Bylo

Autor: skuzilkova, 27. 6. 2024

Zdálo se, že se v tomto školním roce se svými partnery z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu neuvidíme, ale nakonec se to podařilo. Přijela skupina osmi studentů se svými dvěma učitelkami.

Ve škole a v centru Brna se jim věnovali naši studenti a připravili pro ně pod vedením Šárky Kužílkové a Lucie Truksové zajímavý program.

Jejich hlavním cílem pak byla účast na akcích festivalu Meeting Brno.

V sobotu společně s Hanou a Barborou Naništovými zažili Pouť smíření v Pohořelicích a asi desetikilometrovou pěší cestu směrem do Brna.

Autor: mslovackova, 24. 6. 2024

Začátkem června vyrazili studenti 3.A a 3.B na sportovní kurz do Rakouska. 

V plánu bylo projet a projít okolí Zell am See, vyzkoušet Tauernskou cyklostezku a poznat nová zajímavá místa.

Autor: mslovackova, 21. 6. 2024

Elgartka Gymnázium Elgartova Brno je stříbrná na REPUBLIKOVÉM FINÁLE VE FLORBALU a Lili Bolfová se stala nejlepší hráčkou celého turnaje!

Autor: kkucerova, 21. 6. 2024

Onkologické onemocnění je v České republice druhou nejčastější příčinou předčasného úmrtí. Bohužel.

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně je světovou špičkou v léčbě rakoviny. Bohudík.

Dnes, 20. 6. 2024, jsme měli možnost toto pracoviště navštívit. Vyslechnout velmi zajímavou přednášku z oblasti aktuálních trendů a inovací v radiační onkologii. Zjistit, zda mohou být za touto nemocí také genetické faktory. Byli jsme velmi poutavě zasvěceni do tajů screeningových metod a prevence nejen kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky břišní.

Autor: jkrecek, 10. 6. 2024

„Už pojďte, holky, za deset minut to jede,“ snažím se jemně upozornit loučící se studentky. Slzy kanou z českých i maďarských očí. A když se vlak dá do pohybu, dvě dívenky běží souběžně s rozjíždějícím se kolosem, ze všech sil mávají, až nakonec mizí v dáli. Myslím, že tenhle obraz vypovídá o výměně mezi Elgartkou a budapešťským gymnáziem Fasori nejlépe.

Autor: jkrecek, 4. 6. 2024

Druhý jarní den jsme si zpestřili posledním autorským čtením. Vlastně bylo jaksi bonusové. Pozvanou autorkou nebyla básnířka, z dalších škol nepřišli „předskokani“ a na Elgartce se v této sérii četlo již podruhé. Máme to tak vždycky: čtyři čtení jsou lepší než tři… a mnohem lépe se ze čtyř čtení tvoří plakáty! Nicméně dosti nadsázky, teď vážněji: velmi si ceníme toho, že pozvání přijala autorka žijící ve Francii, autorka, která píše česky a francouzsky a která se k nám vydala v rámci „turné“ k propagaci románu Amsterodamské vigilie o Rembrandtovi a Komenském.

Autor: jkrecek, 3. 6. 2024

Slam poetry. Relativně nový žánr, kolem kterého u nás vznikla rozsáhlá komunita organizující vystoupení a soutěže a která postupně vygenerovala výrazné osobnosti. Mezi iniciátory zájmu o slam poetry byli i lidé jako Miroslav Balaštík (šéfredaktor nakladatelství Host a literární teoretik) nebo Martin Reiner (nakladatelství Petrov a Druhé město, spisovatel, básník a politik), k nejpopulárnějším slammerům patří například Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Bio Masha, jmenovat můžeme i autory-básníky, kteří se v rámci slam poetry nějak projevovali: ať je to Marian Palla, Ondřej Macl, nebo Ondřej Hrabal.

Autor: jkrecek, 22. 5. 2024

Na Křence je plno. Sál šustí očekáváním, má totiž vystoupit… ale to už profesorka Barbora Bártová dává pokyn a s mírnou nejistotou v očích a raději ve dvojici předstupují René Bělková a Kateřina Poláčková v moderátorských rolích. Lehká nervozita je pochopitelná, jde o první moderátorskou zkušenost, obě jsou navíc v prvním ročníku. Představují koncepci večera, na němž nás čekají čtyři básnické výstupy, dva studentské a dva profesionální. Jeden výstup je netrpělivě vyhlížen, ten takřka domácí. Má totiž vystoupit – a teď už to napíšu – i Tomáš Přidal, který na Křence učí češtinu a výtvarku a který je shodou okolností výraznou brněnskou básnickou a výtvarnou osobností.

Autor: kkucerova, 20. 5. 2024

Studenti, kteří se zúčastnili výběrového sportovního kurzu na Vltavě (14. - 17. 5. 2024) spluli krásné úseky této řeky mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou. Během 4 dnů zdolali trasu dlouhou 70,5 km a překonali 11 jezů při průtoku 22 metrů kubických - a tento stav vody už je znát na pořádných peřejích a silných vodních válcích pod jezy. 

 

Autor: jvesela, 15. 5. 2024

Naše škola se tradičně zapojuje do sbírky Český den proti rakovině a ani letos tomu nebude jinak. Celorepubliková sbírka proběhne ve středu 15. května 2024 a zapojit se můžete zakoupením kytičky měsíčku lékařského za minimální hodnotu 20 Kč. Příspěvky ze sbírky jsou využity na boj
s rakovinou – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky na školách, výzkum a vybavení onkologických center. V letošním roce je sbírka zaměřena na osvětu a prevenci rakoviny prsu. Kytičky budete moci koupit ráno před začátkem vyučování před školou od dobrovolníků (za naši školu letos třída 1.C) či v průběhu dne po celém Brně.

 

Autor: ldalecka, 12. 5. 2024

V úterý 9.4. 2024 jsme se ve „dvouhodinovce“ zeměpisného semináře zúčastnili přednášky na téma GEODÉZIE A KARTOGRAFIE. Toho dne nás navštívila skupina učitelů a studentů z brněnského VUT. Díky této skutečnosti jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací z tohoto vědního oboru. Úvodní přednáška zaujala především historiky, protože nám byly sděleny fakta o zaznamenávání území od doby Josefa II. až do současnosti. Následně jsme měli možnost osobně poznat současné nejnovější geodetické přístroje a vyzkoušet si vlastní měření i zanášení získaných bodů do trigonometrické sítě, či zaznamenávání výsledných údajů do digitální mapy. Děkujeme tímto Doc. Burešovi a Ing. Pospíšilovi za návštěvu a velmi přínosné informace.

Autor: kkucerova, 3. 5. 2024

Ke zpestření a obohacení výuky na téma obojživelníci a plazi si nelze vybrat lepší místo než přírodovědnou stanici Kamenačky v Brně.

 

2.C navštívila exkurzi ve středu 24. 4. 2024. Během dvou hodin si studenti zopakovali základní znaky obojživelníků a plazů, jejich systém a ekologii. Celou dobu měli studenti přímý kontakt s vybranými "bezpečnými" zástupci těchto tříd obratlovců.

Autor: ltruksova, 30. 4. 2024

Natěšení na krásy Francie jsme se na Velikonoční pondělí sešli před dveřmi gymnázia, abychom se vydali na dlouhou cestu.

Po noci strávené v autobuse a plní očekávání jsme brzy ráno dorazili do Francie, přesně řečeno do Paříže. Naše první kroky vedly k Eiffelově věži. Třetí patro, do kterého jsme poctivě vystoupali po schodech, nám nabídlo nádherný výhled na celou Paříž.

Poté nás čekala dlouhá procházka městem, kterou jsme zakončili ve čtvrti Montmartre u baziliky Sacré Coeur. 

Autor: mslovackova, 30. 4. 2024

V pondělí 29. 4.  se naše florbalistky v Blansku utkaly s týmy OA Havlíčkův Brod a OA Choceň v kvalifikaci o postup na Mistrovství republiky středních škol.

Autor: mslovackova, 24. 4. 2024

V pátek 19. 4. vyrazil tým florbalistek do Blanska, aby zkusil vybojovat co nejlepší výsledek mezi středními školami z Jihomoravského kraje.

Nevěděli jsme, jakou konkurenci očekávat, holky proto nastoupily hned do prvního utkání proti Boskovicím v nejsilnějším možném složení a brzy hru uklidnily prvním gólem. Postupně si získaly převahu a zápas skončil 4:0. 

Autor: mslovackova, 23. 4. 2024

Dne 5.4. se chlapecká reprezentace naší školy zúčastnila prvního kola okresního turnaje ve Florbalu. Jednalo se o skupinu v rámci okresního kola soutěže, které se účastnilo 24 družstev z brněnských středních škol.

Naši sportovci se ve skupině utkali postupně s SOŠ Morava, Gymnáziem Bystrc a nakonec s Gymnáziem Vídeňská. V prvním kole soutěže se nám podařilo zvítězit a postoupili jsme do finálové skupiny. Kluci hráli naplno a jejich sportovní výkony si jistě zaslouží respekt. 

Autor: jkrecek, 22. 4. 2024

„Včera jsem onemocněla a myslela, že to zažene den v posteli s paralenem. Bohužel se věc projevuje angínově…,“ napsala mi ve středu 28. února 2024 básnířka Klára Krásenská. O den později měla vystoupit na Elgartce na prvním ze série autorských čtení na brněnských gymnáziích. Naštěstí jsme pozvali dvě debutantky, a přestože by bylo skvělé moci srovnat odlišné zkušenosti, Monika Tintěrová více než dvacetihlavému publiku bohatě stačila. Ale začněme od začátku. Na začátku totiž nebyla tma, ale tři studentky ze spřátelených gymnázií.

Autor: mslovackova, 15. 4. 2024

Dne 11.4. se konalo městské kolo středoškolského dívčího florbalu. Podařilo se nám postavit skvělé družstvo a na tomto turnaji s přehledem zvítězit.

Všechna děvčata hrála skvěle, ale musíme vyzdvihnout především výkony Liliany Bolfové ze 4.C, Zuzany Žampachové ze 4.B a Lenky Vojáčkové z 1.B. Naše dívky vyhráli šest zápasů a po celou dobu byly nejméně dvě z těchto tří na hřišti. Celým turnajem procházela děvčata s přehledem a s výsledky 3:0, 2:0, 3:0. V semifinále se utkala s kvalitním týmem z Gymnázia Brno, Křenová 3:1 a ve finále porazila tým SZŠ Merhautová 1:0.

Autor: bpopovova, 15. 4. 2024

3.4. 2024 se konalo v Lužánkách krajské kolo ruského jazyka v kategorii SŠ a SŠ+.

V kategorii SŠ se na 1. místě umístila Lenka Schubertová (3.A) - v květnu zamíří do Prahy, kde se zúčastní  celostátního kola.

V kategorii SŠ+ se na krásném 3. místě umístil Vojtěch Loukota (3.A).                   Vítězům blahopřejeme! Jen tak dál!

 

Autor: jkrecek, 15. 4. 2024

Neděle, 7. duben 2024, 13:05. Na Messengeru mi (anglicky) píše kolega Evan McElravy: „Jsem zde.“ Maďarská výprava má dorazit ve 13:30. Zprávy pokračují:

13:08: Jejich autobus nejspíš právě přijel.
13:10: Nebo asi ne.
13:12: Falešný poplach, jejich autobus pokračuje do Berlína, tenhle do Karlových Varů.

Jak vidno, očekávání bylo velké. A kromě falešného poplachu na začátku vše proběhlo bez problémů a k plné spokojenosti všech zúčastněných.

Autor: ldalecka, 10. 4. 2024

Dne 8. 4. 2024 proběhly volby do Školské rady Gymnázia Brno, Elgartova, příspěvkové organizace.

Jako kandidáti z řad rodičů byly navrženi:
paní Mgr. Miriam Bartošovská, matka žáka z  2.C
paní Mgr. Kateřina Soukupová, matka žáka z 2.B
paní Lenka Budišová, matka žáka z 1.C
paní Zlata Oršulíková, matka žákyně z 2.B
pan RNDr. Ivo Petr, otec žáka z 1.C

Hlasování se zúčastnilo 127 osob z řad rodičů a zletilých žáků.
Do Školské rady byli zvoleni tři kandidáti s nejvyšším počtem hlasů: 
paní Mgr. Miriam Bartošovská, matka žáka z  2.C počtem 48 hlasů
paní Mgr. Kateřina Soukupová, matka žáka z 2.B počtem 48 hlasů
pan RNDr. Ivo Petr, otec žáka z 1.C počtem 68 hlasů

Autor: ldalecka, 8. 4. 2024

V pátek 22. března se konal další ročník mezinárodní soutěže Matematický klokan. Letos se přihlásilo 81 studentů a ti pak řešili úlohy ve dvou kategoriích, JUNIOR (1. a 2. ročník) a STUDENT (3. a 4. ročník).
Průměrný počet dosažených bodů v kategorii STUDENT byl srovnatelný s minulými lety, v kategorii JUNIOR si studenti vedli mnohem lépe a nejlepší řešitelé získali vysoký počet bodů. Výsledky určitě obstojí v celostátním srovnání, které bývá zveřejněno později.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a gratulujeme vítězům.
Vyhodnocení je uvedeno v následujících tabulkách.

 

KATEGORIE JUNIOR

Celkový počet řešitelů: 49
Průměrný počet bodů: 62,9

Autor: kkucerova, 4. 4. 2024

KDYŽ TO CHCE...

Máme radost, že již počtvrté přijaly naše pozvání lektorky ze společnosti Konsent a pro studenty 2. ročníku uskutečnily workshop na téma Prevence sexuálního násilí.

Více o této organizaci najdete zde: https://konsent.cz/pro-skoly/

Účastníci seminář hodnotili takto:

Já osobně už jsem dost věcí věděla, ale i tak mě to bavilo a informace, co tam zazněly, byly dobře podané a důležité. Konsent je za mě jedna z nejlepších organizací, které probírají téma sexuální výchovy.

Autor: snygrynova, 3. 4. 2024

Ve středu 20.3. jsme na Elgartce přivítali lektory, kteří pro 4. ročníky připravili workshop Fakescape. Krásně jsme takto propojili mediální výchovu s anglickým jazykem a studenti si mohli na dvě hodiny odpočinout od maturitního shonu při hledání fake news a hoaxů ve skupinkách a následné diskuzi. Líbilo se!

Autor: jkrecek, 2. 4. 2024

Jak jsme slibovali v článku o divadelních hrách Fronta a Houbaři, tak jsme učinili. Na YouTube jsou aktuálně nahrané záznamy obou her, konkrétně záznam první reprízy Fronty a Houbařů (obojí hráno 12. března 2024 pro čtvrté ročníky a 2. B), přičemž u Houbařů je na začátku použitá část záznamu z reprízy pro veřejnost (13. března 2024 od 17:00 odpoledne). 

Oba záznamy jsou neveřejné, nedostanete se k nim tedy přes vyhledávání, ale pouze přes odkazy níže. Fronta využívá hudbu, na kterou nemáme autorská práva, proto byla na YouTube ztišena (v čase 22:10 si pro lepší zážitek můžete pustit skladbu Je t'aime... moi non plus nazpívanou duem Serge Gainsbourg & Jane Birkin).

Autor: mslovackova, 25. 3. 2024

V dramatické chvíli, kdy sněhu na horách rapidně ubývalo jsme neohroženě vyrazili 4.3. se třídami 1.A a 1.C do Pece pod Sněžkou. Ukázalo se, že jsme v jednom z posledních areálu z celé ČR, kde se ještě lyžuje.

Podařilo se nám lyžovat každý den kurzu dopoledne i odpoledne. Hned v pondělí ráno jsme se rozřadili a všechna družstva vyjela na upravené části sjezdovek. Přesto, že se kolem nás “tráva zelenala” na sjezdovkách areálu se intenzivně lyžovalo.

Autor: jkrecek, 19. 3. 2024

S určitostí můžeme potvrdit, že kino Sibiř dostálo svému názvu. Ověřili jsme to experimentálně, postupně jsme tam v úterý 12. března 2024 poslali všechny třídy. Nikoliv proto, abychom otestovali odolnost studentů vůči mrazu, ačkoliv to tak mohlo vypadat, ale aby Elgartka zhlédla dvě divadelní představení, která si připravili studenti dramaťáku.

Autor: kkucerova, 18. 3. 2024

Citlivost izolátů Listeria monocytogenes k vybraným antibiotikům

1. března si mohla 3.B a s ní i já vyslechnout obhajobu biologické SOČky Kateřiny Kučerové. Ten den byla téměř celá třída překvapena nejen informacemi o jim dosud neznámém tématu, ale i množstvím odborné terminologie z úst samotné Káti. Jak se jí povedlo nasoukat všechno do hlavy? No, možná bychom to měli vzít od začátku.

Autor: kkucerova, 14. 3. 2024

Školního kola biologické olympiády se v pondělí 26. 2. 2024  zúčastnilo celkem 28 studentů a nejlepších výsledků dosáhli:

V kategorii A:

1. místo Ema Dvořáková (4.C) - 80,5 bodů (ze 100 možných)

2. místo Jakub Ryba (4.B) - 67 bodů

3. místo Hana Filipová (4.B) - 65,5 bodů

V kategorii B:

1. místo Kateřina Přerovská (2.B) - 73 bodů (ze 100 možných)

2. místo Beata Nagy (2.A) - 58,5 bodů

3. místo Daniel Štork a Mariana Nečasová (2.A) - 55,5 bodů

Do krajského kola postupují Ema Dvořáková a Mariana Nečasová.

Studentům děkujeme za účast a výhercům blahopřejeme!

kabinet biologie

Autor: jkrecek, 5. 3. 2024

Nebylo nás pět. Nebyli jsme nakonec ani čtyři. Paní profesorka Barbora Havířová si na poslední chvíli zvládla poranit koleno, a proto zůstali jen tři stateční. I když… tři… Výraznou část publika, které se postupně rozrostlo až na více než dvacet osob včetně „neelgarťáků“, tvořila na začátku skvadra ze 4. A, která v počtu sedmi cestovatelů popisovala své putování po Severní Makedonii.

Autor: skuzilkova, 21. 2. 2024

Ve středu 21.2.2024 se uskutečnila již tradiční soutěž v konverzaci v německém jazyce. Zúčastnili se žáci 2. a 3. ročníků, aby prokázali svou znalost němčiny. Úkolem nebylo jen hovořit k předem známým tématům, ale i rozebrat text, popř. popsat a porovnat obrázky. Všichni účastníci prošli soutěží se ctí, zvítězit mohou ale jen tři nejlepší. 

Autor: jkrecek, 18. 2. 2024

Sedm statečných se v úterý 30. ledna 2024 sešlo v učebně 219, aby se utkali v recitátorském klání. Vše z pozic nekompromisních porotců sledovali Soňa Cupáková a Jan Křeček, roli nadšeného publika si „střihla“ část třídy 2. B. Přestože soutěžících nebylo mnoho, zastoupeny byly všechny ročníky. A začali jsme s benjamínky.

Autor: jkrecek, 3. 2. 2024

Načase je projekt, organizovaný skupinou mladých studentů z našeho gymnázia, kteří se shodli, že jim některá témata v běžném vyučování chybí. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je ukázat, že i mladé generaci záleží na vzdělání a má zájem řešit různá důležitá témata, jako jsou dezinformace, klimatická změna, duševní zdraví nebo třeba genderová nerovnost. Proto jsme zorganizovali pět zajímavých přednášek na tato témata. Přednášky se konaly v podzimních měsících roku 2023  v kině Sibiř nedaleko našeho gymnázia.

Autor: ldalecka, 26. 1. 2024

Před časem přišla ČT s dokumentárním cyklem, v němž zaměřila svoji pozornost na mladé talentované žáky a studenty. Dosud je veřejně dostupných 36 dílů, které můžeme v případě zájmu zhlédnout. Setkáme se tak s podmořskou fotografkou, výtvarnicí či mladým vědcem, který nadevše miluje fyziku. Nebo rovněž s organizátory akcí pro zvídavé studenty. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tyto děti nebo teenageři zabývají jen tím, co je baví, ale musíme si uvědomit, že svou činností a neutuchající láskou k danému oboru ovlivňují i ostatní. Tedy, že dělají i něco pro druhé. 

Autor: mslovackova, 25. 1. 2024

Jako první vyrazila z letošních prvních ročníků v lednu na lyžařský kurz třída 1.B.

Krakonoš se rozhodl, že během týdne, na který byl pobyt v Peci naplánován, nasněží zásoby sněhu do konce zimy. Takže jsme sice lyžovali každý den v množství nového prašanu, ale po lyžování jsme se mohli oddat hrátkám ve sněhu.

Přes neustálé přívaly čerstvého sněhu a později i teploty dost hluboko pod bodem mrazu výcvik probíhal bez komplikací a všichni se zlepšovali. O tom, že to všechny bavilo se můžete přesvědčit na vlastní oči zde: 

 https://www.youtube.com/watch?v=mIewa_erybQ

Na několik krátkých chvilek na nás vykouklo i sluníčko. 

Autor: jkrecek, 22. 1. 2024

Tak je to dnes na den přesně měsíc, kdy si Elgartka jako každý rok vyrazila do kina na promítání anglického filmu. Ne všichni měli to štěstí. Někteří se snažili dát doma dohromady po náročném výběrovém lyžařském kurzu, jiní měli tu smůlu, že je schvátil covid či jiná zákeřná choroba. Valná většina našeho studentstva ale mohla v předvánoční čtvrtek zhlédnout v kinech Lucerna a Art premiéru nového britsko-řeckého filmu How To Have Sex.

A o čem že to bylo? I když by název mohl svádět k úvahám, že šlo o nějakou pitomoučkou lechtivou komedii pro náctileté ve stylu American Pie, jednalo se o drama, a rozhodně ne o snadné pokoukání. Filmový web filmeurope.cz snímek stručně popisuje následovně:

Autor: kkucerova, 18. 1. 2024

Fakultní nemocnici u sv. Anny navštívili naše tři třídy třetích ročníků v lednových termínech. Cílem naší návštěvy bylo odběrové centrum transfúzního oddělení. Paní primářka MUDr. Celerová a vedoucí laborantka paní Boleslavová si studenty rozdělili na dvě skupinky. V první části exkurze byli studenti postupně seznámeni s všeobecnými kritérii pro dárcovství krve, s přípravou na odběr a s tím, co je na samotném odběru čeká a dále si prohlédli odběrovou místnost. Samovyloučení dárce krve, dočasné omezení dárcovství a kde aktuálně je riziko nákazy virem západonilské horečky, to je výběr zajímavostí, které zazněli. Druhá část exkurze pokračovala do prostor tzv.

Autor: jkrecek, 18. 1. 2024

„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?

Autor: jvesela, 17. 1. 2024

Po úspěšném složení školního kola GEOLOGICKÉ OLYMPIÁDY postoupili dva studenti naší školy - Kristýna ORŠULÍKOVÁ (2.B)  a Vojtěch FIALA (3.A) do okresního kola, které se bude konat 16. ledna 2024. Jak si poradí s určováním hornin, geomorfologickými procesy či těžbou nerostných surovin? To se teprve uvidí. Každopádně na ně budeme myslet a budeme jim držet pěsti!

vyučující zeměpisu a biologie

Autor: jvesela, 17. 1. 2024

VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY 2024

Z celkového počtu 21 studentů, kteří se zeměpisné olympiády účastnili, se nejlépe umístili:

1. Vanda VOGELOVÁ, 1.C     59 BODŮ (ze 70 možných)

2. Erik VALENTA, 4.A     57,5 BODŮ

3. Tereza HYÁNKOVÁ, 2.C     56 BODŮ

    Vangelia BUSIU, 3.B     56 BODŮ

4. Tadeáš NĚMEČEK, 3.C     51,5 BODŮ

5. Gabriela HÁLOVÁ, 2.C     50 BODŮ

Všem studentům děkujeme za účast, výhercům blahopřejeme!!!

Autor: jvesela, 12. 1. 2024

Milí studenti,

chcete si zasoutěžit? Ukázat svůj konverzační um? V anglickém jazyce? Pokud ano, neváhejte a přihlaste se do školního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce.

Soutěž se bude konat v pondělí 22. ledna 2024 a je určena pouze pro studenty 1. - 3. ročníku

Tři nejlepší čeká zasloužená odměna, absolutní vítěz postupuje do městského kola.

Hlaste se u svých učitelů ANJ do 17. ledna.

učitelé ANJ

Autor: ldalecka, 12. 1. 2024

V úterý 28.11.2023 se uskutečnila soutěž už 16. ročníku MIO, kterou organizuje Ústav 
matematiky FSI VUT v Brně. Jedná se o týmovou soutěž studentů středních škol Česka a Slovenska.
Týmy řeší v časovém rozmezí 120 minut 10 rozmanitých  matematických úloh různé náročnosti,
hodnotí se i postup jako v klasické matematické olympiádě.
Naši školu reprezentovali Markéta Tišnovská (4.B), Denisa Rujbrová (4.B), Dominik Svitavský (4.C),
Klára Nováčková (4.B), Matěj Pyšný (4.B), Jakub Ryba (4.B), Mikoláš Šebela (3.B).
Tým dosáhl velmi solidního výsledku, v silné konkurenci asi 200 týmů se umístili v první třetině.

Autor: mslovackova, 9. 1. 2024

 

V zimě se má lyžovat a to na pořádných horách.

Kabinet tělesné výchovy připravil lyžařský zdokonalovací kurz v Zillertalském údolí pod ledovcem Hintertux v rakouských Alpách. Tentokrát byli naši studenti ubytováni v Gasthausu Kühle Rast v Gerlos - Gmünd, který samotný je ve výšce 1100 m n.m.. Každý den se lyžovalo v jiném středisku. Studenti navštívili střediska Hochzillertal, Gerlos a Penken.

Autor: kkucerova, 7. 1. 2024

Nikdy mě ani na vteřinu nenapadlo, že bych chtěla studovat medicínu. Ale současným medikům závidím. A pokud někdy navštívíte Simulačním centrum MED MUNI stejně jako já se studenty biologicko-chemického semináře, věřte, že budete taky. Nejen z toho, jak vypadá, ale z celé koncepce.

Autor: kkucerova, 7. 1. 2024

Vánoce jsou mimo jiné časem obdarovávání. A tak i naši studenti prvního ročníku dostali malý dárek v podobě zábavné Hodiny moderní chemie.

Byli bychom totiž rády, aby tento předmět studenty méně trápil a více bavil.

Projekt pražské VŠCHT byl zaměřen na téma teplo a chlad a světlo a tma.

V průběhu vyučovací hodiny jsme viděli  např. Briggs-Raucherovu oscilační reakci, různé alternativy hasícího přístroje, třaskavé reakce a oblíbené pokusy s tekutým dusíkem.

Autor: ldalecka, 3. 1. 2024

Stolní lampa, počítač, domovní zvonek, kávovar či tramvaj. Co že to mají tyto zdánlivě nesourodé pojmy společného? Ani jedno ze zařízení by se neobešlo bez dodávek elektrické energie. A jelikož jsme na Elgartce zvídaví a zajímá nás, jak funguje svět okolo nás, rozhodli jsme se rovnou dvě významné české elektrárny společně navštívit.

Autor: ldalecka, 2. 1. 2024

Organizátoři Olympiády v českém jazyce opět nezklamali. I v tomto školním roce dokázali
soutěživé studenty vybičovat k zajímavým výkonům a my, češtináři, kteří jsme opravovali
jejich slohovky, jsme se těšili z prací, které by jinak ani nevznikly. Nevím, zda bychom jako
téma školní slohové práce vybrali pro všechny studenty ve třídě právě výše zmíněné. Asi ne.
Předem bychom vysvětlili sami sobě, že většina studentů si tohle téma rozhodně nevybere,
kdo ví, co bychom se dočetli a zda by si dokonce nemysleli, že nedokážeme vymyslet nic
nosnějšího. A právě na tom je kouzelné, že jsme se spletli. Odevzdané práce přinášely
zajímavé úvahy, rady či pokyny a my můžeme všem jen blahopřát.

Autor: skuzilkova, 21. 12. 2023

Sychravé ráno protkané provazci deště provázelo milovníky historie a umění na již tradiční cestě do Vídně. Vánočně naladěné rakouské hlavní město nás milostivě přijalo do suché, leč mírně řečeno větrné náruče. Nic nás ale nemohlo odradit od očekávané prohlídky centra prastarého města. Poutavým výkladem nás provázel nepřekonatelný kolega Roman Plášek, bezedná studnice vědomostí.

Autor: kkucerova, 11. 12. 2023

Jak z DNA vzniká protein? Jaký je rozdíl mezi šlechtěním a genetickými modifikacemi?

Odpovědi na tyto otázky a mnohé jiné jsme našli na výukovém programu v Mendlově muzeu v Brně. To jsme navštívili v "mikulášském" týdnu se studenty 3. ročníku biologicko-chemického semináře. 

 

Autor: ltruksova, 11. 12. 2023

Na konci listopadu se opět uskutečnil Festival francouzského filmu, v Brně pořádaný Alliance Française ve spolupráci s kinem Art.

Vedle hlavního programu, který představil v předpremiérách letošní filmové novinky, byly  promítány také speciálně filmy pro školy.

My jsme na přání studentů navštívili Art 29. 11. a shlédli film TŘI MUŠKETÝŘI: D’ARTAGNAN - první část strhující adaptace legendárního románu Alexandra Dumase o mladém a sebevědomém D’Artagnanovi a jeho cestě stát se mušketýrem. 

Autor: jkrecek, 29. 11. 2023

14. listopadu 2023 se třetí ročníky a anglický konverzační seminář houfem vydal do Moravské zemské knihovny na setkání s americkým velvyslancem v ČR Bijanem Sabetem. Ve věděním prodchnuté atmosféře druhé největší české knihovny jsme strávili příjemnou hodinu s uvolněným pánem v perfektně padnoucím saku.

První na programu byla anketa týkající se zkušeností našich studentů s USA a názorů na tuto zemi, ve druhé, neformálnější části byl pak více než bohatý prostor pro dotazy a diskuzi. Kromě očekávaných témat došlo i na kontroverznější otázky. O to sympatičtější byla ochota pana velvyslance diplomaticky – jak taky jinak – zodpovědět jakýkoli dotaz. Tak snad zase brzy v knihovně na viděnou!

Šárka Nygrýnová

Autor: mslovackova, 22. 11. 2023

Družstvo stolních tenistek ve složení Jana Rotreklová, Šárka Mlečková a Hana Urbánková se na začátku listopadu zúčastnilo okresního kola soutěže středních škol ve stolním tenise.

Naší velkou oporou byla zejména Jana Rotreklová, ale Šárka i Hanka rovněž  předvedly krásné výkony. V základní skupině sehrály dívky kvalitní zápasy, nad jejich síly byly až soupeřky z BPA Brno.

Druhým místem ve skupině si dívky zajistili postup do boje o 3. místo.

Autor: ldalecka, 7. 11. 2023

Ano, na tom nám záleží. I proto jsme od září do našeho pedagogického týmu zařadili další podpůrnou osobu – školní psycholožku Mgr. Janu Šnajderovou.

Autor: ltruksova, 6. 11. 2023

Na přelomu října a listopadu se v Brně v kině Art uskutečnil tradiční Festival německy mluvených filmů - Das Filmfest.

Studenti (1. C, skupinka z 1. A, výběr druhých a třetích ročníků) měli možnost shlédnout film STAMS - Lyže, pot a slzy.

Film se odehrává v prostředí gymnázia v tyrolské obci Stams, kde probíhá výcvik nových vrcholových sportovkyň a sportovců. Režisér po dobu jednoho školního roku sleduje mladé sportovce při jejich každodenním náročném tréninku rozvrženém na minuty.

Autor: kkucerova, 31. 10. 2023

Ve dnech 18. - 20. října 2023 žáci třetích ročníků zažili dobrodružnou akci. Jednalo se o kurz první pomoci, který byl krásně připraven pro každou třídu na jeden den.

Autor: holzbech, 18. 10. 2023

Školní část chemické olympiády má několik částí:

 a) studijní (teoretická) část – studenti ji vypracovávají doma s případnou pomocí odborné literatury.

b) laboratorní (praktická) část – provádí se ve škole.

c) kontrolní test školního kola – studenti píší ve škole.

Harmonogram 60. ročníku je TADY.

Termíny školních kol upřesníme - nekonalo se pro nezájem studentů

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor: jkrecek, 11. 10. 2023

Víte, kdy mají učitelé největší radost? Když studenti přijdou s vlastní aktivitou, s vlastními nápady a projekty. A když je dotáhnou do konce.

Přesně to se právě děje. Studentské sdružení Načase oslovilo odborníky z různých oblastí, konkrétně z oblastí, na které ve škole jaksi nezbývá čas. A přitom jde o oblasti důležité – finanční gramotnost, klimatická změna, duševní hygiena…

Přednášky jsou zdarma a probíhají v kině Sibiř na Dukelské (u zastávky Náměstí Republiky), viz přiložený plakát. Zváni jsou všichni, všechny akce jsou určeny studentům i veřejnosti. Těšíme se na viděnou!