Vodácko – turistický kurz

 Vodácko – turistický kurz – Slovensko 2018

 Termín: 6. – 11 . 5. 2018

 Místo: kemp Borová Síhoť u Liptovského Hrádku

 Účastníci zájezdu: výběr studentů školy (s velkou podporou třídy 1.A)

 Počet posádek: 16

 Počet vysokohorských turistů: 32

 Psí záchranáři: 2

 

 

Den první příjezdový - tréninkový :

  • Základy pádlování a ovládání lodě, výzbroj a výstroj na vodě, zásady bezpečnosti na divoké vodě, záchrana na vodě, výběr zadáků a následné přidělení háčků, tzn. vytvoření posádek na tři následující dny. Vše jsme zvládli pod vedením instruktorů Víti a Dana na klidném úseku řeky Váh u kempu.

Den druhý – splutí řeky Čierný Váh (10km)

  • Sbalení výzbroje a výstroje do autobusu, odjezd proti proudu řeky cca 16km. Řeka Čierný Váh pramení v Nízkých Tatrách v nadmořské výšce asi 1680 m na úbočí vrchu Kráľova hoľa jihozápadně od vesnice Liptovská Teplička. Východně od obce Kráľova Lehota v nadmořské výšce 663 m zaniká soutokem s Bílým Váhem, čímž vzniká řeka Váh. My jsme vyjeli 2km nad soutok a začalo nafukování lodí a chystání posádek na vodu. Za pěkného počasí nasedáme na vodu a vyplouváme. Řeka je pěkná ale neudržovaná, s krásným okolím, lesy a skály. V řece se také vyskytuje množství padlých stromů. Obtížnost za normálního vodního stavu WW II. Všechny posádky splutí zvládly, některé lodě čekaly nástrahy jako vrbičky či spadlé stromy ve vodě a následné koupání, ale vše za dobré spolupráce všech lodí fungovalo a v pořádku jsme dopluli do kempu. Řeka proškolila a zaučila posádky a bylo vidět výrazné zlepšení v ovládání lodí a spolupráce zadáka s háčkem už během plavby.

Den třetí – splutí řeky Belá (12km)

  • Opět sbalení lodí a všeho potřebného do autobusu a odjezd na nástupní místo řeky Belá, které dle rozhodnutí instruktorů bylo u Kokavského mostu. Čekalo nás splutí jedné z nejhezčích divokých řek na Slovensku. Nemá skoro žádné jezy, teče v krásné přírodě Tater a koryto řeky se často za VV mění díky štěrkovitému řečišti. Vytváří různá ramena, která ale mohou být nepřehledná a často se v nich mohou vyskytovat padlé stromy. Obtížnost řeky v našem úseku byla WW II+ a na adrenalinu posádek, troufám si říci všech, to bylo znát. Díky zodpovědnému chování studentů a přesných povelů od instruktorů se na řece, kromě pár vykoupaných posádek, nic dramatického nestalo a opět jsme všichni dopluli v pořádku do kempu. Řeka Belá ústí do Váhu těsně před naším kempem.

Den čtvrtý – splutí řeky Váh (10km)

  • Ráno nemusíme balit lodě ani sebe do autobusu, na řeku Váh nasedáme přímo u kempu a čeká nás klidnější splutí řeky s obtížností WW I. Váh je nejdelší řekou Slovenska, která protéká čtyřmi kraji (Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Nitranský). Jde o levý přítok Dunaje a jeho délka je 403km. My jsme poznali žilinský Váh a první úsek jsme zakončili na umělém kanále vodních sportů v Liptovském Mikuláši, který slouží jako tréninkové místo pro Slovenskou reprezentaci kajakářů a kanoistů. Bohužel jsme ho nemohli vyzkoušet a otestovat si naše dovednosti na slalomových tratích, protože slovenská reprezentace nikdy neodpočívá. Ale vidět naživo nejlepší kajakáře a kanoisty Slovenska byl zážitek. Po chvilkovém odpočinku nasedáme pod kanálem a pokračujeme po Váhu až do Liptovské Mary a tady na nás čeká autobus a náš poslední den na vodě končí.

Den pátý – túra Téryho chata

  • Brzy ráno vyrážíme autobusem směr Vysoké Tatry, Starý Smokovec. Pozemní lanovou dráhou ze Starého Smokovce se dostáváme na výchozí místo naší túry, Hrebienok (1285m n. m.). Ze stanice pozemní lanovky na Hrebienku se vydáme po pohodlné magistrále, k vodopádům Studeného potoka. Odtud pokračuje magistrála mírným stoupáním kolem Obrovského vodopádu. Na rozcestí u Zamkovského chaty z magistrály odbočíme na zeleně značený chodník a pokračujeme vzhůru Malou Studenou dolinou, až dorazíme k Téryho chatě v nadmořské výšce 2015 m n. m., druhé nejvýše položené chatě ve Vysokých Tatrách. Chata dokončená roku 1899 slouží celoročně. Na chatě proběhlo občerstvení, nabrali jsme síly a vydali se stejnou cestou zpět. Celodenní túra nám sebrala spoustu sil, ale výhledy na krásnou slovenskou přírodu a vrcholy Vysokých Tater za to stály.

Den šestý – túra Štrbské pleso – Popradské pleso

  • Poslední den nasedáme opět do autobusu směr Vysoké Tatry. Čeká nás odpočinková trasa, která začíná na Štrbském plese a končí u Popradského plesa. Stezka mezi plesy není náročná, klidnou chůzí jsme ji zvládli za hodinu. Štrbské pleso je nejtypičtější morénové ledovcové jezeropleso na jižní straně Vysokých Tater na Slovensku a je velmi známé a hojně navštěvované. My jsme si užili relax a pohodu v nejnavštěvovanějším místě Vysokých Tater. Zakončili jsme kurz a autobusem jsme se vydali směr Brno. Všichni jsme byli unavení, ale šťastní a plni nových vzpomínek a zkušeností.

 Poděkování patří panu profesorovi Wolfovi, který celý kurz zorganizoval.

 Fotografie a video .

Typ článku: