3. B píše dopisy ruským spisovatelům

Před dávnými a dávnými časy (měřeno pocitem v karanténě) jsme ve 3. B řešili ruskou literaturu 1. pol. 20. století. Studenti dostali následující zadání:

Přečtěte si minimálně dva autory, jejichž texty jsou přidány k tomuto úkolu (kdyby vám to nestačilo, v bonusech je dokončení, případně další povídky autorů – pokud toho přečtete víc, můžete v úkolu vycházet i z jiného textu či z více textů). K těmto dvěma vybraným mi napište dva dopisy autorům. V každém z dopisů krátce shrnete, co jste četli, ale zejména podáte autorům zpětnou vazbu – v čem jsou dobří, v čem by se měli zlepšit a proč, co a jak by měli psát a podobně.

Abyste nešli úplně naslepo:
Andrejev – filosofické, hluboké texty, pro mě je tento autor naprosto fascinující (pokud by vám nestačila první část, můžete si v bonusech přečíst celou povídku)
Babel – povídky z ruské občanské války, drsné, válečné, s vojáky a jejich chováním
Bunin – lyrické texty, vesnické prostředí, klidné (ale pro někoho to může být trochu nudné)
Charms – nonsensové texty, totálně to nedává smysl a je to skvělé
Zoščenko – humoristické texty, ironické, odrážející ruskou realitu

Přílohou byly texty výše zmíněných spisovatelů, konkrétně Povídka o sedmi oběšených (první část) od Andrejeva, Má první husa z Rudé jízdy od Babela, Antonovská jablka (úvodní část) od Bunina, výběr textů Daniila Charmse a Úsporný režim od Zoščenka. Výsledky mě mile překvapily – drtivá většina dopisů je nápaditá, studenti se nebáli slavným spisovatelům od plic vynadat, případně je pochválit, v dopisech se projevila schopnost improvizace, ale i vtip, ironie nebo velmi dobré porozumění textu. Nebo také neporozumění – ale chyby jsou při cestě ke schopnosti texty chápat a interpretovat možná vůbec nejdůležitější. 

 

Vybírám některé úryvky z opravdu povedených textů, na konci pak najdete odkaz se všemi dopisy.

Eliška Bartošová:

Drahý bratře Leonide,

je to pěkně dlouhá doba, co jsme se viděli naposled, co? Nelam si hlavu nad tím, jak to tenkrát dopadlo. Já už ti vodpustil, žes mě uhodil, neboj. To se prostě tak někdy stává. Nebožka maminka na to ale vzpomínala ještě dlouho. Ale to nevadí, ta vostuda, co jsi udělal, když jsi vodešel ze školy a potom i z domu, se už dávno zapomenula. 

Klára Dočekalová:

…jakmile jsem si nějakou přečetla, topila jsem se v zoufalosti, ale ve finále jsem se nemohla ubránit smíchu nad tím, jak je to celé naprosto debilní, ale zároveň tak vtipné a dokonalé. Zkrátka píšete, jako kdyby to měli číst nějací neandrtálci.

Jan Geisselreiter:

S komplikovaností jazyka jste taky mohl ubrat, ale přiznávám, že by se to moc nehodilo. Každopádně některé myšlenky, které zde předkládáte, jsou úžasné např.: „Kdyby člověk naprosto přesně a určitě věděl den a hodinu, kdy zemře, snad by ani nemohl žít.“

Anna Heinzová:

Vážený pane Zoščenko,

i my jsme museli najet na takzvaný „úsporný režim”, ale bohužel/bohudík až na jaře. Také se to týká toaletních potřeb. Nejde však o problém s vytápěním, ale o TOALETNÍ PAPÍR! Ano, čtete dobře. Z důvodu posedlosti našich spoluobčanů toaletním papírem, jsme museli zavést velice speciální techniku skládání toaletního papíru. Určitě jste o ní také slyšel. A pokud ne, hned vám to vysvětlím - stačí vám na to vždycky jeden čtvereček toho zázračného papíru.

Denisa Kadlecová:

Pane Charmsi, četla jsem Vaše ukázky a to konkrétně Čtyřnohou vránu, kterou jste musel psát, vlastně jako všechny níže zmíněné, snad strašně opilý. Je to tak nesmyslné, až jsem si to prostě potřebovala přečíst až do konce, abych se dozvěděla, jakou blbost ještě vymyslíte.

Anna Oherová:

PS: Vyřiďte, prosíííííííííííííííííím, té Vaší pomatené čtyřnohé vráně s pěti nohama, ať neutrácí za kávu! Momentálně by si měla pořídit spíše těstoviny, mouku,… A až se do ní liška zase začne navážet,... ať jí hodí za Kaluginem, alespoň mu nebude v odpadcích takové smutno.

Natálie Švábová:

Drahý Daniili,

bavíš mě! Tvé díla mi přijdou neskutečně nadčasová, takže se i já, holka z 21. století, nad nimi zasměju. Nevím, jestli v tvém díle hledám nějaký smysl jen já, ale např u Čtyři názorné příklady toho, kterak nová myšlenka dokáže ohromit člověka, který na ni není připraven jsi skvěle vystihl, jak lidi strašně dají na okolí. Je-li malíř malířem, je jedno, že si o něm dělník myslí, že je hovno, ne?

A zbytek už si dočtěte sami. Dopisy 3. B ruským spisovatelům najdete zde. Upozorňuji, že dopisy neprošly „redakční“ úpravou, jsou tedy zachovány případné typografické či pravopisné chyby. 

Typ článku: