Příběh knihy aneb Památník písemnictví na Moravě potřetí

Napsal uživatel demmertova dne Út, 19. 10. 2021 – 13:38
3.B Rajhrad Příběh knihy

Návštěva benediktinského kláštera v Rajhradě se stala pro studenty našeho gymnázia tak oblíbenou, že není třídy, která by si nenaplánovala alespoň jednu exkurzi. Pracovníci Památníku písemnictví na Moravě totiž nabízejí další a další zajímavé programy pro školy, zaměstnanci kláštera postupně opravují areál benediktinů, takže každá návštěva je obohacující. 

Proč potřetí? Pokud totiž pravidelně čtete naše webové stránky, víte, že za poslední měsíce přivítali v klášteře již tři třídy našeho gymnázia. 

Naše třída exkurzi absolvovala poslední zářijový den. Bylo příjemné strávit výuku mimo školu, projít si prostory opraveného kláštery, pozorovat pávy v rajské zahradě. 

Mne zaujal klášterní  trezor, ve kterém jsou uchovávány za přísných podmínek vzácné tisky, pergameny i prvotisky. 

Program Příběh knihy nás seznámil s výrobou knih ve středověku. Protože probíhal v historické knihovně, mohli jsme kromě knih obdivovat i vzácnou stropní fresku. Ta znázorňovala mimo jiné roční období, ale nalezli jsme zde i symboly přírodních věd a umění, např. hudby. Za pozornost stojí i globus, ruční práce s vnitřním mechanismem. Dnes se sice neotáčí, ale snad se objeví šikovný specialista a globus se bude opět otáčet.

Historická knihovna je zaplněna knihami, ty byly v době baroka sjednoceny zlatými hřbety, aby působily jednotně. Naši pozornost upoutalo i tajné schodiště, které jsme na první pohled neodhalili, bylo totiž ukryto za falešnými knihami. Důvodem prý byla snaha o zachování souměrnosti knihovny a zároveň možnost rychlého výstupu po úzkém schodiště do vyššího patra. Knihovník se tak rychle dostane ke vzácným tiskům a je rovněž blíž stropní fresce. 

Paní knihovnice, která nám poskytovala základní informace o výrobě knih v době středověku, měla pro nás připravené pracovní listy. Během jejího výkladu jsme se mohli pohybovat po historické knihově a na základě vystavených knih a dalších artefaktů doplňovat informace do již zmíněných materiálů. Někteří si kreslili i vlastní iniciály, další se věnovali prohlídce starých tisků. 

Program Příběh knihy byl pečlivě připraven, takže můžeme návštěvu knihovny doporučit i ostatním třídám.

                                                                                                           Kristýna Malcová, 3. B

 

Typ článku