MARTIN MLEČKA NAPOSLEDY NA IGEO - MEZINÁRODNÍ ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDĚ

Napsal uživatel mslovackova dne Út, 30. 08. 2022 – 12:10
Marin Mlečka

Přestože Martin Mlečka v květnu úspěšně odmaturoval a jeho další kroky budou směřovat jiným směrem, než ke geografii, o prázdninách se ještě zúčastnil mezinárodní zeměpisné olympiády IGEO, kam se probojovali čtyři nejlepší účastníci celostátního kola ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY.

Jak akce probíhala si můžete přečíst, samozřejmě s Martinovým svolením, v jeho dopise:

"Na konci dubna se z ústředního kola kvalifikovali čtyři soutěžící, kteří se sjeli pod pedagogický dozor do Brna na Poříčí, kde po tři dopoledne distančně řešili zadání zasílaná z Paříže. Francie se letos účastnila iGea vůbec poprvé, a hned je organizovala, a podle toho to mnohdy vypadalo - některé části byly ještě víc na punk než loni pod vedením Turků. Na náš výkon to však nemělo vliv. Zadání byla méně přehledná než loni, zato o něco jednodušší. První den jsme psali písemný test - velké množství otázek, ke každé nějaký obrázek, mapa, tabulka apod. Výstupem byly obsáhlejší odpovědi, často nějaké zamyšlení nebo popis trendu, psané ve větách. Odpoledne jsme vyjeli na přehradu, pluli na Veveří a pěšky šli zpátky. Druhý den dopoledne došlo na terénní část, řešenou ovšem distančně. Ta by snesla srovnání (i obtížností) s praktickou částí krajského kola. Zabývali jsme se dolním tokem Seiny a měli kupříkladu navrhovat rozvoj turistického zázemí v jistém bývalém meandru. Já navrhl vyhlídkovou lanovku na ruční pohon, což se vzhledem k bodovému zisku zřejmě setkalo s úspěchem. Odpolední program byl na mně. Využil jsem toho, že jsem si mohl dělat, co jsem chtěl, se třemi zvídavými lidmi, kteří nikdy nebyli v Brně, a protáhl jsem je po všech krásách a ošklivostech našeho města. Naše nakonec sedmnáctikilometrová exkurze vedla i Husovicemi, kde jsem neopomněl udělat reklamu našemu vzdělávacímu ústavu a tržbu Mikuláškovi. Poslední dopoledne jsme psali krátký, víceméně tipovací multimediální test, a ve skupině čtyř států prezentovali poster na téma "Plastic pollution in aquatic ecosystems" (tato část s sebou tradičně přinesla největší organizační zmatky; musely nám ji odmoderovat moravské organizátorky samy, neb Francouzka zjistila, že je ve špatném videohovoru, utekla a nechala nás napospas). 

Soutěže se celkem účastnilo zhruba 209 soutěžících z 54 států. Dva naši nejmladší reprezentanti se umístili někde ve spodní polovině a nebyli vyhlašováni, Milena Šebková od Plzně se umístila jako 77. a obdržela bronzovou medaili, a já, ku velkému podivu, jsem 28. a očekávám balíček se stříbrnou medailí. Lanovka asi pomohla. 

Ještě napsat článek do časopisu Masarykovy univerzity, který po mně chtějí, a mám svoje zeměpisné grande finale definitivně za sebou!"

Martinovi gratulejeme, děkujeme za úžasnou reprezentaci naší školy a přejeme hodně úspěchů v další životní etapě!

Typ článku