Český jazyk

Seznam literatury

Formulář pro seznam literatury (odt)

Žákovská knihovna
je k dispizici v 1. poschodí na konci chodby. V knihovně je třikrát týdně od pondělí do středy paní prof. Blažková, která žákům ochotně poradí. Knihovna je dobře zásobena i novými knižními tituly. Zveme všechny!

Dramatický kroužek
Po premiéře hry Rodný ranč v roce 2011 začal na naší škole opět působit dramatický kroužek. Vedení se ujal Jan Křeček.

Huhla aneb Recitační soutěž
Každý rok postupuje ze školní recitační soutěže HUHLA jeden nebo dva účastníci do krajského kola soutěže Čtvrtlístek - Memoriál Rostislava Čtvrtlíka, kde soupeří o místo v celorepublikovém finále. Před dvěma roky se podařilo Růženě Zilayové postoupit do finále v Děčíně. Stejně tak se každoročně účastníme festivalu ŠPÍL-BERG, ze kterého lze postoupit např. na festival Wolkerův Prostějov.

Listování, divadlo, film
Oblíbili jsme si program tzv. Listování. Je to scénické čtení ze zajímavých knih. Zvládli jsme knihu Gottland a Mrtvý holky, letos uvidíme, co nám tým Lukáše Hejlíka připraví.
Každý měsíc se také snažíme chodit do divadla. Nikoliv místo školy, ale na večerní představení (za zvýhodněné studentské vstupné). Snažíme se divadla střídat, aby se studenti seznámili nejen s klasickými scénami, jakými jsou například Mahenovo divadlo nebo Městské divadlo Brno, ale i se známými alternativními scénami (Husa na provázku, HaDivadlo) či novějšími projekty (BuranTeatr, Studio Marta, Divadlo na Orlí).
V letošním roce máme za sebou dvě výborná divadelní představení. Nejprve Skleněný zvěřinec T. Williamse v BuranTeatru (divadelní hru přeložila naše absolventka, dnes překladatelka z angličtiny, Gabriela Sochnová). Rovněž Slečna Julie v Divadle U stolu oslovila všechny studenty.
A film? V loňském roce historický snímek Anthropoidíce, letos film Masaryk
Olympiáda v českém jazyce
Každým rokem se naši studenti stávají úspěšnými řešiteli předmětové soutěže z českého jazyka. Letos proběhne školní  kolo 1.prosince.  Nejlepší studenti  pak postupují do kola okresního, které se pravidelně koná v SVČ Lužánky, v tomto školním roce 31. ledna 2017.
Pokud patříte mezi vášnivé řešitele olympiád, slohová práce pro vás není trestem, ale odměnou, baví vás hrátky s češtinou , neváhejte se přihlásit do školního kola.
Pro zvlášť poctivé a nadšené studenty přikládáme doporučenou studijní literaturu, kterou  naleznete na webu: http://www.talentovani.cz/olympiada-vceskem-jazyce