Hodiny moderní chemie (HMCH)

Na téma Chemie a energie a Forenzní vědy už mohly HMCH okusit studenti druhého ročníku, 1. B a studenti volitelného biologicko-chemického semináře.

Hodiny moderní chemie

proběhly na našem gymnáziu jednu říjnovou středu.
Na téma Chemie a energie a Forenzní vědy je mohly okusit studenti druhého ročníku, 1. B a studenti volitelného biologicko-chemického semináře.
Příjemné bylo, že jsme nemuseli nikam cestovat, ale s těmito zajímavými tématy za námi přijeli  odborníci z VŠCHT Praha.
Podle "prváků" byl program:
zábavný, super, bavil, byl zajímavý, dobrá zkušenost, bylo to něco užitečného, nebylo to jen nudné, suché a ničím neozvláštněné povídání...
více takových akcí...
bylo to zatraktivnění chemie...
také jsme dostali pár životních mouder, což není na škodu...
 


A jak to celé viděla Zuzka Havlíčková ze 3. A?

Program byl zaměřen na odebírání a určování stop pachatele z místa činu. 

Jako první jsme se bavili o otiscích prstů.

 Na začátku jsme si řekli, co to vlastně jsou otisky prstů a co na nich lze zkoumat. Poté jsme si vytvořili vlastní otisky, které jsme si podrobně prohlíželi. Následně jsme si vyzkoušeli i odebírání vzorků otisků z čistého skla a přenesení na papír. Po vyčerpávajících informacích z oblasti daktyloskopie, jsme začali obrazně řečeno zkoumat krev, kterou pachatel zanechá na místě činu. Pod jakým světlem krev poznáme, jak lze zjistit,  že je to krev lidská, jaké speciální chemikálie lze použít a spoustu dalšího.

 Na závěr přednášky jsme si vyrobili zmrzlinu ze smetany a kapalného dusíku, který nám z VŠCHT přivezli. 

Zmrzlina se nám povedla a byla velmi dobrá, stejně jako celý program :-).

17. prosince 2019 je dvouhodinový program připraven pro 1. A  (1. a 2. vyučovací hodinu) a 1. C (3. a 4. vyučpvací hodinu).

Za kabinet chemie Hb.

Štítky:

Typ článku: