Barbora Havířová uspěla v Global Teacher Prize!

Napsal uživatel jkrecek dne Po, 06. 06. 2022 – 15:49
Obrázek z webu GTP: https://www.gtpcz.cz/finaliste-novi/?id=29653?id=29653

Jak často řežete dřevo na cirkulárce? A jestlipak u toho přemýšlíte nad fyzikou?! Jak je vidět v níže přiloženém videu, cirkulárka může být běžnou součástí fyziky. A běžnou součástí Elgartky je zase Barbora Havířová, která se, jen tak mimochodem, umístila „na bedně“ v Global Teacher Prize, nejprestižnější české ceně pro učitele.

Barbora Havířová poslední dobou sbírá ceny, kde může (více třeba zde a zde), ale její bronzový úspěch nás všechny potěšil, protože… kdo už jiný?!? A vlastně se mi na tom nejvíc líbí jedna věc: reakce školy.

Jasně, mohla by dostat v ředitelně kytku a bylo by to vyřešené. Jasně, nikde by se o tom nemuselo mluvit, vlastně by to nikoho nemuselo zajímat, protože to přece není úspěch školy, to je úspěch osobní. Jasně, mohla by jí škola házet klacky pod nohy, protože co má co trajdat po soutěžích, má učit. Ale na Elgartce ne. Tady čekalo překvapení.

V pondělí 6. 6. 2022 se druhou velkou přestávku sešla většina sboru, prostě ti, co mohli. Ne proto, že by byla vyhlášená porada, ale proto, že jsme si o tom řekli. Na čerstvou laureátku čekal dort, přání, sešitek s Albertem Einsteinem, ve kterém byly dobře míněné „rady“, jak být ještě lepší učitelkou (např.: „Učitel má dopoledne pravdu a odpoledne volno.“ Nebo: „Vždy pomůže dobré slovo. Když dobré slovo nepomůže, pořád ještě existuje rákoska.“), a ano, i ta kytička byla. A v době krájení dortu jsme na vnitřní stranu dveří nalepili pochvalné vzkazy kolegů a kolegyň, které tam asi nějakou chvíli vydrží. Nic z toho se dít nemuselo. Ale moc hezky to vypovídá o vztazích ve škole.

Jedno z mých oblíbených hesel říká, že žádný člověk není ostrov – napsal to kdysi anglický barokní básník John Donne. Ani Barbora Havířová není ostrov. Pohybuje se v souostroví Elgartky, v souostroví své rodiny, v souostroví absolvovaných studií… a teď nově v souostroví nejinspirativnějších učitelů České republiky. Každá taková síť ostrovů člověku něco dává – a dotyčný to pak šíří dál. A když je někdo za své šíření oceněn, asi to dělá dobře. My o tom víme už dlouho. A jsme rádi, že to teď o Barboře Havířové ví i celá Česká republika.

 

EDIT:
Jako bonus přidáváme laudatio aneb Proč porota ocenila právě Barboru Havířovou?

Porotu zaujalo, jak zvládá učit fyziku lidsky a přitom bez ztráty odbornosti, kdy důsledně vychází z jednoduššího a vede žáky k náročnějšímu a dokáže propojit probírané téma s běžným životem studentů. Ocenila její partnerský přístup ke studentům, jejich zapojení do výuky, kladení otevřených otázek, důraz na diskusi. Zaujaly ji také její aktivity nad rámec běžné výuky, které prohlubují učení studentů, její podpora kolegů i to, jak přemýšlí nad svojí výukou, reflektuje a hledá si další cesty ke svému učení.

Typ článku