Archiv

Autor: ldalecka, 27. 3. 2024

Ředitelka školy Mgr. Petra Šperková vyhlašuje podle zákona č. 561/2004 Sb., v platném znění, a dalších souvisejících předpisů volby do školské rady Gymnázia Brno, Elgartova, příspěvková organizace.

Datum konání voleb: 8. dubna 2024

Zveřejnění výsledků voleb: 9. dubna 2024

Volby tří členů školské rady, kteří budou zastupovat pedagogické pracovníky školy, se uskuteční

Autor: jkrecek, 16. 2. 2024

Všechny srdečně zveme na cestovatelskou konference Cestou necestou. Vstup je zcela volný a dobrovolný, kdykoliv můžete přijít, kdykoliv můžete odejít. Ale odejít by byla škoda, když máme tak nabitý program! Kam se letos vydáme, to je zřejmé z plakátu. Krátké ochutnávkové anotace přikládáme zde:

4. A bude pomalu maturovat, ale cestování člověka naučí mnohé. Možná i proto se skupinka studentek a studentů rozhodla, že Severní Makedonie je zásadní cílová destinace, kterou je třeba navštívit. A jak řekli, tak udělali.  O českými cestovateli zatím nepříliš objevené zemi s fascinující historií a úchvatnými horami poreferují Barbora Tobešová a Jitka Homolová.

Autor: jkrecek, 11. 2. 2024

Dva ročníky v letech 2018 a 2019, pak dvouletá pauza a loni dohánění restů, když jsme vše zorganizovali na podzim i na jaře. V tomto školním roce tedy proběhne série autorských čtení na brněnských gymnáziích již popáté. Vždy se snažíme vymyslet nějaké zastřešující téma, spojující prvek, který určí klíč pro výběr hostů. Letos je jím poezie. Pokusíme se prozkoumat různé podoby poezie u dvou debutujících autorek, dvou zavedených autorů nebo u slam poetry. Celou sérii završíme sice prozaicky, ale zase dvojjazyčně. Co nás čeká, o tom se dočtete níže… nebo rovnou přijďte v dané dny v 17:00 na Gymnázium Elgartova, Gymnázium Křenová nebo Gymnázium Brno-Bystrc.

Autor: jkrecek, 4. 2. 2024

Časy covidu jsou (snad!) zdárně za námi, může se volně cestovat a mnozí toho využíváme. Pojďme si zase po roce připomenout, že jsme jen o něco méně zcestovalí než třeba Ladislav ZiburaGinger Thunder aka Jahu Řezníčková nebo Holka s bucket listem alias Lucie Kutrová.

Autor: ldalecka, 31. 1. 2024

Během klasické jarní kunsthistorické exkurze budeme letos kráčet v Apulii a Kampánii ve stopách Řeků, Římanů, Normanů a Bourbonů, hlouběji se seznamovat s kulturou antickou, středověkou i barokní. Cestou na Salentinský poloostrov navštívíme byzantsko-ostrogótskou Ravennu, neopomeneme „barokní Florencii“ Lecce, unikátní město Locorotondo postavené do kruhu nebo zcela „Bílé město“ Ostuni. V Alberobellu užasneme nad jedinečnou zástavbou ve stylu trulli, nahlédneme do jeskynních svatyní a skalních kostelů, projdeme se po Via Appia, ohromí nás „italské Versailles“, shlédneme do jícnu sopky, řádně prozkoumáme Pompeje, užijeme si krás i slastí Neapole...

Autor: jvesela, 2. 1. 2024

Milé studentky a milí studenti - zeměpisní nadšenci,

v pondělí 8. ledna 2024 se v průběhu 2. a 3. vyučovací hodiny v učebně 210 uskuteční školní kolo zeměpisné olympiády. Svůj zájem oznamte některému z vyučujících zeměpisu do pátku 5. ledna.

Budeme se na vás těšit,

vyučující ZEM

Autor: ldalecka, 2. 1. 2024
Pro koho je soutěž určena?

Soutěže se mohou zúčastnit studenti všech ročníků.

Co bude porota hodnotit?

Zajímavý výběr básně, prozaického textu či dramatu. Samozřejmě promyšlený přednes a cit pro recitaci.

Vedle převzatých textů je možné vystoupit i s vlastní tvorbou.

Kdy se soutěž koná?

V úterý 30. ledna 2024

Kde se můžete přihlásit?

V kabinetě českého jazyka, případně u svých češtinářů.

Těšíme se na vaše vystoupení!

Za Sekci ČJL S. Cupáková

Jaroslav Seifert - Leden

Autor: jvesela, 25. 11. 2023

Geologická olympiáda 2024

Letošním tématem jsou nerostné suroviny ČR (především nerudní suroviny, ale i rudy a energetické suroviny) a s nimi spojená problematika.

Zájemci přihlašujte se prostřednictvím svých učitelů biologie nebo zeměpisu do 13. 12. 2023. Školní kolo se uskuteční formou online testu 14. 12. 2023.

Více informací a cvičný test po přihlášení najdete na následujících stránkách:

https://www.geologicka-olympiada.cz/aktualita/geologicka-olympiada-2024-2023-11-22

Bude vás letos zase více?

Věříme, že ANO!

Autor: ldalecka, 23. 11. 2023

Školní kolo Olympiády v českém jazyce je za dveřmi. 

Kdy se bude konat?

V pátek 1. prosince 2023, a to 3. a 4. vyučovací hodinu. Třídu upřesníme.

Co na vás čeká? 

Rozmanité jazykové úkoly a originální téma slohové práce.

Kam můžete postoupit?

Vy nejlepší do okresního kola, které se bude konat ve Středisku volného času v Lužánkách. Následně do krajského kola a ti nejlepší mohou soutěžit v Praze, kde se bude konat kolo celostátní.

Autor: kkucerova, 19. 11. 2023

Biologická olympiáda 2023–2024, 58. ročník. 

Letos zájemce o biologickou olympiádu čeká zajímavé a čtivé téma - Host do domu, hůl do ruky. Součástí přípravné brožurky jsou kapitoly host do genomu, host do buňky, host do organismu a host do prostředí. Zkuste se s přípravným textem seznámit na následujícím odkazu:

https://drive.google.com/file/d/1pbzCc856TEWX-dw6aNAchH6e3jkAkYgi/view?usp=sharing

Školní kolo BO se uskuteční v únoru 2024 a zájemci mají možnost se hlásit u svých vyučujících biologie do 15. 1. 2024.

Těšíme se na Vás!

Kamila Kučerová

 

Autor: jvesela, 6. 11. 2023

Milí francouzštináři - a nejen vy, též studenti angličtiny, němčiny či ruštiny, zkrátka milovníci Francie, zbystřete!

V příštím kalendářním roce budete mít možnost vycestovat do země galského kohouta. Kam přesně, kdy a za kolik se dočtete dále v textu. 

Zaujala vás tato příležitost? Pokud ano, dostavte se na první informativní schůzku v úterý 7. listopadu 2023 v 11:30 do učebny 210.

Budeme se na vás těšit,

                                                                                                                                  Tu, Ve

 

Autor: ldalecka, 1. 11. 2023

Milí učitelé, studenti, přátelé, 
srdečně Vás zveme na tradiční školní ples GE. 
Tématem letošního plesu je Mamma Mia. Ples se bude konat 24. 2. 2024 v KC Babylon.
Jako každý rok se můžete těšit na pestrý program a bohatou tombolu. K tanci a poslechu letos zahraje kapela Party Leaders. Další informace zveřejníme již brzy.
Moc se na Vás těšíme.

Vaši PEEŘI

Autor: holzbech, 31. 10. 2023

Zábava, technologie a náskok ve škole!

Chtěl by sis pohrát se skalpelem nebo odhalit důvody velkých katastrof? Zkusit ovládat metody pro izolaci DNA, anebo software pro modelování chemických reakcí ve 3D? Zajímaly by tě základy robotiky či výroby GMO? Že se k těmhle věcem ve škole nedostaneš? 

Přijď na T-exkurzi! 

Ochutnej vysokoškolské studium, navštiv s námi univerzitní laboratoře a zjisti více o oboru, který budeš chtít třeba v budoucnu studovat. Nabízíme témata jako jsou veterinární medicína, mikrobiologie, počítačová chemie, bioinformatika, matematika, astronomie, molekulární biotechnologie, genetika. Aktuální nabídku naleznete na naší webové stránce.

Autor: ldalecka, 25. 10. 2023

Dne 4. září nastal pro naše nové prváky první školní den na Elgartce a jak jinak započít studium než pořádným adapťákem! Ale pozor, naše adaptační kurzy organizují „peeři”, skupina studentů, která pořádá pro spolužáky různé akce a adapťák patří mezi ty nejdůležitější. Všichni jsme byli pečlivě proškoleni na Peerkurzu 2023, kde jsme mj. kurz připravovali.  Se sestaveným týmem peerů a autobusy plných prváků jsme ráno vyrazili do Meziříčka.

Autor: ldalecka, 25. 10. 2023

Návštěvu zlaté Prahy jsme v rámci hodin literatury sice společně absolvovali již v loňském školním roce, avšak držíce se dobře známého českého přísloví jsme výpravu do „nejdrahocennějšího kamene v koruně měst“ dle slov spisovatele J. W. Goetheho absolvovali pro velký úspěch i podruhé. A soudě dle emocí, které ve třídě panovaly při odjezdu zpět domů, nelitujeme.

Autor: ldalecka, 20. 10. 2023

Přihlásit se můžete na adrese j.snaiderova@gymelg.cz.

Letáček v pdf

Autor: ldalecka, 19. 10. 2023

Ve středu 11. října 2023 se konal další ročník soutěže Přírodovědný klokan. Letos se přihlásilo 32 studentů a ti pak řešili úlohy jen v kategorii JUNIOR (pro 1. a 2. ročník), pro 3. a 4. ročník se totiž soutěž nepořádá.
Průměrný počet dosažených bodů v obou kategoriích byl výrazně větší než v minulých
letech a nejlepší řešitelé získali poměrně vysoký počet bodů, výsledky určitě obstojí v celostátním srovnání, které bývá zveřejněno později.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a gratulujeme vítězům.

Lumír Svoboda

KATEGORIE JUNIOR  

Celkový počet řešitelů: 32 

Průměrný počet bodů: 55,44

Autor: holzbech, 18. 10. 2023

Svátek sv. Václava jíž tradičně „slavíme“ na Kaprálově mlýně.

Já, kolegyně Petra Hb. a 30 (tentokrát 31) studentů, kteří chtějí poznávat přírodu, Moravský kras a zajímat se o enviromentální témata.

Letos jsme si pobyt zpestřili chemií v praxi a vyráběli balzám na rty s citrusovou vůní a repelentní svíčku. Nádherné „obrazy“ v podobě kyanotypie pak pomohlo vyčarovat slunce.

Autor: ldalecka, 10. 10. 2023

Listopadové dny znamenají návraty do filmových sálů, před promítací plátna nebo alespoň do učeben s dataprojektorem.
A na co se tedy můžeme těšit?

Pro studenty a absolventy gymnázia bude připravena oblíbená Filmová noc v budově školy a filmové představení Muž, který stál v cestě, opět v kině Lucerna. Zatímco před Vánocemi vybírají filmové představení vyučující anglického jazyka, v listopadu mají právo výběru vyučující Sekce ČJL, a tak se můžeme seznámit i s novými českými filmy. Většinou se jedná o snímky s historickou tematikou, připomeňme již zhlédnuté filmy Ve stínu, Milada nebo Hořící keř.

Autor: ldalecka, 9. 10. 2023

Tradiční kulturně – literární exkurze do Prahy se vydařila. Viděli jsme toho moc, ušli jsme 30 kilometrů ve třech dnech a počasí nám přálo. Takto by se dal popsat ve zkratce poslední společný výlet 4. B před maturitou.  
Co jsme tedy všechno dělali?
Ubytovali jsme se naproti Faustova domu u Karlova náměstí a vyrazili na prohlídku města. První den jsme se prošli Starým Městem, u Staroměstského orloje jsme byli v pravé poledne, prošli jsme Václavským náměstím a v Národním muzeu jsme obdivovali nekonečné sbírky i monumentální budovu.
Večer jsme strávili na představení Revizor v Divadle na Vinohradech.

Autor: ltruksova, 1. 10. 2023

V úterý 26. 9. 2023 se konal Evropský den jazyků.

Studenti 3. A a 3. B se rozhodli, že si tento den zpestří.

Uspořádali si ochutnávku celosvětové gastronomie. Spousta z nich si s přípravou dala opravdu hodně práce.  Jak se říká "Bez práce nejsou koláče." Mnozí sami napekli koláč, cookies, připravili si palačinky, netradiční čaje, šťávu z hroznů z vlastní vinice, uvařili pravou brazilskou kávu atd. Ochutnali jsme i hotové produkty jako kabanos nebo chilli lízátka z Mexika, bambusové výhonky nebo čokoládu. Při ochutnávce sklidili pochvaly a obdiv od svých spolužáků.

Autor: ldalecka, 27. 9. 2023

Pokud jste dosud nebyli seznámeni s výše uvedenými pojmy, můžete nyní požádat o vysvětlení studenty 1. ročníku. Ti totiž v pátek 22. září zavítali do barokní knihovny benediktinského kláštera v Rajhradě, využili edukačního programu Památníku písemnictví na Moravě k dalšímu rozšíření znalostí z literární historie, a mohou vám tak erudovaně vysvětlit, co který pojem znamená. Ovšem náplní exkurze nebyla pouze historie písemnictví, ale také možnost prohlédnout si unikátní klášterní knihovnu, seznámit se s její historií a rovněž šance projít si prostory kláštera. 

Autor: kkucerova, 25. 9. 2023

Cykloturistika na jižní Moravě je spojena s rovinou a pohodou. Ale pokud najedete za 4 dny 200 kilometrů na kolech, tak už to stojí hodně sil a úplná pohoda to není. Studenti 3.C se projevili jako zdatní kurzovníci, kteří nepodcenili přípravu v podobě seřízení kol a tím pádem se naše najeté kilometry během kurzu obešli bez defektů. Sportovní dny na kolech jsme si díky slunečnému počasí užili. Navštívili jsme například Mikulov, Hustopeče, Dolní Věstonice a Nový Přerov, kde jsme na chvilku vkročili k rakouským sousedům a kochali jsme se krásnými vinicemi v okolí Popic a Pasohlávek.

Autor: mslovackova, 21. 9. 2023

Studenti Elgartky se v úterý 19. 9. zúčastnili okresního kola Středoškolského atletického poháru. Jedná se o soutěž dívčích a chlapeckých družstev.

 

Lépe se dařilo družstvu děvčat, které obsadilo hezké 6. místo. Za zmínku stojí sprint na 60m v podání

Petry Střelské, která, ač je teprve v prvnímu ročníku, zaběhla 3. nejlepší čas ze všech účastnic a ve skoku dalekém skončila sedmá. Ve sprintech se dařilo i Verče Böhmové a Justýně Doležalové. 

Autor: kkucerova, 12. 9. 2023

Přírodovědná stanice Kamenačky v Brně Židenicích je velmi specifické pracoviště, kde si můžete prohlédnout až 90 druhů živočichů. A pokud se v zoologii věnujete právě obojživelníkům a plazům, tak nelze v Brně navštívit vhodnější místo. Studenti 3.B a 3.C měli exkurzi opravdu "kontaktní"! Kromě toho, že se dozvěděli spoustu zajímavostí o tropických zástupcích, tak se zájemci mohli pomazlit s vybranými klidnými a hodnými plazy. Vše je zdokumentováno ve fotogalerii. 

Autor: kkucerova, 18. 6. 2023

Průzkum České středoškolské unie z roku 2020 říká, že 72% dospívajících se ve škole nedozvědělo nic o souhlasu k sexu. 

To je jako by dvě třetiny účastníků autoškoly nikdo nenaučil nic o dopravních značkách. Píše se na www.konsent.cz.

Šokovalo vás toto srovnání?

Autor: jkrecek, 17. 6. 2023

Marcel Kratochvíl, v tuto chvíli již úspěšný absolvent Elgartky, se probojoval až do finále recitační soutěže Čtvrtlístek. Protože je dávno po maturitách a Marcel má jistě spoustu volného času, požádali jsme jej o článek, který by celou akci autenticky zachytil. Zde je: 

6. června se v 300 kilometrů vzdáleném Děčíně, konkrétně v tamějším Městském divadle, konalo finále 12. ročníku recitační soutěže Čtvrtlístek. Účastníkům přijíždějícím zdaleka, což platilo i pro mě, bylo umožněno se vyhnout brzkému vstávání, přijet o den dříve a ubytovat se na studentských kolejích, které se nacházely ve velmi příjemném prostředí – v zahradě děčínského zámku.

Autor: skuzilkova, 17. 6. 2023

Týden 12. až 16. 6. 2023 byl ve znamení přátelské návštěvy naší partnerské školy Ferdinand Porsche Gymnasium ze Stuttgartu. První společný den jsme strávili nejprve na půdě našeho gymnázia jazykovým workshopem, návštěvou hodiny dějepisu, prohlídkou školy a seznámením s historií Brna. Po společném obědě jsme se vydali do centra města.  Na radnici nás uvítal její zástupce a po zajímavém výkladu o historii nové radnice jsme se pustili do řešení úkolů spjatých s památkami centra Brna.

Autor: kkucerova, 30. 5. 2023

V životě jsou situace, kdy nejde vše podle plánu.

Druháci z Elgartky jezdí tradičně v jarním období do ZOO Lešná, aby zde doplnili a prakticky ověřili své znalosti ze zoologie. Letos nám ale termín ve Zlíně z objektivních důvodů nevyšel. A tak mohl být zrealizován nápad profesora Lukáše Wolfa, zajet pro změnu do ZOO Hodonín. Velikostí malá, leč duchem a posláním rozměrná. Exkurze dostala navíc biologicko- kulturní rozměr, neboť byla obohacena o návštěvu Slovanského hradiště.

Katka Kučerová z 2. B k tomuto dni napsala:

Autor: skuzilkova, 27. 5. 2023

Probouzející se květnová příroda jen povzbudila naše cestovatelské touhy a s výběrem studentů jsme se vydali do vzdáleného Stuttgartu. Po vřelém přijetí a ubytování v rodinách nás čekal program plný poznání i zábavy. 

První den jsme navštívili naši partnerskou školu Ferdinand Porsche Gymnasium, kde jsme si vyrobili originální tašky se znaky Brna i Stuttgartu. Milá vzpomínka. Po obědě jsme se nechali ohromit impozantní synagogou i poznáním, které judaismus skýtá.

 

Autor: kkucerova, 17. 5. 2023

Snad každý z přihlášených účastníků na výběrový sportovní kurz Vltava 2023 sledoval před odjezdem předpověď počasí a tak trochu se modlil, ať se tentokrát opravdu nevyplní. A jelikož odvážným a hlavně připraveným štěstí přeje, tak jsme zmokli pouze dva ze čtyř dnů a teploty se zvedly o celé dva stupně ze 13 na 15.

Autor: jvesela, 9. 5. 2023

Vážení a milí přátelé,

ve středu 10. května se uskuteční již 27. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Do sbírky se tradičně zapojí též naše škola, tentokrát prostřednictvím třídy 2. C. Před osmou hodinou ranní si budete moci u studentů této třídy předtím, než vyrazí do centra našeho velkoměsta, zakoupit žlutý kvítek měsíčku lékařského. Příspěvek za kytičku zůstává stejný, a to 20 Kč. Přispět však můžete i částkou vyšší. Výtěžek letošní sbírky půjde na nádorová onemocnění průdušek a plic.

Všem dárcům děkujeme,

Jana Veselá

 

Autor: kkucerova, 2. 5. 2023

Jaká se vám zdá příroda ve městech? Staňte se součástí celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge a přispějte k poznání přírody v Brně, poznejte brněnskou džungli. Tak zní výzva celosvětového soutěžního projektu, ve kterém města soupeří o co největší počet pozorování živé přírody na svém území.

Autor: kkucerova, 2. 5. 2023

Když se studentů zeptám, kterou část biologie mají nejméně rádi, dostanu obvyklou odpověď. "Šutrologii". Já vím, našly by se výjimky. Třeba Dan ze 3. B  geologii miluje. A taky paní doktorka Pavla Hršelová z Moravského zemského muzea. S tou jsme mohli její nadšení pro minerály a horniny sdílet v rámci dubnových biologických cvičení pro 1. ročníky. Uvědomili jsme si, jak bychom byli bez této neživé přírody nemožní a jaké výdobytky každodenního života bychom museli postrádat. Včetně mobilu. Jestlipak víte, proč? 

Mgr. Dagmar Muzikářová

Autor: ltruksova, 29. 4. 2023

V úterý 25. dubna a ve středu 26. dubna se studenti gymnázia zúčastnili komentované pěší prohlídky Brna s průvodkyní "Po stopách Francouzů v Brně". Obě prohlídky se konaly  v rámci školního programu festivalu BONJOUR BRNO.

Úterní skupina byla složena ze studentů francouzštiny 3. A a část 1. A, středeční pak 2. C a druhá část 1. A.

Autor: ldalecka, 27. 4. 2023

20. 4. proběhla v rámci německé konverzace prezentace Do Německa na zkušenou. Zkušená referentka přednesla studentům nejrůznější možnosti studia, studijních programů, brigád a jazykových kurzů v Německu. Přidala své vlastní zkušenosti a doporučila, kam se mají zájemci obrátit v případě zájmu o tyto akce a programy.

26. 4. jsme viděli představení Pygmalion, nastudované českobudějovickým
studentským divadlem v němčině a v moderním pojetí. V Brně v těchto dnech totiž probíhá festival Drehbühne, což je Internationales Studententheaterfestival in deutscher Sprache.
Koná se většinou v divadle Barka a v kině Scala a všem studentským divadlům přejeme, aby se jim u nás dobře hrálo.

Autor: holzbech, 25. 4. 2023

Babí léto v přírodě = přírodovědná terénní výuka v krasovém údolí.

Pojeďte s námi.

Kdy? 27. - 29. září 2023

Kde? SEV Kaprálův mlýn, Říčky 235/4, Ochoz u Brna 664 02.

Autor: kkucerova, 20. 4. 2023

Přírodovědná stanice Kamenačky je jedno z nejspecifičtějších pracovišť DDM v Brně.

Jsme moc rádi, že nám toto raritní odborné zařízení umožňuje  již mnoho let poznávat naši i exotickou faunu.

Tentokrát nás světem obojživelníků a plazů provedl student Elgartky Viktor Šedivý. Jako odchovanec Přírodovědné stanice Kamenačky, nadšený chovatel a milovník přírody nám předal spoustu zajímavých informací o červorech, axolotlech, drápatkách, ale také o užovkách, krajtách, či agamách.

 

Autor: ldalecka, 13. 4. 2023

Impresionismus. Expresionismus. Kubismus. Surrealismus. Zkrátka a dobře – avantgarda. Běžný student, poklidně sedící ve školní lavici a hledící si svého klidu a pohody, při zaslechnutí uvedených pojmů pocítí spíše notné zmatení, ne-li rovnou zděšení, než žádoucí touhu nasát odér umění a vydat se poznávat díla výtvarných velikánů na vlastní kůži. Přesto jsme se odhodlali vystoupit z bezpečí školní učebny a vypravili se na dlouho plánovanou umělecko-dějepisnou exkurzi do matky měst – do Prahy.

Autor: ldalecka, 11. 4. 2023

Pojďme si společně zpestřit školní dny netradičními outfity. Celá škola v modré? Stejný outfit s kamarády? Pyžamo? To vše nás čeká ve dnech 18.4. - 20.4. Tak se nezapomeňte přidat a užít si společně s námi Bláznivé dny na Elgartce! 

Peeři

Autor: jkrecek, 31. 3. 2023

V úterý 4. dubna budou studenti čtvrtých ročníků psát maturitní slohové práce. Na to je třeba klid, a proto půjdou všechny ostatní třídy do divadla Husa na provázku. Od 10:00 tam budou jen pro Elgartku hrát představení Chazarský slovník.

Inscenace vychází ze stejnojmenné knihy srbského postmoderního autora Milorada Paviće, mimochodem několikrát nominovaného na Nobelovu cenu za literaturu (i když ji nikdy nezískal, podobně jako třeba Karel Čapek, Bohumil Hrabal nebo Milan Kundera). A protože je to v Huse na provázku, a navíc to režíroval Jan Mikulášek, bude to nejspíše expresivní, vizuálně výrazné, herecky skvělé – a možná myšlenkově náročnější. 

Anotace praví následující:

Autor: mslovackova, 30. 3. 2023

Studenti 1. C si  skvěle poradili se zeměpisným projektem, zaměřeným na místní proudění vzduchu. Vytvořili nápadité modely různých typů větru, od monzunů, přes pasáty, brízu, bóru atd. 

Každá skupina potom na svém modelu vysvětlila spolužákům, na jakém principu daný druh větru

funguje.

Autor: kkucerova, 18. 3. 2023

Umíte si představit, jak velké je srdíčko půlkilového miminka?

Jako vlašský ořech.

Umíte si představit, že lze takový orgán operovat a zajistit tak nedonošenému člověku plnohodnotný život?

Toto není sci-fi. Není to ani běžná rutina lékařů z Kardiochirurgie a transplantační chirurgie Nemocnice u sv. Anny, ale i takové úspěšné případy mají za sebou (https://www.cktch.cz/usek-kardiovaskularni-chirurgie/d1014).

"Opravují" či transplantují srdce, játra a ledviny, což je v České republice poněkud netradiční spojení.

Autor: jkrecek, 9. 3. 2023

Jak jsme psali v článku o předchozích autorských čteních, s původními plány zamával covid. A teď si to trochu kompenzujeme. Rozhodli jsme se uspořádat sérii autorských čtení nejen na podzim, ale i na jaře. Od příštího roku bychom rádi zachovali „jarní model“, protože organizace dvou takových akcí je samozřejmě náročná.

Autor: ldalecka, 9. 3. 2023

Před několika lety stál pan profesor Křeček u zrodu Cestovatelské konference. Rád cestuje a ve svých hodinách se často setkával se studenty, kteří ho informovali, kam se jejich cesty během prázdnin či jiného volna ubíraly, která místa stojí za zhlédnutí a co je nutné v těchto zemích navštívit. Postupně se zrodil nápad zpřístupnit zážitky i ostatním. A tak vznikla tradice Cestovatelských konferencí.

V únoru letošního roku mohli všichni, kteří rovněž rádi cestují, načerpat zajímavé informace takříkajíc od pramene – tedy od studentů, jejichž kroky vedly do Švýcarska, Vietnamu, Indie a na Aljašku.

Autor: mslovackova, 8. 3. 2023

V polovině února vyrazili studenti tříd 1.A a 1.B do Pece pod Sněžkou na lyžařský kurz.

Ubytovali jsme se přímo na svahu Zahrádky na chatě Seibert. Výcvik probíhal ve středisku Pec pod Sněžkou, každá skupina měla možnost využívat sjezdovky podle svých schopností.

Lyžařská technika se postupně zdokonalovala, takže ve čtvrtek jsme mohli uskutečnit výlet. Ráno jsme se skibusem přesunuli do Jánských lázní, kde jsme lyžovali celé dopoledne. Před obědem jsme rolbami vyrazili na Černou horu, odtud sjeli na lyžích ke Kolínské boudě, další rolbou zpátky do Pece k boudě Pražské, kde takzvaná SkiTour končí. Po obědě potom pokračoval výcvik zase v Peci.

Autor: holzbech, 7. 3. 2023

Představte si, že stojíte před vstupem do reaktorové místnosti. Máte na sobě speciální žlutý ochranný plášť a návleky na boty. Vaše srdce buší jako o závod a napětí vás doslova svírá. Přece jenom tohle není každodenní situace – stojíte před školním lehkovodním jaderným reaktorem VR-1, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Váš pohled sjíždí na přístroje, které před vámi stojí a nedokážete si přestat připomínat, co jste se o nich dozvěděli během předchozích přednášek. A teď máte před sebou možnost vidět je v akci.

Autor: mslovackova, 3. 3. 2023

Ve středu 22. února reprezentovali naše gymnázium na okresním kole zeměpisné olympiády Erik Valenta ze 3.A a Tadeáš Němeček ze 2. C. Nevedli si vůbec špatně! Tadeáš získal druhý nejvyšší počet bodů v teoretické části, Erikovi se vydařila část praktická, přestože se mu zdála složitá. 

Nakonec skončil Erik na 7. a Tadeáš na 9. místě z 37 soutěžících.

Oběma blahopřejeme k předvedeným výkonům!

 

za kabinet zeměpisu

Markéta Slováčková

Autor: kkucerova, 2. 3. 2023

Život není fér...tak znělo téma letošního 57. ročníku biologické olympiády, který je již úspěšně za námi. A opravdu úspěšně, neboť studenti nasbírali vysoký počet bodů a dokázali, že o biologii mají zájem a přípravě věnovali čas.

Po splnění testu všeobecných biologických znalostí následovala jedna úloha praktická (mikroskopování) a jedna úloha teoretická a nakonec řešitelé poznávali celkem 30 druhů organismů.

Maximální počet získaných bodů v každé kategorii byl 100. A jak to vše po sečtení bodů dopadlo? 

V kategorii B (1. + 2. ročník):

1. místo Kateřina Přerovská, 1.B - celkem 79 bodů

2. místo Vojtěch Fiala, 2.A - celkem 71,5 bodů

Autor: ldalecka, 22. 2. 2023

Všimli jste si, že je měsíc duben už za dveřmi? Maturanti určitě, protože mají  před sebou poslední týdny na gymnáziu, připravují se na písemné práce z jazyků a samozřejmě na maturitní zkoušky.

A co studenti z ostatních ročníků? Ti naopak duben vítají jako měsíc s dalšími dny volna. Čekají je velikonoční svátky i dny přijímacích zkoušek do 1. ročníku. Ale hlavně DIVADLO

Tentokrát zamíříme společně do divadla Husa na provázku

Kdy? 4. dubna 2023.

Co uvidíme? Chazarský slovník.

Kdo se zúčastní? Všichni studenti z 1. - 3. ročníků.

Chcete se o představení dozvědět více? Čtěte.

Autor: jkrecek, 17. 2. 2023

Krátké povídání o původních plánech

Je to zvláštní: v původním plánu je vždycky něco jiného, než co se pak stane. V původním plánu je naučit se na test včas. V původním plánu je přijít na schůzku s rezervou. V původním plánu… v původním plánu bylo napsat článek co nejdřív po každém ze čtyř autorských čtení. Jenomže… víte, jak to je. Hej, hou, plány jdou, člověk míní, pámbu mění, nějakým záhadným způsobem to nevyšlo – a už uběhlo drahně času. Přitom byla všechna čtení tak povedená, že je škoda, aby o nich svět nic nevěděl. Velký světe, zde máš čtyři v jednom!

Autor: demmertova, 16. 2. 2023

Začátkem února se nám podařilo po dlouhé době uskutečnit setkání s naší partnerskou školou ve Vídni.

1. 2. přijeli na návštěvu Vídeňáci k nám. Přivítali jsme je ve škole, studenti se seznámili, a pak jsme společně vyrazili do Uměleckoprůmyslového muzea. Studenti pracovali v mezinárodních skupinách a vyplňovali úkoly v pracovních listech.

Autor: ldalecka, 14. 2. 2023

HuHlu, tedy Husovický hlas, už máme za sebou. A jaká byla soutěž letos? Jednoznačně skvělá. Řekla bych, že nejlepší za posledních deset let. 

Autor: jkrecek, 10. 2. 2023

Pořád se něco děje. Akce, soutěže, olympiády… člověk to skoro nestíhá vnímat. Zde tedy přinášíme jednak přehled literárních soutěží, o nichž nám v poslední době přišly informace, jednak přehled divadelních představení, na která se „školně“ chystáme. Máte-li zájem o více informací, kontaktujte prof. Křečka v kabinetu ANJ.

Literární soutěže:

Autor: jkrecek, 9. 2. 2023

Cestovatelská konference Cestou necestou má jistou tradici. Každý rok nás zase a znovu zajímá, kdo ze studentů či vyučujících kde byl, co tam viděl, zda to stojí za to… a nejinak tomu bude i letos. 

Autor: jvesela, 2. 2. 2023

ENGLISH CONVERSATION COMPETITION

RESULTS

 

1. JANDA Filip, 3.A

2. DUDOVÁ Hana, 3.A

DVOŘÁKOVÁ Ema, 3.C

3. ŠEDIVÝ Viktor, 3.A

LINS Tereza, 1.A

 

Filip Janda will represent our school in the regional round.

Autor: ltruksova, 1. 2. 2023

V úterý 31. 1. 2023 proběhla každoroční soutěž Konverzace v německém jazyce. Účast byla letos opravdu hojná.  Do soutěže se přihlásilo 9 studentů z 2. A a 2. B, studentů ze 3 ročníku bylo dokonce 12. 

A tady přehled těch nejúspěšnějších: 

2. ROČNÍK 

Autor: ldalecka, 30. 1. 2023

Milí studenti, učitelé a přátelé,

máme pro Vás pozvánku na tradiční školní ples GE. Téma letošního plesu je Red Carpet neboli Červený koberec. Jako každý rok na plese určitě nebude chybět bohatá tombola, tradiční předtančení studentů gymnázia a společná afterparty.

Vstupné je 380 Kč. 
Vstupenky je možné zarezervovat na oficiálním webu plesu.

Moc se na Vás těšíme.
Vaši PEEŘI

Autor: kkucerova, 27. 1. 2023

Informace pro všechny zájemce o biologickou olympiádu!

Školní kolo biologické olympiády proběhne ve čtvrtek 23. 2. 2023 v učebně 320 od 1. - 4. vyučovací hodiny.

Pokud někdo z nahlášených zájemců náhle onemocnění nebo zjistí, že v daném termínu bude chybět, prosím, nahlaste tuto skutečnost emailem na kkucerova@gymelg.cz co nejdříve.

Děkujeme za Váš zájem a těšíme se!

Kamila Kučerová

Autor: jkrecek, 23. 1. 2023

Interested? Contact Evan McElravy for further info.

Autor: demmertova, 16. 1. 2023

THEMEN FÜR DIE 2. KLASSE:

FAMILIE

GESELLSCHAFTLICHES LEBEN

FESTE UND BRÄUCHE

WOHNEN

THEMEN FÜR DIE 3. KLASSE:

FREIZEIT

Autor: mslovackova, 16. 1. 2023

V prosinci se třicet žáků našeho gymnázia zúčastnilo zdokonalovacího lyžařského kurzu, který každoročně pořádá kabinet TV v rakouských Alpách.

Letos jsme navštívili Zillertalské údolí pod ledovcem Hintertux.

Ubytovali jsme se v Gasthofu Eberleiten v horské obci Bruck am Zilller. Každodenním dobrodružstvím pro řidiče našeho autobusu byla úzká klikatá cesta mezi rakouskými domečky.

Během pobytu jsme vystřídali několik středisek - Hochzillertal, Gerlos a Penken. Lyžovali jsme za dobrých klimatických podmínek, i když sněhu a sluníčka mohlo být o trošku víc.

Autor: kkucerova, 10. 1. 2023

Milí přátelé a kamarádi,

zapojte se do sběrové kampaně se soutěží Starý mobil pro Remobil. 

Pomůžete tím mírnit dopady výroby a spotřeby mobilních telefonů na životní prostředí a třeba i vyhrajete výlet pro třídu do Techmania Science Centra v Plzni, včetně dopravy.

Podmínkou zapojení do soutěže je svoz minimálně 20 ks mobilních telefonů.

Sběr probíhá do 27. ledna 2023 v kabinetu chemie (mistnost 312).

Děkujeme, že nejste k přírodě lhostejní!

Za kabinet chemie Dagmar Muzikářová

Autor: ldalecka, 9. 1. 2023

Lze si snad připomenout kulaté, již třicetileté výročí vzniku samostatné České republiky lépe než ohlédnutím se za historickými reáliemi její předchůdkyně, ČSSR? Patrně každý z nás by na tuto otázku odpověděl rozdílně. Přesto jsme se v rámci gymnázia k jedné takové připomínce odhodlali a uspořádali jednodenní výlet do Valtic spojený s návštěvou tamního Muzea železné opony, tedy jednoho z neslavných výdobytků tehdejších vládních kruhů.

Autor: kkucerova, 8. 1. 2023

 

 

 

 

 

 

Letošní lyžařský kurz pro studenty 1.C začal v pondělí 2. 1. 2023 netradičně na Hlavním vlakovém nádrží v Brně. Cestu rychlíkem do Ostružné jsme díky velké sehranosti a síle skupiny zvládli. Kupodivu jsme při nástupu a výstupu v jízdním řádu nevytvořili velké zpoždění, i když každý účastník kurzu měl plno práce s naložením veškeré sbalené výstroje i výzbroje na lyžování

 

Autor: ldalecka, 6. 1. 2023

V posledních předvánočních dnech konečně dorazily výsledky soutěže Angličtinář roku 2022 (Best In English 2022). Tohoto mezinárodního online klání se 30. listopadu zúčastnilo na naší škole 68 studentů a studentek napříč všemi čtyřmi ročníky. I když nikdo z našich tu nejtučnější smetanu za 1. místo neslízl a do Kanady se z České republiky jako nejlepší pojede podívat Andrea Prášková z Gymnázia Sedlčany, Elgarťáci v konkurenci téměř 22 800 studentů a studentek z více jak 700 středních škol rozhodně ostudu neudělali. Ostatně posuďte sami, tady máte výsledky nejlepších deseti:

výsledky:

Z 22 799 soutěžících skončilo našich 10 nejlepších následovně:

Autor: mslovackova, 6. 1. 2023

Školní kolo zeměpisné olympiády se uskutečnilo ve středu 14.12.2022

Zúčastnilo se celkem 31 studentů, což značí velký nárůst zájmu oproti předchozím ročníkům.  

Suverénním vítězem se stal Erik Valenta, který v předchozích ročnících končil vždy stříbrný za suverénním Martinem Mlečkou. 

 

Výsledky:

1. VALENTA    ERIK              3.A      40 b.

2. NĚMEČEK TADEÁŠ         2.C      30 b.

3. BUSIU   VANGELIA         2.B       27 b.

   VALÁŠEK     DAVID          4.B        27 b. 

 

Medailistům blahopřejeme!

M. Slováčková, R. Trávníček

 

Autor: bpopovova, 5. 1. 2023

AUSCHWITZ - OSVĚTIM

Před druhou světovou válkou se v Osvětimi nacházely kasárny polské armády. Po přičlenění města k Německé říši se z areálu stal koncentrační tábor Auschwitz I, který se později stal součástí komplexu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz I, II, a III.

Autor: ldalecka, 5. 1. 2023

Jsi soutěživý typ? Umíš vymluvit z jalové krávy tele? A dokážeš to i anglicky? A mohli bychom to vidět?

Pokud je tvá odpověď na výše tázané otázky převážně ANO, pak neváhej a přihlas se do školního kola konverzační soutěže v jazyce anglickém.

Kdo? Prvních 15 přihlášených
Kde? Přihlaste se u svých vyučujících ANJ nebo přímo v našem kabinetě 220
Kdy? Soutěž se koná 1. února 2023, takže deadline pro přihlášení je pondělí 30. ledna.

Limity? Jen tvůj věk. Tahle soutěž není pro starý, takže jestli už kroutíš na Elgartce čtvrtý rok, tak „Sorry, dude… you've missed your chance…“ Soutěž je určena pouze pro 1. až 3. ročník.

Autor: jkrecek, 4. 1. 2023

„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?

Autor: ldalecka, 4. 1. 2023

Tedy HUSOVICKÝ HLAS. Recitační soutěž nejen pro milovníky poezie. 
Pro koho je soutěž určena?
    • Soutěže se mohou zúčastnit studenti všech ročníků.
Co bude porota hodnotit? 
    • Zajímavý výběr básně, prozaického textu či dramatu. Samozřejmě promyšlený přednes a cit pro recitaci.
Je možné přednést vlastní text?
    • Ano, vedle převzatých textů je možné vystoupit i s vlastní tvorbou.
Kdy se soutěž koná?
    • Ve čtvrtek 2. února 2023
Kde se můžete přihlásit?
    • V kabinetě českého jazyka, případně u svých češtinářů.

Těšíme se na vaše vystoupení!
    Za Sekci ČJL S. Cupáková
 

Autor: ldalecka, 4. 1. 2023

A máme ji za sebou a už víme, kdo zvítězil! Ještě než se i vy dozvíte, kdo postupuje do okresního kola, krátká rekapitulace.

Letošního kola se zúčastnilo neobvyklé množství soutěžících. Přesně 48. Tento počet nám naznačuje, že máme šikovné a zvídavé studenty a studentky, kteří mají s češtinou dobrý vztah, mají rádi výzvy a není jim cizí psát delší texty. Většina totiž ví, že i pouhé školní kolo olympiády je plné nástrah v podobě nelehkých úkolů, kterými se to v práci jen hemží. Přesto studenti neváhali a téměř všichni účastníci loňského kola se letos opět společně sešli, a počet soutěžících se v tomto roce dokonce znásobil. 

Autor: holzbech, 2. 1. 2023

V předvánočním týdnu jsme pro studenty druhých ročníků připravili změnu - praktické cvičení z forenzní chemie  pod vedením studentů VŠCHT Praha.

V první části se věnovali daktyloskopii, nauce o papilárních liniích. V dalších částech pak DNA a balistice.

Bližší informace o programu.

Malá ukázka motivačního textu VŠCHT Praha :

Autor: skuzilkova, 22. 12. 2022

Ve středu 21.12.2022 navštívila skupina studentů našeho gymnázia předvánoční Vídeň. Zájem byl po covidových letech enormní a jen vybraná část studentstva měla tu čest vyslechnout si fenomenálního průvodce Romana Pláška a jeho jedinečný projev protkaný jemným humorem a trefnými narážkami, které nám připomínaly nejednu vazbu milovaného Brna se sesterskou Vídní.

Autor: ldalecka, 19. 12. 2022

V úterý 13. 12. 2022 se na Elgartce konaly studentské volby. Každý student obdržel volební lístek, kterým mohl podpořit jednoho z devíti kandidátů. Za plentou vyplnilo lístek celkem 225 studentů, a volební účast tedy dosáhla 62,8 %.

Na první místo poslala Elgartka Danuši Nerudou se 135 hlasy. Druhé místo obsadil Petr Pavel s 62 hlasy. Zbylí kandidáti se nedostali za hranici čtyř procent, jak je vidět z grafu. Andrej Babiš obsadil třetí místo s celkem osmi hlasy.

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po dubnovém postupu z krajského kola prestižní Dějepisné soutěže gymnázií, jíž se zúčastnilo na 330 českých, moravských a slovenských škol, jsme v listopadu historicky poprvé odcestovali na velké finále do Chebu. 

Tématem letošního jubilejního 30. ročníku byla „Cesta do pekla a zpět“, tedy evropské dějiny 1939-45. 

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po úspěšné loňské misi na Vysočinu jsme se rozhodli opakovat ověřený formát a znovu uskutečnit společnou exkurzi dějepisného a uměnovědného semináře. Zdá se, že putování po historických reáliích, ve kterém se propojuje dějepisný komentář se sledováním uměleckého vývoje, je příjemným obohacením pro obě strany. Tentokrát jsme spojili síly studentů třetích ročníků a vypravili jsme se ve dvou listopadových dnech do kdysi druhého nejvýznamnějšího města Českého království, do Kutné Hory.

Autor: ldalecka, 14. 12. 2022

22. prosince jde Elgartka do kina LUCERNA na Rande na oko (Dating Amber).
Tato irská komedie se bude promítat v původním znění s titulky ve dvou časech:

8:00 pro 3. a 4. ročníky
10:30 pro 1. a 2. ročníky

Pokud se zúčastníte, přineste třídním 80 Kč za vstupné do konce týdne a příští čtvrtek se na vás těšíme v Lucerně.
Vaši učitelé jazyka anglického :)

Autor: ltruksova, 8. 12. 2022

Již tradičně se v měsíci listopadu koná v Brně Festival francouzského filmu. Letos tomu nebylo jinak a tento již 25. filmový svátek proběhl v termínu 24. - 30. 11. 2022.

Se studenty francouzského jazyka jsme vybrali známou a oblíbenou projekci filmu Amélie z Montmartru. Na rozdíl od předešlých ročníků festival tentokrát hostilo Kino ART. 

Autor: ldalecka, 6. 12. 2022

„Omluvte, prosím, profesora Křečka z výuky. Neměl angínu, ani kašel. Zajel si do Paříže a do Bruselu.“
Cože? Že tohle neuznáte? Tak ještě pár informací na vysvětlenou. 

Možná by Vás ani ve snu nenapadlo, že se o českou literaturu zajímá někdo za hranicemi našeho státu. A přesto i mimo Česko existují lidé, kteří nejen, že české knihy aktivně čtou (ať už česky nebo v překladu), ale taky o nich přemýšlí, snaží se českou literaturu popisovat a nadchnout pro ni další lidi. Takoví lidé se vyskytují všude na světě a říká se jim „zahraniční bohemisté“. 

Autor: mslovackova, 1. 12. 2022

Ve středu 14. 12. 2022 se uskuteční ŠKOLNÍ KOLO ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY 2022/23.

Zájemci o účast ve školním kole, hlaste se u svých zeměpisářů nebo Mgr. Trávníčkovi nejpozději do úterý 13. 12. 2022.

Olympiáda začíná ve středu 14. 12. ve 13:15 hod (6. vyučovací hodinu) v učebně 111.

Ti nejlepší postoupí do okresního kola, které se uskuteční v únoru.

Těšíme se na co nejhojnější účast!

                                                                                                               Sekce zeměpisu

Autor: ldalecka, 30. 11. 2022

V pondělí 5.9. odjeli naši noví prváci na třídenní adaptační kurz, který se uskutečnil v areálu RS Meziříčko. 
Mezi pečlivé přípravy na pořádání adapťáku patří hlavně přípravně-školící peerkurz, na kterém vždy probereme náplň kurzu a rozebereme si úskalí jednotlivých aktivit. Ovšem nelze se připravit na všechny možnosti, vždy je nutná nějaká improvizace.

Autor: demmertova, 28. 11. 2022

Kdy se bude konat?

Již příští čtvrtek 1. prosince 2022.  

Co na vás čeká? 

Rozmanité jazykové úkoly a originální téma slohové práce.

Kam můžete postoupit?

Autor: ldalecka, 25. 11. 2022

V úterý 15. 11. navštívila 3. B Moravskou galerii. Zkušený lektor provedl studenty stálou výstavou ve druhém patře Pražákova paláce, vysvětlil rozdíly mezi expresionismem, kubismem, symbolismem a surrealismem, ukázal typické rysy těchto směrů na konkrétních obrazech, poukázal na naše významné malíře – Josefa Čapka, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého. 
Teorie s praxí se pak spojila ve workshopu, kdy měli studenti namalovat portrét svého spolužáka.

Autor: kkucerova, 25. 11. 2022
Sbíráte rádi kameny či zkameněliny? Zajímáte se o svět okolo sebe a o jeho vznik? Dokážete vidět v sopečné činnosti a v dalších procesech utvářejících krajinu báječné dobrodružství?
Autor: ldalecka, 8. 11. 2022

12. října 2022 proběhla na naší škole celostátní soutěž Přírodovědný klokan. Pořadatelem soutěže je Přírodovědná fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžní kategorie pro střední školy je jedna  (JUNIOR) a je určena pro 1. a 2. ročníky. Do soutěže se přihlásilo celkem  41 studentů ze šesti tříd a výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách. Celostátní výsledky soutěže zatím nejsou  zveřejněny.
Vítězům blahopřejeme a všem děkujeme za účast. 

Autor: mslovackova, 7. 11. 2022

V říjnu se uskutečnilo několik středoškolských sportovních soutěží. Naši studenti se zúčastnili okresního kola ve stolním tenise, studentky reprezentovaly školu rovněž ve stolním tenise a v basketbalu.

Družstvo hochů ve stolním tenise nepostoupilo v okresním kole z těžké základní skupiny, ve které narazilo i na pozdější vítěze.

Podobně se vedlo i dívkám v basketbalu, kde sehrály pěkné zápasy, ale nestačily na nejlepší družstva. 

Nejlépe se dařilo stolním tenistkám, které vybojovaly v okresním kole třetí místo. Gratulujeme!

Autor: demmertova, 7. 11. 2022

Ve čtvrtek 3. listopadu jsme se vypravili se studenty Německé konverzace 2. a 3. ročníku na filmy, které  se promítaly v rámci festivalu německých filmů v kině Art.  

Druháci viděli film Girl gang a jak se zdálo, zaujal je natolik, že při návratu do vyučování  horlivě diskutovali o tématu. 

Druhý film Nico s námětem rasismu nebyl rozhodně zábavný, nicméně poukázal na  problematická místa v německé společnosti. 

Autor: kkucerova, 3. 11. 2022

Život není fér! aneb jak se organismy vyrovnávají s abiotickým zlem prostředí, je téma aktuálního 57. ročníku biologické olympiády 2022 / 2023. 

Přípravný text pro kategorie A a B (“brožurka”) naleznete v elektronické podobě zde: https://drive.google.com/file/d/1ltc3OhBT7kWheI6H0Cxb8mWsKJxyWJNJ/view?usp=sharing

Pro zájemce budou k dispozici i brožurky v tištěné podobě, informace u vyučujících biologie.

Školní kolo biologické olympiády se uskuteční v únoru 2023, o přesném termínu budete informováni.

Autor: jkrecek, 31. 10. 2022

Z těch dobrých věcí miluji oheň,“ píše Jan Skácel v básni, která rámuje téma letošního festivalu Den poezie. A vy, kteří víte, jak to v listopadu na Elgartce chodí, už se začínáte děsit: budou ohňostroje v chemii? Chtějí zapálit školu? Plánují nechat návštěvníky chodit po žhavém uhlí? A my na to odpovídáme: přijďte a nechte se překvapit!

Letošní Den poezie nese název Historky z Elgartky a bude v sobě obsahovat něco z toho, co znáte z minulých let. Zase budou studenti v kostýmech, zase bude podivné divadlo nebo výstava nebo co to vlastně je, zase budou vtipné i drsné momenty, které vás utvrdí v tom, že jste nepřišli nadarmo. Tentokrát ovšem vyjdeme i mimo zdi budovy a podíváme se, co nám mohou nabídnout Husovice.

Autor: jkrecek, 21. 10. 2022

Kdybyste se 7. října před 14. hodinou dívali z oken Národního muzea, jistě by vás zaujal štrúdl unavených, ale spokojených postaviček spěchající kolem jezdecké sochy sv. Václava k hlavnímu nádraží. Z oken novorenesanční budovy muzea se zdají lidé na Václaváku malincí. Tento zástup trpaslíků ale nejsou hrdinové příběhu o Sněhurce – to se 4. A vrací ze své pražské anabáze. Ano, ta rozevlátá bytost, která je dobíhá, k nim patří. Není to Šmudla, je to Tóňa. Tradičně cosi zapomněla v hostelu a musela se pro to vrátit…

Zažili jsme mnohé. V pár řádcích to nelze vylíčit. Alespoň pár střihů pro přiblížení atmosféry.

Autor: ldalecka, 17. 10. 2022

Milí studenti, 
v pátek 18. listopadu zamíříte do kina Lucerna. A co zhlédnete? Nový český film POSLEDNÍ ZÁVOD režiséra Tomáše Hodana. Legendární příběh lyžařů Hanče a Vrbaty, který se odehrál na hřebenech mrazivých Krkonoš na počátku 20. století, se nesmazatelně zapsal do historie těchto hor a režisér T. Hodan nyní přichází s novými fakty. Pokud milujete příběhy plné napětí, máte se na co těšit.
Cena vstupného je 80 Kč. 
Vše ostatní se dozvíte od svých třídních profesorů. 

Sekce ČJL

Autor: ldalecka, 17. 10. 2022

Milí studenti, na konci září jsme přidali do Seznamu maturitní četby 5 dalších titulů. A jak jsme je vybírali? U některých jsme vyhověli vašim požadavkům, další četbu jsme vybrali na základě hodnocení literární kritiky i oblíbenosti u čtenářů.
Zde jsou:
II. Světová a česká literatura 19. století
G. Flaubert – Paní Bovaryová
III. Světová literatura 20. a 21. století
K. Ishigura – Neopouštěj mě
IV. Česká literatura 20. a 21. století
J. Skácel – Smuténka
A. Cima – Probudím se na Šibuji
P. Hůlová – Paměť mojí babičce
Všechny tituly jsou k dispozici ve školní knihovně a p. prof. Blažková vám je ráda zapůjčí. 

Autor: ldalecka, 14. 10. 2022

Jednoho čtvrtečního odpoledne jsme se vydali na procházku po městě a hledali jsme tzv. Kameny zmizelých. Prošli jsme čtvrtí Černá Pole a našli před několika domy mosazné destičky ve tvaru dlažební kostky se jmény těch, kteří žili ve svých domovech do doby, než přišla druhá světová válka a oni byli deportováni do koncentračních táborů. Většina z nich se již nevrátila. 
V Brně se pokládají tyto Kameny od roku 2001, v září 2022 bylo položeno dalších jedenáct kamenů. 
Tyto Kameny zmizelých, německy Stolpersteine (tedy kameny, o které člověk zakopne, obrazně pohledem, a přitom se skloní) začal pokládat v roce 1995 Gunter Demnig v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně.

Autor: ldalecka, 12. 10. 2022

Je sama písní zapředenou v čase 
a my ji milujeme.
Ať zní!“ 
                                                  Jaroslav Seifert

Autor: holzbech, 11. 10. 2022

Tradiční poznávání přírody přímo v terénu se tentokrát uskutečnilo v novém termínu a na novém místě. Zázemí nám v posledním zářijovém týdnu poskytlo Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn.

Lidé na mlýně jsou profesionálové každým coulem. A že svou práci dělají s láskou a nadšením je vidět od mlynáře, přes lektory až po paní kuchařky.

Autor: demmertova, 3. 10. 2022

Milé studentky, milí studenti,

další projekt s partnerskou školou Ferdinand Porsche Gymnasium ve Stuttgartu se bude konat v průběhu roku 2023, předběžně v květnu a červnu, na přesných termínech se budeme ještě domlouvat.

V prvním týdnu pojedeme my do Stuttgartu a v druhém přijedou naši už známí partneři k nám do Brna. Společně budeme poznávat obě města, podnikneme výlety, ukážeme si školy.

Projekt bude částečně financován Česko-německým fondem budoucnosti, studenti budou přispívat 4000 Kč za oba týdny. 

Ve Stuttgartu bývají studenti ubytováni v rodinách, proto i u nás uvítáme možnost ubytovat partnera u vás doma.

Pokud jste ze 2. nebo 3. ročníku a máte zájem, hlaste se v kabinetě 218.

Autor: mslovackova, 30. 9. 2022

V září se třídy 3.A a 3.C  zúčastnili sportovního kurzu v Pasohlávkách.

Hlavní skupina vyrazila v neděli na kole od budovy gymnázia, v průběhu etapy čelila dvěma poměrně silným průtržím mračen, ale statečně dorazila do kempu Laguna. 

Pondělní výlet pro cyklisty i pěší vedl do Mikulova, počasí nám přálo, užili jsme si sportu i kulturně poznávací činnosti. V úterý cyklisté vyrazili směr Hustopeče, pěší skupina se vydala poznávat okolí Novomlýnských nádrží, jejich historii a okolní přírodu.

Středeční pěší výlet do Iváně byl spojen s poznáním, vztahujícím se k regionu pěstování vína. Dozvěděli jsme se něco o procesech sklízení i výroby. 

Autor: jkrecek, 15. 9. 2022

V roce 2018 se v předvečer oslav 100. výročí založení školy uskutečnila série autorských čtení na Gymnáziu Elgartova. V roce 2019 se k Elgartce přidala další brněnská gymnázia, uspořádali jsme čtení pod výmluvným názvem Čtyři školy, čtyři spisovatelé. V roce 2020 jsme chtěli přidat neméně výmluvný projekt Čtyři školy, čtyři spisovatelky… a přišel covid. Dnes, o dva roky později, nás těší, že můžeme na předchozí autorská čtení navázat.

Autor: ldalecka, 14. 9. 2022

O digitální gramotnosti žáků se dnes hodně píše a mluví, zejména v souvislosti s revizemi Rámcového vzdělávacího programu. Výuka fyziky na gymnáziu nabízí mnohé využití technologií, ať už se jedná o pouštění videí z YouTube, na nichž můžeme zhlédnout fyzikální pokusy, které bychom sami nedokázali zrealizovat, či třeba o využívání mobilních aplikací, které umí změřit decibely, ukázat frekvenční analýzu zvuku a mnoho dalšího.

Autor: demmertova, 13. 9. 2022

Náš projekt nazvaný Do hlubin dějin umění začal setkáním v Brně ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022. Přijeli k nám žáci z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu a čekal nás pestrý společný program.

Ukázali jsme jim školu, zažili zajímavý workshop s naším učitelem výtvarné výchovy Romanem Pláškem, zavítali jsme do několika galerií, Brno jsme si prohlédli z věže Staré radnice.

V zahradě vily Löw – Beer jsme malovali akvarely, prošli jsme se zahradou vily Tugendhat. Na Špilberku jsme viděli rozsáhlou výstavu a společně se vyfotili.

Autor: jkrecek, 9. 9. 2022

Všechny tvořivé psavce a dramatické persony zveme v pondělí 12. září ve 14:05 do školního klubu, kde začne kroužek tvůrčího psaní a dramaťák. Letos máme v plánu mnohé (tvůrčí psaní začne říjnovou sérií autorských čtení, o které zde již brzy napíšeme, dramaťák se představí v listopadové „audiowalk“ v rámci festivalu Den poezie). Těšíme se na všechny zájemce!

Více informací: Jan Křeček, kabinet ANJ

Autor: ldalecka, 9. 9. 2022

Naše škola je zapojena do programu Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy.

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

Autor: holzbech, 6. 9. 2022
Co pro středoškoláky nabízí Ústav chemie Přírodovědecké fakulty MU ?

 

Autor: holzbech, 5. 9. 2022

Další příležitost pro studenty se zájmem o chemii:

7. ročník semináře Cesta do hlubin studia chemie pořádaného Sekcí chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ve dnech 26.10. - 27.10.2022 (středa a čtvrtek).

Jednotlivé katedry chemické sekce připravily program pro středoškolské pedagogy a jejich žáky. Nabídka platí především pro studenty 4. ročníku (případně třetího) a pro maximálně dva žáky dané školy. Program a pozvánku jsem vám poslala do školního emailu.

Kapacita je maximálně 75 učitelů a 75 studentů. Přihlásit vás musí vyučující.

Program, ubytování a strava jsou zdarma.

Autor: demmertova, 2. 9. 2022

Náš projekt nazvaný Do hlubin dějin umění začal setkáním v Brně  ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022. Přijeli k nám žáci z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu a čekal nás pestrý společný program. 

Ukázali jsme jim školu, zažili zajímavý workshop s naším učitelem výtvarné výchovy Romanem Pláškem, zavítali jsme do několika galerií, Brno jsme si prohlédli z věže Staré radnice. V zahradě vily Löw – Beer jsme malovali akvarely, prošli jsme se zahradou vily Tugendhat. Na Špilberku jsme viděli rozsáhlou výstavu a společně se vyfotili.

Pan Robert Kudělka z Odboru zahraničních vztahů z brněnského magistrátu nás provedl třemi zajímavými sály v prostorách Nové radnice.

Autor: holzbech, 1. 9. 2022

V pátek 11. listopadu 2022 proběhne Chemie na ČVUT – seminář pro učitele i studenty.

Vedle zajímavých přednášek představujících využití chemie v různých oborech opět díky prezenční podobě nabídne také laboratorní cvičení v laboratořích hned několika zapojených fakult.

Program zajišťuje vedle Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské také Fakulta elektrotechnická, Fakulta Stavební a Kloknerův ústav. Akci spolu s ČVUT pořádá Vzdělávací institut Letec.

Autor: mslovackova, 30. 8. 2022

Přestože Martin Mlečka v květnu úspěšně odmaturoval a jeho další kroky budou směřovat jiným směrem, než ke geografii, o prázdninách se ještě zúčastnil mezinárodní zeměpisné olympiády IGEO, kam se probojovali čtyři nejlepší účastníci celostátního kola ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY.

Jak akce probíhala si můžete přečíst, samozřejmě s Martinovým svolením, v jeho dopise:

Autor: jkrecek, 30. 8. 2022

Když jsme se vraceli z Anglie, požádali jsme účastníky, aby nám o svých zážitcích napsali. Výzva se, pravda, příliš neujala – mnozí slíbili, ale skutek utek. Abyste se naladili na nové zážitky v nadcházejícím školním roce, přinášíme dvě svědectví a připomínáme, že přestože letos neplánujeme jet do Anglie, můžete přemýšlet třeba nad výměnným pobytem s budapešťským gymnáziem…

Autor: holzbech, 18. 8. 2022

Ústav chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pořádá v rámci Dotačního programu MŠMT

 

Dny chemie“

ve dnech 5. až 7. září 2022

v prostorách Univerzitnního kampusu Bohunice.

 

Součástí programu jsou efektní chemické pokusy, práce v laboratoři, popularizační přednášky, ...

Bližší informace a celý program jsem vám poslala do školního mailu.

Na Dny chemie se mohou přihlásit studenti středních škol se zájmem o chemii.

Autor: jkrecek, 11. 7. 2022

Ve druhém ročníku se zabýváme publicistickým stylem a vším, co k němu patří. Žáci by měli znát útvary publicistického stylu (poznat třeba rozdíl mezi zprávou a reportáží, být schopni obojí napsat), měli by vědět, jak funguje redakce (co dělá šéfredaktor, korektor, grafik…), trochu se orientovat ve světě médií (znát nějaké české deníky, rozpoznat bulvár…) a v neposlední řadě vědět něco o argumentaci, o argumentačních faulech, dezinformacích, fake news a podobně.

Autor: jkrecek, 7. 7. 2022

Věděli jste, že v žebříčku nejprodávanějších knih se na prvních místech dlouhodobě drží kuchařky? Vaření je úspěšné, lákavé, většina z nás ráda jí… a někteří i rádi vaří. I letos jsme v anglické konverzaci probírali jídlo, i letos dostali studenti zadáno něco uvařit.

Autor: jkrecek, 3. 7. 2022

Všimněte si, že během školního roku není na nic čas. Pořád je třeba něco organizovat, někam jezdit, něco řešit, sem tam napsat test… no a na školní web nezbývá čas! Prázdniny jsou klidnější. Ano, představa je, že bychom měli odpočívat a nabírat síly, realita je taková, že spíše doděláváme resty. Můžete tedy čekat několik příspěvků o tom, co jsme vytvořili během druhého pololetí školního roku 2021/2022.

Autor: mslovackova, 23. 6. 2022

Cestování bylo poněkud komplikované a náročné, ale dorazit do Veselí nad Lužnicí se nakonec podařilo všem třem skupinám. Bohužel se nedá říct, že bez ztráty... cestou tam i zpět nám nejmenovaný student připravil zpestření ve formě shánění jeho zavazadel. Trochu ho podezříváme, že chtěl jet prostě nalehko jen s kolem :-)!

V kempu nás hned čekal vodácký výcvik a následující dny jsme strávili střídavě na kole a v lodích.

Autor: ldalecka, 19. 6. 2022

Zveme vás všechny na náš tradiční studentský festival! Pojďte s námi ve čtvrtek 23.6.2022 od 16 do 22 hodin v Nové Zbrojovce oslavit blížící se konec školního roku za doprovodu kapel našich žáků a absolventů a bohatého doprovodného programu s překvapením.

Autor: ldalecka, 16. 6. 2022

Studenti,

pokud budete chtít prodloužit vaši kartu ISIC (zřízenou přes školu), můžete už teď poslat částku 250 Kč na účet školy  (99632621/0100 KB Brno - město). Pro indentifikaci u veďte variabilní symbol a jméno. Platbu proveďte do konce prázdnin. Nálepky budou k dispozici na začátku školního roku.

Autor: demmertova, 15. 6. 2022

Martin Rambousek, žák 3. B, měl v květnu možnost se zúčastnit - jako stážista - mistrovství světa v hokeji ve Finsku. Tady jsou jeho zážitky:

Zhruba před rokem jsem začal pracovat v redakci hokejového týmu HC Kometa Brno. Za odvedenou práci jsem byl vybrán mezi účastníky novinářské stáže na letošním mistrovství světa v ledním hokeji, které se konalo ve finských městech Tampere a Helsinkách v termínu od 13. do 29. května.

Autor: jkrecek, 6. 6. 2022

Jak často řežete dřevo na cirkulárce? A jestlipak u toho přemýšlíte nad fyzikou?! Jak je vidět v níže přiloženém videu, cirkulárka může být běžnou součástí fyziky. A běžnou součástí Elgartky je zase Barbora Havířová, která se, jen tak mimochodem, umístila „na bedně“ v Global Teacher Prize, nejprestižnější české ceně pro učitele.

Autor: ldalecka, 5. 6. 2022

Ve středu 25.5.2022 byl uspořádán adaptační den pro třídu z vedlejší Základní školy J.A. Komenského, která nedávno přijala nové ukrajinské žáky. Celou akci uspořádal Peer, komunita lidí, kteří se na Elgartce starají mimo jiné o adaptační kurzy pro první ročníky. Celý přesun na základní školu byl sice jen o překonání obyčejných dveří, nároky se ovšem dost změnily. Sedm studentů pracovalo s mnohem mladšími žáky šesté třídy, a to se slušnou jazykovou bariérou – ve třídě totiž kromě ukrajinštiny, zaznívala ještě vietnamština nebo africká angličtina.

Autor: ldalecka, 3. 6. 2022

Tak už je to potvrzené, dokonce černé na bílém, máme umělecké střevo. Přišla na to mezinárodní odborná porota prestižní stejnojmenné soutěže, tvořená osobnostmi z Národní galerie v Praze, Centra současného umění DOX Praha, Moravské galerie v Brně a Národní galerie v Bratislavě doplněná současnou umělkyní Olgou Krykun. Abychom byli přesnější, tak múzami políbené jsou především členky tvůrčí skupiny z 2.B, která se skládá z Kláry Losové, Zuzany Novotné, Anety Smejkalové a Hany Štěpánové. Za svoje video Svoboda volby získali Ocenění za audiovizuální tvorbu a jejich dílo je v současných dnech vystavené v našem největším centru současného umění. 

Autor: kkucerova, 22. 5. 2022

Sportovní výběrový kurz na Vltavě v květnovém termínu roku 2022 jsme si nechali „ušít na míru“ firmou Inge – Outdoor a jsme za to my všichni kurzovníci rádi! Michal s Radkem se nás ujali od úterý do pátku a strávili jsme s nimi skvělý čtyřdenní vodácký zážitek, neboť slovy studenstva: „ Instruktoři byli opravdu skvělí. Díky nim jsme zvládli bez problému sjet veškeré jezy. Velmi se mi líbila jejich profesionalita. Bylo vidět, že je to s námi baví. I biologické a podobné vsuvky, které nám během plavby říkali, byly opravdu přínosné. Dále bylo hezké, když jsme se mohli pohodlně posadit a jen poslouchat zvuky přírody během soulodění.

Autor: jkrecek, 18. 5. 2022

Svědectví není nikdy dost. Ať se vydáte ve více lidech kamkoliv, každý vidí něco jiného. Jedni třeba Stonehenge, druzí třeba ovce a lachtany. True story. Když jsme se vrátili z anglického Cornwallu, kam se vydala celá osmina Elgartky, nebylo zbytí. Museli jsme o tom napsat dva texty. V mnohém se doplňují, téměř si neprotiřečí… a budoucím kronikářům to jistě usnadní pátrání po tom, co se ve 20. letech 21. století na Elgartce dělo.

Autor: ldalecka, 12. 5. 2022

Recyklohraní je školní recyklační program, který vznikl pod záštitou MŠMT České republiky. 

Jeho cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

V rámci tohoto projektu spolupracujeme např. se společnostmi Elektrowin a Ecobat s.r.o., které odebírají naše vysloužilé elektrospotřebiče a baterie.

V loňském roce jsme tak umožnili recyklaci 240 kg elektrozařízení a 54 kg použitých baterií. A co z toho vyplývá?

Gymnázium Elgartova pomohlo uspořit 2,82 tun oxidu uhličitého. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 2 ks

Autor: ldalecka, 11. 5. 2022

Není to přímo otázka pro čtenáře našeho příspěvku, ale téma písemné práce Krajského kola OČJ. Pokud jste v minulých týdnech četli článek Veni, vidi, vici, víte, že Martin Mlečka (4. C) a Kristýna Hulová (3. B) postoupili z okresního kola do krajského a jejich slohové práce budou v tomto příspěvku přiloženy, abychom se jejich výkony mohli potěšit. Tentokrát je ale vše jinak.

Autor: demmertova, 9. 5. 2022

Ve středu 11. 5. proběhne na naší škole tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině, jejímž hlavním tématem je prevence nádorů děložního čípku a varlat. V průběhu vyučování budete mít možnost si zakoupit kytičku měsíčku lékařského za 20 Kč a přispět tak na boj proti rakovině - na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. 

Zdroj obrázku: https://www.cdpr.cz/wp-content/uploads/2022/01/Kyticka_2022_final_PNG.png

Autor: ldalecka, 9. 5. 2022

Jako každým rokem, vyjeli jsme i letos s druhými ročníky do ZOO v Lešné. Zahájili jsme prohlídkou se zajímavým výkladem v expozici o Africe, kde všechny zaujalo především hravé slůně, majestátné žirafy, impozantní hyeny i ostražité surikaty. Poté, již individuálně, si studenti prohlédli i další živočišné druhy, žijící v oblastech Asie, Ameriky i Austrálie, pobavili se při krmení rejnoků, zahřáli se v tropickém skleníku…

 

Podle jejich ohlasů lze soudit, že tento výjezd opět splnil svůj úkol – seznámit se zajímavým způsobem se zástupci fauny z celého světa a obohatit si tak informace k učivu zoologie.

Autor: ldalecka, 6. 5. 2022

Píše se středa 13. 4. a já s paní učitelkou Cupákovou už za časného rána vyrážím vzhůru do ruchu a smogu velkoměsta - do Ostravy.

Náš výlet podnikáme za účelem mé účasti v krajském kole recitační soutěže Čtvrtlístek.

Cesta nám díky zvolené nejmenované dopravní společnosti, která není národním dopravcem, uteče rychle a neabsolvujeme ani jednu výluku. K tomu nám celou dobu krásně svítí sluníčko a my se nemůžeme vynadívat na krásy naší české země, co více si přát?

Do Ostravy dorazíme okolo půl desáté, ale ještě není úplně vyhráno. Nyní nás čeká cesta z nádraží do Komorní scény Aréna, kde se střetnutí mladých recitátorů koná.

Autor: kkucerova, 3. 5. 2022

Tak by se dala nazvat naše dubnová návštěva Botanického oddělení MZM ve Slatině. 

S RNDr. Svatavou Kubešovou, uznávanou brněnskou bryoložkou, jsme se studenty třetího ročníku v rámci semináře BC3 absolvovali hodinový výukový program, jehož cílem bylo seznámit se s nejběžnějšími druhy mechorostů v naší přírodě. Všech 20 exemplářů, které můžeme nalézt v širším okolí Brna ještě nepoznáme, ale nějak se začít musí...

                                                                                                                                                                 kabinet BIO

Autor: kkucerova, 3. 5. 2022

Příroda ve městech je opravdu bohatá. Nevěříte? Toulejte se po Brně a zkuste to ověřit. Píše se na stránkách akce City Nature Challenge 2022. 

A tak jsme v pátek 29. 4. 2022 se třídou  2. B šli. Na ornitologickou vycházku do parku pod hradem Špilberk. 

Slyšeli jsme budníčka, viděli holuba hřivnáče i hrdličku zahradní a překvapivě i brhlíka lesního. Nechyběl kos černý a vrána šedivka. 

Jarní čas je pro tato pozorování ideální.

Pokud chcete být součástí této akce, jejímž cílem je zaznamenat druhovou bohatost měst, přidejte se příští rok i Vy.

Bližší info na: 

https://www.brnenskadzungle.cz/

Autor: kkucerova, 13. 4. 2022

Martin Mlečka zvítězil v krajském kole zeměpisné olympiády a postupuje do kola celostátního, které se uskuteční 27. - 28. 4. 2022 v Praze.

Martinovi gratulujeme k postupu a držíme palce v celostátním klání!

kabinet zeměpisu

Autor: kkucerova, 10. 4. 2022

Jaro zatím za oknem našlapuje jen velmi opatrně, ale ve sklenících Botanické zahrady MU vše krásně bují.

Sami jsme mohli tu nádheru obdivovat v rámci březnových exkurzí, které nás pomyslně přenesly do subtropického a tropického pásu.

Průvodkyní nám byla Ing. Ondrušková.

Díky jejímu poutavému výkladu teď máme jasno, jaký je rozdíl mezi kávou arabicou a robustou, proč se v našich podmínkách nedaří generativně množit viktorii Cruzovu nebo že se celiakům blýská na lepší časy, neboť v trávicích enzymech masožravých rostlin je pravděpodobně ukryt klíč k léčbě této nepříjemné nemoci.

Závěrečné přivonění k nádherným květům mučenky a polaskání listů vavřínu a eukalyptu oblažilo všechny naše smysly.

Autor: ldalecka, 5. 4. 2022

Známý Caesarův výrok by mohli použít Martin Mlečka i Kristýna Hulová po absolvování Okresního kola Olympiády v českém jazyce. Nevím sice, zda se jednalo o rychlé vítězství jako v případě Julia Caesara, ale zvítězili oba. Martin se s počtem 44 bodů umístil na 1. místě a postupuje do Krajského kola OČJ, Kristýna obsadila 5. místo s počtem bodů 42. Téměř neznatelný rozdíl. Protože i letošní kolo probíhalo distančně, máme možnost přečíst si jejich slohový počin. Studenti totiž práce psali doma na počítači, mohli tedy svůj písemný úkol uložit, přeposlat, zkrátka uchovat i pro nás.

Autor: ldalecka, 1. 4. 2022

   V pátek 22. března se konal další ročník soutěže Matematický klokan, po dvou letech opět v prezenční formě. Letos se přihlásilo 96 studentů a ti pak řešili úlohy ve dvou kategoriích, JUNIOR (1. a 2. ročník) a STUDENT (3. a 4. ročník).
    Průměrný počet dosažených bodů v obou kategoriích byl výrazně větší než v minulých letech a nejlepší řešitelé získali vysoký počet bodů, zejména v kategorii STUDENT výsledky určitě obstojí v celostátním srovnání, které bývá zveřejněno později.
    Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a gratulujeme vítězům.
    Vyhodnocení je uvedeno v následujících tabulkách. 

KATEGORIE  JUNIOR

Celkový počet řešitelů:  39
Průměrný počet bodů:  58,4

Autor: kkucerova, 31. 3. 2022

Se studenty 1.C a 3.C jsme využili pestrou nabídku kurzů vědeckého centra bioskop a strávili jsme ve výukové laboratoři Univerzitního Kampusu MU celkem 16 hodin. 

  

Vybrat z nabídky nebylo lehké, ale nakonec vyhrály tyto kurzy:

Autor: jkrecek, 24. 3. 2022

Jakkoliv nežijeme ve zrovna šťastných časech, situace pro zahraniční zájezdy se trochu ustálila. To, co vidíte na obrázku, je ikonický maják ve městě Plymouth v jihozápadní Anglii. Ano, zkoušíme ještě jednou vyrazit do Anglie. To nejdůležitější na začátek – informační schůzky:

1. schůzka: pátek 25. března, 11:30, učebna 210
2. schůzka: čtvrtek 31. března, 11:30, učebna 210

Na první schůzce se dozvíte základní informace (které shrnujeme i níže), zároveň se můžete na cokoliv zeptat, pokud budeme vědět, rádi odpovíme. Do druhé schůzky již budeme požadovat závazné přihlášky (abychom znali reálné počty zájemců), dozvíte se tam více např. o platbě zájezdu.

Autor: ldalecka, 19. 3. 2022

Milí studenti, učitelé, přátelé a kamarádi,
rádi bychom Vás pozvali na náš Studentský ples GE s tématem Four seasons, který se bude konat 26. 3. 2022 v KC BABYLON.
K tanci a poslechu bude hrát kapela Another way.
Nebude chybět nabitý program a bohatá tombola.

Vstupenky je možné zarezervovat na oficiálním webu plesu - http://ples.gymelg.cz

Už teď se na Vás těšíme.
Vaši PEEŘI
 

Autor: jkrecek, 3. 3. 2022

Chcete si vyzkoušet cambridgské zkoušky nanečisto? Pokud ano, začneme jednoduchým testem: pokud následujícímu textu rozumíte, víte, co dělat. Pokud nerozumíte… no, nechceme radit, ale možná by bylo dobré ještě trochu studovat angličtinu.

These will take place in our school on March 25! Anyone interested in doing the FCE or CAE in the next months is highly recommended to try out this full "dress rehearsal" of the exams first. You will see what your results look like without investing the full fee for the real exam. The cost is 500 Kč (with 300 Kč back if you take the real exam in the next 12 months). 

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Na konci minulého roku se mnozí z našich studentů zapojili do online klání v rámci mezinárodní soutěže Best In English neboli Angličtinář roku. Konkurence nebyla malá. Soutěže se zúčastnilo přes 17 000 studentů anglického jazyka z téměř 600 škol ve více než 30 zemích světa a změřili síly v poslechu a čtení s porozuměním. Výsledky jednotlivců jsme znali již po měsíci, ale celkové umístění v rámci škol jsme obdrželi až teď.

Díky skóre našich osmi nejlepších se naše gymnázium dostalo na 10. místo v Jihomoravském kraji a
ve světovém srovnání obsadila 172. pozici.

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Bylo nebylo… Tedy bylo 7. 2. a na naší škole se uskutečnila soutěž v anglické konverzaci. Zúčastnilo se jí dvanáct odvážných studentů, kteří angličtinářské komisi předvedli svůj konverzační um. Kromě rozpravy nad poutavými texty o rozličných tématech (pojmenovali byste například svoje dítě Jahoda?) se studenti zaměřili na deskripci a komparaci obrázků, jeden z dílčích úkolů většiny jazykových zkoušek.

Autor: demmertova, 27. 2. 2022

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 se deset studentů 2. a 3. ročníků zúčastnilo konverzační soutěže v německém jazyce. Každý z nich si vylosoval pracovní list s úkoly, na jejichž přípravu měli 10 minut. Stejný čas byl také na rozhovor s porotou. Všem studentům děkujeme za účast a předvedené výkony a vítězům gratulujeme. 

Kategorie 2. ročníků
1. místo Vojtěch Pustina – 2. B
2. místo Markéta Fialová – 2. A
3. místo Ema Dvořáková – 2. C

 

Kategorie 3. ročníků
1. místo Kristýna Hulová – 3. B
2. místo Michaela Peterková – 3. C
3. místo Marcel Kratochvíl – 3. B

Autor: kkucerova, 24. 2. 2022

Ve čtvrtek 10. února 2022 proběhlo školní kolo biologické olympiády na téma: Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě. 

Na praktických i teoretických úlohách pracovalo celkem 19 studentů. 

Autor: kkucerova, 21. 2. 2022

Dne 19. 1. 2022 se na naší škole distanční formou uskutečnilo okresní kolo Geologické olympiády organizované Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Českou geologickou službou. Jako každý rok byly pro soutěžící připravené otázky týkající se planety Země, procesů, které na ní probíhají, hornin, minerálů a fosilií. 

Pro případné zájemce o účast v příštím ročníku je až do prosince možnost přihlásit se do soutěže u Mgr. Muzikářové. Právě pro ně je také na oficiálních stránkách olympiády připraveno několik zkušebních testů, ve kterých se mohou seznámit se způsobem, jakým jsou úkoly pojaty, a otestovat své znalosti. 

Dan Volf, jediný účastník

Autor: ldalecka, 10. 2. 2022

„Není jediné lásky, jediného přátelství, které by prošlo naším osudem a navěky ho neovlivnilo."
- Francois Mauriac

Jen málokdy říkáme lidem kolem sebe, že je máme rádi a že nám na nich záleží, pojďme to aspoň teď napravit a ukázat jim, jak si jich vážíme.

Napiš vzkaz, komukoliv chceš, přelož jej, nezapomeň napsat adresáta a třídu nebo kabinet, kam má být valentýnka doručena. V pondělí pak budou lístečky doručeny. Krabice na vzkazy bude umístěna ve výklenku vedle vrátnice.

Udělejte někomu hezčí den, vykouzlete úsměv na tváři a řekněte, jak moc vám na něm záleží.
 

Autor: kkucerova, 26. 1. 2022

Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě je téma letošního 56. ročníku biologické olympiády. Na řešitele čekají praktické úkoly, otázky k prověření teoretických znalostí a poznávání vybraných druhů organismů. 

A kdy se bude konat školní kolo biologické olympiády? Ve čtvrtek 10. 2. 2022!

kabinet BIO

Autor: demmertova, 21. 1. 2022

POZOR! POZOR! POZOR!

Zájemci o účast na projektu s partnerskou školou

ve Stuttgartu, hlaste se v kabinetě 218.

Zde dostanete bližší informace.

Přihlášení zájemci přijdou potvrdit svou účast.

Přijímáme také náhradníky!

Hana Naništová

Autor: ldalecka, 21. 1. 2022

Cestovatelskou konferenci máme sice dávno za sebou, ale vzpomínky na daleké kraje v nás nehasnou, a tak na všechna místa, blízká i vzdálená, vzpomínáme  společně při psaní našich reportáží. Putujeme po Spojených státech, vracíme se na řecké ostrovy, plujeme po laguně v Benátkách. Co bychom dnes dali za to, v době světové pandemie, abychom mohli v klidu a bezpečí opustit školní lavice, republiku nebo dokonce Evropu a odletěli třeba….třeba do Indie. Jako Klára. Po přečtení její reportáže avšak pochopíme, že ne všechny cesty jsou plné pohody a dlouho a pečlivě připravovaný trek k pramenům řeky Gangy se může stát téměř bojem o život.

Autor: kkucerova, 15. 1. 2022

Nedělní odjezd proběhl podle plánu a cesta byla velmi pohodová. Ve znamení smíchu, veselých historek a srandiček nám velmi rychle uběhla.

 

 

 

 

Bohužel nepříliš příznivá předpověď se vyplnila a tak začátek týdne, pondělí a úterý, byl lyžařsky chudší. Učitelé nám vyplnili čas zajímavými přednáškami o pravidlech FIS, o první pomoci a o mazání lyží.

Autor: jkrecek, 10. 1. 2022

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 se uskuteční školní kolo olympiády v českém jazyce. I tento rok na vás čekají jazykové úkoly a zajímavé téma slohové práce. Nejlepší soutěžící postoupí do okresního kola, které proběhne 28. března 2022 ve Středisku volného času v Lužánkách.

Hlaste se u svých vyučujících češtiny nebo v kabinetě českého jazyka do úterý 25. ledna.

Autor: ltruksova, 10. 1. 2022

V týdnu od 18. do 24. listopadu se uskutečnil 24. ročník Festivalu francouzského filmu. Vloni se mohl konat pouze online, letos po roční pauze opět prezenčně. Projekce proběhla v kině Art, 24. 11. 2021. Zúčastnili se jí studenti 2. A a pár studentů ze 3. C.

Studenti Gymnázia Elgartova si vybrali dobrodružný rodinný film VLK A LEV: NEČEKANÉ PŘÁTELSTVÍ. 

Autor: jkrecek, 6. 1. 2022

Školní kolo recitační soutěže HuHla (Husovický hlas) proběhne 2. února 2022.

Doufáme, že se letošní ročník uskuteční v prostorách gymnázia, nebude tedy úkolem recitátora vystoupení natáčet a přeposílat jako minulý školní rok. Překonejte tedy vlastní pohodlí a ostych, nastudujte zajímavou báseň, pásmo či scénku a přidejte se k ostatním soutěžícím. Vítěz postupuje do krajského kola soutěže Čtvrtlístek (Memoriál Rostislava Čtvrtlíka), kde bude soupeřit o místo v celorepublikovém finále, nebo do soutěže Špíl-berg. 

 

Přihlašujte se, prosím, v kabinetě českého jazyka do 31. ledna 2022.

Na všechny soutěžící se těší vyučující sekce ČJL.

Autor: demmertova, 3. 1. 2022

Mezi dny 6. a 9. 12. 2021 se skupinka 6 neohrožených (2 profesorky + 4 studenti) vydala přes všechna nepřející opatření do hlavního města Bádenska-Württemberska. Za čtyři dny se toho moc stihnout nedá, avšak díky efektivně nabitému programu máme o čem vyprávět.

První den padl za oběť desetihodinové cestě vlakem. Uvítáním nám byl typicky německý pokrm – italská pizza. Město se rozhodně nesnažilo schovávat svoji decentně vánoční tvář.

Autor: jkrecek, 3. 1. 2022

Balíme. Odkládáme kostýmy, sklízíme rekvizity, z učeben se opět stávají učebny, poslední návštěvníci odcházejí. Když skončí literární akce, zůstanou vzpomínky, pocit dobře vykonané práce a jedna zásadní otázka: kdo, sakra, přinesl ty pizza šneky?!

Autor: ldalecka, 1. 1. 2022

Vážení rodiče, milí uchazeči,

srdečně Vás zveme na odpoledne otevřených dveří, které se budou konat 10. ledna 2022 a 17. ledna 2022
vždy od 15 do 18 hodin v budově gymnázia.

Vzhledem k epidemiologické situaci žádáme uchazeče a rodiče, aby nechodili ve velkých skupinách a omezili počet osob z jedné rodiny. Při větším počtu příchozích bude vstup do školy regulován. V budově gymnázia je povinnost mít celou dobu nasazený ochranný prostředek dýchacích cest.

Autor: kkucerova, 22. 12. 2021

Chtěli byste vědět, kde potkáte studenty Elgartky poslední školní předsvátkový den? Budou na ledě! A jelikož tradice se rozrůstá, tak na více ledových plochách po celém Brně. Nejvíce se nás sešlo na kluzišti Vodova v Králově Poli, a to hned čtyři třídy, 1.A a 1.B a 3.A a 3.C. Místa bylo pro každého dost a dokonce se ochutnávalo cukroví a popíjela horká čokoláda. Tímto děkuji občerstvovacímu týmu:-)

Krásné svátky plné pohybu přeje kabinet TEV!

Autor: snygrynova, 18. 12. 2021

Dva dny před začátkem prázdnin si trochu odfoukneme od předvánočního shonu, posledních písemek a zkoušení. Na programu bude film podle skutečné, i když téměř neuvěřitelné události Tři blízcí neznámí.

Jde o příběh jednovaječných trojčat rozdělených při porodu a adoptovaných různými rodinami. Souhrou náhod se po mnoha letech setkají a společně odhalí, že se nevědomky stali subjekty experimentu. Co to znamenalo pro jejich budoucí život a jakou temnou dohru celý pokus měl, se dozvíme už toto úterý 21. 12. v kině Art.

Autor: demmertova, 18. 12. 2021

V době epidemie koronaviru se těžko cestuje. Všude nějaká omezení, zákazy, musíme mít certifikáty o očkování nebo o prodělané nemoci a jiné další dokumenty. Nic z toho nás neodradilo a vyrazili jsme do Stuttgartu. 

Autor: ldalecka, 16. 12. 2021
Co nás čeká?

- o velkých přestávkách fotokoutek nahoře nad třetím patrem

- soutěž o nejlepší cukroví v kategoriích vzhled a chuť, vítězové budou odměněni vstupenkou na ples

Pojďme se obléct do vánočního svetru, trička, nasaďme si sobí růžky nebo cokoliv, co nás napadne, a užijme si společně vánoční nálady.

Peeři

Autor: ldalecka, 16. 12. 2021

V úterý 30. 11. 2021 se uskutečnila soutěž už 14. ročníku MIO, kterou organizuje Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Jedná se o týmovou soutěž studentů středních škol Česka a Slovenska. Týmy řeší v časovém rozmezí 120 minut 10 rozmanitých matematických úloh různé náročnosti, hodnotí se i postup jako v klasické matematické olympiádě.
Naši školu reprezentovali Matyáš Makeš (4.B), Marcel Kratochvíl (3.B), Bruno Bodejček (2.C), Matyáš Kirchner (2.C), Matěj Pyšný (2.B), Jakub Ryba (2.B), Luboš Vikturna (2.B). Tým pod vedením kapitána M. Makeše dosáhl velmi solidního výsledku, v silné konkurenci asi 200 týmů se umístili v první čtvrtině.

Autor: jkrecek, 30. 11. 2021

Učebnice nejsou k zahození. V angličtině s nimi pracujeme docela dost, jsou páteří výuky a ve všech třídách se díky tomu probírají stejná gramatika a stejná témata. A občas se tam vyskytne úkol či námět, který by bylo hřích nevyužít. Jeden takový se nazývá „Remake Project“. A tak se tři angličtináři, Nygrýnová, Dostálek a Křeček, rozhodli, že to s prváky vyzkouší.

Principem je vytvořit nápodobu slavného uměleckého díla. Studentstvo si tedy mělo vybrat slavné obrazy, na kterých se vyskytují lidé, a následně je co nejlépe napodobit. Povedlo se to někdy lépe, někdy hůře, ale překvapilo nás, jak dobrá, vtipná či v detailech přesná díla nám studenti a studentky poslali. 

Autor: ldalecka, 23. 11. 2021

My, kteří muzikály milujeme, se již nyní těšíme na skvělou hudbu, herecké výkony a hudební přepis známého filmu s Julii Roberts a Richardem Gerem. My  - tedy studenti hudební sekce. 
Film z roku 1990 znají pravděpodobně všichni, ale muzikálové zpracování mělo svoji premiéru teprve nedávno, a to v Londýně na jaře 2020. Stanislav Moša přináší českou podobu muzikálu již následující rok a ta sklidila bouřlivý ohlas, a tak  doufáme, že nám zhoršující se epidemiologická situace nezmění plány a budeme mít možnost 4. 12. 2021 představení osobně navštívit. 

Autor: holzbech, 16. 11. 2021

Buď hrdinou své doby! Buď na rok vědcem v Akademii věd ČR.
Přihlas se na stáž a vyzkoušej si, jak se dělá věda!
Díky roční praxi ve vědě a výzkumu získáš spoustu nových zkušeností, odborné znalosti a praxi, kterou nikde jinde neseženeš.
Poznáš prostředí laboratoří, knihoven a dalších zajímavá místa spojená se špičkovým výzkumem Akademie věd.
Seznámíš s mnoha zajímavými a inspirativními lidmi!

Autor: holzbech, 16. 11. 2021

Školní část chemické olympiády má několik částí:

 a) studijní (teoretická) část – studenti ji vypracovávají doma s případnou pomocí odborné literatury.

b) laboratorní (praktická) část – provádí se ve škole.

c) kontrolní test školního kola – studenti píší ve škole

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Termíny školních kol:

Kategorie B - praktická část školního kola i test školního kola v pondělí 27. 3. 2023, v učebně 010

Autor: ldalecka, 15. 11. 2021

„Život většinou zařídí věci jinak, než přepokládáme. Kdyby mi někdo ještě nedávno řekl, že kronikářem Divadla Járy Cimrmana bude brněnský student historie patřící do generace našich vnuků, zaťukal bych si na čelo. Ale stalo se.“ (Zdeněk Svěrák)

Kdyby mi před několika lety někdo řekl, že kronikářem Divadla JC bude můj student Tomáš Maleček, odvětila bych, že nic není nemožné, ale vzhledem k jeho stáří  (či lépe mládí) si ještě musíme počkat. Jak Zdeněk Svěrák, tak já jsme se spletli. Naštěstí.
Po maturitě Tomáš vystudoval historii a němčinu na Pedagogické fakultě MU, v současné době studuje třetím rokem žurnalistiku. Od září je na stáži v Českém rozhlase, a to v sekci Zpravodajství. 

Autor: mwolf, 11. 11. 2021

Fotbalový výběr chlapců Gymnázia Elgartova se zúčastnil 13. 10. 2021 městského kola v kopané na hřišti Slovan Brno, Juliánov.

V základní skupině chlapci hráli z BPA Brno nerozhodně 1 : 1. Branku dal Śimon Jelínek 3. B.

Další rozhodující zápas s favoritem soutěže ELDO Brno prohrál náš tým těsně 0 : 1.

Nepostoupili jsme do finále soutěže. Chlapci však zaslouží pochvalu za bojovný výkon a vzornou reprezentaci. Nejlepším hráčem týmu byl útočník Vojtěch Pustina 2. B a brankař Adam Zouhar 3. A.

ELDO /Obchodní akademie a SOU

Autor: jkrecek, 8. 11. 2021

Přibližně desítka zájemců se sešla v pondělí 8. listopadu v 15:30 v učebně 120, aby procestovala svět. Sice jen prstem po mapě a pomocí fotografií, ale se zcela unikátními zážitky a jedinečnými zkušenostmi. A protože jsme moderní, bylo Cestou necestou hybridně: ve třídě i online. A protože to vždy může být ještě o chlup lepší, dokonalé zázemí zařídila paní profesorka Soňa Cupáková: pro příchozí bylo nachystáno drobné občerstvení.

Vše začala paní profesorka Jesika Novotná. V roce 2017 se přes organizaci AIESEC vydala dobrovolničit do Indonésie. Učila angličtinu na střední škole, kde se setkala se zcela odlišným přístupem, zároveň si zkusila, jaké je žít v muslimské zemi, a v neposlední řadě potkala mnoho roztomilých gekonů.

Autor: jkrecek, 8. 11. 2021

Covid-19 nám do školství přinesl nové možnosti. Někteří jsou možná v karanténě, ale to nám nevadí! Cestovatelskou konferenci nabízíme hybridně. Chcete-li, přijďte se podívat aspoň online. Začínáme v 15:30.

Odkaz na videohovor: https://meet.google.com/qus-awqa-bja

 

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cestovatelská konference se blíží mílovými kroky. Proběhne v pondělí 8. listopadu od 15:30 v učebně č. 120. Vítáni jsou všichni zájemci o cestování. Přijďte podpořit své spolužáky a vyučující, poslechnout si, kde byli, jaké to bylo a co tam zažili. Nechte se inspirovat. A cestujte, je to ta nejlepší škola.

Program:
Karolína Šmerdová (3. A) – Dominikánská republika
Jesika Novotná – Dobrovolnicí v Indonésii
Michaela Hegrová (2. A) – Jak jsem (ne)pracovala v Egyptě
Klára Vantuchová (3. B): Gangotri aneb Studentka Elgartky v Himalájích
Bára Šarafínová (ex. 4. A) a Jan Křeček – Poprvé v Gruzii vs. V Gruzii jako doma

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cen pro učitele není mnoho. Ani učitelé o nich často nevědí. Přesto je v této nenápadné disciplíně Elgartka dost úspěšná. Nejznámější je Zlatý Ámos, kam byl z Elgartky nominován v roce 2014 Zdeněk Štěpánek (a získal cenu dětské poroty, tzv. „Dětského Ámose“). Pro humanitní obory je tu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele, kterou v roce 2013 získal Jan Křeček společně s kolegyněmi z Gymnázia Slovanské náměstí.

Autor: jkrecek, 26. 10. 2021

…jen jestli to stihneme! Ale rádi bychom! A třeba se tento rok školy nezavřou! Poslední piškuntálii pod hlavičkou festivalu Den poezie jsme uspořádali v roce 2019. A pak to přestalo jít. Pak přestalo jít všechno. Jen plány, plány zůstaly. A teď snad přišel čas je realizovat. 

Pokud epidemiologická situace dovolí, v sobotu 20. listopadu 2021 se od 12:00 do 17:00 budou ve škole dít věci. V rámci festivalu Den poezie nás čeká série scénických čtení inspirovaných Božskou komedií pod názvem Dante a ti druzí.

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Studenti naší školy byli úspěšní v městském kole soutěže ve stolním tenise!

Družstvo dívek ve složení Monika Leitnerová, Zuzana Žampachová a Šárka Mlečková nestačilo pouze na zkušené hráčky z OA Kotlářská a získalo pohár za druhé místo!

Družstvo chlapců ve složení Jakub Jílek, Lubomír Žaloudek, Max Kratochvíl a Martin Linger po druhém místě ve skupině uspělo v napínavém boji o třetí místo s domácími hráči z Čichnovy a získalo bronz!

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Po delší době jsme dostali povolení uspořádat sportovní kurz se třeťákama.

A měli jsme štěstí! Počasí nám přálo, a tak jsme mohli zdolávat na kolech brody po cyklotrase Údolím Bílého potoka - VIDEO ZÁBĚRY STATEČNÝCH STUDENTŮ ZDE

Studenti byli výkonní, stateční, týmoví a trpěliví, i když se nám někdy podařilo sjet ze souřadnic původně naplánované trasy a servisáci z řad studentů ochotně pomáhali s technickými problémy a za to patří všem kurzovníkům velký dík od nás instruktorů!

Autor: ldalecka, 22. 10. 2021

Milí studenti, pokud bude příznivá epidemiologická situace, navštívíme společně kino Lucerna, a to v úterý 16. listopadu 2021. Cena vstupného je 80 Kč. Bližší informace
obdržíte týden před představením.
S. Cupáková

Autor: demmertova, 19. 10. 2021

Návštěva benediktinského kláštera v Rajhradě se stala pro studenty našeho gymnázia tak oblíbenou, že není třídy, která by si nenaplánovala alespoň jednu exkurzi. Pracovníci Památníku písemnictví na Moravě totiž nabízejí další a další zajímavé programy pro školy, zaměstnanci kláštera postupně opravují areál benediktinů, takže každá návštěva je obohacující. 

Proč potřetí? Pokud totiž pravidelně čtete naše webové stránky, víte, že za poslední měsíce přivítali v klášteře již tři třídy našeho gymnázia. 

Autor: ldalecka, 13. 10. 2021

Fiktivní dopisy významným spisovatelům a postavám z jejich děl píší studenti 3. B.


Anně Karenině

Autor: holzbech, 7. 10. 2021

V termínu od 1.–3. září 2021 jsme se zúčastnili projektové výuky pro žáky 2.–4. ročníků. Náš třídenní pobyt jsme strávili především ve středisku Rychta, nacházející se v obci Krásensko, v těsné blízkosti s chráněnou krajinou oblastí Moravský kras. Po příjezdu a ubytování jsme šli zkoumat místní krajinu v podobě studování lučních květin a hmyzu, měření kvality vody a lovení vodních tvorů v rybníku. Stejně jako minulý rok slavily největší úspěch tzv. broďáky. Večer nás čekala přednáška od pana Zajíčka o rybách včetně kulinářských receptů.

Autor: ldalecka, 7. 10. 2021

Máte lepší nápad, jak strávit poslední prosluněný zářijový den, než u vody? Ne každý si to může v pracovním týdnu dovolit. Ale my jsme v rámci seminářů PC2 a BC3 s přírodovědně nadšenými studenty spojili příjemné s užitečným a prožili den u řeky Svitavy ve společnosti odborníků z centra Přírodovědecké fakulty MU Recetox.

Centrum se zabývá výzkumem a výukou v oblasti managementu enviromentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. Jejich pole působnosti je po celém světě.

Autor: jkrecek, 5. 10. 2021

Což o to, chtěli jsme. Moc jsme chtěli. A vypadalo to nadějně. Jsme ale malá škola, a když jsme se rozhodli, že mohou jet jenom očkovaní, věděli jsme, že počty budou těsné. A bohužel to nedopadlo. Elgartka na podzim do Anglie nepojede.

Přestože podmínkou bylo plné očkování, počet studentů lavíroval mezi 40 a 45 zájemci, což by na naplnění autobusu stačilo. Po posledních informacích se ale někteří odhlásili, po závěrečném termínu na odevzdání přihlášek jsme zjistili, že někteří se sice přihlásili, ale jaksi nám opomněli oznámit, že si to rozmysleli, až jsme se dostali k počtu mezi 30 a 35 zájemci. To už na autobus není. Respektive: stále by to šlo, ale stálo by to výrazně víc peněz.

Autor: jkrecek, 4. 10. 2021

Divadlo? Divadlo! Druhým lákadlem letošní elgarťácké divadelní sezóny je představení Idomeneus, které hrají ve čtvrtek 14. října od 19:00 v Redutě, pro studenty za 130 Kč. 

Přebíráme anotaci ze stránek Národního divadla Brno:

Autor: jkrecek, 4. 10. 2021

Já vím, že se teď moc nikam nemohlo. To ale mnohým nezabránilo, aby se někam nevydali! Pojďte se o své zkušenosti podělit! Byli jste někde, kde to bylo zajímavé a kam by se měli podívat i ostatní? Dělali jste něco, co může další inspirovat k tomu, aby to dělali také? Byli jste v místech, kam se mnozí z nás v životě nedostanou – a proto by o těchto místech měli vědět? 

Autor: psperkova, 26. 5. 2021

Dne 25. 5. 2021 proběhly volby do Školské rady Gymnázia Brno, Elgartova, příspěvkové organizace.

Jako kandidáti z řad rodičů byly navrženi:
pan Ing. Tomáš Pyšný, Ph.D., nar. 1973, otec žáka 1.B
paní MUDr. Jitka Kočvarová, nar. 1968, matka žáka 1.A
pan Ing. arch. Radovan Smejkal, nar. 1970, otec žákyně 1.B

Hlasování se zúčastnilo 90 osob z řad rodičů a zletilých žáků.
Do Školské rady byli zvoleni všichni navržení kandidáti s počty hlasů: 
pan  Ing. Tomáš Pyšný, Ph.D. počtem 69 hlasů
paní MUDr. Jitka Kočvarová počtem 74 hlasů
pan Ing. arch. Radovan Smejkal počtem 65 hlasů

Autor: jkrecek, 4. 1. 2021

No dobře, přiznávám, že titulek je záměrně bulvární. Když už na tyto stránky zavítáte, z novinek si možná přečtete titulky… a většinou to stačí. Tentokrát by bylo dobré, kdybyste se začetli pečlivě. Proto taková laciná past na úvod. A že jste sem klikli, co? Byli jste zvědaví, že? Je vidět, že to funguje! A bulvární deníky dobře vědí, proč tento typ titulku používají.

Autor: holzbech, 8. 10. 2020
Příroda naostro jednou větou očima účastníků:

,,Příroda naostro byla skvělá, protože kde jinde si můžete pohladit krokodýla?" Edita

"Projektovku jsem si moc užila, přednáška/show :) o plazech pana Zajíčka a ,,broďáky'' byly  nejlepší." :) Ester

"Program projektovky pro mě byl nová příjemná zkušenost zejména v tom smyslu, že jsem poznala trochu odlišný názornější styl výuky, který se mi moc líbil, a doufám, že si jej budu moct vyzkoušet i v budoucnu." :) Lucka

"Projektovka se mi velice líbila, mohla jsem si vyzkoušet mnoho praktických prací ať už zkoumání čistoty vody nebo brodění v rybníku." :)

Autor: ldalecka, 7. 4. 2020

Stav nouze – unikátní příležitost si otevřít galerii, když ostatní jsou zavřené. Tedy s(koro)galerii. Zažíváme fascinující období, konečně se něco děje. Nebo neděje? Omezení, zákazy, život s rouškou, pod ní i bez ní, emoce – strach, nuda, radost z dříve všedního, solidarita.

Autor: jkrecek, 6. 4. 2020

Zatím se v tomto seriálu objevily pouze vážné příspěvky. Ale i humorem živ je člověk. Náš absolvent Dan Tillinger si několik dní vedl koronavirový deníček. S jeho svolením přetiskujeme:

Daneček a karanténa
Den 1.

Autor: jkrecek, 5. 4. 2020

Každá škola je hrdá na své aktivní studenty. A pokud se studenti dokáží zmobilizovat v náročnějších časech, je to ještě lepší. A možná je tohle i trochu apel na vyučující, aby byli shovívaví. Nevíme, co všechno dnes žáci dělají, nevíme, jaká je jejich rodinná situace – a nevíme, kdo nám třeba jednou zachrání život díky tomu, co se v této době naučí.

Adam Stanislav ze 3. B je v centru dění, pomáhá, pracuje, ale zvládá při tom i školní povinnosti. Nechte se jím inspirovat.

Můj běžný týden v současném nouzovém stavu

Autor: jkrecek, 4. 4. 2020

Nová situace si zasluhuje pořádný průzkum! Jak se máme? Co děláme, když nechodíme do školy? Co nás trápí a co nám naopak vyhovuje? Seriál článků jsme začali povídáním profesora Jana Křečka, dnes tu je druhá vlaštovka, text Anny Heinzové ze 3. B. Doufáme, že brzy přijdou texty dalších vyučujících a studentů.

Takže jak vnímá současnou situaci Anička Heinzová? Takto:

Autor: jkrecek, 2. 4. 2020

Snažíme se i v době koronavirové. Výuka je spíše samostudiem, ale studenti to zatím zvládají velmi dobře. Následující úkol si můžete zkusit i sami:

Přečtěte si texty v odkazu. Na základě toho napište v podobném duchu epigram buď o sobě, nebo o současné době, nebo o některém ze svých spolužáků.

Autor: holzbech, 30. 3. 2020

Škola není jen budova. Je to společenství lidí, kteří společnými silami přetváří sami sebe i své okolí. Vzájemně se respektujeme, vzděláváme se, učíme se a učíme jiné. Jsme v první řadě lidé.

(tolik citace naší úvodní webové stránky)

Snažíme se o to ze všech sil i v době pandemie. 

A jak nám to jde?

Biologicko-chemický seminář ve třetím ročníku.  

První úkol distančního studia nebyl nejjednodušší: Připravte z dostupných surovin dezinfekční gel.

Práce žáků jsou tu:

Návod na výrobu dezinfekce - text

Autor: jkrecek, 28. 3. 2020

Když se tu v minulosti objevily nějaké shrnující články, vždy bylo jednoduché zjistit, jak dané téma vidí kolegové či žáci. Teď to najednou nejde tak jednoduše. Nevidíme se každý den, vlastně se vidíme s bídou jednou týdně. A proto nemohu psát za nikoho jiného než za sebe. Ostatní vyučující mohou danou situaci vnímat jinak, ale protože se nestýkáme, jejich pohled neznám. Není to tak, že bychom nekomunikovali, výuku spolu samozřejmě řešíme. Zodpovědnost je nicméně na každém z nás. Následující text tedy nereprezentuje názor celé školy. Nabízím svůj osobní pohled, kterým se lze inspirovat – a kterému lze jistě také mnohé vytknout.

Autor: jkrecek, 28. 3. 2020

Situace, ve které dnes jsme, nemá obdoby. Jsou zavřené školy, obchody, vycházet se smí jen omezeně – a drtivá většina z nás chápe, proč tomu tak je, a veškerá nařízení bedlivě dodržuje. Jsme doma a vyrovnáváme se s nečekanými okolnostmi. Mnozí žáci zjistili, že heslo „Dej si pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit“ platí, a chtěli by zpět do školy co nejdříve, jiným nový režim z různých důvodů vyhovuje (není to jen „mám prázdniny“, protože prázdniny to nejsou; je to i „mohu si sám/sama rozvrhnout svůj čas“). A mnozí také okamžitě zareagovali na bezprecedentní stav a nějakou formou pomáhají ve svém okolí, šijí roušky, starají se o mladší sourozence nebo pomáhají rodičům či prarodičům. A někde mezi tím vším jsou školy.

Autor: holzbech, 10. 12. 2019

Ve čtvrtém ročníku probíráme přírodní látky, například sacharidy. Proto jsme pro čtvrté ročníky vybraly  od Fakulty technologické UTB ve Zlíně  téma  Vědy na přání  zabývající se chiralitou s názvem Pravý a levý svět.

Mgr. Robert Vícha, Ph.D. bude na naší škole přednášet v pátek 13. 12. 2019.

Anotace

Autor: holzbech, 11. 11. 2019

proběhly na našem gymnáziu jednu říjnovou středu.

Na téma Chemie a energie a Forenzní vědy je mohly okusit studenti druhého ročníku, 1. B a studenti volitelného biologicko-chemického semináře.

Příjemné bylo, že jsme nemuseli nikam cestovat, ale s těmito zajímavými tématy za námi přijeli  odborníci z VŠCHT Praha.

Podle "prváků" byl program:

zábavný, super, bavil, byl zajímavý, dobrá zkušenost, bylo to něco užitečného, nebylo to jen nudné, suché a ničím neozvláštněné povídání...

více takových akcí...

bylo to zatraktivnění chemie...

také jsme dostali pár životních mouder, což není na škodu...

Autor: holzbech, 11. 11. 2019

Za dvě hodiny se toho dá stihnout hodně. Tak třeba dojet autem z Brna do Benešova, trochu se vyspat, pořádně se najíst, zasportovat si nebo zajít do Recetoxu na Přírodovědecké fakultě a absolvovat přednášku, prohlídku laboratoří a ještě si nechat stanovit množství rtuti ve vlasech.

Máme to čerstvě za sebou, my z PC2.

Na přednášce Limity Země, jsme se dozvěděli o konceptu "planetárních mezí", ve kterém byla u devíti oblastí zemského systému určena "nepřekročitelná" hranice, ze kterou by se v zájmu udržitelného života na Zemi lidstvo nemělo dostat. Už jsme bohužel za ní.

Autor: holzbech, 3. 10. 2019

V úterý 24. září 2019 jsme v rámci biologicko-chemického semináře navštívili hematologické oddělení Dětské nemocnice v Brně.

V první části prohlídky jsme si poslechli přednášku na téma Hematologie není jenom leukemie. Dozvěděli jsme se, čím se hematologie zabývá, jaké nemoci pod ni spadají a jak probíhá jejich léčba.

Ve druhé části jsme si prohlédli laboratoře hematologického oddělení. Zde jsme viděli hlavně přístroje, které slouží ke zpracovávání vzorků krve. Dále také vzorek krve pod mikroskopem nebo třeba potrubní poštu, která jednotlivé vzorky dopravuje na místo zpracování.

Získali jsme spoustu zajímavých informací a návštěva nemocnice se nám velmi líbila. Tereza Gambová, 3.C

Autor: jkrecek, 20. 6. 2019

Sýkora 
První sníh všechno zvýraznil.
Svobodu křovin.
Čtverční metry jednopokojových bytů.
Tenkost dětí z rozdělených rodin.
Sýkora vletěla do mého strachu z toho,
že kdybych teď umřel,
bylo poslední moje slovo lůj.

(Petr Hruška: Darmata, 2012)

Autor: demmertova, 21. 5. 2019

Letošní partnerská výměna byla domluvena rychle a uskutečnila se ve dnech 29. a 30. 4. 2019.
Studenti z Gymnasium und Realgymnasium Ettenreichgasse 10 přijeli za námi v pondělí a my jsme je přivítali před budovou Hlavního nádraží. Celá třída byla početná, takže spolu s našimi studenty vytvořili několik mezinárodních skupin, obdrželi instrukce k pracovním listům, a pak již mohli vyrazit do centra Brna a plnit úkoly. Komunikace v němčině byla pro naše studenty složitá, ale s problémy se poprali velmi dobře. Zajímavé bylo zjišťování informací o svém novém kamarádovi či kamarádce
z Vídně.

Autor: jkrecek, 17. 5. 2019

Předchozí články se nesly v duchu spolupráce mezi školami, ani tento nebude výjimkou. Tomáš Zmeškal zanechal takový dojem, že se hned dvě kolegyně pustily do rozsáhlých a dosti osobních reportáží. První je od Pavlíny Ježkové z Gymnázia Křenová:

Jestliže se předchozí autorské čtení Michala Ajvaze na Slovaňáku neslo v duchu míst (a měst), čtení Tomáše Zmeškala, které proběhlo v úterý 14. května na Klasickém a španělském gymnáziu v Bystrci je pro mě spojené s motivem času. (A taky se spící paní, padajícími kytkami a libozvučným školním zvonkem…)

Čas vol. 1

- „Ahoj Honzi, moc se omlouvám, ale ještě jsem ve škole, máme tady dnes akci, takže to do Bystrce na autorské čtení asi nestíhám :(“

Autor: holzbech, 14. 5. 2019

Fakulta technologická UTB ve Zlíně letos slaví půlstoletí! A nabídla středním školám 22 jedinečných workshopů na prvním vědeckém festivale ve Zlíně s názvem ZAŽIJ VĚDU. 

Byli jsme na vědeckém festivalu ve Zlíně. A jak se nám líbil?

Naše skupinka si vybrala tato témata přednášek: Super-chemie, Toxický svět, Molekulární gastronomie a Evoluce čokolády.

Na přednášce Super-chemie jsme se bavili o tom, co je to supramolekulární chemie a sledovali pokusy s beta cyklodextrinem. To bylo velmi zajímavé a pro mě asi nejzáživnější.

Autor: jkrecek, 3. 5. 2019

Článek o autorském čtení Milana Uhdeho byl trochu ctnost z nouze – bylo to napsané mnoha lidmi poněkud hekticky, ale výsledek byl vlastně dobrý. Natolik dobrý, že jsme se rozhodli tuto znouzectnost zopakovat. To máte jako v jazzu: když zahrajete špatný tón jednou, je to chyba. Ale když jej párkrát zopakujete, je to záměr, styl a získává to zcela nové a netušené obzory. Článek o autorském čtení Michala Ajvaze napsala Markéta Zachová, která čtení organizuje a na Klasickém a španělském gymnáziu v Bystrci učí český jazyk a literaturu a hudební výchovu.

Tak jsme tady s dalšími referencemi! Jste zvědavi na to, jak probíhalo druhé autorské čtení z projektu „Čtyři školy, čtyři spisovatelé“?

Autor: jkrecek, 25. 4. 2019

„Nemůžete odejít dřív,“ nabádal jsem Marušku, když jsme spolu ten den hovořili, „čtete tam, jste v centru pozornosti, nebude to vypadat dobře.“ Je to tak – odcházet z autorského čtení v jeho průběhu, to nepůsobí dobře. Ale víte, co je ještě horší? Když jedno takové autorské čtení prakticky spískáte – a pak přijdete pozdě. To se stalo mně. Kaju se a slibuji, že už to nikdy neudělám, s vědomím, že nejspíš kecám – nestíhám a chodívám pozdě často. Proto jsem nestihl začátek autorského čtení Milana Uhdeho na Gymnáziu Křenová – a tím dva předskakující studenty, Matyáše Vejvalku ze Slovaňáku a naši Marušku Láskovou.

Autor: jkrecek, 8. 4. 2019

Je to jednoduché: potřebujeme peníze. Vymysleli jsme si v semináři tvůrčího psaní sborník s názvem Nesmazáno, vytvořili kvůli tomu sérii autorských čtení, napsali, vybrali a dali dohromady texty, sehnali ty správné lidi, kteří knihu doplní fotkami a kresbami, domluvili se se Střední školou grafickou, že tamější studenti udělají sazbu a posléze vytvoří i knihu… a prakticky zbývá jediné. Tohle všechno zaplatit.

Autor: jkrecek, 28. 3. 2019

Rivalové? Ale to víte, že ano! Po očku sledujeme, jak jsou na tom ostatní školy, co se jim podařilo, kde jsme byli lepší my… Ale v první řadě jsou brněnská gymnázia vzdělávacími institucemi se stejným cílem. Každá škola o sobě ví, že je ta nejlepší. Jenomže skutečně výjimečných výsledků dosáhne jedinec jen výjimečně – síla spočívá v předávání informací, v kooperaci, ve spolupráci.

Autor: jkrecek, 6. 12. 2018

Pokud jste v sobotu 24. listopadu 2018 zabloudili na roh ulic Nováčkovy a Elgartovy… Ale ne. Tohle přece známe, ohradí se pravidelní čtenáři webových stránek Elgartky. Přesně těmito slovy přece začínal článek z 26. listopadu 2014! Nás neobalamutíte! Nebudeme zapírat: Je to tak. A s takto vnímavými čtenáři musíme začít úplně jinak. Třeba jazykovým okénkem.

Autor: bhavirova, 20. 10. 2018

Studenti naší školy v hodinách informatiky programují BBC microbit. Mají dobré nápady, učí se navzájem a vedou kroužky pro děti z blízké základní školy. V rámci Evropského týdne programování svoje znalosti a dovednosti posunuli dále.

Úvod do programování s ozoboty

Studenti druhého ročníku během týdne po skupinkách prezentovali programování s ozoboty na papíře i v počítači všem třem třídám prvního ročníku. Obohatili a nadchli i vyučujícího. Velkým přínosem pro ně bylo vyzkoušet si v praxi, jaké je to předávat informace a dovednosti.

Autor: bhavirova, 8. 10. 2018

V roce 2017 byla naše účast na Evropském týdnu programování velmi úspěšná. Podařilo se navázat spolupráci čtyřletého gymnázia Elgartova a základní školy Gajdošova a na obou školách zkvalitnit i zatraktivnit výuku informatiky.

Gymnázium Brno, Elgartova

V rámci akce „Programujeme s micro:bity“ studenti třetích ročníků gymnázia ve dvojicích či trojicích sami vedli hodiny informatiky v nižších ročnících. Představili kapesní programovatelný počítač BBC micro:bit a jeho programování pomocí bloků. Samotní lektoři se tím velmi rozvíjeli a zdokonalovali v prezentačních dovednostech.

Autor: jkrecek, 4. 9. 2018

„Je jeden berlínský muž. Stojí se zlatým zubem na mostě poblíž stanice Möckenbrücke. Ta hra by se mohla jmenovat Chytni si svého děda. Když ho tam teď v zimě náhodou chytnu, vhodím mu do futrálu od tahací harmoniky drobné a on mi zahraje. Postojím, poslouchám a pozoruji kanál řeky, líné labutě, kachny v bílé, berlínské krajině. Most je zastřešený, zasklený, a tak i on, když hraje, je celý zasklený, zastřešený, klidný. Poslouchám ho a miluji, nechce se mi hnout. Také on pozoruje při hraní líné labutě a kachny. Vybral jste si, pane, krásný kout, říkám mu jednou pateticky, když dohraje. A on se usmívá, zub se mu zaleskne. Spasiba, říká mi, spasiba. Je to estetický dědo, dědo estetik, je rusky spanilý.

Autor: demmertova, 26. 6. 2018

V pondělí 18. 6. proběhla první část naší tradiční výměny s GRG gymnáziem z Vídně. Přijelo k nám 20 žáků, pro které jsme měli připravený celodenní program. Začali jsme u nás ve škole seznamovacími aktivitami a rozdělením do mezinárodních skupin. Každá se skládala ze čtyř Rakušanů a dvou až tří našich žáků prvního, popř. druhého ročníku. Každý žák dostal pracovní sešit a mohli jsme začít. První úkol - zjistit základní informace o partnerovi a vše si zapsat. Druhý úkol - vytvořit česko-německo-jinojazyčný slovník. Jinojazyčný proto, že z rakouských žáků bylo hodně z jiných zemí, např. ze Slovenska, Srbska, Albánie, Turecka. Třetí úkol - ukázat hostům školu. 

Autor: jkrecek, 2. 6. 2018

„Paní Matušková nám čítala před spaním biblické příběhy. A tam to bylo! Andělé se zjevovali, aby splnili nějaké přání nebo alespoň naznačili, jak vyzrát na osud.“

(Martin Reiner: Jeden z milionu, Anděl)

Autor: jkrecek, 9. 5. 2018

Odkudsi ke mně
líbezně pěje
v neznámé řeči
neznámý pták.

Píšu mu, kamsi,
neznámý člověk
neznámou řečí,
lítostný verš.

Dozpíval. Dopsal jsem.
Píseň je celá.

(Vít Slíva: Soutoky světelných řek, Slezský dvojhlas)

Autor: holzbech, 3. 5. 2018

V rámci projektu Zapojení odborníka do praxe proběhla ve třídě 1.C výuka biologického cvičení na odborném pracovišti Masarykovy univerzity. Žáci si zopakovali a doplnili vědomosti o struktuře a funkci DNA, k čemuž přispělo i sestavení jejího trojrozměrného modelu. V praktické části pak plnili dva úkoly. Připravili si preparát obarvených buněk ze sliznice dutiny ústní, buňky a jejich jádra pak pozorovali pod

Autor: jkrecek, 1. 5. 2018

„Karlova bouda stojí na malé mýtince uprostřed hustého lesa ve svahu vysokého kopce, jehož vrchol nedohlédneme. Když se postavím před chatu a zahledím se do okolí, jímž protéká Labe (v tom tichu je i slyšet!), uvidím kýčovitý, ale půvabný obrázek starých i novějších horských chalup na protější stráni, a když se podívám blíž, můžu na louce pod chatou pozorovat Mánkovu kobylu, jak se líně a nevzrušeně pase. Je to rovněž kýčovitý, ale zato velmi uklidňující pohled, který jsme si ovšem dopřáli až v podvečer, kdy jsme se konečně vzpamatovali z okolností příjezdu.“

(Michal Přibáň: Všechno je jenom dvakrát, s. 23)

Autor: jkrecek, 16. 4. 2018

„Ale to můžeš pálit ze všeho. Už sme dělali ze všeho možnýho, z dětskéch piškotů, z tech bombónů ovocnéch – bon pari, z řepy, kukuřice aj jednó z ananasu…“

(Arnošt Goldflam: Hrůza v Brně)

 

Autor: holzbech, 3. 4. 2018

22. 3. 2018 jsme s PC2 v rámci Dnů elektronové mikroskopie navštívili Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně.
Měli jsme možnost nahlédnout do 3 laboratoří, které jsou běžně nepřístupné.
Dozvěděli jsme se, na jakém principu funguje elektronový mikroskop, co umí, jakou má cenu a kdo s ním může pracovat.
Viděli jsme povrchy různých materiálů a také, co obsahuje brněnská voda.
Významným zpestřením exkurze pak byla příprava vzorku vlasu jednou naší spolužačkou. Při bližším ohledání jsme zjistili, že jeho kvalita je více než uspokojivá...:-)  

Mgr. Dagmar Muzikářová

Autor: jkrecek, 2. 12. 2017

Jezdili jste na tábory? Bavily vás šifrovací hry, morseovka nebo třeba „jen“ luštění křížovek? Říkáte si, že byste tento rok konečně mohli zkusit brněnské TMOU, protože v předchozích letech jste nenašli čas, odvahu nebo ochotné kamarády? V sobotu 25. listopadu 2017 jste si mohli něco v podobném duchu užít i v prostorách gymnázia na Elgartově ulici.

Autor: bhavirova, 1. 11. 2017

Velmi úspěšně jsme se zapojili do evropské aktivity Meet and Code a zorganizovali dvě programátorské akce u nás na Elgartce a dvě na spřátelené ZŠ Gajdošova.

Díky Meet and Code jsme dokonce mohli rozběhnout celoroční kroužek programování pro děti, na jehož chodu se podílí naši studenti.

Autor: demmertova, 5. 10. 2017

Naše partnerství s BIL Schulen ve Stuttgartu pokračuje.
Ve dnech 17. - 22. 9. jsme se podívali do Stuttgartu v rámci našeho společného projektu Kultura a architektura v našem životě. Tento projekt vzniká s finanční podporou Česko - německého fondu budoucnosti.
Uvítali nás přátelé z minulého roku a také ti, kteří se účastnili prvního projektového setkáni na jaře v Brně.
Program byl opět bohatý. Viděli jsme moderní i historické stavby, prošli jsme významnou funkcionalistickou čtvrtí Weissenhofsiedlung ve Stuttgartu, seznámili jsme se s plány nově vznikající městské čtvrti Stuttgart 21, pozorovali jsme, jak se mění okolí hlavního nádraží při jeho přestavbě.

Autor: demmertova, 30. 6. 2017

Přežili jsme horko, užili jsme Brno a Vídeň.

Maturity, zkoušení, konec školního roku – mnoho různých úkolů způsobilo, že na výměnné návštěvy Brno – Vídeň připadl červen – a vedro! Ale tím jsme se nedali zdeptat! Nejdříve přijeli žáci z gymnázia GRG Wien 10 do Brna. Ve VIDA centru si vyzkoušeli zajímavé pokusy, někdy i adrenalinového rázu. Smíšené vídeňskobrněnské skupinky pak měly zjistit zajímavosti o brněnských památkách a vše zapsat do pracovních listů. Hovořilo se německy, anglicky, rukama, nohama… O půl šesté rozloučení a příslib setkání za týden ve Vídni.

Autor: bhavirova, 17. 6. 2017

Článek napsala Jitka Vejtasová pro Nadační fond Micro:la.

Píše se rok 2017, konkrétně 29.března, a my, žáci z 2.C gymnázia Elgartova v Brně, vyrážíme na exkurzi do firmy Red Hat. Nejdříve jsme společně absolvovali přednášku o datech a pak jsme měli volný program. Postupně jsme se začali scházet v místnosti s lákavým nápisem „hackování robotů“. A právě zde jsme se poprvé setkali s kapesním programovatelným počítačem nazvaným BBC micro:bit (zkráceně microbit).

Autor: demmertova, 29. 5. 2017

Ve dnech 20. - 25. 5. nás navštívila skupina žáků z BIL Schulen ze Stuttgartu. Naše partnerství pokračuje novým projektem Kultura a architektura v našem životě, který je  finančně podpořen Česko-německým fondem budoucnosti.
Program byl bohatý. Navštívili jsme Vilu Tugendhat, Vilu Löw-Beer, podívali jsme se do kasemat
na hradě Špilberk, prošli jsme významná místa v Brně a na závěr jsme také zajeli do Olomouce a na Svatý Kopeček.
Naši noví přátelé odjížděli plni dojmů a všichni se již těšíme na druhý projektový týden v září ve Stuttgartu.

Autor: jkrecek, 7. 12. 2016

Mácha žije! Nebo… ožil? Nebo… je nesmrtelný? Nebo… ho nemáte rádi? Nebo… je vám ukradený? Ať je váš vztah k osobnosti Karla Hynka Máchy jakýkoliv, mohli jste si ho zajít upravit k nám do školy. A možná se to, co se vám na něm nelíbilo, změnilo. A možná se změnilo to, co se vám na něm kdysi líbilo.

V sobotu 26. listopadu se prostor školy proměnil v jednu velkou pouť Máchovým životem. Hranice jsme nepřekračovali pouze pomyslné – při vstupu na každého čekali dva celníci (jeden uniformovaný, druhý zatím v učení) a nutili příchozí vyplnit reisepas.

Autor: ldalecka, 19. 10. 2016

Brno a Stuttgart jsou partnerská města a v rámci tohoto partnerství se Gymnázium v Husovicích  zúčastnilo projektu Partnerství Brno – Stuttgart - Společně v Evropě, který byl spolufinancován Česko - německým fondem budoucnosti. Naším  partnerem se stala multikulturní střední škola ve Stuttgartu. Žáci z této školy přijeli na konci května 2016.

A co se ten týden v Brně dělo? Bylo toho hodně! Žáci vytvořili malý mezinárodní  slovníček a 

po nějaké chvíli se už naši partneři uměli česky představit. Byli jsme oficiálně přijati na Magistrátu města Brna, naši stuttgartští přátelé měli možnost poznat centrum Brna a společně s českými partnery vyhledávali zajímavosti a vše zaznamenávali do přichystaných pracovních listů. 

Autor: demmertova, 19. 10. 2016

Brno a Stuttgart jsou partnerská města a v rámci tohoto partnerství se Gymnázium v Husovicích  zúčastnilo projektu Partnerství Brno – Stuttgart - Společně v Evropě, který byl spolufinancován Česko - německým fondem budoucnosti. Naším  partnerem se stala multikulturní střední škola ve Stuttgartu. Žáci z této školy přijeli na konci května 2016.

A co se ten týden v Brně dělo? Bylo toho hodně! Žáci vytvořili malý mezinárodní  slovníček a

po nějaké chvíli se už naši partneři uměli česky představit. Byli jsme oficiálně přijati na Magistrátu města Brna, naši stuttgartští přátelé měli možnost poznat centrum Brna a společně s českými partnery vyhledávali zajímavosti a vše zaznamenávali do přichystaných pracovních listů.

Autor: demmertova, 2. 5. 2016

Letos se opět uskutečnily jednodenní návštěvy žáků v Brně a Vídni. Nejdříve přijeli studenti z vídeňského gymnázia do Brna. Připravily jsme jim program, který seznámil Vídeňáky se známými stavbami a osobnostmi Brna nenásilnou formou. Vytvořené smíšené brněnskovídeňské skupiny dostaly řadu úkolů, žáci museli projít určenou trasu a spolupracovat při řešení problému. „Popiš jednu sochu u kapucínského kláštera, zjisti, jaké je vstupné pro mládež na hrad Špilberk a kolik schodů vede myší dírou k pokladně hradu, cituj několik veršů Jana Skácela z kašny na náměstí Svobody“, to byly některé z pokynů v pracovních listech. Jak jsme pozorovali, neměli žáci s komunikací žádné potíže.

Autor: jkrecek, 2. 12. 2015

S listopadem je spjat celorepublikový festival Den poezie. A stejně jako loni, i letos se do něj zapojila Elgartka. Pamatujete na projekt s názvem Elgartiana? Proběhl 22. listopadu 2014. Letos jsme chtěli přijít s něčím jiným, novým. Zároveň jsme byli vázáni tématem Dne poezie: to letošní znělo „Poezie pod proudem“.

Autor: jkrecek, 26. 11. 2014

Pokud jste v sobotu 22. listopadu 2014 zabloudili na roh ulic Nováčkovy a Elgartovy, mohly vás zaujmout plakátky a šipky na budově gymnázia. "Elgartiana", psalo se tam - a také "netradiční divadelní představení". Stačilo vstoupit - vstoupit do víru událostí, pokynů, příkazů, informací, kávy, zákusků a vůbec do ryze intelektuálního zábavního parku, který byl i nebyl školou/výstavou/divadlem. Atmosféru celé události zachycuje video, které se zde již brzy objeví. Na konci tohoto článku pak můžete najít odkaz na vzkazy, které nám zanechali návštěvníci.

NEZAPOMEŇTE POZDRAVIT!!!, řvaly na návštěvníky tři nápisy kolem vrátnice. Po tichém "dobrý den" se probudila spící/čtoucí/luštící vrátná.

Autor: jkrecek, 4. 3. 2014

Autobus plný vuvuzel, bubnů, chrastítek a řachadel. V zavazadlovém prostoru sbalené brněnské vlajky a transparenty s hesly jako "Štěpi je naše budoucnost" a "Víme, že to dokážeš". Nejelo se na fotbal ani na čtvrtfinále hokejové extraligy. To jenom Elgartka vyrazila dobýt Prahu na klání učitelů...

Autor: ldalecka, 1. 10. 2011

Další, v pořadí čtvrté, setkání proběhlo v rakouském Welsu. Wels je pěkné městečko ve spolkové zemi Oberösterreich, leží na řece Traun nedaleko od Lince.

Naše partnerská škola – Gymnázium Antona Brücknera – uspořádala zajímavý a bohatý program.

Navštívili jsme významná místa jako Linec, Hallstatt, solný důl v Altaussee, Enns.

Mohli jsme si prohlédnout velkolepou ocelárnu Voestalpine v Linci a absolvovali prohlídku přístavu Ennshafen  a plavbu lodí.

V průběhu celého setkání probíhala soutěž  nazvaná Fotojagd (dobrá zábava pro všechny) a na závěr jsme si zahráli velikonoční hru s vajíčky, ve které zvítězila naše slovenská kolegyně Zuzka (To proto, že jsme jí drželi palce!).

Autor: ldalecka, 1. 7. 2011

Straubing – 23. – 26. 6. 2011

 Závěr projektu s vyhodnocením výsledků a s velkolepou slavností proběhl u partnerů ve Straubingu.

Dr. Martin Pazdera, hlavní koordinátor projektu, připravil se svými kolegy bohatý program.

Nejprve jsme byli všichni pozváni na přednášku historika profesora Wilfrieda Stroha, který nás zaujal svou charismatickou osobností. Tématem jeho přednášky byl Cicero a římské náboženství.

Autor: ldalecka, 1. 11. 2010

Tentokrát jsme se vydali na východ – k našim přátelům na Slovensko.

Po všech předchozích přípravách materiálů k další práci na projektu jsme seděli ve vlaku a těšili se na hlavní město Slovenska.

Studenti Bilingválního gymnázia C. S. Lewisa čekali podle předchozí domluvy na nádraží a doprovodili nás až do hotelu.

Hned v pondělí odpoledne začal bohatý program, který pečlivě připravili naši kolegové Zuzana a Slavo. Během týdne jsme navštívili historické centrum Bratislavy, hrad Děvín, vykopávky římských táborů v Komárně, Iži a Rusovcích.

Jeden z výletů nás zavedl do rakouského městečka Petronell - Carnuntum, kde jsme si všichni prohlédli rekonstruované civilní římské město.

Autor: ldalecka, 1. 10. 2010

Všichni účastníci se setkali v prostorách našeho gymnázia a byli uvítáni nejen chlebem a solí. Poté se naši hosté ubytovali se na nedalekých studentských kolejích.


V úterý se začalo pracovně – bylo nutné pokročit v práci na rozpracovaných tématech projektu. Odpoledne následovala prohlídka města.

Autor: ldalecka, 1. 10. 2009

Ve dnech 27. - 3.10. 2009 se skupina 12 studentů s profesorkami H. Naništovou a D. Mikulkovou zúčastnila úvodního setkání v bavorském Straubingu, které organizovala hlavní koordinátorská škola - Anton Brückner Gymnasium v čele s ředitelem panem Schäferem a hlavním organizátorem projektu Dr. Martinem Pazderou.

Čekalo nás příjemné uvítání, ale vzápětí i mnoho úkolů, které souvisejí s tvorbou projektu. Studenti byli rozděleni do mezinárodních pracovních skupin, kde si posléze domluvili taktiku práce.

Program a poznávací výlety, které byly pro nás perfektně připraveny, přinesly mnoho zážitků.