Leden 2024

Autor: ldalecka, 31. 1. 2024

Během klasické jarní kunsthistorické exkurze budeme letos kráčet v Apulii a Kampánii ve stopách Řeků, Římanů, Normanů a Bourbonů, hlouběji se seznamovat s kulturou antickou, středověkou i barokní. Cestou na Salentinský poloostrov navštívíme byzantsko-ostrogótskou Ravennu, neopomeneme „barokní Florencii“ Lecce, unikátní město Locorotondo postavené do kruhu nebo zcela „Bílé město“ Ostuni. V Alberobellu užasneme nad jedinečnou zástavbou ve stylu trulli, nahlédneme do jeskynních svatyní a skalních kostelů, projdeme se po Via Appia, ohromí nás „italské Versailles“, shlédneme do jícnu sopky, řádně prozkoumáme Pompeje, užijeme si krás i slastí Neapole...

Autor: ldalecka, 26. 1. 2024

Před časem přišla ČT s dokumentárním cyklem, v němž zaměřila svoji pozornost na mladé talentované žáky a studenty. Dosud je veřejně dostupných 36 dílů, které můžeme v případě zájmu zhlédnout. Setkáme se tak s podmořskou fotografkou, výtvarnicí či mladým vědcem, který nadevše miluje fyziku. Nebo rovněž s organizátory akcí pro zvídavé studenty. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tyto děti nebo teenageři zabývají jen tím, co je baví, ale musíme si uvědomit, že svou činností a neutuchající láskou k danému oboru ovlivňují i ostatní. Tedy, že dělají i něco pro druhé. 

Autor: mslovackova, 25. 1. 2024

Jako první vyrazila z letošních prvních ročníků v lednu na lyžařský kurz třída 1.B.

Krakonoš se rozhodl, že během týdne, na který byl pobyt v Peci naplánován, nasněží zásoby sněhu do konce zimy. Takže jsme sice lyžovali každý den v množství nového prašanu, ale po lyžování jsme se mohli oddat hrátkám ve sněhu.

Přes neustálé přívaly čerstvého sněhu a později i teploty dost hluboko pod bodem mrazu výcvik probíhal bez komplikací a všichni se zlepšovali. O tom, že to všechny bavilo se můžete přesvědčit na vlastní oči zde: 

 https://www.youtube.com/watch?v=mIewa_erybQ

Na několik krátkých chvilek na nás vykouklo i sluníčko. 

Autor: jkrecek, 22. 1. 2024

Tak je to dnes na den přesně měsíc, kdy si Elgartka jako každý rok vyrazila do kina na promítání anglického filmu. Ne všichni měli to štěstí. Někteří se snažili dát doma dohromady po náročném výběrovém lyžařském kurzu, jiní měli tu smůlu, že je schvátil covid či jiná zákeřná choroba. Valná většina našeho studentstva ale mohla v předvánoční čtvrtek zhlédnout v kinech Lucerna a Art premiéru nového britsko-řeckého filmu How To Have Sex.

A o čem že to bylo? I když by název mohl svádět k úvahám, že šlo o nějakou pitomoučkou lechtivou komedii pro náctileté ve stylu American Pie, jednalo se o drama, a rozhodně ne o snadné pokoukání. Filmový web filmeurope.cz snímek stručně popisuje následovně:

Autor: kkucerova, 18. 1. 2024

Fakultní nemocnici u sv. Anny navštívili naše tři třídy třetích ročníků v lednových termínech. Cílem naší návštěvy bylo odběrové centrum transfúzního oddělení. Paní primářka MUDr. Celerová a vedoucí laborantka paní Boleslavová si studenty rozdělili na dvě skupinky. V první části exkurze byli studenti postupně seznámeni s všeobecnými kritérii pro dárcovství krve, s přípravou na odběr a s tím, co je na samotném odběru čeká a dále si prohlédli odběrovou místnost. Samovyloučení dárce krve, dočasné omezení dárcovství a kde aktuálně je riziko nákazy virem západonilské horečky, to je výběr zajímavostí, které zazněli. Druhá část exkurze pokračovala do prostor tzv.

Autor: jkrecek, 18. 1. 2024

„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?

Autor: jvesela, 17. 1. 2024

Po úspěšném složení školního kola GEOLOGICKÉ OLYMPIÁDY postoupili dva studenti naší školy - Kristýna ORŠULÍKOVÁ (2.B)  a Vojtěch FIALA (3.A) do okresního kola, které se bude konat 16. ledna 2024. Jak si poradí s určováním hornin, geomorfologickými procesy či těžbou nerostných surovin? To se teprve uvidí. Každopádně na ně budeme myslet a budeme jim držet pěsti!

vyučující zeměpisu a biologie

Autor: jvesela, 17. 1. 2024

VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY 2024

Z celkového počtu 21 studentů, kteří se zeměpisné olympiády účastnili, se nejlépe umístili:

1. Vanda VOGELOVÁ, 1.C     59 BODŮ (ze 70 možných)

2. Erik VALENTA, 4.A     57,5 BODŮ

3. Tereza HYÁNKOVÁ, 2.C     56 BODŮ

    Vangelia BUSIU, 3.B     56 BODŮ

4. Tadeáš NĚMEČEK, 3.C     51,5 BODŮ

5. Gabriela HÁLOVÁ, 2.C     50 BODŮ

Všem studentům děkujeme za účast, výhercům blahopřejeme!!!

Autor: jvesela, 12. 1. 2024

Milí studenti,

chcete si zasoutěžit? Ukázat svůj konverzační um? V anglickém jazyce? Pokud ano, neváhejte a přihlaste se do školního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce.

Soutěž se bude konat v pondělí 22. ledna 2024 a je určena pouze pro studenty 1. - 3. ročníku

Tři nejlepší čeká zasloužená odměna, absolutní vítěz postupuje do městského kola.

Hlaste se u svých učitelů ANJ do 17. ledna.

učitelé ANJ

Autor: ldalecka, 12. 1. 2024

V úterý 28.11.2023 se uskutečnila soutěž už 16. ročníku MIO, kterou organizuje Ústav 
matematiky FSI VUT v Brně. Jedná se o týmovou soutěž studentů středních škol Česka a Slovenska.
Týmy řeší v časovém rozmezí 120 minut 10 rozmanitých  matematických úloh různé náročnosti,
hodnotí se i postup jako v klasické matematické olympiádě.
Naši školu reprezentovali Markéta Tišnovská (4.B), Denisa Rujbrová (4.B), Dominik Svitavský (4.C),
Klára Nováčková (4.B), Matěj Pyšný (4.B), Jakub Ryba (4.B), Mikoláš Šebela (3.B).
Tým dosáhl velmi solidního výsledku, v silné konkurenci asi 200 týmů se umístili v první třetině.

Autor: mslovackova, 9. 1. 2024

 

V zimě se má lyžovat a to na pořádných horách.

Kabinet tělesné výchovy připravil lyžařský zdokonalovací kurz v Zillertalském údolí pod ledovcem Hintertux v rakouských Alpách. Tentokrát byli naši studenti ubytováni v Gasthausu Kühle Rast v Gerlos - Gmünd, který samotný je ve výšce 1100 m n.m.. Každý den se lyžovalo v jiném středisku. Studenti navštívili střediska Hochzillertal, Gerlos a Penken.

Autor: kkucerova, 7. 1. 2024

Nikdy mě ani na vteřinu nenapadlo, že bych chtěla studovat medicínu. Ale současným medikům závidím. A pokud někdy navštívíte Simulačním centrum MED MUNI stejně jako já se studenty biologicko-chemického semináře, věřte, že budete taky. Nejen z toho, jak vypadá, ale z celé koncepce.

Autor: kkucerova, 7. 1. 2024

Vánoce jsou mimo jiné časem obdarovávání. A tak i naši studenti prvního ročníku dostali malý dárek v podobě zábavné Hodiny moderní chemie.

Byli bychom totiž rády, aby tento předmět studenty méně trápil a více bavil.

Projekt pražské VŠCHT byl zaměřen na téma teplo a chlad a světlo a tma.

V průběhu vyučovací hodiny jsme viděli  např. Briggs-Raucherovu oscilační reakci, různé alternativy hasícího přístroje, třaskavé reakce a oblíbené pokusy s tekutým dusíkem.

Autor: ldalecka, 3. 1. 2024

Stolní lampa, počítač, domovní zvonek, kávovar či tramvaj. Co že to mají tyto zdánlivě nesourodé pojmy společného? Ani jedno ze zařízení by se neobešlo bez dodávek elektrické energie. A jelikož jsme na Elgartce zvídaví a zajímá nás, jak funguje svět okolo nás, rozhodli jsme se rovnou dvě významné české elektrárny společně navštívit.

Autor: jvesela, 2. 1. 2024

Milé studentky a milí studenti - zeměpisní nadšenci,

v pondělí 8. ledna 2024 se v průběhu 2. a 3. vyučovací hodiny v učebně 210 uskuteční školní kolo zeměpisné olympiády. Svůj zájem oznamte některému z vyučujících zeměpisu do pátku 5. ledna.

Budeme se na vás těšit,

vyučující ZEM

Autor: ldalecka, 2. 1. 2024

Organizátoři Olympiády v českém jazyce opět nezklamali. I v tomto školním roce dokázali
soutěživé studenty vybičovat k zajímavým výkonům a my, češtináři, kteří jsme opravovali
jejich slohovky, jsme se těšili z prací, které by jinak ani nevznikly. Nevím, zda bychom jako
téma školní slohové práce vybrali pro všechny studenty ve třídě právě výše zmíněné. Asi ne.
Předem bychom vysvětlili sami sobě, že většina studentů si tohle téma rozhodně nevybere,
kdo ví, co bychom se dočetli a zda by si dokonce nemysleli, že nedokážeme vymyslet nic
nosnějšího. A právě na tom je kouzelné, že jsme se spletli. Odevzdané práce přinášely
zajímavé úvahy, rady či pokyny a my můžeme všem jen blahopřát.

Autor: ldalecka, 2. 1. 2024
Pro koho je soutěž určena?

Soutěže se mohou zúčastnit studenti všech ročníků.

Co bude porota hodnotit?

Zajímavý výběr básně, prozaického textu či dramatu. Samozřejmě promyšlený přednes a cit pro recitaci.

Vedle převzatých textů je možné vystoupit i s vlastní tvorbou.

Kdy se soutěž koná?

V úterý 30. ledna 2024

Kde se můžete přihlásit?

V kabinetě českého jazyka, případně u svých češtinářů.

Těšíme se na vaše vystoupení!

Za Sekci ČJL S. Cupáková

Jaroslav Seifert - Leden