Autorská čtení na Elgartce

V dubnu a květnu se z Elgartky stane literární centrum Husovic. Přijďte se zaposlouchat do výrazných hlasů současné české literatury, z nichž každý má blízko k Brnu.

Autorská čtení jsou součástí většího projektu, je předzpěvem oslav stoletého výročí školy. Ale nejdříve o autorských čteních. Každé proběhne v pátek od 16:30, bude přibližně na hodinu a v rámci této hodiny bude přišedší autor krátce vyzpovídán, následně se můžete těšit na samotné čtení a ke konci bude prostor na diskuzi. Kromě prvního čtení budou všechna setkání moderována studenty gymnázia – bude to povětšinou jejich premiéra v moderátorské roli, zveme tedy třeba i na v budoucnu slavné tváře televizních obrazovek… Ještě dodáváme, že celá akce je pro veřejnost – vezměte kamarády, příbuzné či náhodné kolemjdoucí a doražte. Vstupné je dobrovolné, studenti nekoušou a pozvaní hosté reprezentují to nejlepší ze současné české literatury.

Můžete nás sledovat i na Facebooku.

Na koho se můžete těšit:

6. dubna, 16:30 – Dora Kaprálová (událost na Facebooku zde)

Můžete mít v duši Brno, i když zrovna bydlíte v Berlíně. Dora Kaprálová v Německu žije již dlouho, ale vystudovala v Brně (ne, nechodila k nám – maturovala na Jarošce, se kterou máme dobré vztahy, viz zde). Její dvě původní "dospělé" knihy jsou básnické a deníkové, neobvyklé i všednodenní, podivným způsobem prolíná Zimní kniha o lásce (2014) do Berlínského zápisníku (2016), jako by autorka ani nepsala více knih, jako by spíš pokračovala v jedné. Je dcerou básníka Zena Kaprála, publikovala knižní rozhovor s Květou Legátovou (Návraty do Želar, 2005; poznámka pro maturanty: Želary máte v maturitní četbě, můžete se na Květu Legátovou přijít zeptat…) a píše reportáže, mimo jiné pro časopisy Host a Reportér.

13. dubna, 16:30 – Arnošt Goldflam (událost na Facebooku zde)

Jedna z vlivných osobností českého divadla, profesor divadelní fakulty JAMU, herec, režisér, spisovatel, dramatik a v neposlední řadě absolvent Elgartky. Ač už tam dlouhá léta nepůsobí, stále ho máme v paměti jako výraznou osobnost původně prostějovského, dnes brněnského HaDivadla, kde se aktuálně hraje jeho nejúspěšnější hra, Doma u Hitlerů (v HaDivadle s podtitulem Historky z Hitlerovic kuchyně). Později narození jej budou znát z pohádky Lotrando a Zubejda, kde ztvárnil roli obchodníka Lustiga. Zavítá k nám v krátké době podruhé, v roce 2015 četl našim studentům v rámci Literáního víkendu (více informací zde, to je krátká verze, pokud vám to nestačí, čtěte zde).

27. dubna, 16:30 – Michal Přibáň (událost na Facebooku zde)

Pokud nejste literárními vědci, je pravděpodobné, že vám toto jméno nic neřekne. Pokud jste literárními vědci, naskočí vám představa dlouholeté titěrné práce na mnoha projektech, za které zmiňme alespoň vynikající antologie Z dějin českého myšlení o literatuře 1945–1989, internetový Slovník české literatury po roce 1945 nebo chystaná Encyklopedie českého literárního samizdatu (na tu sem odkaz nedám, ale její vydání se blíží!). Pod tím vším samozřejmě není podepsaný jako autor, jakkoliv mnohá hesla samozřejmě napsal, nýbrž jako editor. A tím se vracím k pojmu "dlouholetá titěrná práce". V rámci autorského čtení nás bude zajímat jeho beletristický počin, román Všechno je jenom dvakrát (2016). A pro zajímavost: také nechodil na Elgartku, je absolventem GML.

4. května, 16:30 – Vít Slíva (událost na Facebooku zde)

Pokud bychom měli vytvořit seznam velkých jmen současné české poezie, zazněla by jména jako Karel Šiktanc, Ivan Wernisch, Petr Hruška, Pavel Kolmačka a snad několik málo dalších. Kdybychom vynechali Víta Slívu, nemohl by být seznam úplný. Jeho poezie vědomě navazující na odkaz Vladimíra Holana a Františka Halase (jak dokazují např. verše "S prvním podzimem, / běžcem holou abstraktninou, / halasil a holal jsem jim: / Budete milovat poezii!" ze sbírky Rodný hrob, 2004) je v českém kontextu unikátní. Jak výraznou osobností Vít Slíva je, dokazuje i jeho gymnáziální působení. Jako profesor latiny a českého jazyka a literatury na Slovaňáku ovlivnil několik generací studentů (přestože ho můžete mít aktuálně spojeného spíše s výukou na Biskupském gymnáziu) – a skupina tzv. královepolského básnického okruhu se rekrutovala zejména z jeho žáků. Jeho tvorba byla oceněna mj. cenou Magnesia Litera – získal ji v roce 2003 za sbírku Bubnování na sudy.

11. května, 16:30 – Martin Reiner (událost na Facebooku zde)

Brněnský nakladatel, básník, prozaik a znalec života a díla Ivana Blatného. Na konci přelomu 80. a 90. let tvořil něco na způsob literární revoluce – uváděl zakázané autory (např. Ivana Wernische), v roce 1990 připravil první česká vystoupení manželů Škvoreckých a podobně. Vedl nakladatelství Petrov a vydával např. knihy Michala Viewegha, posléze založil Druhé město, o něco menší, ale dodnes fungující nakladatelství. A když jsme u těch propojení – Druhé město vydalo třeba Berlínský zápisník Dory Kaprálové… Výsledkem celoživotního zájmu o Ivana Blatného byla kniha Básník. Román o Ivanu Blatném (2014). Stala se z ní jedna z nejvýraznějších literárních událostí roku, získala nejvíc hlasů v anketě Kniha roku Lidových novin a v kategorii Kniha roku zvítězila i v Magnesii Liteře.

 

A jak to všechno vzniklo? V rámci semináře tvůrčího psaní jsme se vzhledem ke stoletému výročí existence školy rozhodli udělat něco výjimečného. Psát si do šuplíku je fajn. A je to naprosto v pořádku. Ale my jsme řekli ne – a vydáme si sborník. Vždy je dobré, když vám v začátcích poradí profesionálové. I proto série autorských čtení. Každou osobnost studenti semináře vyzpovídají, a pokud se autor či autorka uvolí a věnují nám do sborníku nějaký text (kratičkou povídku, báseň, vzpomínku na školní léta, zdravici…), budeme ještě raději. Sejdou se nám tedy vedle sebe texty žáků gymnázia, texty renomovaných spisovatelů a pět rozhovorů o psaní.

Možná si říkáte, že to vypadá na drahý špás. No. To máte pravdu. Brzy plánujeme spustit kampaň na Hithitu a bude se nám hodit každá koruna. Ještě dáme vědět. A pokud jste bohatí nebo máte ve svém okolí někoho, kdo by rád podpořil dobrou věc (a my jsme bytostně přesvědčeni, že sborník dobrou věcí je!), budeme rádi, když nám přispějete nebo dáte potenciálním přispěvatelům vědět.

 

Typ článku: