Tak trochu recenze: Novoroční koncert 2018

Školní novoroční koncert? Vždycky jsem si představoval něco jako besídku. Vystoupí pár studentů, kteří na poslední zoufalou chvíli něco málo nacvičili, ukáže se školní sbor, aby se vědělo, že existuje, sežene se nějaký absolvent, který mezi zkouškami na vysoké, případně v pauze mezi prací a rodinou odvykládá předložený text. Nevím proč, ale mám podobné akce spojené s nízkou kvalitou.

Tento stav trval do doby, než přišla Soňa Cupáková a ukázala mi, že se to dá dělat jinak. Když jsem byl před nějakými třemi čtyřmi lety poprvé na školním novoročním koncertě, odcházel jsem s očima navrch hlavy a nadšeně jsem o tom ještě čtrnáct dní referoval ve svém okolí. Od té doby jsem mnohem kritičtější, protože – laťka je nastavena velmi vysoko.

I letošní novoroční koncert byl kvalitativně blízký úrovni profesionálních koncertů. Zcela naplněný kostel sledoval „stálice“ posledních let (Adam Kukačka a Tomáš Maleček – A Groovy Kind of Love of Phila Collinse; loňská maturantka Anežka Mezerová si na kytaru zahrála Iannarelliho skladbu; Michal Mikulka s cimbálkou bravurně vystřihli Brahmsův Uherský tanec č. 5), ukázaly se ovšem i nové tváře – a příjemně překvapily.

Gabriel Štěpánek vystupuje mimo jiné se skupinou First Smile, ve škole je známý jako šikovný recitátor. V dvojnásobném vystoupení na koncertě potěšil sytým hlasem a suverénním, soustředěným projevem, který Tiché noci i tradicionálu The First Nowell dodal sváteční důstojnosti. Nemenší pochvalu si zaslouží dvě dvojice – violoncellový pár Šumpíková-Sedlák přispěl kazašskou lidovou písní a rozvernou hříčkou od Speronta (alias J. S. Scholze), náročné allegro con fuoco z Dvořákovy Novosvětské zvládly na výbornou flétnistky Eva Pospíšilová a Natálie Petlachová.

Není to samozřejmě všechno, ale kdybych pochválil úplně každé vystoupení, věřili byste mi? Přijďte se raději příští rok přesvědčit sami. V básni od Ortena, jejíž úryvek na koncertě zazněl, se píše „Byl štědrý prosinec“. S novoročním koncertem byl štědrý i leden.

Veškeré fotky jsou dostupné zde.

Typ článku: