Dělám to tak ve svých třídách ve druhém ročníku každý rok. Žáci se rozdělí do redakcí, mají šéfredaktora, webmastera, zadanou sadu útvarů… a vznikají z toho mnohdy nesmírně zajímavé výsledky. A hodně se tím člověk naučí. Najednou třeba ví, co je to perex, jak správně napsat titulek, jak vést a přepsat rozhovor nebo jak se v publicistice a zpravodajství pracuje se zdroji. Ne vždy se vše povede, přece jenom jde o první setkání s novinářskou prací. Prosíme tedy laskavé čtenáře o shovívavost a přimhouřené oči. Mnohde to ale není potřeba…
sloh
Dělám to tak ve svých třídách ve druhém ročníku každý rok. Žáci se rozdělí do redakcí, mají šéfredaktora, webmastera, zadanou sadu útvarů… a vznikají z toho mnohdy nesmírně zajímavé výsledky. A hodně se tím člověk naučí. Najednou třeba ví, co je to perex, jak správně napsat titulek, jak vést a přepsat rozhovor nebo jak se v publicistice a zpravodajství pracuje se zdroji. Ne vždy se vše povede, přece jenom jde o první setkání s novinářskou prací. Prosíme tedy laskavé čtenáře o shovívavost a přimhouřené oči. Mnohde to ale není potřeba…
Zpravodajské weby. Opět po roce se druháci rozdělili do redakcí a vytvořili „noviny“, na kterých si vyzkoušeli různé publicistické útvary i skupinovou práci. Vlastně se dá zopakovat info z předchozích článků, třeba z roku 2022:
Ve druhém ročníku se zabýváme publicistickým stylem a vším, co k němu patří. Žáci by měli znát útvary publicistického stylu (poznat třeba rozdíl mezi zprávou a reportáží, být schopni obojí napsat), měli by vědět, jak funguje redakce (co dělá šéfredaktor, korektor, grafik…), trochu se orientovat ve světě médií (znát nějaké české deníky, rozpoznat bulvár…) a v neposlední řadě vědět něco o argumentaci, o argumentačních faulech, dezinformacích, fake news a podobně.