prohlédnout, zavzpomínat, posoudit, jak se od dob jejich studií změnila. V 16 hodin začne poslední část oslav, slavnostní koncert gymnázia a poté setkání studentů, profesorů, absolventů a příznivců školy v konventu Milosrdných bratří na Vídeňské ulici.

Výroční ples v Besedním domě 23. února

Ples již několik let vymýšlí profesor Petr Odstrčil ve spolupráci s dobrovolníky z peer-programu. Letošní ples bude výjimečný. Sté výročí založení gymnázia vybízí k důstojným oslavám, proto se ples nebude konat v Babylonu na Kounicově, nýbrž v nejreprezentativnějším sále, který Brno nabízí: v Besedním domě. Bohatý program bude uzpůsoben prostorám i slavnostní atmosféře. Stálice posledních let a většiny plesů ale zůstávají – těšíme se na štědrou tombolu, tradičně vynikající předtančení studentů i na půlnoční učitelské vystoupení.

Rezervace vstupenek a podrobné informace

O minulých plesech

Autorská čtení

V dubnu a květnu 2018 se odehrál „prolog“ k oslavám stého výročí založení školy. Pozvali jsme čtyři spisovatele a jednu spisovatelku, proběhla autorská čtení, diskuze se studenty i s publikem, vše v příjemné a družné atmosféře.

Více zde: gymelg.cz/autorska-cteni

Autorská čtení na Elgartce

Pozvání přijali: Dora Kaprálová, Arnošt Goldflam,
Michal Přibáň, Vít Slíva a Martin Reiner.

Dora Kaprálová Arnošt Goldflam Michal Přibáň Vít Slíva Martin Reiner
(jména i obrázky vedou na povídání o jednotlivých čteních)
Elgartiana

Elgartiana

Konec listopadu patří již tradičně festivalu Den poezie. V jeho rámci jsme si vyzkoušeli nejrůznější formy divadelních a zážitkových programů – návštěvníci mohli putovat po stopách Karla Hynka Máchy, zkusit si literární únikové hry, zabloudit v nejrůznějších labyrintech...

...a v roce 2014 si zajít na interaktivní divadelní výstavu s názvem Elgartiana. Ta se nám zalíbila natolik, že jsme se rozhodli její koncept po čtyřech letech zopakovat.

Ze žáků se staly živé obrazy, které si návštěvník spustil dle pokynů před každým stanovištěm. No, a pak už to bylo jako v divadle: stačilo pohodlně se usadit (či pohodlně postát) a koukat.

Více zde: gymelg.cz/elgartiana

Novoroční koncert

Začátek ledna si nelze představit bez novoročního koncertu. Ten letošní byl již devatenáctý v řadě. Vystoupil opět sbor Musicomania pod vedením profesorky Soni Cupákové a studenti i absolventy Elgartky, na varhany doprovázela Marie Karasová.

Pozvánka na koncert 2019
O novoročním koncertě 2018
O novoročním koncertě 2017