Vyhodnocení chemické olympiády

Chemie - noci upije

Chemická olympiáda. Ani nevíte, kolik se za těmito dvěma slovy skrývá práce! Chemie není jen počítání rovnic a šprtání názvosloví, které zní jako kouzelné zaklínání z Harryho Pottera. Tohle všechno je samozřejmě důležité, ale jde jen o teoretické vyjádření toho, co je skutečně důležité: přírodních pochodů, toho, jak spolu reagují různé látky, toho, co souhrnně označujeme jako chemické pochody.

 

Chcete-li na chemickou olympiádu, nestačí, když znáte teorii. Narozdíl třeba od olympiád z matematiky nebo z češtiny má ta chemická dvě části: teoretickou a praktickou. Když obě části zvládnete, pak už stačí jen jediné – probojovat se v silné konkurenci co nejdál.

 

Přestože se na Elgartce najde dost šikovných chemiků a chemiček, jak bylo třeba vidět při oslavách 100. výročí založení školy a jak to mnohdy na vlastní nosy pocítí všichni studenti a učitelé, na 55. ročník chemické olympiády se přihlásili tři stateční: Lucie Gágyorová (3. B), Martin Mlečka (1. C) a Ondřej Polách (2. C).

 

Do krajského kola posléze postoupili dva: Lucka, která obsadila 12. místo ze 24 účastníků, a Martin, který byl dokonce 5. ze 44 uchazečů o pomyslný trůn. A jenom ti, kteří to aspoň trochu absolvovali s nimi, vědí, kolik je za takovým strohým konstatováním práce. Taková chemie upije ze studentských nocí víc než mnohé Lucie. Gratulujeme úspěšným řešitelům a řešitelkám a těšíme se na všechny, kteří nás budou úspěšně reprezentovat zase za rok.

 

Mgr. Jan Křeček

 

 

Typ článku: