Z cesty do pekla s vavříny

Napsal uživatel ldalecka dne Čt, 15. 12. 2022 – 10:49
studenti na dějepisné soutěži

Po dubnovém postupu z krajského kola prestižní Dějepisné soutěže gymnázií, jíž se zúčastnilo na 330 českých, moravských a slovenských škol, jsme v listopadu historicky poprvé odcestovali na velké finále do Chebu. 

Tématem letošního jubilejního 30. ročníku byla „Cesta do pekla a zpět“, tedy evropské dějiny 1939-45. 

Po hymnách ČR a SR soutěž zahájili svými projevy významní českoslovenští historikové, účastníky pozdravili, podpořili či se jim i se svými obavami svěřili např. Milan Hlavačka (UK Praha), Petr Blažek (ÚSTR), Jan Rychlík (UK Praha), Roman Holec (UK Bratislava), Petr Vorel (U Pardubice), Jaroslav Šebek (AV ČR) a další. Před začátkem jednotlivých kol dostaly prostor k proslovům i pozvané „celebrity“, kterými byli mj. Antonín Panenka, Jiří Šedivý či Roman Prymula.

V prvních třech kolech řešili studenti desítky obtížných úkolů, jež ve spolupráci s četnými odborníky sestavil hlavní organizátor a vlastně zakladatel celé soutěže Miroslav Stulák z Gymnázia Cheb, v kole čtvrtém pak čelili skrz velkoplošnou obrazovku dotazům českých a slovenských osobností (M. Vystrčil, M. Pekarová-Adamová, V. Remek, B. Kollár, I. Bella…).

V konkurenci 75 finalistů se naši studenti rozhodně neztratili, naopak, Norbert Hejl, Adam Kruba a Daniel Krajíček obsadili vynikající 9. místo. 

Od

24. listopadu jsme se zúčastnili finále Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR a vybojovali  úžasné 9. místo s 246 body! Mohlo by se sice zdát, že 9. místo nic tak velkolepého není, ale opak je pravdou! Tříčlenných týmů z více než 300 škol se kvalifikovalo do Chebu 75 a výsledky byly velmi těsné. Pro představu, tým na 5. místě měl bodů 251, tedy o pouhých pět více (to představuje cca 2 otázky z 300), na vítěze z Ostrova jsme ztratili bodů 17. Otázky byly velmi těžké, někdy až záludné. Týkaly se především válečných operací, holocaustu, ale například i kultury a vědy během let 1939–1945. Nechybělo již klasické poznávání osob z portrétů, měst a bojišť z dokumentů, techniky z fotografií, zakreslování událostí do map či rozpoznávání dobových písní podle krátké ukázky. Jsem rád, že jsem se do soutěže zapojil, s tak velkolepou a dobře zorganizovanou akcí jsem se ještě nesetkal.

Adam Kruba, 4.B

Více o soutěži:
https://dsgymn.gymcheb.cz/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/222411000141124/

Komise

Vyhlášení soutěže

Typ článku