Bylo

Autor: jkrecek, 30. 11. 2021

Učebnice nejsou k zahození. V angličtině s nimi pracujeme docela dost, jsou páteří výuky a ve všech třídách se díky tomu probírají stejná gramatika a stejná témata. A občas se tam vyskytne úkol či námět, který by bylo hřích nevyužít. Jeden takový se nazývá „Remake Project“. A tak se tři angličtináři, Nygrýnová, Dostálek a Křeček, rozhodli, že to s prváky vyzkouší.

Principem je vytvořit nápodobu slavného uměleckého díla. Studentstvo si tedy mělo vybrat slavé obrazy, na kterých se vyskytují lidé a následně je co nejlépe napodobit. Povedlo se to někdy lépe, někdy hůře, ale překvapilo nás, jak dobrá, vtipná či v detailech přesná díla nám studenti a studentky poslali. 

Autor: ldalecka, 15. 11. 2021

„ Život většinou zařídí věci jinak, než přepokládáme. Kdyby mi někdo ještě nedávno řekl, že kronikářem Divadla Járy Cimrmana bude brněnský student historie patřící do generace našich vnuků, zaťukal bych si na čelo. Ale stalo se.“ (Zdeněk Svěrák)

Kdyby mi před několika lety někdo řekl, že kronikářem Divadla JC bude můj student Tomáš Maleček, odvětila bych, že nic není nemožné, ale vzhledem k jeho stáří  (či lépe mládí) si ještě musíme počkat. Jak Zdeněk Svěrák, tak já jsme se spletli. Naštěstí.
Po maturitě Tomáš vystudoval historii a němčinu na Pedagogické fakultě MU, v současné době studuje třetím rokem žurnalistiku. Od září je na stáži v Českém rozhlase, a to v sekci Zpravodajství. 

Autor: mwolf, 11. 11. 2021

Fotbalový výběr chlapců Gymnázia Elgartova se zúčastnil 13. 10. 2021 městského kola v kopané na hřišti Slovan Brno, Juliánov.

V základní skupině chlapci hráli z BPA Brno nerozhodně 1 : 1. Branku dal Śimon Jelínek 3. B.

Další rozhodující zápas s favoritem soutěže ELDO Brno prohrál náš tým těsně 0 : 1.

Nepostoupili jsme do finále soutěže. Chlapci však zaslouží pochvalu za bojovný výkon a vzornou reprezentaci. Nejlepším hráčem týmu byl útočník Vojtěch Pustina 2.B a brankař Adam Zouhar 3.B.

ELDO /Obchodní akademie a SOU

Autor: jkrecek, 8. 11. 2021

Přibližně desítka zájemců se sešla v pondělí 8. listopadu v 15:30 v učebně 120, aby procestovala svět. Sice jen prstem po mapě a pomocí fotografií, ale se zcela unikátními zážitky a jedinečnými zkušenostmi. A protože jsme moderní, bylo Cestou necestou hybridně: ve třídě i online. A protože to vždy může být ještě o chlup lepší, dokonalé zázemí zařídila paní profesorka Soňa Cupáková: pro příchozí bylo nachystáno drobné občerstvení.

Vše začala paní profesorka Jesika Novotná. V roce 2017 se přes organizaci AIESEC vydala dobrovolničit do Indonésie. Učila angličtinu na střední škole, kde se setkala se zcela odlišným přístupem, zároveň si zkusila, jaké je žít v muslimské zemi, a v neposlední řadě potkala mnoho roztomilých gekonů.

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cestovatelská konference se blíží mílovými kroky. Proběhne v pondělí 8. listopadu od 15:30 v učebně č. 120. Vítáni jsou všichni zájemci o cestování. Přijďte podpořit své spolužáky a vyučující, poslechnout si, kde byli, jaké to bylo a co tam zažili. Nechte se inspirovat. A cestujte, je to ta nejlepší škola.

Program:
Karolína Šmerdová (3. A) – Dominikánská republika
Jesika Novotná – Dobrovolnicí v Indonésii
Michaela Hegrová (2. A) – Jak jsem (ne)pracovala v Egyptě
Klára Vantuchová (3. B): Gangotri aneb Studentka Elgartky v Himalájích
Bára Šarafínová (ex. 4. A) a Jan Křeček – Poprvé v Gruzii vs. V Gruzii jako doma

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cen pro učitele není mnoho. Ani učitelé o nich často nevědí. Přesto je v této nenápadné disciplíně Elgartka dost úspěšná. Nejznámější je Zlatý Ámos, kam byl z Elgartky nominován v roce 2014 Zdeněk Štěpánek (a získal cenu dětské poroty, tzv. „Dětského Ámose“). Pro humanitní obory je tu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele, kterou v roce 2013 získal Jan Křeček společně s kolegyněmi z Gymnázia Slovanské náměstí.

Autor: jkrecek, 26. 10. 2021

…jen jestli to stihneme! Ale rádi bychom! A třeba se tento rok školy nezavřou! Poslední piškuntálii pod hlavičkou festivalu Den poezie jsme uspořádali v roce 2019. A pak to přestalo jít. Pak přestalo jít všechno. Jen plány, plány zůstaly. A teď snad přišel čas je realizovat. 

Pokud epidemiologická situace dovolí, v sobotu 20. listopadu 2021 se od 12:00 do 17:00 budou ve škole dít věci. V rámci festivalu Den poezie nás čeká série scénických čtení inspirovaných Božskou komedií pod názvem Dante a ti druzí.

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Studenti naší školy byli úspěšní v městském kole soutěže ve stolním tenise!

Družstvo dívek ve složení Monika Leitnerová, Zuzana Žampachová a Šárka Mlečková nestačilo pouze na zkušené hráčky z OA Kotlářská a získalo pohár za druhé místo!

Družstvo chlapců ve složení Jakub Jílek, Lubomír Žaloudek, Max Kratochvíl a Martin Linger po druhém místě ve skupině uspělo v napínavém boji o třetí místo s domácími hráči z Čichnovy a získalo bronz!

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Po delší době jsme dostali povolení uspořádat sportovní kurz se třeťákama.

A měli jsme štěstí! Počasí nám přálo, a tak jsme mohli zdolávat na kolech brody po cyklotrase Údolím Bílého potoka - VIDEO ZÁBĚRY STATEČNÝCH STUDENTŮ ZDE

Studenti byli výkonní, stateční, týmoví a trpěliví, i když se nám někdy podařilo sjet ze souřadnic původně naplánované trasy a servisáci z řad studentů ochotně pomáhali s technickými problémy a za to patří všem kurzovníkům velký dík od nás instruktorů!

Autor: ldalecka, 22. 10. 2021

Milí studenti, pokud bude příznivá epidemiologická situace, navštívíme společně kino Lucerna, a to v úterý 16. listopadu 2021. Cena vstupného je 80 Kč. Bližší informace
obdržíte týden před představením.
S. Cupáková