Dramaťák v akci – Fronta, Houbaři, Sibiř

Napsal uživatel jkrecek dne Út, 19. 03. 2024 – 16:18
houbari

S určitostí můžeme potvrdit, že kino Sibiř dostálo svému názvu. Ověřili jsme to experimentálně, postupně jsme tam v úterý 12. března 2024 poslali všechny třídy. Nikoliv proto, abychom otestovali odolnost studentů vůči mrazu, ačkoliv to tak mohlo vypadat, ale aby Elgartka zhlédla dvě divadelní představení, která si připravili studenti dramaťáku.

sibir

Dramatický kroužek má na Elgartce dlouhou tradici a v historii se tu odehrávala mnohá divadelní alotria. V 80. letech existoval soubor Vadidlo, v 90. letech vzniklo několik her pod vedením doc. Jana Kolegara, v roce 2010 vznikl spolek Nahraní a díky režii Evy Mikulkové také představení Rodný ranč, v němž si zahrál i pan ředitel Tomáš Papírník – samozřejmě roli šerifa. Od roku 2013 vede dramaťák Jan Křeček, pravidelně tedy můžeme zvát na zážitkové Dny poezie. Jen občas se ale povede dovést do premiéry i divadelní hru. V roce 2019 to byla jednoaktovka Strom podle scénáře Martina Gaideczky a voicebandová variace na téma 100 let GE, teď v roce 2024 hry Fronta a Houbaři.

fronta1

Fronta je původně experimentální román Vladimira Sorokina, ruského autora, který už dlouho žije v exilu v Berlíně. Socialistickou realitu front na cokoliv dovedl Sorokin ad absurdum: v románu nenajdete nic než repliky lidí čekajících ve frontě, přičemž s nimi přečkáte i frontální noc, jeden vzniknuvší a zaniknuvší vztah nebo přesun celé fronty ke stánku s občerstvením. A za celou dobu se čtenář nedozví, na co to všichni čekají. Martin Gaideczka (nyní už dávno absolvent) text zkrátil a upravil do podoby scénáře a vznikla přibližně půlhodinová absurdní hříčka.

fronta2

Houbaře napsal další absolvent Elgartky, Martin Mlečka, už v roce 2020. Téma covidu tehdy bylo silné, proto se objevuje i v této hořké komedii ze soběšických lesů. Skupinka nesourodých postav (jeptiška, paní kuchařka, konpirační teoretik…) se sejde na houbařské procházce, aby pod vedením věhlasného mykologa Karla Hloubala odhalila nejedno tajemství. Děj plný zvratů doplňuje hudba Dana Volfa (4. B), která variuje Pachelbelův Kánon D dur.

houbar1

Do děje byli diváci zapojeni už při vstupu, kde bylo třeba zvolit. Nikoliv Mažňáka či Losnu, šlo o mnohem markantnější spor: houby, nebo plísně? Dle volby dostali návštěvníci letáček, který byl zároveň programem, mohli se pohodlně usadit v poněkud nevytopeném sále a s napětím očekávat blízké příští.

houbar2

Ač představení vznikala poněkud krkolomně (prozradíme, že vedoucí dramaťáku v posledních týdnech a měsících dokončoval doktorát), studenti hráli s nasazením a vervou. A to jak v úterý 12. března pro svoje spolužáky, tak ve středu 13. března, kdy proběhla premiéra pro veřejnost. Jen je škoda, že je tolik zapojených – dostat je všechny do jedné místnosti v jeden čas je úkol takřka nadlidský. Věřme, že se to ještě podaří, i když nejspíše až po maturitách, aby se teď herci-maturanti mohli zaměřit na to podstatné, a že ještě budete mít možnost si na představení zajít.

dekovacka

Program

Fronta
Autor: Vladimir Sorokin
Překlad: Jakub Šedivý

Úprava: Martin Gaideczka
Režie: Martin Gaideczka, Jan Křeček
Technická spolupráce: Dan Volf

Obsazení (dle vstupu na scénu)
Lenka Buchtová
Klára Nováčková
Klára Chyťová
Janika Iva Žalmanová
Viktor Šedivý
Klára Škrdlová
Mariana Nečasová
Magdalena Votoupalová
Mikoláš Šebela
Hana Filipová
Kateřina Kučerová
Kristýna Oršulíková
Žofie Marie Holubová


Houbaři
Autor: Martin Mlečka

Úprava a režie: Martin Gaideczka, Jan Křeček
Hudba: Dan Volf, Johann Pachelbel

Obsazení:
Mikoláš Šebela jako Karel Hloubal
David Kočvara jako Stanislav Rádler
Lenka Buchtová jako paní Boženka
Klára Škrdlová jako paní Eva
Janika Iva Žalmanová jako pochybná existence Jeanny
Kristýna Oršulíková jako sestra Cecílie
Viktor Šedivý jako pan Rejsek

Videoukázky či záznam představení snad v dohledné době zpřístupníme v samostatném článku.

Typ článku