Köszönöm! aneb Další ročník spolupráce s Budapeští

Napsal uživatel jkrecek dne Po, 15. 04. 2024 – 09:43
Skupina

Neděle, 7. duben 2024, 13:05. Na Messengeru mi (anglicky) píše kolega Evan McElravy: „Jsem zde.“ Maďarská výprava má dorazit ve 13:30. Zprávy pokračují:

13:08: Jejich autobus nejspíš právě přijel.
13:10: Nebo asi ne.
13:12: Falešný poplach, jejich autobus pokračuje do Berlína, tenhle do Karlových Varů.

Jak vidno, očekávání bylo velké. A kromě falešného poplachu na začátku vše proběhlo bez problémů a k plné spokojenosti všech zúčastněných.

macocha1

Spolupráce s Budapeští probíhá od roku 2015, kdy jsme kontaktovali několik náhodně vybraných maďarských škol – a kolegyně z gymnázia Fasori nám jako jediné odpověděly. Kromě covidových let se nám tedy daří budovat tradici výměnného pobytu, přičemž v dubnu jezdívají Maďaři do Brna a v červnu zase čeští studenti do Maďarska. Je to výhodné z mnoha důvodů: obě města jsou nedaleko, doprava je relativně levná a studenti se mohou navštěvovat i po skončení výměnného pobytu; ceny jsou u nás i v Maďarsku podobné, nenastane podobně nerovná situace, jako kdybychom jeli například do Norska; Češi neumí maďarsky, Maďaři neumí česky – chceme-li se domluvit, musíme používat angličtinu a nemáme jinou možnost.

jeskyne

Letošní výměny se účastní jedenáct studentů z prvních a druhých ročníků. Program v Brně je už tradiční: v neděli hosté přijedou, setkají se se svými partnery a zbytek dne je zcela v režii českých studentů. Někdy se jdou všichni seznamovat například do Lužánek, někdy si každý individuálně vytvoří rodinný program. V pondělí se scházíme ve škole, probíhá prohlídka Elgartky, nějaké seznamovací aktivity a prezentace na rozličná témata: hodina češtiny, hodina maďarštiny, povídání o jídle (s praktickými ukázkami), povídání o zajímavostech ČR a Maďarska… a to nám vydrží až do oběda, kdy objevujeme kulinářské speciality školní jídelny. Po obědě je program taktéž jasný: objevit Brno. A objevujeme je pomocí „obstacle race“, překážkové dráhy po Brně. Studenti se rozdělí do skupinek tak, aby v každé byli Češi i Maďaři, a dostanou seznam úkolů, které mají na různých významných místech v Brně splnit. Dostanou se tak na radnici, do „myší díry“, na Špilberk nebo k sochám na Moravák. Úterý je zasvěceno výletu. Letos jsme se podívali do Moravského krasu a zamluvili prohlídku Punkevních jeskyní s tradiční projížďkou na lodičkách. Po výstupu na horní můstek Macochy a obědě v přilehlém restauračním zařízení jsme nastoupili do autobusu ve Vilémovicích a jeli zase zpět do Brna. Středeční dopoledne je obvykle zasvěceno hromadné aktivitě, kterou organizují studenti. Letos jsme vymysleli, že půjdeme na laser game. Maďarští partneři (včetně vyučujících!) byli nadšeni, pak jsme se zpocení a unavení přesunuli zpět do školy na oběd a odpoledne nás čekal poslední bod programu: prohlížení fotek a videí z „obstacle race“, komentáře a zážitky jednotlivých skupinek, zpětná vazba. A pak už loučení, mávání, autobus a slib, že se uvidíme za dva měsíce.

cestou

Děkujeme studentům a studentkám (a v neposlední řadě rodičům!), protože zajistili takovou atmosféru a takový program, že maďarská výprava odjížděla nadšená a spokojená. Do Budapešti jedeme 2. června a pevně doufáme, že počasí bude podobně vstřícné jako v brněnské části výměny a že ještě nebudou letní vedra.

macocha2

 

 

 

Typ článku