Projekt Načase očima studentky 1. ročníku

Napsal uživatel jkrecek dne So, 03. 02. 2024 – 13:00
foto

Načase je projekt, organizovaný skupinou mladých studentů z našeho gymnázia, kteří se shodli, že jim některá témata v běžném vyučování chybí. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je ukázat, že i mladé generaci záleží na vzdělání a má zájem řešit různá důležitá témata, jako jsou dezinformace, klimatická změna, duševní zdraví nebo třeba genderová nerovnost. Proto jsme zorganizovali pět zajímavých přednášek na tato témata. Přednášky se konaly v podzimních měsících roku 2023  v kině Sibiř nedaleko našeho gymnázia.

nacase_01

Prvním hostem byl Samuel Pšeja, který nám řekl, jak se orientovat ve světě peněz a jak nepřijít o to, co si vyděláme. Druhý večer nás navštívil známý youtuber Jiří Burýšek, kterého můžete znát jako „Jirka vysvětluje věci“. Jirka nám vysvětlil, jak nás někdo dokáže zmanipulovat pomocí své autority a kdy přestávají fakta hrát svou roli. Také jsme mohli nahlédnout do Jirkovy tvorby. Třetím tématem našich přednášek byla klimatická krize. O problému, který společnost přehlíží, mluvil Ondráš Přibyla, teoretický fyzik a zakladatel webu Fakta o klimatu. Naše pozvání také přijala psycholožka Marie Polášková, se kterou jsme otevřeli důležité téma duševního zdraví a také jsme si sepsali plán, který nám při nekomfortních situacích může pomoci cítit se lépe. Cyklus uzavřel Petr Juna se svou přednáškou o dezinformacích. Dozvěděli jsme se, kde se berou dezinformace, co způsobují, jak je rozpoznat a jak se jim bránit.

nacase_02

Projekt Načase mně, studentce 1. ročníku, přinesl nové informace. Například jsem zjistila, že teplota ČR se od roku 1961 zvýšila o 2,2 °C a že každý z nás potřebuje odpočinek a když je toho na nás příliš jak fyzicky, tak psychicky, je normální si odpočinout nebo si říct o pomoc. Přednášející nám poskytli různé tipy pro náš seberozvoj. Například podcasty 2050 a Brain We Are, aplikace Calm a Nepanikař, weby faktaoklimatu.cz a dzda.cz nebo instagramový profil Nevěš hlavu. Načase pro mě bylo také zkušenost jak ve výpomoci a komunikaci v kolektivu, kde jsem znala jen pár lidí, tak při fotografování v prostorách s horšími světelnými podmínkami. Do projektu jsem nejvíce přispěla fotografiemi, které na přednáškách vznikly.

nacase_03

Ze začátku tým tvořili tři lidé, kteří přesvědčili další, aby se přidali. Dnes náš tým tvoří téměř třicet úžasných organizátorů. Jsme rádi, že jste byli součástí. Dohromady na všechny přednášky přišlo přes 400 návštěvníků! To je úspěch, kterého si neskutečně vážíme. Děkujeme!

Co můžete čekat v budoucnu? Už teď se můžete těšit na další večery plné zajímavých lidí a témat, které se budou konat v příštím školním roce. Chcete se přidat? Nebo se jen o Načase dozvědět více informací? Navštivte náš web www.nacase.cz. Těšíme se na vás.

Za studentský tým Načase
Markéta Zouharová

nacase_04
 

Typ článku