Bylo

Autor: mslovackova, 16. 1. 2023

V prosinci se třicet žáků našeho gymnázia zúčastnilo zdokonalovacího lyžařského kurzu, který každoročně pořádá kabinet TV v rakouských Alpách.

Letos jsme navštívili Zillertalské údolí pod ledovcem Hintertux.

Ubytovali jsme se v Gasthofu Eberleiten v horské obci Bruck am Zilller. Každodenním dobrodružstvím pro řidiče našeho autobusu byla úzká klikatá cesta mezi rakouskými domečky.

Během pobytu jsme vystřídali několik středisek - Hochzillertal, Gerlos a Penken. Lyžovali jsme za dobrých klimatických podmínek, i když sněhu a sluníčka mohlo být o trošku víc.

Autor: ldalecka, 9. 1. 2023

Lze si snad připomenout kulaté, již třicetileté výročí vzniku samostatné České republiky lépe než ohlédnutím se za historickými reáliemi její předchůdkyně, ČSSR? Patrně každý z nás by na tuto otázku odpověděl rozdílně. Přesto jsme se v rámci gymnázia k jedné takové připomínce odhodlali a uspořádali jednodenní výlet do Valtic spojený s návštěvou tamního Muzea železné opony, tedy jednoho z neslavných výdobytků tehdejších vládních kruhů.

Autor: kkucerova, 8. 1. 2023

 

 

 

 

 

 

Letošní lyžařský kurz pro studenty 1.C začal v pondělí 2. 1. 2023 netradičně na Hlavním vlakovém nádrží v Brně. Cestu rychlíkem do Ostružné jsme díky velké sehranosti a síle skupiny zvládli. Kupodivu jsme při nástupu a výstupu v jízdním řádu nevytvořili velké zpoždění, i když každý účastník kurzu měl plno práce s naložením veškeré sbalené výstroje i výzbroje na lyžování

 

Autor: ldalecka, 6. 1. 2023

V posledních předvánočních dnech konečně dorazily výsledky soutěže Angličtinář roku 2022 (Best In English 2022). Tohoto mezinárodního online klání se 30. listopadu zúčastnilo na naší škole 68 studentů a studentek napříč všemi čtyřmi ročníky. I když nikdo z našich tu nejtučnější smetanu za 1. místo neslízl a do Kanady se z České republiky jako nejlepší pojede podívat Andrea Prášková z Gymnázia Sedlčany, Elgarťáci v konkurenci téměř 22 800 studentů a studentek z více jak 700 středních škol rozhodně ostudu neudělali. Ostatně posuďte sami, tady máte výsledky nejlepších deseti:

výsledky:

Z 22 799 soutěžících skončilo našich 10 nejlepších následovně:

Autor: mslovackova, 6. 1. 2023

Školní kolo zeměpisné olympiády se uskutečnilo ve středu 14.12.2022

Zúčastnilo se celkem 31 studentů, což značí velký nárůst zájmu oproti předchozím ročníkům.  

Suverénním vítězem se stal Erik Valenta, který v předchozích ročnících končil vždy stříbrný za suverénním Martinem Mlečkou. 

 

Výsledky:

1. VALENTA    ERIK              3.A      40 b.

2. NĚMEČEK TADEÁŠ         2.C      30 b.

3. BUSIU   VANGELIA         2.B       27 b.

   VALÁŠEK     DAVID          4.B        27 b. 

 

Medailistům blahopřejeme!

M. Slováčková, R. Trávníček

 

Autor: bpopovova, 5. 1. 2023

AUSCHWITZ - OSVĚTIM

Před druhou světovou válkou se v Osvětimi nacházely kasárny polské armády. Po přičlenění města k Německé říši se z areálu stal koncentrační tábor Auschwitz I, který se později stal součástí komplexu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz I, II, a III.

Autor: jkrecek, 4. 1. 2023

„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?

Autor: ldalecka, 4. 1. 2023

A máme ji za sebou a už víme, kdo zvítězil! Ještě než se i vy dozvíte, kdo postupuje do okresního kola, krátká rekapitulace.

Letošního kola se zúčastnilo neobvyklé množství soutěžících. Přesně 48. Tento počet nám naznačuje, že máme šikovné a zvídavé studenty a studentky, kteří mají s češtinou dobrý vztah, mají rádi výzvy a není jim cizí psát delší texty. Většina totiž ví, že i pouhé školní kolo olympiády je plné nástrah v podobě nelehkých úkolů, kterými se to v práci jen hemží. Přesto studenti neváhali a téměř všichni účastníci loňského kola se letos opět společně sešli, a počet soutěžících se v tomto roce dokonce znásobil. 

Autor: holzbech, 2. 1. 2023

V předvánočním týdnu jsme pro studenty druhých ročníků připravili změnu - praktické cvičení z forenzní chemie  pod vedením studentů VŠCHT Praha.

V první části se věnovali daktyloskopii, nauce o papilárních liniích. V dalších částech pak DNA a balistice.

Bližší informace o programu.

Malá ukázka motivačního textu VŠCHT Praha :

Autor: skuzilkova, 22. 12. 2022

Ve středu 21.12.2022 navštívila skupina studentů našeho gymnázia předvánoční Vídeň. Zájem byl po covidových letech enormní a jen vybraná část studentstva měla tu čest vyslechnout si fenomenálního průvodce Romana Pláška a jeho jedinečný projev protkaný jemným humorem a trefnými narážkami, které nám připomínaly nejednu vazbu milovaného Brna se sesterskou Vídní.

Autor: ldalecka, 19. 12. 2022

V úterý 13. 12. 2022 se na Elgartce konaly studentské volby. Každý student obdržel volební lístek, kterým mohl podpořit jednoho z devíti kandidátů. Za plentou vyplnilo lístek celkem 225 studentů, a volební účast tedy dosáhla 62,8 %.

Na první místo poslala Elgartka Danuši Nerudou se 135 hlasy. Druhé místo obsadil Petr Pavel s 62 hlasy. Zbylí kandidáti se nedostali za hranici čtyř procent, jak je vidět z grafu. Andrej Babiš obsadil třetí místo s celkem osmi hlasy.

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po dubnovém postupu z krajského kola prestižní Dějepisné soutěže gymnázií, jíž se zúčastnilo na 330 českých, moravských a slovenských škol, jsme v listopadu historicky poprvé odcestovali na velké finále do Chebu. 

Tématem letošního jubilejního 30. ročníku byla „Cesta do pekla a zpět“, tedy evropské dějiny 1939-45. 

Autor: ldalecka, 15. 12. 2022

Po úspěšné loňské misi na Vysočinu jsme se rozhodli opakovat ověřený formát a znovu uskutečnit společnou exkurzi dějepisného a uměnovědného semináře. Zdá se, že putování po historických reáliích, ve kterém se propojuje dějepisný komentář se sledováním uměleckého vývoje, je příjemným obohacením pro obě strany. Tentokrát jsme spojili síly studentů třetích ročníků a vypravili jsme se ve dvou listopadových dnech do kdysi druhého nejvýznamnějšího města Českého království, do Kutné Hory.

Autor: ltruksova, 8. 12. 2022

Již tradičně se v měsíci listopadu koná v Brně Festival francouzského filmu. Letos tomu nebylo jinak a tento již 25. filmový svátek proběhl v termínu 24. - 30. 11. 2022.

Se studenty francouzského jazyka jsme vybrali známou a oblíbenou projekci filmu Amélie z Montmartru. Na rozdíl od předešlých ročníků festival tentokrát hostilo Kino ART. 

Autor: ldalecka, 6. 12. 2022

„Omluvte, prosím, profesora Křečka z výuky. Neměl angínu, ani kašel. Zajel si do Paříže a do Bruselu.“
Cože? Že tohle neuznáte? Tak ještě pár informací na vysvětlenou. 

Možná by Vás ani ve snu nenapadlo, že se o českou literaturu zajímá někdo za hranicemi našeho státu. A přesto i mimo Česko existují lidé, kteří nejen, že české knihy aktivně čtou (ať už česky nebo v překladu), ale taky o nich přemýšlí, snaží se českou literaturu popisovat a nadchnout pro ni další lidi. Takoví lidé se vyskytují všude na světě a říká se jim „zahraniční bohemisté“. 

Autor: ldalecka, 30. 11. 2022

V pondělí 5.9. odjeli naši noví prváci na třídenní adaptační kurz, který se uskutečnil v areálu RS Meziříčko. 
Mezi pečlivé přípravy na pořádání adapťáku patří hlavně přípravně-školící peerkurz, na kterém vždy probereme náplň kurzu a rozebereme si úskalí jednotlivých aktivit. Ovšem nelze se připravit na všechny možnosti, vždy je nutná nějaká improvizace.

Autor: ldalecka, 25. 11. 2022

V úterý 15. 11. navštívila 3. B Moravskou galerii. Zkušený lektor provedl studenty stálou výstavou ve druhém patře Pražákova paláce, vysvětlil rozdíly mezi expresionismem, kubismem, symbolismem a surrealismem, ukázal typické rysy těchto směrů na konkrétních obrazech, poukázal na naše významné malíře – Josefa Čapka, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého. 
Teorie s praxí se pak spojila ve workshopu, kdy měli studenti namalovat portrét svého spolužáka.

Autor: ldalecka, 8. 11. 2022

12. října 2022 proběhla na naší škole celostátní soutěž Přírodovědný klokan. Pořadatelem soutěže je Přírodovědná fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžní kategorie pro střední školy je jedna  (JUNIOR) a je určena pro 1. a 2. ročníky. Do soutěže se přihlásilo celkem  41 studentů ze šesti tříd a výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách. Celostátní výsledky soutěže zatím nejsou  zveřejněny.
Vítězům blahopřejeme a všem děkujeme za účast. 

Autor: mslovackova, 7. 11. 2022

V říjnu se uskutečnilo několik středoškolských sportovních soutěží. Naši studenti se zúčastnili okresního kola ve stolním tenise, studentky reprezentovaly školu rovněž ve stolním tenise a v basketbalu.

Družstvo hochů ve stolním tenise nepostoupilo v okresním kole z těžké základní skupiny, ve které narazilo i na pozdější vítěze.

Podobně se vedlo i dívkám v basketbalu, kde sehrály pěkné zápasy, ale nestačily na nejlepší družstva. 

Nejlépe se dařilo stolním tenistkám, které vybojovaly v okresním kole třetí místo. Gratulujeme!

Autor: demmertova, 7. 11. 2022

Ve čtvrtek 3. listopadu jsme se vypravili se studenty Německé konverzace 2. a 3. ročníku na filmy, které  se promítaly v rámci festivalu německých filmů v kině Art.  

Druháci viděli film Girl gang a jak se zdálo, zaujal je natolik, že při návratu do vyučování  horlivě diskutovali o tématu. 

Druhý film Nico s námětem rasismu nebyl rozhodně zábavný, nicméně poukázal na  problematická místa v německé společnosti. 

Autor: jkrecek, 31. 10. 2022

Z těch dobrých věcí miluji oheň,“ píše Jan Skácel v básni, která rámuje téma letošního festivalu Den poezie. A vy, kteří víte, jak to v listopadu na Elgartce chodí, už se začínáte děsit: budou ohňostroje v chemii? Chtějí zapálit školu? Plánují nechat návštěvníky chodit po žhavém uhlí? A my na to odpovídáme: přijďte a nechte se překvapit!

Letošní Den poezie nese název Historky z Elgartky a bude v sobě obsahovat něco z toho, co znáte z minulých let. Zase budou studenti v kostýmech, zase bude podivné divadlo nebo výstava nebo co to vlastně je, zase budou vtipné i drsné momenty, které vás utvrdí v tom, že jste nepřišli nadarmo. Tentokrát ovšem vyjdeme i mimo zdi budovy a podíváme se, co nám mohou nabídnout Husovice.

Autor: jkrecek, 21. 10. 2022

Kdybyste se 7. října před 14. hodinou dívali z oken Národního muzea, jistě by vás zaujal štrúdl unavených, ale spokojených postaviček spěchající kolem jezdecké sochy sv. Václava k hlavnímu nádraží. Z oken novorenesanční budovy muzea se zdají lidé na Václaváku malincí. Tento zástup trpaslíků ale nejsou hrdinové příběhu o Sněhurce – to se 4. A vrací ze své pražské anabáze. Ano, ta rozevlátá bytost, která je dobíhá, k nim patří. Není to Šmudla, je to Tóňa. Tradičně cosi zapomněla v hostelu a musela se pro to vrátit…

Zažili jsme mnohé. V pár řádcích to nelze vylíčit. Alespoň pár střihů pro přiblížení atmosféry.

Autor: ldalecka, 14. 10. 2022

Jednoho čtvrtečního odpoledne jsme se vydali na procházku po městě a hledali jsme tzv. Kameny zmizelých. Prošli jsme čtvrtí Černá Pole a našli před několika domy mosazné destičky ve tvaru dlažební kostky se jmény těch, kteří žili ve svých domovech do doby, než přišla druhá světová válka a oni byli deportováni do koncentračních táborů. Většina z nich se již nevrátila. 
V Brně se pokládají tyto Kameny od roku 2001, v září 2022 bylo položeno dalších jedenáct kamenů. 
Tyto Kameny zmizelých, německy Stolpersteine (tedy kameny, o které člověk zakopne, obrazně pohledem, a přitom se skloní) začal pokládat v roce 1995 Gunter Demnig v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně.

Autor: ldalecka, 12. 10. 2022

Je sama písní zapředenou v čase 
a my ji milujeme.
Ať zní!“ 
                                                  Jaroslav Seifert

Autor: holzbech, 11. 10. 2022

Tradiční poznávání přírody přímo v terénu se tentokrát uskutečnilo v novém termínu a na novém místě. Zázemí nám v posledním zářijovém týdnu poskytlo Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn.

Lidé na mlýně jsou profesionálové každým coulem. A že svou práci dělají s láskou a nadšením je vidět od mlynáře, přes lektory až po paní kuchařky.

Autor: mslovackova, 30. 9. 2022

V září se třídy 3.A a 3.C  zúčastnili sportovního kurzu v Pasohlávkách.

Hlavní skupina vyrazila v neděli na kole od budovy gymnázia, v průběhu etapy čelila dvěma poměrně silným průtržím mračen, ale statečně dorazila do kempu Laguna. 

Pondělní výlet pro cyklisty i pěší vedl do Mikulova, počasí nám přálo, užili jsme si sportu i kulturně poznávací činnosti. V úterý cyklisté vyrazili směr Hustopeče, pěší skupina se vydala poznávat okolí Novomlýnských nádrží, jejich historii a okolní přírodu.

Středeční pěší výlet do Iváně byl spojen s poznáním, vztahujícím se k regionu pěstování vína. Dozvěděli jsme se něco o procesech sklízení i výroby. 

Autor: ldalecka, 14. 9. 2022

O digitální gramotnosti žáků se dnes hodně píše a mluví, zejména v souvislosti s revizemi Rámcového vzdělávacího programu. Výuka fyziky na gymnáziu nabízí mnohé využití technologií, ať už se jedná o pouštění videí z YouTube, na nichž můžeme zhlédnout fyzikální pokusy, které bychom sami nedokázali zrealizovat, či třeba o využívání mobilních aplikací, které umí změřit decibely, ukázat frekvenční analýzu zvuku a mnoho dalšího.

Autor: demmertova, 13. 9. 2022

Náš projekt nazvaný Do hlubin dějin umění začal setkáním v Brně ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022. Přijeli k nám žáci z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu a čekal nás pestrý společný program.

Ukázali jsme jim školu, zažili zajímavý workshop s naším učitelem výtvarné výchovy Romanem Pláškem, zavítali jsme do několika galerií, Brno jsme si prohlédli z věže Staré radnice.

V zahradě vily Löw – Beer jsme malovali akvarely, prošli jsme se zahradou vily Tugendhat. Na Špilberku jsme viděli rozsáhlou výstavu a společně se vyfotili.

Autor: demmertova, 2. 9. 2022

Náš projekt nazvaný Do hlubin dějin umění začal setkáním v Brně  ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022. Přijeli k nám žáci z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu a čekal nás pestrý společný program. 

Ukázali jsme jim školu, zažili zajímavý workshop s naším učitelem výtvarné výchovy Romanem Pláškem, zavítali jsme do několika galerií, Brno jsme si prohlédli z věže Staré radnice. V zahradě vily Löw – Beer jsme malovali akvarely, prošli jsme se zahradou vily Tugendhat. Na Špilberku jsme viděli rozsáhlou výstavu a společně se vyfotili.

Pan Robert Kudělka z Odboru zahraničních vztahů z brněnského magistrátu nás provedl třemi zajímavými sály v prostorách Nové radnice.

Autor: holzbech, 1. 9. 2022

V pátek 11. listopadu 2022 proběhne Chemie na ČVUT – seminář pro učitele i studenty.

Vedle zajímavých přednášek představujících využití chemie v různých oborech opět díky prezenční podobě nabídne také laboratorní cvičení v laboratořích hned několika zapojených fakult.

Program zajišťuje vedle Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské také Fakulta elektrotechnická, Fakulta Stavební a Kloknerův ústav. Akci spolu s ČVUT pořádá Vzdělávací institut Letec.

Autor: ldalecka, 7. 10. 2021

Máte lepší nápad, jak strávit poslední prosluněný zářijový den, než u vody? Ne každý si to může v pracovním týdnu dovolit. Ale my jsme v rámci seminářů PC2 a BC3 s přírodovědně nadšenými studenty spojili příjemné s užitečným a prožili den u řeky Svitavy ve společnosti odborníků z centra Přírodovědecké fakulty MU Recetox.

Centrum se zabývá výzkumem a výukou v oblasti managementu enviromentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. Jejich pole působnosti je po celém světě.