FRANCIE 2019 - PAŘÍŽ, NORMANDIE, MONT ST. MICHEL

V dubnu, přesněji 12.–17. 4., jsme se vypravili na poznávací zájezd do Francie s programem, který popsali naši studenti. Co vše jsme viděli?

1. den očima 2. A

Po náročné noční cestě jsme v ranních hodinách dorazili do hlavního města Francie, Paříže. Naše první zastávka byl Vítězný oblouk na Champs-Elysées. Kvůli současné politické situaci ve Francii jsme si prohlédli jen menší část tohoto bulváru, protože na odpoledne byla naplánovaná demonstrace „žlutých vest“. Poté jsme navštívili symbol Paříže, Eiffelovu věž, a muzeum Louvre s nejznámějším obrazem Monou Lisou. Navečer jsme se přesunuli na ubytování do 130 km vzdáleného města Rouenu.

2. a 3. den očima 3. A

Snídaně v hotelu byla výtečná. Románská katedrála Notre Dame v Rouenu byla majestátní – je to také nejvyšší katedrála ve Francii. Odpoledne jsme se přesunuli do městěčka Honfleur známého svým malebným přístavem, který rádi malovali impresionisté. A konečně na závěr dne jsme se dostali na pobřeží kanálu La Manche do Arromanches, které je jedním z míst, kde proběhlo vylodění spojeneckých vojsk v „den D“ 6. 6. 1944. Film, který se promítal v kině 360° kolem dokola, byl dechberoucí a dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Pláž Gold se nám klukům velice líbila a díky paní průvodkyni jsme zjistili, jak spojenci postupovali na pevninu. Večerní život – do večerky – byl mimořádně pestrý a napínavý.

Další den na nás čekala další místa spojená s vyloděním spojenců – známý americký hřbitov v St. Laurent a hlavně prohlídka skalního mysu Pointe du Hoc blízko pláže Omaha, kde se vylodili „rangers“. Toto místo je udržováno v takovém stavu, v jakém ho vylodění zanechalo – jsou zde krátery po granátech i německé bunkry. Poslední atrakcí třetího dne se stal gotický klášter Mont-Saint-Michel z 11. století vystavěný na skalním ostrově. Klášter jsme si mohli sami projít. Večer následoval přejezd zpět k Paříži na ubytování.

4. den očima 1. A

Dopoledne jsme přijeli do nejmodernější části Paříže – La Défense, kde jsme navštívili obchodní centrum a nakoupili suvenýry. Poté jsme se vydali na Montmartre, kde jsme se mohli podívat na Moulin Rouge, uměleckou čtvrť, baziliku Sacré-Cœur a užili jsme si krásného výhledu na celou Paříž. Potom jsme jeli metrem k radnici a z nábřeží jsme pozorovali vyhořelou katedrálu Notre Dame na ostrově Cité. Den a celý zájezd jsme završili večerní projížďkou lodí Bateaux-Mouches po Seině. Eiffelovka nám na rozloučenou pěkně zatřpytila.

Na fotky ze zájezdu se můžete podívat zde, ale až později…:)

Typ článku: