Prosincové deskohraní

V roce 2016 jsme uspořádali odpoledne, na kterém jsme hráli deskové hry. Až do 3. prosince 2018 to bylo naposledy. Nějak nebyl čas. Ale občas přišli studenti, kteří si to pamatovali, a ptali se:  „Kdy budou další deskovky?“ A může snad vyučující takové prosby nevyslyšet?!

Her se sešlo tolik, že bychom museli být ve škole přes víkend, abychom je zvládli odehrát. Zajímavé je, že studenti (vlastně jen jedna studentka – díky, Evčo!) přinesli pouze tři hry: Karty mrtvého muže a Kingdomino jsme zkusili, tu nejučitelštější s názvem Šílenej prófa si necháme na jindy.

Prohráli jsme ve škole víc než pět hodin – začali jsme kolem druhé, domů jsem odcházel v půl osmé. Letos mezi nás nezavítal žádný vyučující (kromě pisatele tohoto textu a hlavního organizátora), ale mezi studenty se našlo přibližně deset statečných, z nichž dva přišli ve dvě a zůstali až do úplného konce.

A cože jsme to všechno hráli? Na obrázku výše je Tókaidó, poetické a nádherně výtvarně provedené zpracování slavné japonské pouti z Kyóta do Eda. Cílem – a jedině tak lze hru vyhrát – je co nejvíc si cestu užít. Podívat se na všechna přírodní panoramata, koupit si pár suvenýru, zastavit se v šintoistických chrámech a pomodlit se k bohům za šťastné putování, popovídat si s ostatními poutníky nebo vykoupat se v termálních lázních. A i když je cestovatel poslední, aspoň si cestu užil!

Při větším počtu hráčů jsme zvolili aktuálně nejslavnější českou (a možná i světovou) deskovou hru: Krycí jména. Nejdřív klasickou verzi, pak obrázkovou. Napadá mě, že autor Krycích jmen, Vlaada Chvátil, žije v Brně. V Komíně. To bychom si ho někdy mohli pozvat k nám do školy, co říkáte?

Někde mezi principy her Dixit a Aktivity stojí Múza – tajuplné obrázky, které mohou získat mnohé významy, a jediný úkol: navést své spoluhráče tak, aby uhodli, který ze šesti obrázků je ten správný. Ale pozor! Máte na to velmi specifické zadání – například zabroukat melodii, říct slovo, které má právě tři písmena, předvést gesto nebo třeba uvést název knihy. Jak vidno z fotky níže, bavili jsme se dobře.

O Puerto Ricu jsme zjistili, že máme nějakým nedopatřením německou verzi, takže tam jsme ani nerozehráli, ale zato jsme zkusili již zmiňované Karty mrtvého muže a Kingdomino. Celé odpoledne bylo díky příjemným lidem, kteří se zúčastnili, moc fajn. Kromě absence učitelů nepotěšila absence účastníků z prvních ročníků – takže pokud to čtete… ať chcete nebo ne, jste tu s námi. Jste součástí školy a ta škola bude taková, jakou si ji uděláte. Budete-li se účastnit toho, co se vymyslí, budete-li se aktivně zajímat a sami připravovat aktivity pro ostatní, bude to skvělé pro vás i pro ně. Pokud nebudete… no, ono se vlastně moc nestane. Jen… z toho zbude akorát ta školní docházka a povinnosti s ní spojené…

Když jsem před dvěma lety psal článek o tom, jak tehdy proběhlo odpoledne s deskovkami, končilo to nabídkou, která vlastně ve změněné podobě platí dodnes. Tady má případný zájemce hozenou rukavici. Kdo ji zvedne?

Padl i návrh, že by deskovky mohly být každý měsíc. Já jsem pro. Ale kdo to bude organizovat? Tentokrát to bylo vyhlášeno „shora“ (spustili to prof. Kateřina Daňková a Jan Křeček), ale proč by si něco takového nemohli vzít na starost studenti, že? Nějaký zájemce? Budeme se těšit na mnohá další herní odpoledne.

P. S.: Pokud byste se chtěli s deskovými hrami blíže seznámit, ale nechcete o tom nikomu říkat, můžete si udělat vlastní průzkum. Pomohou vám třeba tyto stránky:

Zatrolené hry – vše možné i nemožné o deskových hrách (v češtině)
Hrajeme.cz – vše možné i nemožné o deskových hrách II (v češtině)
BoardGameGeek – vše možné i nemožné o deskových hrách (v angličtině)
BoardGameArena – tady se stačí přihlásit a můžete si hrát skoro vše, co mají v nabídce

P. P. S.: Varování: deskové hry rozvíjí logické myšlení, kreativitu, paměť, empatii a mnoho dalšího. Hraním deskových her se můžete stát chytřejšími, pozor na to! :)

Typ článku: