Jedeme na Wolkerův Prostějov!

Řeknete si možná, že nejen recitací živ je člověk. No jo, ale našim studentům (aktuálně obzvláště jednomu) to prostě jde! Po úspěchu na Čtvrtlístku, kde se Gabriel Štěpánek probojoval do finále v Děčíně, se konala brněnská recitační přehlídka s názvem Špíl-berg. Ale pěkně od začátku.

Recitujeme každý rok. Soutěž HuHla (husovický hlas) je oblíbená obzvláště mezi vyučujícími češtiny, kteří si vyberou nebohé oběti a nutí je naučit se text nazpaměť, aby byl tento naučený text následně reprodukován před odpornou odbornou komisí. Tedy – soutěž je samozřejmě dobrovolná, nikdo nikoho do ničeho nenutí, všichni se hlásí dobrovolně. Přece. Samozřejmě. No, a když jsou tyto nebohé obě… tito šikovní studenti porotou vyhodnoceni jako nejlepší, nečeká je zasloužená odměna v podobě odpočinku, ale postupují dál.

V Brně se naši žáci pravidelně objevují na dvou soutěžích – na Čtvrtlístku (Memoriál Rosti Čtvrtlíka) a na Špíl-bergu. Čtvrtlístek je vyloženě středoškolská soutěž, byla založena k uctění památky zesnulého herce Rostislava Čtvrtlíka (jehož hlas možná znáte ze seriálu Přátelé – daboval Chandlera) v roce 2011. Špíl-berg je krajská soutěžní přehlídka divadelních souborů a recitátorů, z níž se lze kvalifikovat na další festivaly: Mladou scénu, Šrámkův Písek nebo Wolkerův Prostějov.

O Čtvrtlístku jsme již psali zde. Špíl-berg proběhl minulý týden. Protože Dan Tillinger se zúčastnit nemohl (z Itálie se na Špíl-berg špatně dostává), zůstali tři zástupci: Gabriel Štěpánek, Hynek Podlipný (oba 2.C) a Alena Harsányiová (1.A).

Alenka Harsányiová přednesla úryvek z Koraliny. Hororově líčila, jak se Koralina vydává tajným průchodem do světa, kde žije její druhá maminka, trochu divná, trochu strašidelná, až podivuhodně hodnější. A co na tom, že má místo očí knoflíky… Od počátečního čtení textu k účasti na přehlídce jsme udělali obrovský kus práce. A další zpětnou vazbu poskytla porota. Alča má další tři roky na to, aby mohla zazářit a přesvědčit porotu o tom, že když nikdo jiný, ona by se dál probojovat měla.

Hynek Podlipný recitoval text Jana Hanče ze sbírky Události (teď to nově vydává nakladatelství Torst, kdybyste to chtěli mít doma). Jan Hanč patřil ke Skupině 42, k autorům, které fascinovala všednodennost, takzvaný "mýtus všedního dne". A text Nápisy na záchodech tomu odpovídá. Má nesmírnou sílu, kterou se Hynkovi podařilo přetavit v mohutný apel – a jak se ukázalo, až příliš mohutný. Porota mu vytkla přílišnou moralistní interpretaci. A je pravda, že se Hynek hodně rozjel. Publikum po jeho výkonu zůstalo sedět přikováno k židlím, až po chvíli se ozval potlesk. A na porotě bylo vidět, že je to naštvalo: recitátorský výkon byl blízký tomu nejlepšímu, co zaznělo. Jen kdyby se to nepřehnalo, kdyby tam zůstal nádech humoru, kdyby… Škoda! I tak ovšem Hynek dostal čestné uznání poroty.

O den dříve ve vyšší kategorii (už totiž není nejmladší!) vystoupil Gabriel Štěpánek se svou interpretací Majorova projevu z Farmy zvířat. A ač mu porota vytkla poněkud rozšafný úvod, zaujal natolik, že jako jediný z celé vyšší kategorie získal nominaci na celostátní přehlídku na festivalu Wolkerův Prostějov, který se koná 13.–17. června. Gratulujeme – a těšíme se, co Gabrielovi řeknou o úroveň výše.

Fotky zatím nejsou, nicméně přikládáme důkaz místo slibů: ocenění poroty pro Hynka Podlipného. Gabrielovo ocenění přidáme, až ho Gabriel dodá…

Typ článku: