Archiv

Autor: jkrecek, 24. 3. 2022

Jakkoliv nežijeme ve zrovna šťastných časech, situace pro zahraniční zájezdy se trochu ustálila. To, co vidíte na obrázku, je ikonický maják ve městě Plymouth v jihozápadní Anglii. Ano, zkoušíme ještě jednou vyrazit do Anglie. To nejdůležitější na začátek – informační schůzky:

1. schůzka: pátek 25. března, 11:30, učebna 210
2. schůzka: čtvrtek 31. března, 11:30, učebna 210

Na první schůzce se dozvíte základní informace (které shrnujeme i níže), zároveň se můžete na cokoliv zeptat, pokud budeme vědět, rádi odpovíme. Do druhé schůzky již budeme požadovat závazné přihlášky (abychom znali reálné počty zájemců), dozvíte se tam více např. o platbě zájezdu.

Autor: ldalecka, 19. 3. 2022

Milí studenti, učitelé, přátelé a kamarádi,
rádi bychom Vás pozvali na náš Studentský ples GE s tématem Four seasons, který se bude konat 26. 3. 2022 v KC BABYLON.
K tanci a poslechu bude hrát kapela Another way.
Nebude chybět nabitý program a bohatá tombola.

Vstupenky je možné zarezervovat na oficiálním webu plesu - http://ples.gymelg.cz

Už teď se na Vás těšíme.
Vaši PEEŘI
 

Autor: jkrecek, 3. 3. 2022

Chcete si vyzkoušet cambridgské zkoušky nanečisto? Pokud ano, začneme jednoduchým testem: pokud následujícímu textu rozumíte, víte, co dělat. Pokud nerozumíte… no, nechceme radit, ale možná by bylo dobré ještě trochu studovat angličtinu.

These will take place in our school on March 25! Anyone interested in doing the FCE or CAE in the next months is highly recommended to try out this full "dress rehearsal" of the exams first. You will see what your results look like without investing the full fee for the real exam. The cost is 500 Kč (with 300 Kč back if you take the real exam in the next 12 months). 

Autor: ldalecka, 10. 2. 2022

„Není jediné lásky, jediného přátelství, které by prošlo naším osudem a navěky ho neovlivnilo."
- Francois Mauriac

Jen málokdy říkáme lidem kolem sebe, že je máme rádi a že nám na nich záleží, pojďme to aspoň teď napravit a ukázat jim, jak si jich vážíme.

Napiš vzkaz, komukoliv chceš, přelož jej, nezapomeň napsat adresáta a třídu nebo kabinet, kam má být valentýnka doručena. V pondělí pak budou lístečky doručeny. Krabice na vzkazy bude umístěna ve výklenku vedle vrátnice.

Udělejte někomu hezčí den, vykouzlete úsměv na tváři a řekněte, jak moc vám na něm záleží.
 

Autor: kkucerova, 26. 1. 2022

Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě je téma letošního 56. ročníku biologické olympiády. Na řešitele čekají praktické úkoly, otázky k prověření teoretických znalostí a poznávání vybraných druhů organismů. 

A kdy se bude konat školní kolo biologické olympiády? Ve čtvrtek 10. 2. 2022!

kabinet BIO

Autor: jkrecek, 10. 1. 2022

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 se uskuteční školní kolo olympiády v českém jazyce. I tento rok na vás čekají jazykové úkoly a zajímavé téma slohové práce. Nejlepší soutěžící postoupí do okresního kola, které proběhne 28. března 2022 ve Středisku volného času v Lužánkách.

Hlaste se u svých vyučujících češtiny nebo v kabinetě českého jazyka do úterý 25. ledna.

Autor: ltruksova, 10. 1. 2022

V týdnu od 18. do 24. listopadu se uskutečnil 24. ročník Festivalu francouzského filmu. Vloni se mohl konat pouze online, letos po roční pauze opět prezenčně. Projekce proběhla v kině Art, 24. 11. 2021. Zúčastnili se jí studenti 2. A a pár studentů ze 3. C.

Studenti Gymnázia Elgartova si vybrali dobrodružný rodinný film VLK A LEV: NEČEKANÉ PŘÁTELSTVÍ. 

Autor: jkrecek, 6. 1. 2022

Školní kolo recitační soutěže HuHla (Husovický hlas) proběhne 2. února 2022.

Doufáme, že se letošní ročník uskuteční v prostorách gymnázia, nebude tedy úkolem recitátora vystoupení natáčet a přeposílat jako minulý školní rok. Překonejte tedy vlastní pohodlí a ostych, nastudujte zajímavou báseň, pásmo či scénku a přidejte se k ostatním soutěžícím. Vítěz postupuje do krajského kola soutěže Čtvrtlístek (Memoriál Rostislava Čtvrtlíka), kde bude soupeřit o místo v celorepublikovém finále, nebo do soutěže Špíl-berg. 

 

Přihlašujte se, prosím, v kabinetě českého jazyka do 31. ledna 2022.

Na všechny soutěžící se těší vyučující sekce ČJL.

Autor: demmertova, 3. 1. 2022

Mezi dny 6. a 9. 12. 2021 se skupinka 6 neohrožených (2 profesorky + 4 studenti) vydala přes všechna nepřející opatření do hlavního města Bádenska-Württemberska. Za čtyři dny se toho moc stihnout nedá, avšak díky efektivně nabitému programu máme o čem vyprávět.

První den padl za oběť desetihodinové cestě vlakem. Uvítáním nám byl typicky německý pokrm – italská pizza. Město se rozhodně nesnažilo schovávat svoji decentně vánoční tvář.

Autor: jkrecek, 3. 1. 2022

Balíme. Odkládáme kostýmy, sklízíme rekvizity, z učeben se opět stávají učebny, poslední návštěvníci odcházejí. Když skončí literární akce, zůstanou vzpomínky, pocit dobře vykonané práce a jedna zásadní otázka: kdo, sakra, přinesl ty pizza šneky?!

Autor: ldalecka, 1. 1. 2022

Vážení rodiče, milí uchazeči,

srdečně Vás zveme na odpoledne otevřených dveří, které se budou konat 10. ledna 2022 a 17. ledna 2022
vždy od 15 do 18 hodin v budově gymnázia.

Vzhledem k epidemiologické situaci žádáme uchazeče a rodiče, aby nechodili ve velkých skupinách a omezili počet osob z jedné rodiny. Při větším počtu příchozích bude vstup do školy regulován. V budově gymnázia je povinnost mít celou dobu nasazený ochranný prostředek dýchacích cest.

Autor: kkucerova, 22. 12. 2021

Chtěli byste vědět, kde potkáte studenty Elgartky poslední školní předsvátkový den? Budou na ledě! A jelikož tradice se rozrůstá, tak na více ledových plochách po celém Brně. Nejvíce se nás sešlo na kluzišti Vodova v Králově Poli, a to hned čtyři třídy, 1.A a 1.B a 3.A a 3.C. Místa bylo pro každého dost a dokonce se ochutnávalo cukroví a popíjela horká čokoláda. Tímto děkuji občerstvovacímu týmu:-)

Krásné svátky plné pohybu přeje kabinet TEV!

Autor: snygrynova, 18. 12. 2021

Dva dny před začátkem prázdnin si trochu odfoukneme od předvánočního shonu, posledních písemek a zkoušení. Na programu bude film podle skutečné, i když téměř neuvěřitelné události Tři blízcí neznámí.

Jde o příběh jednovaječných trojčat rozdělených při porodu a adoptovaných různými rodinami. Souhrou náhod se po mnoha letech setkají a společně odhalí, že se nevědomky stali subjekty experimentu. Co to znamenalo pro jejich budoucí život a jakou temnou dohru celý pokus měl, se dozvíme už toto úterý 21. 12. v kině Art.

Autor: ldalecka, 16. 12. 2021
Co nás čeká?

- o velkých přestávkách fotokoutek nahoře nad třetím patrem

- soutěž o nejlepší cukroví v kategoriích vzhled a chuť, vítězové budou odměněni vstupenkou na ples

Pojďme se obléct do vánočního svetru, trička, nasaďme si sobí růžky nebo cokoliv, co nás napadne, a užijme si společně vánoční nálady.

Peeři

Autor: ldalecka, 16. 12. 2021

V úterý 30. 11. 2021 se uskutečnila soutěž už 14. ročníku MIO, kterou organizuje Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Jedná se o týmovou soutěž studentů středních škol Česka a Slovenska. Týmy řeší v časovém rozmezí 120 minut 10 rozmanitých matematických úloh různé náročnosti, hodnotí se i postup jako v klasické matematické olympiádě.
Naši školu reprezentovali Matyáš Makeš (4.B), Marcel Kratochvíl (3.B), Bruno Bodejček (2.C), Matyáš Kirchner (2.C), Matěj Pyšný (2.B), Jakub Ryba (2.B), Luboš Vikturna (2.B). Tým pod vedením kapitána M. Makeše dosáhl velmi solidního výsledku, v silné konkurenci asi 200 týmů se umístili v první čtvrtině.

Autor: jkrecek, 30. 11. 2021

Učebnice nejsou k zahození. V angličtině s nimi pracujeme docela dost, jsou páteří výuky a ve všech třídách se díky tomu probírají stejná gramatika a stejná témata. A občas se tam vyskytne úkol či námět, který by bylo hřích nevyužít. Jeden takový se nazývá „Remake Project“. A tak se tři angličtináři, Nygrýnová, Dostálek a Křeček, rozhodli, že to s prváky vyzkouší.

Principem je vytvořit nápodobu slavného uměleckého díla. Studentstvo si tedy mělo vybrat slavné obrazy, na kterých se vyskytují lidé, a následně je co nejlépe napodobit. Povedlo se to někdy lépe, někdy hůře, ale překvapilo nás, jak dobrá, vtipná či v detailech přesná díla nám studenti a studentky poslali. 

Autor: ldalecka, 23. 11. 2021

My, kteří muzikály milujeme, se již nyní těšíme na skvělou hudbu, herecké výkony a hudební přepis známého filmu s Julii Roberts a Richardem Gerem. My  - tedy studenti hudební sekce. 
Film z roku 1990 znají pravděpodobně všichni, ale muzikálové zpracování mělo svoji premiéru teprve nedávno, a to v Londýně na jaře 2020. Stanislav Moša přináší českou podobu muzikálu již následující rok a ta sklidila bouřlivý ohlas, a tak  doufáme, že nám zhoršující se epidemiologická situace nezmění plány a budeme mít možnost 4. 12. 2021 představení osobně navštívit. 

Autor: holzbech, 16. 11. 2021

Buď hrdinou své doby! Buď na rok vědcem v Akademii věd ČR.
Přihlas se na stáž a vyzkoušej si, jak se dělá věda!
Díky roční praxi ve vědě a výzkumu získáš spoustu nových zkušeností, odborné znalosti a praxi, kterou nikde jinde neseženeš.
Poznáš prostředí laboratoří, knihoven a dalších zajímavá místa spojená se špičkovým výzkumem Akademie věd.
Seznámíš s mnoha zajímavými a inspirativními lidmi!

Autor: mwolf, 11. 11. 2021

Fotbalový výběr chlapců Gymnázia Elgartova se zúčastnil 13. 10. 2021 městského kola v kopané na hřišti Slovan Brno, Juliánov.

V základní skupině chlapci hráli z BPA Brno nerozhodně 1 : 1. Branku dal Śimon Jelínek 3. B.

Další rozhodující zápas s favoritem soutěže ELDO Brno prohrál náš tým těsně 0 : 1.

Nepostoupili jsme do finále soutěže. Chlapci však zaslouží pochvalu za bojovný výkon a vzornou reprezentaci. Nejlepším hráčem týmu byl útočník Vojtěch Pustina 2. B a brankař Adam Zouhar 3. A.

ELDO /Obchodní akademie a SOU

Autor: jkrecek, 8. 11. 2021

Přibližně desítka zájemců se sešla v pondělí 8. listopadu v 15:30 v učebně 120, aby procestovala svět. Sice jen prstem po mapě a pomocí fotografií, ale se zcela unikátními zážitky a jedinečnými zkušenostmi. A protože jsme moderní, bylo Cestou necestou hybridně: ve třídě i online. A protože to vždy může být ještě o chlup lepší, dokonalé zázemí zařídila paní profesorka Soňa Cupáková: pro příchozí bylo nachystáno drobné občerstvení.

Vše začala paní profesorka Jesika Novotná. V roce 2017 se přes organizaci AIESEC vydala dobrovolničit do Indonésie. Učila angličtinu na střední škole, kde se setkala se zcela odlišným přístupem, zároveň si zkusila, jaké je žít v muslimské zemi, a v neposlední řadě potkala mnoho roztomilých gekonů.

Autor: jkrecek, 8. 11. 2021

Covid-19 nám do školství přinesl nové možnosti. Někteří jsou možná v karanténě, ale to nám nevadí! Cestovatelskou konferenci nabízíme hybridně. Chcete-li, přijďte se podívat aspoň online. Začínáme v 15:30.

Odkaz na videohovor: https://meet.google.com/qus-awqa-bja

 

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cestovatelská konference se blíží mílovými kroky. Proběhne v pondělí 8. listopadu od 15:30 v učebně č. 120. Vítáni jsou všichni zájemci o cestování. Přijďte podpořit své spolužáky a vyučující, poslechnout si, kde byli, jaké to bylo a co tam zažili. Nechte se inspirovat. A cestujte, je to ta nejlepší škola.

Program:
Karolína Šmerdová (3. A) – Dominikánská republika
Jesika Novotná – Dobrovolnicí v Indonésii
Michaela Hegrová (2. A) – Jak jsem (ne)pracovala v Egyptě
Klára Vantuchová (3. B): Gangotri aneb Studentka Elgartky v Himalájích
Bára Šarafínová (ex. 4. A) a Jan Křeček – Poprvé v Gruzii vs. V Gruzii jako doma

Autor: jkrecek, 2. 11. 2021

Cen pro učitele není mnoho. Ani učitelé o nich často nevědí. Přesto je v této nenápadné disciplíně Elgartka dost úspěšná. Nejznámější je Zlatý Ámos, kam byl z Elgartky nominován v roce 2014 Zdeněk Štěpánek (a získal cenu dětské poroty, tzv. „Dětského Ámose“). Pro humanitní obory je tu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele, kterou v roce 2013 získal Jan Křeček společně s kolegyněmi z Gymnázia Slovanské náměstí.

Autor: jkrecek, 26. 10. 2021

…jen jestli to stihneme! Ale rádi bychom! A třeba se tento rok školy nezavřou! Poslední piškuntálii pod hlavičkou festivalu Den poezie jsme uspořádali v roce 2019. A pak to přestalo jít. Pak přestalo jít všechno. Jen plány, plány zůstaly. A teď snad přišel čas je realizovat. 

Pokud epidemiologická situace dovolí, v sobotu 20. listopadu 2021 se od 12:00 do 17:00 budou ve škole dít věci. V rámci festivalu Den poezie nás čeká série scénických čtení inspirovaných Božskou komedií pod názvem Dante a ti druzí.

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Studenti naší školy byli úspěšní v městském kole soutěže ve stolním tenise!

Družstvo dívek ve složení Monika Leitnerová, Zuzana Žampachová a Šárka Mlečková nestačilo pouze na zkušené hráčky z OA Kotlářská a získalo pohár za druhé místo!

Družstvo chlapců ve složení Jakub Jílek, Lubomír Žaloudek, Max Kratochvíl a Martin Linger po druhém místě ve skupině uspělo v napínavém boji o třetí místo s domácími hráči z Čichnovy a získalo bronz!

Autor: kkucerova, 25. 10. 2021

Po delší době jsme dostali povolení uspořádat sportovní kurz se třeťákama.

A měli jsme štěstí! Počasí nám přálo, a tak jsme mohli zdolávat na kolech brody po cyklotrase Údolím Bílého potoka - VIDEO ZÁBĚRY STATEČNÝCH STUDENTŮ ZDE

Studenti byli výkonní, stateční, týmoví a trpěliví, i když se nám někdy podařilo sjet ze souřadnic původně naplánované trasy a servisáci z řad studentů ochotně pomáhali s technickými problémy a za to patří všem kurzovníkům velký dík od nás instruktorů!

Autor: ldalecka, 22. 10. 2021

Milí studenti, pokud bude příznivá epidemiologická situace, navštívíme společně kino Lucerna, a to v úterý 16. listopadu 2021. Cena vstupného je 80 Kč. Bližší informace
obdržíte týden před představením.
S. Cupáková

Autor: demmertova, 19. 10. 2021

Návštěva benediktinského kláštera v Rajhradě se stala pro studenty našeho gymnázia tak oblíbenou, že není třídy, která by si nenaplánovala alespoň jednu exkurzi. Pracovníci Památníku písemnictví na Moravě totiž nabízejí další a další zajímavé programy pro školy, zaměstnanci kláštera postupně opravují areál benediktinů, takže každá návštěva je obohacující. 

Proč potřetí? Pokud totiž pravidelně čtete naše webové stránky, víte, že za poslední měsíce přivítali v klášteře již tři třídy našeho gymnázia. 

Autor: ldalecka, 13. 10. 2021

Fiktivní dopisy významným spisovatelům a postavám z jejich děl píší studenti 3. B.


Anně Karenině

Autor: holzbech, 7. 10. 2021

V termínu od 1.–3. září 2021 jsme se zúčastnili projektové výuky pro žáky 2.–4. ročníků. Náš třídenní pobyt jsme strávili především ve středisku Rychta, nacházející se v obci Krásensko, v těsné blízkosti s chráněnou krajinou oblastí Moravský kras. Po příjezdu a ubytování jsme šli zkoumat místní krajinu v podobě studování lučních květin a hmyzu, měření kvality vody a lovení vodních tvorů v rybníku. Stejně jako minulý rok slavily největší úspěch tzv. broďáky. Večer nás čekala přednáška od pana Zajíčka o rybách včetně kulinářských receptů.

Autor: jkrecek, 5. 10. 2021

Což o to, chtěli jsme. Moc jsme chtěli. A vypadalo to nadějně. Jsme ale malá škola, a když jsme se rozhodli, že mohou jet jenom očkovaní, věděli jsme, že počty budou těsné. A bohužel to nedopadlo. Elgartka na podzim do Anglie nepojede.

Přestože podmínkou bylo plné očkování, počet studentů lavíroval mezi 40 a 45 zájemci, což by na naplnění autobusu stačilo. Po posledních informacích se ale někteří odhlásili, po závěrečném termínu na odevzdání přihlášek jsme zjistili, že někteří se sice přihlásili, ale jaksi nám opomněli oznámit, že si to rozmysleli, až jsme se dostali k počtu mezi 30 a 35 zájemci. To už na autobus není. Respektive: stále by to šlo, ale stálo by to výrazně víc peněz.

Autor: jkrecek, 4. 10. 2021

Divadlo? Divadlo! Druhým lákadlem letošní elgarťácké divadelní sezóny je představení Idomeneus, které hrají ve čtvrtek 14. října od 19:00 v Redutě, pro studenty za 130 Kč. 

Přebíráme anotaci ze stránek Národního divadla Brno:

Autor: jkrecek, 4. 10. 2021

Já vím, že se teď moc nikam nemohlo. To ale mnohým nezabránilo, aby se někam nevydali! Pojďte se o své zkušenosti podělit! Byli jste někde, kde to bylo zajímavé a kam by se měli podívat i ostatní? Dělali jste něco, co může další inspirovat k tomu, aby to dělali také? Byli jste v místech, kam se mnozí z nás v životě nedostanou – a proto by o těchto místech měli vědět? 

Autor: psperkova, 26. 5. 2021

Dne 25. 5. 2021 proběhly volby do Školské rady Gymnázia Brno, Elgartova, příspěvkové organizace.

Jako kandidáti z řad rodičů byly navrženi:
pan Ing. Tomáš Pyšný, Ph.D., nar. 1973, otec žáka 1.B
paní MUDr. Jitka Kočvarová, nar. 1968, matka žáka 1.A
pan Ing. arch. Radovan Smejkal, nar. 1970, otec žákyně 1.B

Hlasování se zúčastnilo 90 osob z řad rodičů a zletilých žáků.
Do Školské rady byli zvoleni všichni navržení kandidáti s počty hlasů: 
pan  Ing. Tomáš Pyšný, Ph.D. počtem 69 hlasů
paní MUDr. Jitka Kočvarová počtem 74 hlasů
pan Ing. arch. Radovan Smejkal počtem 65 hlasů

Autor: holzbech, 8. 10. 2020
Příroda naostro jednou větou očima účastníků:

,,Příroda naostro byla skvělá, protože kde jinde si můžete pohladit krokodýla?" Edita

"Projektovku jsem si moc užila, přednáška/show :) o plazech pana Zajíčka a ,,broďáky'' byly  nejlepší." :) Ester

"Program projektovky pro mě byl nová příjemná zkušenost zejména v tom smyslu, že jsem poznala trochu odlišný názornější styl výuky, který se mi moc líbil, a doufám, že si jej budu moct vyzkoušet i v budoucnu." :) Lucka

"Projektovka se mi velice líbila, mohla jsem si vyzkoušet mnoho praktických prací ať už zkoumání čistoty vody nebo brodění v rybníku." :)

Autor: ldalecka, 7. 4. 2020

Stav nouze – unikátní příležitost si otevřít galerii, když ostatní jsou zavřené. Tedy s(koro)galerii. Zažíváme fascinující období, konečně se něco děje. Nebo neděje? Omezení, zákazy, život s rouškou, pod ní i bez ní, emoce – strach, nuda, radost z dříve všedního, solidarita.

Autor: jkrecek, 6. 4. 2020

Zatím se v tomto seriálu objevily pouze vážné příspěvky. Ale i humorem živ je člověk. Náš absolvent Dan Tillinger si několik dní vedl koronavirový deníček. S jeho svolením přetiskujeme:

Daneček a karanténa
Den 1.

Autor: jkrecek, 5. 4. 2020

Každá škola je hrdá na své aktivní studenty. A pokud se studenti dokáží zmobilizovat v náročnějších časech, je to ještě lepší. A možná je tohle i trochu apel na vyučující, aby byli shovívaví. Nevíme, co všechno dnes žáci dělají, nevíme, jaká je jejich rodinná situace – a nevíme, kdo nám třeba jednou zachrání život díky tomu, co se v této době naučí.

Adam Stanislav ze 3. B je v centru dění, pomáhá, pracuje, ale zvládá při tom i školní povinnosti. Nechte se jím inspirovat.

Můj běžný týden v současném nouzovém stavu

Autor: jkrecek, 4. 4. 2020

Nová situace si zasluhuje pořádný průzkum! Jak se máme? Co děláme, když nechodíme do školy? Co nás trápí a co nám naopak vyhovuje? Seriál článků jsme začali povídáním profesora Jana Křečka, dnes tu je druhá vlaštovka, text Anny Heinzové ze 3. B. Doufáme, že brzy přijdou texty dalších vyučujících a studentů.

Takže jak vnímá současnou situaci Anička Heinzová? Takto:

Autor: jkrecek, 2. 4. 2020

Snažíme se i v době koronavirové. Výuka je spíše samostudiem, ale studenti to zatím zvládají velmi dobře. Následující úkol si můžete zkusit i sami:

Přečtěte si texty v odkazu. Na základě toho napište v podobném duchu epigram buď o sobě, nebo o současné době, nebo o některém ze svých spolužáků.

Autor: holzbech, 30. 3. 2020

Škola není jen budova. Je to společenství lidí, kteří společnými silami přetváří sami sebe i své okolí. Vzájemně se respektujeme, vzděláváme se, učíme se a učíme jiné. Jsme v první řadě lidé.

(tolik citace naší úvodní webové stránky)

Snažíme se o to ze všech sil i v době pandemie. 

A jak nám to jde?

Biologicko-chemický seminář ve třetím ročníku.  

První úkol distančního studia nebyl nejjednodušší: Připravte z dostupných surovin dezinfekční gel.

Práce žáků jsou tu:

Návod na výrobu dezinfekce - text

Autor: jkrecek, 28. 3. 2020

Když se tu v minulosti objevily nějaké shrnující články, vždy bylo jednoduché zjistit, jak dané téma vidí kolegové či žáci. Teď to najednou nejde tak jednoduše. Nevidíme se každý den, vlastně se vidíme s bídou jednou týdně. A proto nemohu psát za nikoho jiného než za sebe. Ostatní vyučující mohou danou situaci vnímat jinak, ale protože se nestýkáme, jejich pohled neznám. Není to tak, že bychom nekomunikovali, výuku spolu samozřejmě řešíme. Zodpovědnost je nicméně na každém z nás. Následující text tedy nereprezentuje názor celé školy. Nabízím svůj osobní pohled, kterým se lze inspirovat – a kterému lze jistě také mnohé vytknout.

Autor: jkrecek, 28. 3. 2020

Situace, ve které dnes jsme, nemá obdoby. Jsou zavřené školy, obchody, vycházet se smí jen omezeně – a drtivá většina z nás chápe, proč tomu tak je, a veškerá nařízení bedlivě dodržuje. Jsme doma a vyrovnáváme se s nečekanými okolnostmi. Mnozí žáci zjistili, že heslo „Dej si pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit“ platí, a chtěli by zpět do školy co nejdříve, jiným nový režim z různých důvodů vyhovuje (není to jen „mám prázdniny“, protože prázdniny to nejsou; je to i „mohu si sám/sama rozvrhnout svůj čas“). A mnozí také okamžitě zareagovali na bezprecedentní stav a nějakou formou pomáhají ve svém okolí, šijí roušky, starají se o mladší sourozence nebo pomáhají rodičům či prarodičům. A někde mezi tím vším jsou školy.

Autor: holzbech, 10. 12. 2019

Ve čtvrtém ročníku probíráme přírodní látky, například sacharidy. Proto jsme pro čtvrté ročníky vybraly  od Fakulty technologické UTB ve Zlíně  téma  Vědy na přání  zabývající se chiralitou s názvem Pravý a levý svět.

Mgr. Robert Vícha, Ph.D. bude na naší škole přednášet v pátek 13. 12. 2019.

Anotace

Autor: holzbech, 11. 11. 2019

proběhly na našem gymnáziu jednu říjnovou středu.

Na téma Chemie a energie a Forenzní vědy je mohly okusit studenti druhého ročníku, 1. B a studenti volitelného biologicko-chemického semináře.

Příjemné bylo, že jsme nemuseli nikam cestovat, ale s těmito zajímavými tématy za námi přijeli  odborníci z VŠCHT Praha.

Podle "prváků" byl program:

zábavný, super, bavil, byl zajímavý, dobrá zkušenost, bylo to něco užitečného, nebylo to jen nudné, suché a ničím neozvláštněné povídání...

více takových akcí...

bylo to zatraktivnění chemie...

také jsme dostali pár životních mouder, což není na škodu...

Autor: holzbech, 11. 11. 2019

Za dvě hodiny se toho dá stihnout hodně. Tak třeba dojet autem z Brna do Benešova, trochu se vyspat, pořádně se najíst, zasportovat si nebo zajít do Recetoxu na Přírodovědecké fakultě a absolvovat přednášku, prohlídku laboratoří a ještě si nechat stanovit množství rtuti ve vlasech.

Máme to čerstvě za sebou, my z PC2.

Na přednášce Limity Země, jsme se dozvěděli o konceptu "planetárních mezí", ve kterém byla u devíti oblastí zemského systému určena "nepřekročitelná" hranice, ze kterou by se v zájmu udržitelného života na Zemi lidstvo nemělo dostat. Už jsme bohužel za ní.

Autor: holzbech, 3. 10. 2019

V úterý 24. září 2019 jsme v rámci biologicko-chemického semináře navštívili hematologické oddělení Dětské nemocnice v Brně.

V první části prohlídky jsme si poslechli přednášku na téma Hematologie není jenom leukemie. Dozvěděli jsme se, čím se hematologie zabývá, jaké nemoci pod ni spadají a jak probíhá jejich léčba.

Ve druhé části jsme si prohlédli laboratoře hematologického oddělení. Zde jsme viděli hlavně přístroje, které slouží ke zpracovávání vzorků krve. Dále také vzorek krve pod mikroskopem nebo třeba potrubní poštu, která jednotlivé vzorky dopravuje na místo zpracování.

Získali jsme spoustu zajímavých informací a návštěva nemocnice se nám velmi líbila. Tereza Gambová, 3.C

Autor: jkrecek, 20. 6. 2019

Sýkora 
První sníh všechno zvýraznil.
Svobodu křovin.
Čtverční metry jednopokojových bytů.
Tenkost dětí z rozdělených rodin.
Sýkora vletěla do mého strachu z toho,
že kdybych teď umřel,
bylo poslední moje slovo lůj.

(Petr Hruška: Darmata, 2012)

Autor: jkrecek, 17. 5. 2019

Předchozí články se nesly v duchu spolupráce mezi školami, ani tento nebude výjimkou. Tomáš Zmeškal zanechal takový dojem, že se hned dvě kolegyně pustily do rozsáhlých a dosti osobních reportáží. První je od Pavlíny Ježkové z Gymnázia Křenová:

Jestliže se předchozí autorské čtení Michala Ajvaze na Slovaňáku neslo v duchu míst (a měst), čtení Tomáše Zmeškala, které proběhlo v úterý 14. května na Klasickém a španělském gymnáziu v Bystrci je pro mě spojené s motivem času. (A taky se spící paní, padajícími kytkami a libozvučným školním zvonkem…)

Čas vol. 1

- „Ahoj Honzi, moc se omlouvám, ale ještě jsem ve škole, máme tady dnes akci, takže to do Bystrce na autorské čtení asi nestíhám :(“

Autor: holzbech, 14. 5. 2019

Fakulta technologická UTB ve Zlíně letos slaví půlstoletí! A nabídla středním školám 22 jedinečných workshopů na prvním vědeckém festivale ve Zlíně s názvem ZAŽIJ VĚDU. 

Byli jsme na vědeckém festivalu ve Zlíně. A jak se nám líbil?

Naše skupinka si vybrala tato témata přednášek: Super-chemie, Toxický svět, Molekulární gastronomie a Evoluce čokolády.

Na přednášce Super-chemie jsme se bavili o tom, co je to supramolekulární chemie a sledovali pokusy s beta cyklodextrinem. To bylo velmi zajímavé a pro mě asi nejzáživnější.

Autor: jkrecek, 3. 5. 2019

Článek o autorském čtení Milana Uhdeho byl trochu ctnost z nouze – bylo to napsané mnoha lidmi poněkud hekticky, ale výsledek byl vlastně dobrý. Natolik dobrý, že jsme se rozhodli tuto znouzectnost zopakovat. To máte jako v jazzu: když zahrajete špatný tón jednou, je to chyba. Ale když jej párkrát zopakujete, je to záměr, styl a získává to zcela nové a netušené obzory. Článek o autorském čtení Michala Ajvaze napsala Markéta Zachová, která čtení organizuje a na Klasickém a španělském gymnáziu v Bystrci učí český jazyk a literaturu a hudební výchovu.

Tak jsme tady s dalšími referencemi! Jste zvědavi na to, jak probíhalo druhé autorské čtení z projektu „Čtyři školy, čtyři spisovatelé“?

Autor: jkrecek, 25. 4. 2019

„Nemůžete odejít dřív,“ nabádal jsem Marušku, když jsme spolu ten den hovořili, „čtete tam, jste v centru pozornosti, nebude to vypadat dobře.“ Je to tak – odcházet z autorského čtení v jeho průběhu, to nepůsobí dobře. Ale víte, co je ještě horší? Když jedno takové autorské čtení prakticky spískáte – a pak přijdete pozdě. To se stalo mně. Kaju se a slibuji, že už to nikdy neudělám, s vědomím, že nejspíš kecám – nestíhám a chodívám pozdě často. Proto jsem nestihl začátek autorského čtení Milana Uhdeho na Gymnáziu Křenová – a tím dva předskakující studenty, Matyáše Vejvalku ze Slovaňáku a naši Marušku Láskovou.

Autor: jkrecek, 8. 4. 2019

Je to jednoduché: potřebujeme peníze. Vymysleli jsme si v semináři tvůrčího psaní sborník s názvem Nesmazáno, vytvořili kvůli tomu sérii autorských čtení, napsali, vybrali a dali dohromady texty, sehnali ty správné lidi, kteří knihu doplní fotkami a kresbami, domluvili se se Střední školou grafickou, že tamější studenti udělají sazbu a posléze vytvoří i knihu… a prakticky zbývá jediné. Tohle všechno zaplatit.

Autor: jkrecek, 28. 3. 2019

Rivalové? Ale to víte, že ano! Po očku sledujeme, jak jsou na tom ostatní školy, co se jim podařilo, kde jsme byli lepší my… Ale v první řadě jsou brněnská gymnázia vzdělávacími institucemi se stejným cílem. Každá škola o sobě ví, že je ta nejlepší. Jenomže skutečně výjimečných výsledků dosáhne jedinec jen výjimečně – síla spočívá v předávání informací, v kooperaci, ve spolupráci.

Autor: jkrecek, 6. 12. 2018

Pokud jste v sobotu 24. listopadu 2018 zabloudili na roh ulic Nováčkovy a Elgartovy… Ale ne. Tohle přece známe, ohradí se pravidelní čtenáři webových stránek Elgartky. Přesně těmito slovy přece začínal článek z 26. listopadu 2014! Nás neobalamutíte! Nebudeme zapírat: Je to tak. A s takto vnímavými čtenáři musíme začít úplně jinak. Třeba jazykovým okénkem.

Autor: bhavirova, 20. 10. 2018

Studenti naší školy v hodinách informatiky programují BBC microbit. Mají dobré nápady, učí se navzájem a vedou kroužky pro děti z blízké základní školy. V rámci Evropského týdne programování svoje znalosti a dovednosti posunuli dále.

Úvod do programování s ozoboty

Studenti druhého ročníku během týdne po skupinkách prezentovali programování s ozoboty na papíře i v počítači všem třem třídám prvního ročníku. Obohatili a nadchli i vyučujícího. Velkým přínosem pro ně bylo vyzkoušet si v praxi, jaké je to předávat informace a dovednosti.

Autor: bhavirova, 8. 10. 2018

V roce 2017 byla naše účast na Evropském týdnu programování velmi úspěšná. Podařilo se navázat spolupráci čtyřletého gymnázia Elgartova a základní školy Gajdošova a na obou školách zkvalitnit i zatraktivnit výuku informatiky.

Gymnázium Brno, Elgartova

V rámci akce „Programujeme s micro:bity“ studenti třetích ročníků gymnázia ve dvojicích či trojicích sami vedli hodiny informatiky v nižších ročnících. Představili kapesní programovatelný počítač BBC micro:bit a jeho programování pomocí bloků. Samotní lektoři se tím velmi rozvíjeli a zdokonalovali v prezentačních dovednostech.

Autor: jkrecek, 4. 9. 2018

„Je jeden berlínský muž. Stojí se zlatým zubem na mostě poblíž stanice Möckenbrücke. Ta hra by se mohla jmenovat Chytni si svého děda. Když ho tam teď v zimě náhodou chytnu, vhodím mu do futrálu od tahací harmoniky drobné a on mi zahraje. Postojím, poslouchám a pozoruji kanál řeky, líné labutě, kachny v bílé, berlínské krajině. Most je zastřešený, zasklený, a tak i on, když hraje, je celý zasklený, zastřešený, klidný. Poslouchám ho a miluji, nechce se mi hnout. Také on pozoruje při hraní líné labutě a kachny. Vybral jste si, pane, krásný kout, říkám mu jednou pateticky, když dohraje. A on se usmívá, zub se mu zaleskne. Spasiba, říká mi, spasiba. Je to estetický dědo, dědo estetik, je rusky spanilý.

Autor: jkrecek, 2. 6. 2018

„Paní Matušková nám čítala před spaním biblické příběhy. A tam to bylo! Andělé se zjevovali, aby splnili nějaké přání nebo alespoň naznačili, jak vyzrát na osud.“

(Martin Reiner: Jeden z milionu, Anděl)

Autor: jkrecek, 9. 5. 2018

Odkudsi ke mně
líbezně pěje
v neznámé řeči
neznámý pták.

Píšu mu, kamsi,
neznámý člověk
neznámou řečí,
lítostný verš.

Dozpíval. Dopsal jsem.
Píseň je celá.

(Vít Slíva: Soutoky světelných řek, Slezský dvojhlas)

Autor: holzbech, 3. 5. 2018

V rámci projektu Zapojení odborníka do praxe proběhla ve třídě 1.C výuka biologického cvičení na odborném pracovišti Masarykovy univerzity. Žáci si zopakovali a doplnili vědomosti o struktuře a funkci DNA, k čemuž přispělo i sestavení jejího trojrozměrného modelu. V praktické části pak plnili dva úkoly. Připravili si preparát obarvených buněk ze sliznice dutiny ústní, buňky a jejich jádra pak pozorovali pod

Autor: jkrecek, 1. 5. 2018

„Karlova bouda stojí na malé mýtince uprostřed hustého lesa ve svahu vysokého kopce, jehož vrchol nedohlédneme. Když se postavím před chatu a zahledím se do okolí, jímž protéká Labe (v tom tichu je i slyšet!), uvidím kýčovitý, ale půvabný obrázek starých i novějších horských chalup na protější stráni, a když se podívám blíž, můžu na louce pod chatou pozorovat Mánkovu kobylu, jak se líně a nevzrušeně pase. Je to rovněž kýčovitý, ale zato velmi uklidňující pohled, který jsme si ovšem dopřáli až v podvečer, kdy jsme se konečně vzpamatovali z okolností příjezdu.“

(Michal Přibáň: Všechno je jenom dvakrát, s. 23)

Autor: jkrecek, 16. 4. 2018

„Ale to můžeš pálit ze všeho. Už sme dělali ze všeho možnýho, z dětskéch piškotů, z tech bombónů ovocnéch – bon pari, z řepy, kukuřice aj jednó z ananasu…“

(Arnošt Goldflam: Hrůza v Brně)

 

Autor: holzbech, 3. 4. 2018

22. 3. 2018 jsme s PC2 v rámci Dnů elektronové mikroskopie navštívili Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně.
Měli jsme možnost nahlédnout do 3 laboratoří, které jsou běžně nepřístupné.
Dozvěděli jsme se, na jakém principu funguje elektronový mikroskop, co umí, jakou má cenu a kdo s ním může pracovat.
Viděli jsme povrchy různých materiálů a také, co obsahuje brněnská voda.
Významným zpestřením exkurze pak byla příprava vzorku vlasu jednou naší spolužačkou. Při bližším ohledání jsme zjistili, že jeho kvalita je více než uspokojivá...:-)  

Mgr. Dagmar Muzikářová

Autor: jkrecek, 2. 12. 2017

Jezdili jste na tábory? Bavily vás šifrovací hry, morseovka nebo třeba „jen“ luštění křížovek? Říkáte si, že byste tento rok konečně mohli zkusit brněnské TMOU, protože v předchozích letech jste nenašli čas, odvahu nebo ochotné kamarády? V sobotu 25. listopadu 2017 jste si mohli něco v podobném duchu užít i v prostorách gymnázia na Elgartově ulici.

Autor: bhavirova, 1. 11. 2017

Velmi úspěšně jsme se zapojili do evropské aktivity Meet and Code a zorganizovali dvě programátorské akce u nás na Elgartce a dvě na spřátelené ZŠ Gajdošova.

Díky Meet and Code jsme dokonce mohli rozběhnout celoroční kroužek programování pro děti, na jehož chodu se podílí naši studenti.

Autor: bhavirova, 17. 6. 2017

Článek napsala Jitka Vejtasová pro Nadační fond Micro:la.

Píše se rok 2017, konkrétně 29.března, a my, žáci z 2.C gymnázia Elgartova v Brně, vyrážíme na exkurzi do firmy Red Hat. Nejdříve jsme společně absolvovali přednášku o datech a pak jsme měli volný program. Postupně jsme se začali scházet v místnosti s lákavým nápisem „hackování robotů“. A právě zde jsme se poprvé setkali s kapesním programovatelným počítačem nazvaným BBC micro:bit (zkráceně microbit).

Autor: jkrecek, 7. 12. 2016

Mácha žije! Nebo… ožil? Nebo… je nesmrtelný? Nebo… ho nemáte rádi? Nebo… je vám ukradený? Ať je váš vztah k osobnosti Karla Hynka Máchy jakýkoliv, mohli jste si ho zajít upravit k nám do školy. A možná se to, co se vám na něm nelíbilo, změnilo. A možná se změnilo to, co se vám na něm kdysi líbilo.

V sobotu 26. listopadu se prostor školy proměnil v jednu velkou pouť Máchovým životem. Hranice jsme nepřekračovali pouze pomyslné – při vstupu na každého čekali dva celníci (jeden uniformovaný, druhý zatím v učení) a nutili příchozí vyplnit reisepas.

Autor: ldalecka, 19. 10. 2016

Brno a Stuttgart jsou partnerská města a v rámci tohoto partnerství se Gymnázium v Husovicích  zúčastnilo projektu Partnerství Brno – Stuttgart - Společně v Evropě, který byl spolufinancován Česko - německým fondem budoucnosti. Naším  partnerem se stala multikulturní střední škola ve Stuttgartu. Žáci z této školy přijeli na konci května 2016.

A co se ten týden v Brně dělo? Bylo toho hodně! Žáci vytvořili malý mezinárodní  slovníček a 

po nějaké chvíli se už naši partneři uměli česky představit. Byli jsme oficiálně přijati na Magistrátu města Brna, naši stuttgartští přátelé měli možnost poznat centrum Brna a společně s českými partnery vyhledávali zajímavosti a vše zaznamenávali do přichystaných pracovních listů. 

Autor: jkrecek, 2. 12. 2015

S listopadem je spjat celorepublikový festival Den poezie. A stejně jako loni, i letos se do něj zapojila Elgartka. Pamatujete na projekt s názvem Elgartiana? Proběhl 22. listopadu 2014. Letos jsme chtěli přijít s něčím jiným, novým. Zároveň jsme byli vázáni tématem Dne poezie: to letošní znělo „Poezie pod proudem“.

Autor: jkrecek, 26. 11. 2014

Pokud jste v sobotu 22. listopadu 2014 zabloudili na roh ulic Nováčkovy a Elgartovy, mohly vás zaujmout plakátky a šipky na budově gymnázia. "Elgartiana", psalo se tam - a také "netradiční divadelní představení". Stačilo vstoupit - vstoupit do víru událostí, pokynů, příkazů, informací, kávy, zákusků a vůbec do ryze intelektuálního zábavního parku, který byl i nebyl školou/výstavou/divadlem. Atmosféru celé události zachycuje video, které se zde již brzy objeví. Na konci tohoto článku pak můžete najít odkaz na vzkazy, které nám zanechali návštěvníci.

NEZAPOMEŇTE POZDRAVIT!!!, řvaly na návštěvníky tři nápisy kolem vrátnice. Po tichém "dobrý den" se probudila spící/čtoucí/luštící vrátná.