
Aby člověk mohl vzdorovat onemocnění rakovinou, je nezbytně nutné, aby byl informován o své nemoci, o způsobech její diagnostiky a léčby. Píše se na stránkách MOÚ v Brně.
Neméně důležitá je samozřejmě prevence. Proto jsme se se studenty biologicko-chemického semináře v květnu vypravili na exkurzi do Masarykova onkologického centra, absolvovali sérii přednášek a prohlédli si většinu pavilonů.
Záměr zbudovat v Brně ústav pro pacienty stižené onkologickými chorobami dospíval ke konkrétnípodobě v průběhu 20. let minulého století. Dělo se tak v kruhu kolegů a přátel tehdejšího primáře chirurgického oddělení Zemské nemocnice na Žlutém kopci doc. MUDr. Jaroslava Bakeše a jeho matky. 21. ledna před devadesáti roky přijal ústav první pacientku

V současné době je Masarykův onkologický ústav unikátním a největším onkologickým centrem v České republice a stále se rozrůstá.

A co jsme se dozvěděli my?
Jakou roli hraje při vzniku nádorového bujení dědičnost. Co jsou tzv. BRCA1 a BRCA2 geny a jakou roli sehrály v životě např. herečky Angeliny Jolie.

Jaké kompenzační pomůcky onko pacienti používají.
Velmi nás zaujaly aktuální trendy a inovace v radiační onkologii v podání manželů Bradových. Jejich rukama projde při plánování a samotné radioterapii 250-300 pacientů za den. Neméně zajímavé bylo povídání naší bývalé absolventky Mgr. Michaely Hanákové o klinických studiích na MOÚ.
Mimochodem, věděli jste, že 20. 5. je Mezinárodním dnem klinických studií? Připomíná první kontrolovanou klinickou studii, kterou provedl britský lékař James Lind v roce 1747, když zkoumal léčbu kurdějí mezi námořníky.
za biologii Dagmar Muzikářová