AKTUALIZACE MATURITNÍHO SEZNAMU ČETBY

Amoz Oz, Alena Mornštajnová, Ursula K. Le Guinová nebo Jasunari Kawabata. Jména spisovatelů, jejichž tvorba nás natolik zaujala, že jsme rozhodli obohatit maturitní seznam četby alespoň jedním dílem každého autora. Knihy jsme zakoupili do školní knihovny, stačí tedy pouze navštívit paní knihovnici, knihu si půjčit a číst. Pro nedočkavce přinášíme krátký medailonek a stručnou anotaci díla.

Sekce českého jazyka

Jasunari Kawabata (1899- 1972)

Japonský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1968. Patří mezi nejvýznamnější japonské prozaiky 20. století. Zaujal lyrickou novelou Sněhová země, Tisíc jeřábů nebo Hlas hory.

Kawabata věnuje svou pozornost křehkým mezilidským vztahům. Hlavní hrdina se ocitá ve vnitřním konfliktu mezi dvěma krásnými, částečně protikladnými ženami a současně spočívá i ve vnitřních pochybnostech a niterném pocitu promarnění vlastního života.

Ursula K. Le Guinová (1929-2018)

Americká spisovatelka. Proslavila se především svými romány a povídkami z oblasti science fiction a fantasy. V češtině je nejoblíbenější její cyklus příběhů ze Zeměmoří. Mezi další práce patří román Levá ruka tmy či Vyprávění.

V románu Vyprávění hledá hlavní představitelka Sutty ve velehorách planety Aka zbytky staré kultury, zakázané a pronásledované totalitním a technologiemi posedlým Korporátním státem.

Amos Oz (1939-2018)

Izraelský prozaik, esejista, novinář a profesor literatury. Je nositelem Izraelské ceny za literaturu. Jeho práce byly dosud vydány v 41 jazycích. V českém překladu vyšly romány Můj Michael, Černá skříňka, autobiografická próza Příběh o lásce a tmě, Jidáš.

Jidáš, příběh o touze, osamění a zradě a současně obraz neklidné podoby Izraele na přelomu 50. a 60. let.

Alena Mornštajnová (*1963)

Česká spisovatelka a překladatelka, vystudovala angličtinu a češtinu v Ostravě. Debutovala románem Slepá mapa. Následoval román Hotýlek. Do povědomí čtenářů se dostala především románem Hana vydaný roku 2017. Žije ve Valašském Meziříčí.

Alena Mornštajnová našla nosné téma pro svůj román přímo ve svém rodném městě – Valašském Meziříčí. Tyfová epidemie v roce 1954, pocházející zřejmě z místní cukrárny, usmrtí téměř celou rodinu malé Miry. Jedinou příbuznou zůstává podivínská teta Hana, která není schopná postarat se ani sama o sebe, natož o devítiletou dívku. Přesto si jaksi „zůstanou“.

Seznam četby 2019

Typ článku: