Bylo

Autor: jkrecek, 29. 11. 2023

14. listopadu 2023 se třetí ročníky a anglický konverzační seminář houfem vydal do Moravské zemské knihovny na setkání s americkým velvyslancem v ČR Bijanem Sabetem. Ve věděním prodchnuté atmosféře druhé největší české knihovny jsme strávili příjemnou hodinu s uvolněným pánem v perfektně padnoucím saku.

První na programu byla anketa týkající se zkušeností našich studentů s USA a názorů na tuto zemi, ve druhé, neformálnější části byl pak více než bohatý prostor pro dotazy a diskuzi. Kromě očekávaných témat došlo i na kontroverznější otázky. O to sympatičtější byla ochota pana velvyslance diplomaticky – jak taky jinak – zodpovědět jakýkoli dotaz. Tak snad zase brzy v knihovně na viděnou!

Šárka Nygrýnová

Autor: mslovackova, 22. 11. 2023

Družstvo stolních tenistek ve složení Jana Rotreklová, Šárka Mlečková a Hana Urbánková se na začátku listopadu zúčastnilo okresního kola soutěže středních škol ve stolním tenise.

Naší velkou oporou byla zejména Jana Rotreklová, ale Šárka i Hanka rovněž  předvedly krásné výkony. V základní skupině sehrály dívky kvalitní zápasy, nad jejich síly byly až soupeřky z BPA Brno.

Druhým místem ve skupině si dívky zajistili postup do boje o 3. místo.

Autor: ltruksova, 6. 11. 2023

Na přelomu října a listopadu se v Brně v kině Art uskutečnil tradiční Festival německy mluvených filmů - Das Filmfest.

Studenti (1. C, skupinka z 1. A, výběr druhých a třetích ročníků) měli možnost shlédnout film STAMS - Lyže, pot a slzy.

Film se odehrává v prostředí gymnázia v tyrolské obci Stams, kde probíhá výcvik nových vrcholových sportovkyň a sportovců. Režisér po dobu jednoho školního roku sleduje mladé sportovce při jejich každodenním náročném tréninku rozvrženém na minuty.

Autor: kkucerova, 31. 10. 2023

Ve dnech 18. - 20. října 2023 žáci třetích ročníků zažili dobrodružnou akci. Jednalo se o kurz první pomoci, který byl krásně připraven pro každou třídu na jeden den.

Autor: ldalecka, 25. 10. 2023

Dne 4. září nastal pro naše nové prváky první školní den na Elgartce a jak jinak započít studium než pořádným adapťákem! Ale pozor, naše adaptační kurzy organizují „peeři”, skupina studentů, která pořádá pro spolužáky různé akce a adapťák patří mezi ty nejdůležitější. Všichni jsme byli pečlivě proškoleni na Peerkurzu 2023, kde jsme mj. kurz připravovali.  Se sestaveným týmem peerů a autobusy plných prváků jsme ráno vyrazili do Meziříčka.

Autor: ldalecka, 25. 10. 2023

Návštěvu zlaté Prahy jsme v rámci hodin literatury sice společně absolvovali již v loňském školním roce, avšak držíce se dobře známého českého přísloví jsme výpravu do „nejdrahocennějšího kamene v koruně měst“ dle slov spisovatele J. W. Goetheho absolvovali pro velký úspěch i podruhé. A soudě dle emocí, které ve třídě panovaly při odjezdu zpět domů, nelitujeme.

Autor: ldalecka, 19. 10. 2023

Ve středu 11. října 2023 se konal další ročník soutěže Přírodovědný klokan. Letos se přihlásilo 32 studentů a ti pak řešili úlohy jen v kategorii JUNIOR (pro 1. a 2. ročník), pro 3. a 4. ročník se totiž soutěž nepořádá.
Průměrný počet dosažených bodů v obou kategoriích byl výrazně větší než v minulých
letech a nejlepší řešitelé získali poměrně vysoký počet bodů, výsledky určitě obstojí v celostátním srovnání, které bývá zveřejněno později.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a gratulujeme vítězům.

Lumír Svoboda

KATEGORIE JUNIOR  

Celkový počet řešitelů: 32 

Průměrný počet bodů: 55,44

Autor: holzbech, 18. 10. 2023

Svátek sv. Václava jíž tradičně „slavíme“ na Kaprálově mlýně.

Já, kolegyně Petra Hb. a 30 (tentokrát 31) studentů, kteří chtějí poznávat přírodu, Moravský kras a zajímat se o enviromentální témata.

Letos jsme si pobyt zpestřili chemií v praxi a vyráběli balzám na rty s citrusovou vůní a repelentní svíčku. Nádherné „obrazy“ v podobě kyanotypie pak pomohlo vyčarovat slunce.

Autor: jkrecek, 11. 10. 2023

Víte, kdy mají učitelé největší radost? Když studenti přijdou s vlastní aktivitou, s vlastními nápady a projekty. A když je dotáhnou do konce.

Přesně to se právě děje. Studentské sdružení Načase oslovilo odborníky z různých oblastí, konkrétně z oblastí, na které ve škole jaksi nezbývá čas. A přitom jde o oblasti důležité – finanční gramotnost, klimatická změna, duševní hygiena…

Přednášky jsou zdarma a probíhají v kině Sibiř na Dukelské (u zastávky Náměstí Republiky), viz přiložený plakát. Zváni jsou všichni, všechny akce jsou určeny studentům i veřejnosti. Těšíme se na viděnou!

Autor: ldalecka, 9. 10. 2023

Tradiční kulturně – literární exkurze do Prahy se vydařila. Viděli jsme toho moc, ušli jsme 30 kilometrů ve třech dnech a počasí nám přálo. Takto by se dal popsat ve zkratce poslední společný výlet 4. B před maturitou.  
Co jsme tedy všechno dělali?
Ubytovali jsme se naproti Faustova domu u Karlova náměstí a vyrazili na prohlídku města. První den jsme se prošli Starým Městem, u Staroměstského orloje jsme byli v pravé poledne, prošli jsme Václavským náměstím a v Národním muzeu jsme obdivovali nekonečné sbírky i monumentální budovu.
Večer jsme strávili na představení Revizor v Divadle na Vinohradech.