HuHla aneb Koronavirus recitaci neporazí!

Slovo posledních měsíců je „adaptace“. Adaptujeme se na podmínky, které jsou dány situací kolem nás, rozhodnutími vlády nebo stavem našich blízkých. Asi je v pořádku napsat, že většina z nás má již online světa plné zuby (jakkoliv v mnohém to umí být i nečekaně přínosné).

Recitovat online nejde. Je třeba publikum, atmosféra, živý kontakt s lidmi, nervozita před vystoupením. Tak jsme si řekli, že se do toho pustíme – i online. Recitační soutěž HuHla byla na začátku ledna vyhlášena (viz zde: https://www.gymelg.cz/node/2237), češtináři o tom informovali ve svých třídách a po necelém měsíci se nám sešlo osm statečných. 

Mnozí sáhli po osvědčených klasikách – zazněla Maryčka Magdonova (a to hned dvakrát, jednou od Kláry Losové, jednou od Jana Pražáka), zazněl úryvek z Erbenovy Kytice, konkrétně z balady Svatební košile (v podání Kateřiny Juračkové), zazněla Seifertova Píseň o rodné zemi (v podání Elizabety Petrové). Mezi klasiky lze zařadit i Václava Hraběte – jeho Půlnoční mše v dešti oslovila Dana Volfa. Zajímavostí je, že všichni dosavadní recitátoři jsou studenty 1. B, v níž nám nejspíše roste silný recitační ročník.

Tři zbývající soutěžící by zasloužili vlastní kategorii. Alena Rašová (1. A) recitovala vlastní text, Lucie Rožcová (2. B) si vybrala divadelní monolog nejasného autorství (ale společně jsme snad autora odhalili) a Barbora Sedlaříková (3. A) vše uzavřela parodií Jiřího Suchého na Erbenovu Polednici.

Porotu tentokrát tvořili pouze dva pedagogové, Soňa Cupáková a Jan Křeček. Rozhodli jsme se rozdělit recitační soutěž do dvou kategorií (dramatizace a recitace) a v každé udělit dvě místa. Výsledky jsou následující:

 

Dramatizace:

1. místo – Lucie Rožcová (monolog Marie, autorem je nejspíše Lumír Kubátko)
2. místo – Barbora Sedlaříková (Jiří Suchý: Polednice)

Recitace:

1. místo – Dan Volf (V. Hrabě: Půlnoční mše v dešti)
2. místo – Elizabeta Petrová (J. Seifert: Píseň o rodné zemi)

 

Všem zúčastněným děkujeme, těšíme se, že příští rok už vše proběhne „normálně“ a že se přihlásí třeba i ti, kteří se k tomu letos neodhodlali.

Typ článku: