Bylo

Autor: mslovackova, 23. 6. 2022

Cestování bylo poněkud komplikované a náročné, ale dorazit do Veselí nad Lužnicí se nakonec podařilo všem třem skupinám. Bohužel se nedá říct, že bez ztráty... cestou tam i zpět nám nejmenovaný student připravil zpestření ve formě shánění jeho zavazadel. Trochu ho podezříváme, že chtěl jet prostě nalehko jen s kolem :-)!

V kempu nás hned čekal vodácký výcvik a následující dny jsme strávili střídavě na kole a v lodích.

Autor: demmertova, 15. 6. 2022

Martin Rambousek, žák 3. B, měl v květnu možnost se zúčastnit - jako stážista - mistrovství světa v hokeji ve Finsku. Tady jsou jeho zážitky:

Zhruba před rokem jsem začal pracovat v redakci hokejového týmu HC Kometa Brno. Za odvedenou práci jsem byl vybrán mezi účastníky novinářské stáže na letošním mistrovství světa v ledním hokeji, které se konalo ve finských městech Tampere a Helsinkách v termínu od 13. do 29. května.

Autor: jkrecek, 6. 6. 2022

Jak často řežete dřevo na cirkulárce? A jestlipak u toho přemýšlíte nad fyzikou?! Jak je vidět v níže přiloženém videu, cirkulárka může být běžnou součástí fyziky. A běžnou součástí Elgartky je zase Barbora Havířová, která se, jen tak mimochodem, umístila „na bedně“ v Global Teacher Prize, nejprestižnější české ceně pro učitele.

Autor: ldalecka, 5. 6. 2022

Ve středu 25.5.2022 byl uspořádán adaptační den pro třídu z vedlejší Základní školy J.A. Komenského, která nedávno přijala nové ukrajinské žáky. Celou akci uspořádal Peer, komunita lidí, kteří se na Elgartce starají mimo jiné o adaptační kurzy pro první ročníky. Celý přesun na základní školu byl sice jen o překonání obyčejných dveří, nároky se ovšem dost změnily. Sedm studentů pracovalo s mnohem mladšími žáky šesté třídy, a to se slušnou jazykovou bariérou – ve třídě totiž kromě ukrajinštiny, zaznívala ještě vietnamština nebo africká angličtina.

Autor: ldalecka, 3. 6. 2022

Tak už je to potvrzené, dokonce černé na bílém, máme umělecké střevo. Přišla na to mezinárodní odborná porota prestižní stejnojmenné soutěže, tvořená osobnostmi z Národní galerie v Praze, Centra současného umění DOX Praha, Moravské galerie v Brně a Národní galerie v Bratislavě doplněná současnou umělkyní Olgou Krykun. Abychom byli přesnější, tak múzami políbené jsou především členky tvůrčí skupiny z 2.B, která se skládá z Kláry Losové, Zuzany Novotné, Anety Smejkalové a Hany Štěpánové. Za svoje video Svoboda volby získali Ocenění za audiovizuální tvorbu a jejich dílo je v současných dnech vystavené v našem největším centru současného umění. 

Autor: kkucerova, 22. 5. 2022

Sportovní výběrový kurz na Vltavě v květnovém termínu roku 2022 jsme si nechali „ušít na míru“ firmou Inge – Outdoor a jsme za to my všichni kurzovníci rádi! Michal s Radkem se nás ujali od úterý do pátku a strávili jsme s nimi skvělý čtyřdenní vodácký zážitek, neboť slovy studenstva: „ Instruktoři byli opravdu skvělí. Díky nim jsme zvládli bez problému sjet veškeré jezy. Velmi se mi líbila jejich profesionalita. Bylo vidět, že je to s námi baví. I biologické a podobné vsuvky, které nám během plavby říkali, byly opravdu přínosné. Dále bylo hezké, když jsme se mohli pohodlně posadit a jen poslouchat zvuky přírody během soulodění.

Autor: jkrecek, 18. 5. 2022

Svědectví není nikdy dost. Ať se vydáte ve více lidech kamkoliv, každý vidí něco jiného. Jedni třeba Stonehenge, druzí třeba ovce a lachtany. True story. Když jsme se vrátili z anglického Cornwallu, kam se vydala celá osmina Elgartky, nebylo zbytí. Museli jsme o tom napsat dva texty. V mnohém se doplňují, téměř si neprotiřečí… a budoucím kronikářům to jistě usnadní pátrání po tom, co se ve 20. letech 21. století na Elgartce dělo.

Autor: ldalecka, 12. 5. 2022

Recyklohraní je školní recyklační program, který vznikl pod záštitou MŠMT České republiky. 

Jeho cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

V rámci tohoto projektu spolupracujeme např. se společnostmi Elektrowin a Ecobat s.r.o., které odebírají naše vysloužilé elektrospotřebiče a baterie.

V loňském roce jsme tak umožnili recyklaci 240 kg elektrozařízení a 54 kg použitých baterií. A co z toho vyplývá?

Gymnázium Elgartova pomohlo uspořit 2,82 tun oxidu uhličitého. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 2 ks

Autor: ldalecka, 11. 5. 2022

Není to přímo otázka pro čtenáře našeho příspěvku, ale téma písemné práce Krajského kola OČJ. Pokud jste v minulých týdnech četli článek Veni, vidi, vici, víte, že Martin Mlečka (4. C) a Kristýna Hulová (3. B) postoupili z okresního kola do krajského a jejich slohové práce budou v tomto příspěvku přiloženy, abychom se jejich výkony mohli potěšit. Tentokrát je ale vše jinak.

Autor: ldalecka, 9. 5. 2022

Jako každým rokem, vyjeli jsme i letos s druhými ročníky do ZOO v Lešné. Zahájili jsme prohlídkou se zajímavým výkladem v expozici o Africe, kde všechny zaujalo především hravé slůně, majestátné žirafy, impozantní hyeny i ostražité surikaty. Poté, již individuálně, si studenti prohlédli i další živočišné druhy, žijící v oblastech Asie, Ameriky i Austrálie, pobavili se při krmení rejnoků, zahřáli se v tropickém skleníku…

 

Podle jejich ohlasů lze soudit, že tento výjezd opět splnil svůj úkol – seznámit se zajímavým způsobem se zástupci fauny z celého světa a obohatit si tak informace k učivu zoologie.

Autor: ldalecka, 6. 5. 2022

Píše se středa 13. 4. a já s paní učitelkou Cupákovou už za časného rána vyrážím vzhůru do ruchu a smogu velkoměsta - do Ostravy.

Náš výlet podnikáme za účelem mé účasti v krajském kole recitační soutěže Čtvrtlístek.

Cesta nám díky zvolené nejmenované dopravní společnosti, která není národním dopravcem, uteče rychle a neabsolvujeme ani jednu výluku. K tomu nám celou dobu krásně svítí sluníčko a my se nemůžeme vynadívat na krásy naší české země, co více si přát?

Do Ostravy dorazíme okolo půl desáté, ale ještě není úplně vyhráno. Nyní nás čeká cesta z nádraží do Komorní scény Aréna, kde se střetnutí mladých recitátorů koná.

Autor: kkucerova, 3. 5. 2022

Tak by se dala nazvat naše dubnová návštěva Botanického oddělení MZM ve Slatině. 

S RNDr. Svatavou Kubešovou, uznávanou brněnskou bryoložkou, jsme se studenty třetího ročníku v rámci semináře BC3 absolvovali hodinový výukový program, jehož cílem bylo seznámit se s nejběžnějšími druhy mechorostů v naší přírodě. Všech 20 exemplářů, které můžeme nalézt v širším okolí Brna ještě nepoznáme, ale nějak se začít musí...

                                                                                                                                                                 kabinet BIO

Autor: kkucerova, 3. 5. 2022

Příroda ve městech je opravdu bohatá. Nevěříte? Toulejte se po Brně a zkuste to ověřit. Píše se na stránkách akce City Nature Challenge 2022. 

A tak jsme v pátek 29. 4. 2022 se třídou  2. B šli. Na ornitologickou vycházku do parku pod hradem Špilberk. 

Slyšeli jsme budníčka, viděli holuba hřivnáče i hrdličku zahradní a překvapivě i brhlíka lesního. Nechyběl kos černý a vrána šedivka. 

Jarní čas je pro tato pozorování ideální.

Pokud chcete být součástí této akce, jejímž cílem je zaznamenat druhovou bohatost měst, přidejte se příští rok i Vy.

Bližší info na: 

https://www.brnenskadzungle.cz/

Autor: kkucerova, 13. 4. 2022

Martin Mlečka zvítězil v krajském kole zeměpisné olympiády a postupuje do kola celostátního, které se uskuteční 27. - 28. 4. 2022 v Praze.

Martinovi gratulujeme k postupu a držíme palce v celostátním klání!

kabinet zeměpisu

Autor: kkucerova, 10. 4. 2022

Jaro zatím za oknem našlapuje jen velmi opatrně, ale ve sklenících Botanické zahrady MU vše krásně bují.

Sami jsme mohli tu nádheru obdivovat v rámci březnových exkurzí, které nás pomyslně přenesly do subtropického a tropického pásu.

Průvodkyní nám byla Ing. Ondrušková.

Díky jejímu poutavému výkladu teď máme jasno, jaký je rozdíl mezi kávou arabicou a robustou, proč se v našich podmínkách nedaří generativně množit viktorii Cruzovu nebo že se celiakům blýská na lepší časy, neboť v trávicích enzymech masožravých rostlin je pravděpodobně ukryt klíč k léčbě této nepříjemné nemoci.

Závěrečné přivonění k nádherným květům mučenky a polaskání listů vavřínu a eukalyptu oblažilo všechny naše smysly.

Autor: ldalecka, 5. 4. 2022

Známý Caesarův výrok by mohli použít Martin Mlečka i Kristýna Hulová po absolvování Okresního kola Olympiády v českém jazyce. Nevím sice, zda se jednalo o rychlé vítězství jako v případě Julia Caesara, ale zvítězili oba. Martin se s počtem 44 bodů umístil na 1. místě a postupuje do Krajského kola OČJ, Kristýna obsadila 5. místo s počtem bodů 42. Téměř neznatelný rozdíl. Protože i letošní kolo probíhalo distančně, máme možnost přečíst si jejich slohový počin. Studenti totiž práce psali doma na počítači, mohli tedy svůj písemný úkol uložit, přeposlat, zkrátka uchovat i pro nás.

Autor: ldalecka, 1. 4. 2022

   V pátek 22. března se konal další ročník soutěže Matematický klokan, po dvou letech opět v prezenční formě. Letos se přihlásilo 96 studentů a ti pak řešili úlohy ve dvou kategoriích, JUNIOR (1. a 2. ročník) a STUDENT (3. a 4. ročník).
    Průměrný počet dosažených bodů v obou kategoriích byl výrazně větší než v minulých letech a nejlepší řešitelé získali vysoký počet bodů, zejména v kategorii STUDENT výsledky určitě obstojí v celostátním srovnání, které bývá zveřejněno později.
    Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a gratulujeme vítězům.
    Vyhodnocení je uvedeno v následujících tabulkách. 

KATEGORIE  JUNIOR

Celkový počet řešitelů:  39
Průměrný počet bodů:  58,4

Autor: kkucerova, 31. 3. 2022

Se studenty 1.C a 3.C jsme využili pestrou nabídku kurzů vědeckého centra bioskop a strávili jsme ve výukové laboratoři Univerzitního Kampusu MU celkem 16 hodin. 

  

Vybrat z nabídky nebylo lehké, ale nakonec vyhrály tyto kurzy:

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Na konci minulého roku se mnozí z našich studentů zapojili do online klání v rámci mezinárodní soutěže Best In English neboli Angličtinář roku. Konkurence nebyla malá. Soutěže se zúčastnilo přes 17 000 studentů anglického jazyka z téměř 600 škol ve více než 30 zemích světa a změřili síly v poslechu a čtení s porozuměním. Výsledky jednotlivců jsme znali již po měsíci, ale celkové umístění v rámci škol jsme obdrželi až teď.

Díky skóre našich osmi nejlepších se naše gymnázium dostalo na 10. místo v Jihomoravském kraji a
ve světovém srovnání obsadila 172. pozici.

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Bylo nebylo… Tedy bylo 7. 2. a na naší škole se uskutečnila soutěž v anglické konverzaci. Zúčastnilo se jí dvanáct odvážných studentů, kteří angličtinářské komisi předvedli svůj konverzační um. Kromě rozpravy nad poutavými texty o rozličných tématech (pojmenovali byste například svoje dítě Jahoda?) se studenti zaměřili na deskripci a komparaci obrázků, jeden z dílčích úkolů většiny jazykových zkoušek.

Autor: demmertova, 27. 2. 2022

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 se deset studentů 2. a 3. ročníků zúčastnilo konverzační soutěže v německém jazyce. Každý z nich si vylosoval pracovní list s úkoly, na jejichž přípravu měli 10 minut. Stejný čas byl také na rozhovor s porotou. Všem studentům děkujeme za účast a předvedené výkony a vítězům gratulujeme. 

Kategorie 2. ročníků
1. místo Vojtěch Pustina – 2. B
2. místo Markéta Fialová – 2. A
3. místo Ema Dvořáková – 2. C

 

Kategorie 3. ročníků
1. místo Kristýna Hulová – 3. B
2. místo Michaela Peterková – 3. C
3. místo Marcel Kratochvíl – 3. B

Autor: kkucerova, 24. 2. 2022

Ve čtvrtek 10. února 2022 proběhlo školní kolo biologické olympiády na téma: Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě. 

Na praktických i teoretických úlohách pracovalo celkem 19 studentů. 

Autor: kkucerova, 21. 2. 2022

Dne 19. 1. 2022 se na naší škole distanční formou uskutečnilo okresní kolo Geologické olympiády organizované Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Českou geologickou službou. Jako každý rok byly pro soutěžící připravené otázky týkající se planety Země, procesů, které na ní probíhají, hornin, minerálů a fosilií. 

Pro případné zájemce o účast v příštím ročníku je až do prosince možnost přihlásit se do soutěže u Mgr. Muzikářové. Právě pro ně je také na oficiálních stránkách olympiády připraveno několik zkušebních testů, ve kterých se mohou seznámit se způsobem, jakým jsou úkoly pojaty, a otestovat své znalosti. 

Dan Volf, jediný účastník

Autor: ldalecka, 21. 1. 2022

Cestovatelskou konferenci máme sice dávno za sebou, ale vzpomínky na daleké kraje v nás nehasnou, a tak na všechna místa, blízká i vzdálená, vzpomínáme  společně při psaní našich reportáží. Putujeme po Spojených státech, vracíme se na řecké ostrovy, plujeme po laguně v Benátkách. Co bychom dnes dali za to, v době světové pandemie, abychom mohli v klidu a bezpečí opustit školní lavice, republiku nebo dokonce Evropu a odletěli třeba….třeba do Indie. Jako Klára. Po přečtení její reportáže avšak pochopíme, že ne všechny cesty jsou plné pohody a dlouho a pečlivě připravovaný trek k pramenům řeky Gangy se může stát téměř bojem o život.

Autor: kkucerova, 15. 1. 2022

Nedělní odjezd proběhl podle plánu a cesta byla velmi pohodová. Ve znamení smíchu, veselých historek a srandiček nám velmi rychle uběhla.

 

 

 

 

Bohužel nepříliš příznivá předpověď se vyplnila a tak začátek týdne, pondělí a úterý, byl lyžařsky chudší. Učitelé nám vyplnili čas zajímavými přednáškami o pravidlech FIS, o první pomoci a o mazání lyží.

Autor: holzbech, 16. 11. 2021

NOVÉ

Termín školního kola kategorie C … úterý 15. března 2022 

Termín školního kola kategorie B … pondělí 28. března 2022

Obojí v 8:00 v učebně 010.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školní část chemické olympiády má několik částí:

 a) studijní (teoretická) část – studenti ji vypracovávají doma s případnou pomocí odborné literatury.

b) laboratorní (praktická) část – provádí se ve škole.

c) kontrolní test školního kola – studenti píší ve škole

 

 

Autor: ldalecka, 15. 11. 2021

„ Život většinou zařídí věci jinak, než přepokládáme. Kdyby mi někdo ještě nedávno řekl, že kronikářem Divadla Járy Cimrmana bude brněnský student historie patřící do generace našich vnuků, zaťukal bych si na čelo. Ale stalo se.“ (Zdeněk Svěrák)

Kdyby mi před několika lety někdo řekl, že kronikářem Divadla JC bude můj student Tomáš Maleček, odvětila bych, že nic není nemožné, ale vzhledem k jeho stáří  (či lépe mládí) si ještě musíme počkat. Jak Zdeněk Svěrák, tak já jsme se spletli. Naštěstí.
Po maturitě Tomáš vystudoval historii a němčinu na Pedagogické fakultě MU, v současné době studuje třetím rokem žurnalistiku. Od září je na stáži v Českém rozhlase, a to v sekci Zpravodajství. 

Autor: ldalecka, 7. 10. 2021

Máte lepší nápad, jak strávit poslední prosluněný zářijový den, než u vody? Ne každý si to může v pracovním týdnu dovolit. Ale my jsme v rámci seminářů PC2 a BC3 s přírodovědně nadšenými studenty spojili příjemné s užitečným a prožili den u řeky Svitavy ve společnosti odborníků z centra Přírodovědecké fakulty MU Recetox.

Centrum se zabývá výzkumem a výukou v oblasti managementu enviromentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. Jejich pole působnosti je po celém světě.