Setkání s kronikářem Divadla Járy Cimrmana

Napsal uživatel ldalecka dne Po, 15. 11. 2021 – 11:06
Autor s knihou

„ Život většinou zařídí věci jinak, než přepokládáme. Kdyby mi někdo ještě nedávno řekl, že kronikářem Divadla Járy Cimrmana bude brněnský student historie patřící do generace našich vnuků, zaťukal bych si na čelo. Ale stalo se.“ (Zdeněk Svěrák)

Kdyby mi před několika lety někdo řekl, že kronikářem Divadla JC bude můj student Tomáš Maleček, odvětila bych, že nic není nemožné, ale vzhledem k jeho stáří  (či lépe mládí) si ještě musíme počkat. Jak Zdeněk Svěrák, tak já jsme se spletli. Naštěstí.
Po maturitě Tomáš vystudoval historii a němčinu na Pedagogické fakultě MU, v současné době studuje třetím rokem žurnalistiku. Od září je na stáži v Českém rozhlase, a to v sekci Zpravodajství. 

Cimrmani se stali středem jeho zájmu již na základní škole, na našem gymnáziu začal o tomto divadelním fenoménu psát. Pravděpodobně prvním počinem byla seminární práce Cimrmani a hudba, kterou mi odevzdal ve 2. ročníku. Následovala rozsáhlejší práce, s níž postoupil až do celostátní soutěže SOČ. Po odchodu na pedagogickou fakultu jeho zájem o Cimrmany rostl, postupně se stal pravidelným návštěvníkem na domovské scéně na Žižkově a nakonec se rozhodl ukončit fakultu diplomovou prací o Cimrmanech. V této době se již dobře znal nejenom se Zdeňkem Svěrákem, ale téměř se všemi členy a kulisáky divadla. Právě diplomová práce se stala základem knihy Divadlo Járy Cimrmana po padesátce.

Protože Tomáš na své gymnázium nezapomíná, minulý týden se objevil s knihou v ruce a domluvili jsme se na krátké besedě již tento čtvrtek, prozatím pro studenty 3. B a studenty tvůrčího psaní. 

Jakmile nám epidemiologická situace dovolí, uspořádáme na naší škole besedu i pro další zájemce nejen z řad studentů. 

Tomášovi gratuluji k velkému úspěchu a těším se na další setkání.

PaedDr. Soňa Cupáková

Typ článku