Druhý jarní den jsme si zpestřili posledním autorským čtením. Vlastně bylo jaksi bonusové. Pozvanou autorkou nebyla básnířka, z dalších škol nepřišli „předskokani“ a na Elgartce se v této sérii četlo již podruhé. Máme to tak vždycky: čtyři čtení jsou lepší než tři… a mnohem lépe se ze čtyř čtení tvoří plakáty! Nicméně dosti nadsázky, teď vážněji: velmi si ceníme toho, že pozvání přijala autorka žijící ve Francii, autorka, která píše česky a francouzsky a která se k nám vydala v rámci „turné“ k propagaci románu Amsterodamské vigilie o Rembrandtovi a Komenském.
autorská čtení na brněnských gymnáziích
Slam poetry. Relativně nový žánr, kolem kterého u nás vznikla rozsáhlá komunita organizující vystoupení a soutěže a která postupně vygenerovala výrazné osobnosti. Mezi iniciátory zájmu o slam poetry byli i lidé jako Miroslav Balaštík (šéfredaktor nakladatelství Host a literární teoretik) nebo Martin Reiner (nakladatelství Petrov a Druhé město, spisovatel, básník a politik), k nejpopulárnějším slammerům patří například Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Bio Masha, jmenovat můžeme i autory-básníky, kteří se v rámci slam poetry nějak projevovali: ať je to Marian Palla, Ondřej Macl, nebo Ondřej Hrabal.
Na Křence je plno. Sál šustí očekáváním, má totiž vystoupit… ale to už profesorka Barbora Bártová dává pokyn a s mírnou nejistotou v očích a raději ve dvojici předstupují René Bělková a Kateřina Poláčková v moderátorských rolích. Lehká nervozita je pochopitelná, jde o první moderátorskou zkušenost, obě jsou navíc v prvním ročníku. Představují koncepci večera, na němž nás čekají čtyři básnické výstupy, dva studentské a dva profesionální. Jeden výstup je netrpělivě vyhlížen, ten takřka domácí. Má totiž vystoupit – a teď už to napíšu – i Tomáš Přidal, který na Křence učí češtinu a výtvarku a který je shodou okolností výraznou brněnskou básnickou a výtvarnou osobností.
„Včera jsem onemocněla a myslela, že to zažene den v posteli s paralenem. Bohužel se věc projevuje angínově…,“ napsala mi ve středu 28. února 2024 básnířka Klára Krásenská. O den později měla vystoupit na Elgartce na prvním ze série autorských čtení na brněnských gymnáziích. Naštěstí jsme pozvali dvě debutantky, a přestože by bylo skvělé moci srovnat odlišné zkušenosti, Monika Tintěrová více než dvacetihlavému publiku bohatě stačila. Ale začněme od začátku. Na začátku totiž nebyla tma, ale tři studentky ze spřátelených gymnázií.
Dva ročníky v letech 2018 a 2019, pak dvouletá pauza a loni dohánění restů, když jsme vše zorganizovali na podzim i na jaře. V tomto školním roce tedy proběhne série autorských čtení na brněnských gymnáziích již popáté. Vždy se snažíme vymyslet nějaké zastřešující téma, spojující prvek, který určí klíč pro výběr hostů. Letos je jím poezie. Pokusíme se prozkoumat různé podoby poezie u dvou debutujících autorek, dvou zavedených autorů nebo u slam poetry. Celou sérii završíme sice prozaicky, ale zase dvojjazyčně. Co nás čeká, o tom se dočtete níže… nebo rovnou přijďte v dané dny v 17:00 na Gymnázium Elgartova, Gymnázium Křenová nebo Gymnázium Brno-Bystrc.
Jak jsme psali v článku o předchozích autorských čteních, s původními plány zamával covid. A teď si to trochu kompenzujeme. Rozhodli jsme se uspořádat sérii autorských čtení nejen na podzim, ale i na jaře. Od příštího roku bychom rádi zachovali „jarní model“, protože organizace dvou takových akcí je samozřejmě náročná.