Který z vynálezů považujete za nejdůležitější?

Napsal uživatel ldalecka dne St, 11. 05. 2022 – 13:42
diplom

Není to přímo otázka pro čtenáře našeho příspěvku, ale téma písemné práce Krajského kola OČJ. Pokud jste v minulých týdnech četli článek Veni, vidi, vici, víte, že Martin Mlečka (4. C) a Kristýna Hulová (3. B) postoupili z okresního kola do krajského a jejich slohové práce budou v tomto příspěvku přiloženy, abychom se jejich výkony mohli potěšit. Tentokrát je ale vše jinak.

Krajské kolo se konalo na konci dubna v Lužánkách, celkem se soutěže zúčastnilo 30 studentů  z Jihomoravského kraje. Mluvnická část byla jako vždy náročná, úkoly často zapeklité, organizátoři totiž předpokládají výbornou znalost českého jazyka. Také téma slohové práce není jednoduché, tentokrát se měli soutěžící věnovat otázce vynálezů lidstva. Mne okamžitě napadl vynález knihtisku, Kristýna zvolila vodovod, Martin oheň. Pokud jste pozorně četli předcházející odstavec, pochopili jste, že soutěž byla nyní prezenční, a tak si nemůžeme jejich práce jazykově i stylisticky „vychutnat“. Protože jsou oba skvělí jazykáři, jistě byly práce skvělé. 

A jak tedy dopadli? Výborně! Martin postoupil do celostátního kola, Kristýna získala dostatečné množství bodů, aby prokázala, že je v češtině tzv. kovaná. 

Martin za několik týdnů maturuje, takže se nakonec rozhodl celostátní kolo „oželet“ a věnovat se jiným prioritám. Tímto se s Martinem pomyslně loučíme a přejeme mu hodně úspěchů.

diplom

diplom

                                                                                                                                    Sekce češtiny

Typ článku