Autorská čtení 2022 – Spisovatelky na brněnských gymnáziích

Napsal uživatel jkrecek dne Čt, 15. 09. 2022 – 17:06
autocteni_plakat

V roce 2018 se v předvečer oslav 100. výročí založení školy uskutečnila série autorských čtení na Gymnáziu Elgartova. V roce 2019 se k Elgartce přidala další brněnská gymnázia, uspořádali jsme čtení pod výmluvným názvem Čtyři školy, čtyři spisovatelé. V roce 2020 jsme chtěli přidat neméně výmluvný projekt Čtyři školy, čtyři spisovatelky… a přišel covid. Dnes, o dva roky později, nás těší, že můžeme na předchozí autorská čtení navázat.

Letošní série autorských čtení má dvě specifika: jednak jsme pozvali pouze autorky, jednak jsme se snažili o co největší rozmanitost. Ale jinak jsme stávající formát zachovali. Každé říjnové úterý od 17:00 se můžete přijít podívat do jedné ze tří spolupracujících škol. V hlavní roli bude kromě pozvaných autorek studentstvo – pořadající škola vybere ze svých řad moderátory, před pozvanou autorkou vystoupí vždy dva lidé ze zbývajících škol. Pro mnohé to bude první veřejné čtení vlastních textů, máte tak jedinečnou možnost vidět neznámé tváře, z nichž se mohou časem stát tváře velmi známé… Jména vystupujících studentů a studentek se dozvíte až na místě, pozvané autorky ovšem můžeme představit již nyní.

Můžete nás sledovat i na Facebooku.

4. října, 17:00, Gymnázium Křenová – Vendula Borůvková (událost na Facebooku zde)

Vendula Borůvková je nejznámější jako autorka knih pro děti. V roce 2019 získala Magnesii Literu za knihu 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (mj. v konkurenci veleúspěšné Prašiny Vojtěcha Matochy!), předtím vyšla v nakladatelství Host cestopisná publikace Annie a berlepsové (2014). Není to ovšem jediná činnost, které se věnuje a ve které vyniká. Vystudovala střední knihovnickou školu, pokračovala oborem Divadelní dramaturgie na JAMU. I z toho vyplývá její sepjetí s Brnem: byli jste někdy na představení Divadla v 7 a půl v Kabinetu múz? Viděli jste představení Modelka XXL aneb Moje stehna v proklatým detailu v HaDivadle? Zašli jste si někdy na výstavu do Moravské galerie? Čtete časopis 100+1? Tohle všechno jsou místa a instituce, kde jste se s Vendulou Borůvkovou či její tvorbou mohli v uplynulých 20 letech setkat. A kdybyste se zajímali o LARP, neváhejte a přijďte se zeptat, též byste se mohli mnoho zajímavého dozvědět…

11. října, 17:00, Gymnázium Brno-Bystrc – Tereza Kadečková (událost na Facebooku zde)

Žádný žánr nezažil v posledních 20 letech tak velký rozmach jako fantasy. Od 90. let, kdy byl Pán prstenů záležitostí několika nadšenců a Joanne Rowlingová marně obíhala nakladatelství, se svět hnul (abychom citovali fantasy ságu od Stephena Kinga, Temnou věž). Fantasy je běžnou součástí populární kultury – je ve filmech, v seriálech, v komiksech… a samozřejmě v literatuře. Tereza Kadečková je v běžném životě paní učitelka na základní škole. Ale když se nikdo nedívá, píše jak divá! V jinak hororově zaměřeném nakladatelství Golden Dog jí vyšly romány O dracích a lidech (2020) a O dracích a Sedmi (2022). Kromě toho figuruje na pozici zástupkyně šéfredaktorky „prvního a jediného českého scifi internetového deníku“ Sarden, kde mj. organizuje každoroční povídkovou soutěž Sardenské legendy. 

18. října, 17:00, Gymnázium Elgartova – Irena Dousková (událost na Facebooku zde)

Snad každý milovník prken, která znamenají svět, zná hru Hrdý Budžes. V listopadu to bude 20 let od premiéry – a stejně je většina repríz beznadějně vyprodána. Irena Dousková ale nenapsala pouze román Hrdý Budžes (1998), i když se k postavě Helenky Součkové vrátila v dílech Oněgin byl Rusák (2006) a Darda (2011), v nichž protagonistka nejprve dospívá, posléze je již dospělou ženou. Je autorkou citlivých i cynických povídek (Doktor Kott přemítá, 2002; Čím se liší tato noc, 2004), básnických sbírek (např. Bez Karkulky, 2009) nebo románu Medvědí tanec o posledních měsících života Jaroslava Haška. Její zatím poslední dílo, povídková sbírka Konec dobrý (2021) byla nominována na cenu Magnesia Litera za prózu. Když si s Irenou Douskovou přečtete nějaký rozhovor, zjistíte, že životní osudy mnoha jejích postav mají shodné rysy s jejím vlastním životem. Ale na to, do jaké míry jde o autobiografická díla, se už budete muset přijít zeptat sami…

25. října, 17:00, Gymnázium Elgartova – Klára Goldstein, Kateřina Koutníková, open mic (událost na Facebooku zde)

Poslední autorské setkání bude básnické. A svým způsobem se setkají dva světy, dvě generace, dva opačné póly. Klára Goldstein (1988) patří k mladé básnické generaci, ale zároveň je již jednou z nejuznávanějších básnířek. V roce 2015 se stala laureátkou Literární soutěže Františka Halase, následně jí vyšly sbírky Milíře (2016), Kenotaf (2018) a Falkenfrau (2021) – poslední jmenovaná si vysloužila nominaci na Magnesii Literu. V roce 2022 vyšla sbírka Deště Maierniggu, která potvrzuje silnou hudební linii, po které se autorka vydala. Mimo jiné i tím, že za názvy jednotlivým básním slouží označení akordů. Složité, poučené, intimní a intenzivní básnické vyjádření, ke kterému se hodí mnohé znát či vědět… nebo hodně hledat na internetu a v knihovnách.

Tvorba Kateřiny Koutníkové (1993) jako by byla z jiného světa, než který obývá Klára Goldstein: když hudba, pak bigbít, když básnické vyjádření, pak ponejvíce v ironické zkratce, při níž úsměv přechází v škleb. Báseň-dvojverší Miluji život / nejradši bych si ho vzala je toho dokladem. Je aktuální debutantkou, prvotina Nechte mě bigbít vyšla v nakladatelství Větrné mlýny v edici Mlat roce 2022.

cteni

Typ článku