Bylo

Autor: ldalecka, 9. 9. 2022

Naše škola je zapojena do programu Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy.

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

Autor: mslovackova, 21. 9. 2023

Studenti Elgartky se v úterý 19. 9. zúčastnili okresního kola Středoškolského atletického poháru. Jedná se o soutěž dívčích a chlapeckých družstev.

 

Lépe se dařilo družstvu děvčat, které obsadilo hezké 6. místo. Za zmínku stojí sprint na 60m v podání

Petry Střelské, která, ač je teprve v prvnímu ročníku, zaběhla 3. nejlepší čas ze všech účastnic a ve skoku dalekém skončila sedmá. Ve sprintech se dařilo i Verče Böhmové a Justýně Doležalové. 

Autor: kkucerova, 12. 9. 2023

Přírodovědná stanice Kamenačky v Brně Židenicích je velmi specifické pracoviště, kde si můžete prohlédnout až 90 druhů živočichů. A pokud se v zoologii věnujete právě obojživelníkům a plazům, tak nelze v Brně navštívit vhodnější místo. Studenti 3.B a 3.C měli exkurzi opravdu "kontaktní"! Kromě toho, že se dozvěděli spoustu zajímavostí o tropických zástupcích, tak se zájemci mohli pomazlit s vybranými klidnými a hodnými plazy. Vše je zdokumentováno ve fotogalerii. 

Autor: kkucerova, 18. 6. 2023

Průzkum České středoškolské unie z roku 2020 říká, že 72% dospívajících se ve škole nedozvědělo nic o souhlasu k sexu. 

To je jako by dvě třetiny účastníků autoškoly nikdo nenaučil nic o dopravních značkách. Píše se na www.konsent.cz.

Šokovalo vás toto srovnání?

Autor: jkrecek, 17. 6. 2023

Marcel Kratochvíl, v tuto chvíli již úspěšný absolvent Elgartky, se probojoval až do finále recitační soutěže Čtvrtlístek. Protože je dávno po maturitách a Marcel má jistě spoustu volného času, požádali jsme jej o článek, který by celou akci autenticky zachytil. Zde je: 

6. června se v 300 kilometrů vzdáleném Děčíně, konkrétně v tamějším Městském divadle, konalo finále 12. ročníku recitační soutěže Čtvrtlístek. Účastníkům přijíždějícím zdaleka, což platilo i pro mě, bylo umožněno se vyhnout brzkému vstávání, přijet o den dříve a ubytovat se na studentských kolejích, které se nacházely ve velmi příjemném prostředí – v zahradě děčínského zámku.

Autor: skuzilkova, 17. 6. 2023

Týden 12. až 16. 6. 2023 byl ve znamení přátelské návštěvy naší partnerské školy Ferdinand Porsche Gymnasium ze Stuttgartu. První společný den jsme strávili nejprve na půdě našeho gymnázia jazykovým workshopem, návštěvou hodiny dějepisu, prohlídkou školy a seznámením s historií Brna. Po společném obědě jsme se vydali do centra města.  Na radnici nás uvítal její zástupce a po zajímavém výkladu o historii nové radnice jsme se pustili do řešení úkolů spjatých s památkami centra Brna.

Autor: kkucerova, 30. 5. 2023

V životě jsou situace, kdy nejde vše podle plánu.

Druháci z Elgartky jezdí tradičně v jarním období do ZOO Lešná, aby zde doplnili a prakticky ověřili své znalosti ze zoologie. Letos nám ale termín ve Zlíně z objektivních důvodů nevyšel. A tak mohl být zrealizován nápad profesora Lukáše Wolfa, zajet pro změnu do ZOO Hodonín. Velikostí malá, leč duchem a posláním rozměrná. Exkurze dostala navíc biologicko- kulturní rozměr, neboť byla obohacena o návštěvu Slovanského hradiště.

Katka Kučerová z 2. B k tomuto dni napsala:

Autor: skuzilkova, 27. 5. 2023

Probouzející se květnová příroda jen povzbudila naše cestovatelské touhy a s výběrem studentů jsme se vydali do vzdáleného Stuttgartu. Po vřelém přijetí a ubytování v rodinách nás čekal program plný poznání i zábavy. 

První den jsme navštívili naši partnerskou školu Ferdinand Porsche Gymnasium, kde jsme si vyrobili originální tašky se znaky Brna i Stuttgartu. Milá vzpomínka. Po obědě jsme se nechali ohromit impozantní synagogou i poznáním, které judaismus skýtá.

 

Autor: kkucerova, 17. 5. 2023

Snad každý z přihlášených účastníků na výběrový sportovní kurz Vltava 2023 sledoval před odjezdem předpověď počasí a tak trochu se modlil, ať se tentokrát opravdu nevyplní. A jelikož odvážným a hlavně připraveným štěstí přeje, tak jsme zmokli pouze dva ze čtyř dnů a teploty se zvedly o celé dva stupně ze 13 na 15.

Autor: kkucerova, 2. 5. 2023

Jaká se vám zdá příroda ve městech? Staňte se součástí celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge a přispějte k poznání přírody v Brně, poznejte brněnskou džungli. Tak zní výzva celosvětového soutěžního projektu, ve kterém města soupeří o co největší počet pozorování živé přírody na svém území.

Autor: kkucerova, 2. 5. 2023

Když se studentů zeptám, kterou část biologie mají nejméně rádi, dostanu obvyklou odpověď. "Šutrologii". Já vím, našly by se výjimky. Třeba Dan ze 3. B  geologii miluje. A taky paní doktorka Pavla Hršelová z Moravského zemského muzea. S tou jsme mohli její nadšení pro minerály a horniny sdílet v rámci dubnových biologických cvičení pro 1. ročníky. Uvědomili jsme si, jak bychom byli bez této neživé přírody nemožní a jaké výdobytky každodenního života bychom museli postrádat. Včetně mobilu. Jestlipak víte, proč? 

Mgr. Dagmar Muzikářová

Autor: ltruksova, 29. 4. 2023

V úterý 25. dubna a ve středu 26. dubna se studenti gymnázia zúčastnili komentované pěší prohlídky Brna s průvodkyní "Po stopách Francouzů v Brně". Obě prohlídky se konaly  v rámci školního programu festivalu BONJOUR BRNO.

Úterní skupina byla složena ze studentů francouzštiny 3. A a část 1. A, středeční pak 2. C a druhá část 1. A.

Autor: ldalecka, 27. 4. 2023

20. 4. proběhla v rámci německé konverzace prezentace Do Německa na zkušenou. Zkušená referentka přednesla studentům nejrůznější možnosti studia, studijních programů, brigád a jazykových kurzů v Německu. Přidala své vlastní zkušenosti a doporučila, kam se mají zájemci obrátit v případě zájmu o tyto akce a programy.

26. 4. jsme viděli představení Pygmalion, nastudované českobudějovickým
studentským divadlem v němčině a v moderním pojetí. V Brně v těchto dnech totiž probíhá festival Drehbühne, což je Internationales Studententheaterfestival in deutscher Sprache.
Koná se většinou v divadle Barka a v kině Scala a všem studentským divadlům přejeme, aby se jim u nás dobře hrálo.

Autor: kkucerova, 20. 4. 2023

Přírodovědná stanice Kamenačky je jedno z nejspecifičtějších pracovišť DDM v Brně.

Jsme moc rádi, že nám toto raritní odborné zařízení umožňuje  již mnoho let poznávat naši i exotickou faunu.

Tentokrát nás světem obojživelníků a plazů provedl student Elgartky Viktor Šedivý. Jako odchovanec Přírodovědné stanice Kamenačky, nadšený chovatel a milovník přírody nám předal spoustu zajímavých informací o červorech, axolotlech, drápatkách, ale také o užovkách, krajtách, či agamách.

 

Autor: ldalecka, 13. 4. 2023

Impresionismus. Expresionismus. Kubismus. Surrealismus. Zkrátka a dobře – avantgarda. Běžný student, poklidně sedící ve školní lavici a hledící si svého klidu a pohody, při zaslechnutí uvedených pojmů pocítí spíše notné zmatení, ne-li rovnou zděšení, než žádoucí touhu nasát odér umění a vydat se poznávat díla výtvarných velikánů na vlastní kůži. Přesto jsme se odhodlali vystoupit z bezpečí školní učebny a vypravili se na dlouho plánovanou umělecko-dějepisnou exkurzi do matky měst – do Prahy.

Autor: mslovackova, 30. 3. 2023

Studenti 1. C si  skvěle poradili se zeměpisným projektem, zaměřeným na místní proudění vzduchu. Vytvořili nápadité modely různých typů větru, od monzunů, přes pasáty, brízu, bóru atd. 

Každá skupina potom na svém modelu vysvětlila spolužákům, na jakém principu daný druh větru

funguje.

Autor: kkucerova, 18. 3. 2023

Umíte si představit, jak velké je srdíčko půlkilového miminka?

Jako vlašský ořech.

Umíte si představit, že lze takový orgán operovat a zajistit tak nedonošenému člověku plnohodnotný život?

Toto není sci-fi. Není to ani běžná rutina lékařů z Kardiochirurgie a transplantační chirurgie Nemocnice u sv. Anny, ale i takové úspěšné případy mají za sebou (https://www.cktch.cz/usek-kardiovaskularni-chirurgie/d1014).

"Opravují" či transplantují srdce, játra a ledviny, což je v České republice poněkud netradiční spojení.

Autor: ldalecka, 9. 3. 2023

Před několika lety stál pan profesor Křeček u zrodu Cestovatelské konference. Rád cestuje a ve svých hodinách se často setkával se studenty, kteří ho informovali, kam se jejich cesty během prázdnin či jiného volna ubíraly, která místa stojí za zhlédnutí a co je nutné v těchto zemích navštívit. Postupně se zrodil nápad zpřístupnit zážitky i ostatním. A tak vznikla tradice Cestovatelských konferencí.

V únoru letošního roku mohli všichni, kteří rovněž rádi cestují, načerpat zajímavé informace takříkajíc od pramene – tedy od studentů, jejichž kroky vedly do Švýcarska, Vietnamu, Indie a na Aljašku.

Autor: mslovackova, 8. 3. 2023

V polovině února vyrazili studenti tříd 1.A a 1.B do Pece pod Sněžkou na lyžařský kurz.

Ubytovali jsme se přímo na svahu Zahrádky na chatě Seibert. Výcvik probíhal ve středisku Pec pod Sněžkou, každá skupina měla možnost využívat sjezdovky podle svých schopností.

Lyžařská technika se postupně zdokonalovala, takže ve čtvrtek jsme mohli uskutečnit výlet. Ráno jsme se skibusem přesunuli do Jánských lázní, kde jsme lyžovali celé dopoledne. Před obědem jsme rolbami vyrazili na Černou horu, odtud sjeli na lyžích ke Kolínské boudě, další rolbou zpátky do Pece k boudě Pražské, kde takzvaná SkiTour končí. Po obědě potom pokračoval výcvik zase v Peci.

Autor: holzbech, 7. 3. 2023

Představte si, že stojíte před vstupem do reaktorové místnosti. Máte na sobě speciální žlutý ochranný plášť a návleky na boty. Vaše srdce buší jako o závod a napětí vás doslova svírá. Přece jenom tohle není každodenní situace – stojíte před školním lehkovodním jaderným reaktorem VR-1, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Váš pohled sjíždí na přístroje, které před vámi stojí a nedokážete si přestat připomínat, co jste se o nich dozvěděli během předchozích přednášek. A teď máte před sebou možnost vidět je v akci.

Autor: mslovackova, 3. 3. 2023

Ve středu 22. února reprezentovali naše gymnázium na okresním kole zeměpisné olympiády Erik Valenta ze 3.A a Tadeáš Němeček ze 2. C. Nevedli si vůbec špatně! Tadeáš získal druhý nejvyšší počet bodů v teoretické části, Erikovi se vydařila část praktická, přestože se mu zdála složitá. 

Nakonec skončil Erik na 7. a Tadeáš na 9. místě z 37 soutěžících.

Oběma blahopřejeme k předvedeným výkonům!

 

za kabinet zeměpisu

Markéta Slováčková

Autor: kkucerova, 2. 3. 2023

Život není fér...tak znělo téma letošního 57. ročníku biologické olympiády, který je již úspěšně za námi. A opravdu úspěšně, neboť studenti nasbírali vysoký počet bodů a dokázali, že o biologii mají zájem a přípravě věnovali čas.

Po splnění testu všeobecných biologických znalostí následovala jedna úloha praktická (mikroskopování) a jedna úloha teoretická a nakonec řešitelé poznávali celkem 30 druhů organismů.

Maximální počet získaných bodů v každé kategorii byl 100. A jak to vše po sečtení bodů dopadlo? 

V kategorii B (1. + 2. ročník):

1. místo Kateřina Přerovská, 1.B - celkem 79 bodů

2. místo Vojtěch Fiala, 2.A - celkem 71,5 bodů

Autor: jkrecek, 17. 2. 2023

Krátké povídání o původních plánech

Je to zvláštní: v původním plánu je vždycky něco jiného, než co se pak stane. V původním plánu je naučit se na test včas. V původním plánu je přijít na schůzku s rezervou. V původním plánu… v původním plánu bylo napsat článek co nejdřív po každém ze čtyř autorských čtení. Jenomže… víte, jak to je. Hej, hou, plány jdou, člověk míní, pámbu mění, nějakým záhadným způsobem to nevyšlo – a už uběhlo drahně času. Přitom byla všechna čtení tak povedená, že je škoda, aby o nich svět nic nevěděl. Velký světe, zde máš čtyři v jednom!

Autor: demmertova, 16. 2. 2023

Začátkem února se nám podařilo po dlouhé době uskutečnit setkání s naší partnerskou školou ve Vídni.

1. 2. přijeli na návštěvu Vídeňáci k nám. Přivítali jsme je ve škole, studenti se seznámili, a pak jsme společně vyrazili do Uměleckoprůmyslového muzea. Studenti pracovali v mezinárodních skupinách a vyplňovali úkoly v pracovních listech.

Autor: ldalecka, 14. 2. 2023

HuHlu, tedy Husovický hlas, už máme za sebou. A jaká byla soutěž letos? Jednoznačně skvělá. Řekla bych, že nejlepší za posledních deset let. 

Autor: jkrecek, 9. 2. 2023

Cestovatelská konference Cestou necestou má jistou tradici. Každý rok nás zase a znovu zajímá, kdo ze studentů či vyučujících kde byl, co tam viděl, zda to stojí za to… a nejinak tomu bude i letos. 

Autor: jvesela, 2. 2. 2023

ENGLISH CONVERSATION COMPETITION

RESULTS

 

1. JANDA Filip, 3.A

2. DUDOVÁ Hana, 3.A

DVOŘÁKOVÁ Ema, 3.C

3. ŠEDIVÝ Viktor, 3.A

LINS Tereza, 1.A

 

Filip Janda will represent our school in the regional round.

Autor: ltruksova, 1. 2. 2023

V úterý 31. 1. 2023 proběhla každoroční soutěž Konverzace v německém jazyce. Účast byla letos opravdu hojná.  Do soutěže se přihlásilo 9 studentů z 2. A a 2. B, studentů ze 3 ročníku bylo dokonce 12. 

A tady přehled těch nejúspěšnějších: 

2. ROČNÍK 

Autor: ldalecka, 30. 1. 2023

Milí studenti, učitelé a přátelé,

máme pro Vás pozvánku na tradiční školní ples GE. Téma letošního plesu je Red Carpet neboli Červený koberec. Jako každý rok na plese určitě nebude chybět bohatá tombola, tradiční předtančení studentů gymnázia a společná afterparty.

Vstupné je 380 Kč. 
Vstupenky je možné zarezervovat na oficiálním webu plesu.

Moc se na Vás těšíme.
Vaši PEEŘI

Autor: mslovackova, 16. 1. 2023

V prosinci se třicet žáků našeho gymnázia zúčastnilo zdokonalovacího lyžařského kurzu, který každoročně pořádá kabinet TV v rakouských Alpách.

Letos jsme navštívili Zillertalské údolí pod ledovcem Hintertux.

Ubytovali jsme se v Gasthofu Eberleiten v horské obci Bruck am Zilller. Každodenním dobrodružstvím pro řidiče našeho autobusu byla úzká klikatá cesta mezi rakouskými domečky.

Během pobytu jsme vystřídali několik středisek - Hochzillertal, Gerlos a Penken. Lyžovali jsme za dobrých klimatických podmínek, i když sněhu a sluníčka mohlo být o trošku víc.

Autor: ldalecka, 9. 1. 2023

Lze si snad připomenout kulaté, již třicetileté výročí vzniku samostatné České republiky lépe než ohlédnutím se za historickými reáliemi její předchůdkyně, ČSSR? Patrně každý z nás by na tuto otázku odpověděl rozdílně. Přesto jsme se v rámci gymnázia k jedné takové připomínce odhodlali a uspořádali jednodenní výlet do Valtic spojený s návštěvou tamního Muzea železné opony, tedy jednoho z neslavných výdobytků tehdejších vládních kruhů.

Autor: kkucerova, 8. 1. 2023

 

 

 

 

 

 

Letošní lyžařský kurz pro studenty 1.C začal v pondělí 2. 1. 2023 netradičně na Hlavním vlakovém nádrží v Brně. Cestu rychlíkem do Ostružné jsme díky velké sehranosti a síle skupiny zvládli. Kupodivu jsme při nástupu a výstupu v jízdním řádu nevytvořili velké zpoždění, i když každý účastník kurzu měl plno práce s naložením veškeré sbalené výstroje i výzbroje na lyžování

 

Autor: ldalecka, 6. 1. 2023

V posledních předvánočních dnech konečně dorazily výsledky soutěže Angličtinář roku 2022 (Best In English 2022). Tohoto mezinárodního online klání se 30. listopadu zúčastnilo na naší škole 68 studentů a studentek napříč všemi čtyřmi ročníky. I když nikdo z našich tu nejtučnější smetanu za 1. místo neslízl a do Kanady se z České republiky jako nejlepší pojede podívat Andrea Prášková z Gymnázia Sedlčany, Elgarťáci v konkurenci téměř 22 800 studentů a studentek z více jak 700 středních škol rozhodně ostudu neudělali. Ostatně posuďte sami, tady máte výsledky nejlepších deseti:

výsledky:

Z 22 799 soutěžících skončilo našich 10 nejlepších následovně:

Autor: mslovackova, 6. 1. 2023

Školní kolo zeměpisné olympiády se uskutečnilo ve středu 14.12.2022

Zúčastnilo se celkem 31 studentů, což značí velký nárůst zájmu oproti předchozím ročníkům.  

Suverénním vítězem se stal Erik Valenta, který v předchozích ročnících končil vždy stříbrný za suverénním Martinem Mlečkou. 

 

Výsledky:

1. VALENTA    ERIK              3.A      40 b.

2. NĚMEČEK TADEÁŠ         2.C      30 b.

3. BUSIU   VANGELIA         2.B       27 b.

   VALÁŠEK     DAVID          4.B        27 b. 

 

Medailistům blahopřejeme!

M. Slováčková, R. Trávníček

 

Autor: bpopovova, 5. 1. 2023

AUSCHWITZ - OSVĚTIM

Před druhou světovou válkou se v Osvětimi nacházely kasárny polské armády. Po přičlenění města k Německé říši se z areálu stal koncentrační tábor Auschwitz I, který se později stal součástí komplexu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz I, II, a III.

Autor: jkrecek, 4. 1. 2023

„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?

Autor: ldalecka, 4. 1. 2023

A máme ji za sebou a už víme, kdo zvítězil! Ještě než se i vy dozvíte, kdo postupuje do okresního kola, krátká rekapitulace.

Letošního kola se zúčastnilo neobvyklé množství soutěžících. Přesně 48. Tento počet nám naznačuje, že máme šikovné a zvídavé studenty a studentky, kteří mají s češtinou dobrý vztah, mají rádi výzvy a není jim cizí psát delší texty. Většina totiž ví, že i pouhé školní kolo olympiády je plné nástrah v podobě nelehkých úkolů, kterými se to v práci jen hemží. Přesto studenti neváhali a téměř všichni účastníci loňského kola se letos opět společně sešli, a počet soutěžících se v tomto roce dokonce znásobil. 

Autor: holzbech, 2. 1. 2023

V předvánočním týdnu jsme pro studenty druhých ročníků připravili změnu - praktické cvičení z forenzní chemie  pod vedením studentů VŠCHT Praha.

V první části se věnovali daktyloskopii, nauce o papilárních liniích. V dalších částech pak DNA a balistice.

Bližší informace o programu.

Malá ukázka motivačního textu VŠCHT Praha :

Autor: skuzilkova, 22. 12. 2022

Ve středu 21.12.2022 navštívila skupina studentů našeho gymnázia předvánoční Vídeň. Zájem byl po covidových letech enormní a jen vybraná část studentstva měla tu čest vyslechnout si fenomenálního průvodce Romana Pláška a jeho jedinečný projev protkaný jemným humorem a trefnými narážkami, které nám připomínaly nejednu vazbu milovaného Brna se sesterskou Vídní.

Autor: ldalecka, 19. 12. 2022

V úterý 13. 12. 2022 se na Elgartce konaly studentské volby. Každý student obdržel volební lístek, kterým mohl podpořit jednoho z devíti kandidátů. Za plentou vyplnilo lístek celkem 225 studentů, a volební účast tedy dosáhla 62,8 %.

Na první místo poslala Elgartka Danuši Nerudou se 135 hlasy. Druhé místo obsadil Petr Pavel s 62 hlasy. Zbylí kandidáti se nedostali za hranici čtyř procent, jak je vidět z grafu. Andrej Babiš obsadil třetí místo s celkem osmi hlasy.

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po dubnovém postupu z krajského kola prestižní Dějepisné soutěže gymnázií, jíž se zúčastnilo na 330 českých, moravských a slovenských škol, jsme v listopadu historicky poprvé odcestovali na velké finále do Chebu. 

Tématem letošního jubilejního 30. ročníku byla „Cesta do pekla a zpět“, tedy evropské dějiny 1939-45. 

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po úspěšné loňské misi na Vysočinu jsme se rozhodli opakovat ověřený formát a znovu uskutečnit společnou exkurzi dějepisného a uměnovědného semináře. Zdá se, že putování po historických reáliích, ve kterém se propojuje dějepisný komentář se sledováním uměleckého vývoje, je příjemným obohacením pro obě strany. Tentokrát jsme spojili síly studentů třetích ročníků a vypravili jsme se ve dvou listopadových dnech do kdysi druhého nejvýznamnějšího města Českého království, do Kutné Hory.

Autor: ldalecka, 14. 12. 2022

22. prosince jde Elgartka do kina LUCERNA na Rande na oko (Dating Amber).
Tato irská komedie se bude promítat v původním znění s titulky ve dvou časech:

8:00 pro 3. a 4. ročníky
10:30 pro 1. a 2. ročníky

Pokud se zúčastníte, přineste třídním 80 Kč za vstupné do konce týdne a příští čtvrtek se na vás těšíme v Lucerně.
Vaši učitelé jazyka anglického :)

Autor: ltruksova, 8. 12. 2022

Již tradičně se v měsíci listopadu koná v Brně Festival francouzského filmu. Letos tomu nebylo jinak a tento již 25. filmový svátek proběhl v termínu 24. - 30. 11. 2022.

Se studenty francouzského jazyka jsme vybrali známou a oblíbenou projekci filmu Amélie z Montmartru. Na rozdíl od předešlých ročníků festival tentokrát hostilo Kino ART. 

Autor: ldalecka, 6. 12. 2022

„Omluvte, prosím, profesora Křečka z výuky. Neměl angínu, ani kašel. Zajel si do Paříže a do Bruselu.“
Cože? Že tohle neuznáte? Tak ještě pár informací na vysvětlenou. 

Možná by Vás ani ve snu nenapadlo, že se o českou literaturu zajímá někdo za hranicemi našeho státu. A přesto i mimo Česko existují lidé, kteří nejen, že české knihy aktivně čtou (ať už česky nebo v překladu), ale taky o nich přemýšlí, snaží se českou literaturu popisovat a nadchnout pro ni další lidi. Takoví lidé se vyskytují všude na světě a říká se jim „zahraniční bohemisté“. 

Autor: ldalecka, 30. 11. 2022

V pondělí 5.9. odjeli naši noví prváci na třídenní adaptační kurz, který se uskutečnil v areálu RS Meziříčko. 
Mezi pečlivé přípravy na pořádání adapťáku patří hlavně přípravně-školící peerkurz, na kterém vždy probereme náplň kurzu a rozebereme si úskalí jednotlivých aktivit. Ovšem nelze se připravit na všechny možnosti, vždy je nutná nějaká improvizace.

Autor: ldalecka, 25. 11. 2022

V úterý 15. 11. navštívila 3. B Moravskou galerii. Zkušený lektor provedl studenty stálou výstavou ve druhém patře Pražákova paláce, vysvětlil rozdíly mezi expresionismem, kubismem, symbolismem a surrealismem, ukázal typické rysy těchto směrů na konkrétních obrazech, poukázal na naše významné malíře – Josefa Čapka, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého. 
Teorie s praxí se pak spojila ve workshopu, kdy měli studenti namalovat portrét svého spolužáka.

Autor: ldalecka, 8. 11. 2022

12. října 2022 proběhla na naší škole celostátní soutěž Přírodovědný klokan. Pořadatelem soutěže je Přírodovědná fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžní kategorie pro střední školy je jedna  (JUNIOR) a je určena pro 1. a 2. ročníky. Do soutěže se přihlásilo celkem  41 studentů ze šesti tříd a výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách. Celostátní výsledky soutěže zatím nejsou  zveřejněny.
Vítězům blahopřejeme a všem děkujeme za účast. 

Autor: mslovackova, 7. 11. 2022

V říjnu se uskutečnilo několik středoškolských sportovních soutěží. Naši studenti se zúčastnili okresního kola ve stolním tenise, studentky reprezentovaly školu rovněž ve stolním tenise a v basketbalu.

Družstvo hochů ve stolním tenise nepostoupilo v okresním kole z těžké základní skupiny, ve které narazilo i na pozdější vítěze.

Podobně se vedlo i dívkám v basketbalu, kde sehrály pěkné zápasy, ale nestačily na nejlepší družstva. 

Nejlépe se dařilo stolním tenistkám, které vybojovaly v okresním kole třetí místo. Gratulujeme!

Autor: demmertova, 7. 11. 2022

Ve čtvrtek 3. listopadu jsme se vypravili se studenty Německé konverzace 2. a 3. ročníku na filmy, které  se promítaly v rámci festivalu německých filmů v kině Art.  

Druháci viděli film Girl gang a jak se zdálo, zaujal je natolik, že při návratu do vyučování  horlivě diskutovali o tématu. 

Druhý film Nico s námětem rasismu nebyl rozhodně zábavný, nicméně poukázal na  problematická místa v německé společnosti. 

Autor: jkrecek, 31. 10. 2022

Z těch dobrých věcí miluji oheň,“ píše Jan Skácel v básni, která rámuje téma letošního festivalu Den poezie. A vy, kteří víte, jak to v listopadu na Elgartce chodí, už se začínáte děsit: budou ohňostroje v chemii? Chtějí zapálit školu? Plánují nechat návštěvníky chodit po žhavém uhlí? A my na to odpovídáme: přijďte a nechte se překvapit!

Letošní Den poezie nese název Historky z Elgartky a bude v sobě obsahovat něco z toho, co znáte z minulých let. Zase budou studenti v kostýmech, zase bude podivné divadlo nebo výstava nebo co to vlastně je, zase budou vtipné i drsné momenty, které vás utvrdí v tom, že jste nepřišli nadarmo. Tentokrát ovšem vyjdeme i mimo zdi budovy a podíváme se, co nám mohou nabídnout Husovice.

Autor: jkrecek, 21. 10. 2022

Kdybyste se 7. října před 14. hodinou dívali z oken Národního muzea, jistě by vás zaujal štrúdl unavených, ale spokojených postaviček spěchající kolem jezdecké sochy sv. Václava k hlavnímu nádraží. Z oken novorenesanční budovy muzea se zdají lidé na Václaváku malincí. Tento zástup trpaslíků ale nejsou hrdinové příběhu o Sněhurce – to se 4. A vrací ze své pražské anabáze. Ano, ta rozevlátá bytost, která je dobíhá, k nim patří. Není to Šmudla, je to Tóňa. Tradičně cosi zapomněla v hostelu a musela se pro to vrátit…

Zažili jsme mnohé. V pár řádcích to nelze vylíčit. Alespoň pár střihů pro přiblížení atmosféry.

Autor: ldalecka, 14. 10. 2022

Jednoho čtvrtečního odpoledne jsme se vydali na procházku po městě a hledali jsme tzv. Kameny zmizelých. Prošli jsme čtvrtí Černá Pole a našli před několika domy mosazné destičky ve tvaru dlažební kostky se jmény těch, kteří žili ve svých domovech do doby, než přišla druhá světová válka a oni byli deportováni do koncentračních táborů. Většina z nich se již nevrátila. 
V Brně se pokládají tyto Kameny od roku 2001, v září 2022 bylo položeno dalších jedenáct kamenů. 
Tyto Kameny zmizelých, německy Stolpersteine (tedy kameny, o které člověk zakopne, obrazně pohledem, a přitom se skloní) začal pokládat v roce 1995 Gunter Demnig v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně.

Autor: ldalecka, 12. 10. 2022

Je sama písní zapředenou v čase 
a my ji milujeme.
Ať zní!“ 
                                                  Jaroslav Seifert

Autor: holzbech, 11. 10. 2022

Tradiční poznávání přírody přímo v terénu se tentokrát uskutečnilo v novém termínu a na novém místě. Zázemí nám v posledním zářijovém týdnu poskytlo Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn.

Lidé na mlýně jsou profesionálové každým coulem. A že svou práci dělají s láskou a nadšením je vidět od mlynáře, přes lektory až po paní kuchařky.

Autor: mslovackova, 30. 9. 2022

V září se třídy 3.A a 3.C  zúčastnili sportovního kurzu v Pasohlávkách.

Hlavní skupina vyrazila v neděli na kole od budovy gymnázia, v průběhu etapy čelila dvěma poměrně silným průtržím mračen, ale statečně dorazila do kempu Laguna. 

Pondělní výlet pro cyklisty i pěší vedl do Mikulova, počasí nám přálo, užili jsme si sportu i kulturně poznávací činnosti. V úterý cyklisté vyrazili směr Hustopeče, pěší skupina se vydala poznávat okolí Novomlýnských nádrží, jejich historii a okolní přírodu.

Středeční pěší výlet do Iváně byl spojen s poznáním, vztahujícím se k regionu pěstování vína. Dozvěděli jsme se něco o procesech sklízení i výroby. 

Autor: ldalecka, 14. 9. 2022

O digitální gramotnosti žáků se dnes hodně píše a mluví, zejména v souvislosti s revizemi Rámcového vzdělávacího programu. Výuka fyziky na gymnáziu nabízí mnohé využití technologií, ať už se jedná o pouštění videí z YouTube, na nichž můžeme zhlédnout fyzikální pokusy, které bychom sami nedokázali zrealizovat, či třeba o využívání mobilních aplikací, které umí změřit decibely, ukázat frekvenční analýzu zvuku a mnoho dalšího.