Adaptační den pro ukrajinské děti

Napsal uživatel ldalecka dne Ne, 05. 06. 2022 – 13:40
skupinka žáků před školou

Ve středu 25.5.2022 byl uspořádán adaptační den pro třídu z vedlejší Základní školy J.A. Komenského, která nedávno přijala nové ukrajinské žáky. Celou akci uspořádal Peer, komunita lidí, kteří se na Elgartce starají mimo jiné o adaptační kurzy pro první ročníky. Celý přesun na základní školu byl sice jen o překonání obyčejných dveří, nároky se ovšem dost změnily. Sedm studentů pracovalo s mnohem mladšími žáky šesté třídy, a to se slušnou jazykovou bariérou – ve třídě totiž kromě ukrajinštiny, zaznívala ještě vietnamština nebo africká angličtina.
Celý program, přibližně šest hodin, byl připravován tak, aby se třída více stmelila, ale také, aby byly rozpoznány možné problémy v kolektivu. Účel takovýchto programů je také preventivní. Všechny aktivity byly stanoveny v přesném pořadí, aby se děti neostýchaly, nezačaly se hned nudit nebo se naopak rychle neunavily. Nejednalo se tedy jen o pohybové hry, ale také o kolektivní řešení problémových úkolů či povídání o tom, co mají všichni ve třídě společného.
Akci zaštítila Monika Leitnerová (2.C), která se spolu s ostatními organizátory (Peery) dočkala pozitivní odezvy. Cílem tohoto adaptačního dne bylo pomoci začlenit Ukrajince, prchající před válkou, do české společnosti. Jeden takový den ovšem nestačí, a proto je tato zpráva i podporou pro všechny, kteří se jakkoliv snaží pomoct Ukrajincům tady v České republice. Děkujeme.

hry v tělocvičně

nohy  peeři před tabulí  

 

Typ článku