Praga semper viva

Literárně historická exkurze do Prahy má na našem gymnáziu již dlouholetou tradici. Studenti tří čtvrtých ročníků jeli ve dnech 18.-20. října navštívit naši stověžatou matičku.

Prvního dne jsme zavítali na Pražský hrad, kde jsme si s odborným výkladem paní průvodkyně prohlédli podrobně Chrám sv.Víta, hrobku českých králů a Královský palác s Vladislavským sálem. Cestou na Hrad jsme zvládli prohlídku Kampy, Karlova mostu, chrámu sv.Mikuláše a Nerudovu ulici. Studenti měli za úkol připravit si informace každý o jedné památce. Někdy bylo ovšem nutno kusé výklady drobně doplnit…

Bývá zvykem, že oba večery navštívíme nějaké dobré divadelní představení. Tentokrát padla volba na divadlo Fidlovačka a představení Záhada. Autor E.E. Schmitt napsal výbornou komorní psychologickou hru s téměř detektivní zápletkou. Dva herci – Tomáš Töpfer a Otakar Brousek ml. zvládli náročné úkoly výborně, studentům se hra moc líbila. Další třída zhlédla muzikál Sugar v divadle Pod Palmovkou. Film Někdo to rád horké viděl zřejmě každý, takže pro další inscenace je to výzva a Palmovka se zhostila svého úkolu se ctí.

Druhého dne jsme mohli obdivovat historickou budovu Národního divadla, foyer, hlediště a zapózovali jsme i na prknech jeviště! Pak už následovaly uličky a ulice Starého a Nového Města – Národní třída, Františkánská zahrada, palác Lucerna, Václavské náměstí, socha sv.Václava, Národní muzeum, Stavovské divadlo, Karolinum, Dům U Černé matky boží, Obecní dům, Staroměstské nám., orloj, Týnský chrám, socha Jana Husa, Palachovo náměstí, Rudolfinum. Prohlídku jsme korunovali návštěvou Staronové synagogy, kde nám výklad přiblížil židovské náboženství a způsob života tohoto vzdělaného národa s tragickým osudem.

Večer jsme navštívili krásné Vinohradské divadlo a zhlédli klasickou hru od Moliéra Tartuffe. Pojetí se nesnažilo o násilnou aktualizaci, myšlenka manipulace s lidmi je věčná, inscenace byla nápaditá s výbornými výkony herců.

Posledního dne nás očekával velebný Vyšehrad, prohlédli jsme si Slavín s hroby mnoha významných osobností, rotundu sv. Martina a pokochali se vyhlídkou na Vltavu a Barrandov.

Myslím, že to byly tři dny plné nových dojmů a poznatků. Jen počasí jeden den pozlobilo…

A zpátky domů, do Brna!

/ damik/