N-trophy

V únoru 2010 jsme se úspěšně účastnili finále mezioborové soutěže N-trophy. Zaregistrovali jsme jako tým "Elgart Special Forces," a to ve složení: Milad Abassi, Hana Svozilová a Pavel Vostrejš - tehdy ještě z 3.C. Vzhledem k tomu, že soutěž to byla úplně nová, netušili jsme úplně co od ní čekat, ale zkusili jsme to. A opět se ukázalo, že tvrzení "za pokus nic nedáš" je více než pravdivé. Ve finále jsme skončili čtvrtí a třetí místo nám uniklo jen o pár bodů!

N-trophy je spojením fyziky, chemie, biologie a logického uvažování. Od každé kategorie se odvíjí úloha nebo blok úloh, ať už v samotné kvalifikaci (která má sloužit jako síto a je díky ní vybráno jen 12 nejlepších týmů) nebo ve finále. A pokud vám připadá, že byste nebyli schopni v žádné z uvedených kategorií uspět, nenechte se zmást. Účelem samotné soutěže totiž není vždy přijít na správné řešení, ale bádat, zkoušet a být trpělivý.

Konec konců, Milad vše dokonale vystihl v pár větách: "Interdisciplinární soutěž N-trophy byla nesmírně zajímavá, poučná a zábavná. Jsem rád, že se začal organizovat tento typ soutěže, protože zde se setkáváme s něčím, co si ve škole můžeme vyzkoušet jen občas. To jest kreativní myšlení. Už od základky jsme nuceni se učit nazpaměť velké množství informací, poznatků a zákonů, kterým často ani nerozumíme. Dnes jsem poznal úplně jinou tvář přírodních věd. Dosud to pro mě byly jen nudné obory, o kterých jsem si říkal, jak někoho tohle může bavit. Možná je to tím, že ve škole drtivou většinu času trávíme teorii, do praxe se dostáváme zřídka a to bohužel způsobuje, že jsou nám tyto úžasné vědy cizí."