anglický jazyk a literatura

Autor: jkrecek, 15. 4. 2024

Neděle, 7. duben 2024, 13:05. Na Messengeru mi (anglicky) píše kolega Evan McElravy: „Jsem zde.“ Maďarská výprava má dorazit ve 13:30. Zprávy pokračují:

13:08: Jejich autobus nejspíš právě přijel.
13:10: Nebo asi ne.
13:12: Falešný poplach, jejich autobus pokračuje do Berlína, tenhle do Karlových Varů.

Jak vidno, očekávání bylo velké. A kromě falešného poplachu na začátku vše proběhlo bez problémů a k plné spokojenosti všech zúčastněných.

Autor: jkrecek, 22. 1. 2024

Tak je to dnes na den přesně měsíc, kdy si Elgartka jako každý rok vyrazila do kina na promítání anglického filmu. Ne všichni měli to štěstí. Někteří se snažili dát doma dohromady po náročném výběrovém lyžařském kurzu, jiní měli tu smůlu, že je schvátil covid či jiná zákeřná choroba. Valná většina našeho studentstva ale mohla v předvánoční čtvrtek zhlédnout v kinech Lucerna a Art premiéru nového britsko-řeckého filmu How To Have Sex.

A o čem že to bylo? I když by název mohl svádět k úvahám, že šlo o nějakou pitomoučkou lechtivou komedii pro náctileté ve stylu American Pie, jednalo se o drama, a rozhodně ne o snadné pokoukání. Filmový web filmeurope.cz snímek stručně popisuje následovně:

Autor: jkrecek, 29. 11. 2023

14. listopadu 2023 se třetí ročníky a anglický konverzační seminář houfem vydal do Moravské zemské knihovny na setkání s americkým velvyslancem v ČR Bijanem Sabetem. Ve věděním prodchnuté atmosféře druhé největší české knihovny jsme strávili příjemnou hodinu s uvolněným pánem v perfektně padnoucím saku.

První na programu byla anketa týkající se zkušeností našich studentů s USA a názorů na tuto zemi, ve druhé, neformálnější části byl pak více než bohatý prostor pro dotazy a diskuzi. Kromě očekávaných témat došlo i na kontroverznější otázky. O to sympatičtější byla ochota pana velvyslance diplomaticky – jak taky jinak – zodpovědět jakýkoli dotaz. Tak snad zase brzy v knihovně na viděnou!

Šárka Nygrýnová

Autor: jkrecek, 23. 1. 2023

Interested? Contact Evan McElravy for further info.

Autor: jkrecek, 18. 5. 2022

Svědectví není nikdy dost. Ať se vydáte ve více lidech kamkoliv, každý vidí něco jiného. Jedni třeba Stonehenge, druzí třeba ovce a lachtany. True story. Když jsme se vrátili z anglického Cornwallu, kam se vydala celá osmina Elgartky, nebylo zbytí. Museli jsme o tom napsat dva texty. V mnohém se doplňují, téměř si neprotiřečí… a budoucím kronikářům to jistě usnadní pátrání po tom, co se ve 20. letech 21. století na Elgartce dělo.

Autor: jkrecek, 3. 3. 2022

Chcete si vyzkoušet cambridgské zkoušky nanečisto? Pokud ano, začneme jednoduchým testem: pokud následujícímu textu rozumíte, víte, co dělat. Pokud nerozumíte… no, nechceme radit, ale možná by bylo dobré ještě trochu studovat angličtinu.

These will take place in our school on March 25! Anyone interested in doing the FCE or CAE in the next months is highly recommended to try out this full "dress rehearsal" of the exams first. You will see what your results look like without investing the full fee for the real exam. The cost is 500 Kč (with 300 Kč back if you take the real exam in the next 12 months). 

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Na konci minulého roku se mnozí z našich studentů zapojili do online klání v rámci mezinárodní soutěže Best In English neboli Angličtinář roku. Konkurence nebyla malá. Soutěže se zúčastnilo přes 17 000 studentů anglického jazyka z téměř 600 škol ve více než 30 zemích světa a změřili síly v poslechu a čtení s porozuměním. Výsledky jednotlivců jsme znali již po měsíci, ale celkové umístění v rámci škol jsme obdrželi až teď.

Díky skóre našich osmi nejlepších se naše gymnázium dostalo na 10. místo v Jihomoravském kraji a
ve světovém srovnání obsadila 172. pozici.

Autor: jkrecek, 2. 3. 2022

Bylo nebylo… Tedy bylo 7. 2. a na naší škole se uskutečnila soutěž v anglické konverzaci. Zúčastnilo se jí dvanáct odvážných studentů, kteří angličtinářské komisi předvedli svůj konverzační um. Kromě rozpravy nad poutavými texty o rozličných tématech (pojmenovali byste například svoje dítě Jahoda?) se studenti zaměřili na deskripci a komparaci obrázků, jeden z dílčích úkolů většiny jazykových zkoušek.

Autor: snygrynova, 18. 12. 2021

Dva dny před začátkem prázdnin si trochu odfoukneme od předvánočního shonu, posledních písemek a zkoušení. Na programu bude film podle skutečné, i když téměř neuvěřitelné události Tři blízcí neznámí.

Jde o příběh jednovaječných trojčat rozdělených při porodu a adoptovaných různými rodinami. Souhrou náhod se po mnoha letech setkají a společně odhalí, že se nevědomky stali subjekty experimentu. Co to znamenalo pro jejich budoucí život a jakou temnou dohru celý pokus měl, se dozvíme už toto úterý 21. 12. v kině Art.

Autor: jkrecek, 30. 11. 2021

Učebnice nejsou k zahození. V angličtině s nimi pracujeme docela dost, jsou páteří výuky a ve všech třídách se díky tomu probírají stejná gramatika a stejná témata. A občas se tam vyskytne úkol či námět, který by bylo hřích nevyužít. Jeden takový se nazývá „Remake Project“. A tak se tři angličtináři, Nygrýnová, Dostálek a Křeček, rozhodli, že to s prváky vyzkouší.

Principem je vytvořit nápodobu slavného uměleckého díla. Studentstvo si tedy mělo vybrat slavné obrazy, na kterých se vyskytují lidé, a následně je co nejlépe napodobit. Povedlo se to někdy lépe, někdy hůře, ale překvapilo nás, jak dobrá, vtipná či v detailech přesná díla nám studenti a studentky poslali.