Brno a Stuttgart – Do hlubin dějin umění 2022 Brünn und Stuttgart – Tief in die Kunstgeschichte aneb Co jsme zažili v Brně a ve Stuttgartu

Napsal uživatel demmertova dne Pá, 02. 09. 2022 – 14:58

Náš projekt nazvaný Do hlubin dějin umění začal setkáním v Brně  ve dnech 30. 5. – 3. 6. 2022. Přijeli k nám žáci z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu a čekal nás pestrý společný program. 

Ukázali jsme jim školu, zažili zajímavý workshop s naším učitelem výtvarné výchovy Romanem Pláškem, zavítali jsme do několika galerií, Brno jsme si prohlédli z věže Staré radnice. V zahradě vily Löw – Beer jsme malovali akvarely, prošli jsme se zahradou vily Tugendhat. Na Špilberku jsme viděli rozsáhlou výstavu a společně se vyfotili.

Pan Robert Kudělka z Odboru zahraničních vztahů z brněnského magistrátu nás provedl třemi zajímavými sály v prostorách Nové radnice.

Nechyběl ani výlet do přírody. Z rozhledny v Soběšicích jsme mohli pozorovat část Brna a jeho okolí. Výtvarné pokusy z tohoto místa také nejsou k zahození. 

Pak už jsme se loučili, ale ne na dlouho.

V pondělí 20. 6. naše česká skupina vyrazila do Stuttgartu. Večerní přivítání bylo vřelé, naši žáci byli rozebráni do rodin podle předchozí domluvy.

Opět jsme se měli na co těšit. Program zahrnoval prohlídku města, radnice, návštěvu Státní galerie, kde se žáci společně pobavili při prohlídce interaktivní výstavy.  Při výkladu v galerii Kunstmuseum jsme se poučili o tom, jak se máme chápat moderní umění. Sami jsme také jakési umění vytvořili v podobě malovaných tašek a naše sprejerské umění dosahovalo ucházejících kvalit.

 Pro vysvětlení – sprejovali jsme tašky, nikoli zdi domů! To vše v učebně výtvarné výchovy na gymnáziu.

 Nechyběl ani výlet. Zajeli jsme si do Ludwigsburgu, jednoho z největších barokních zámků v Evropě. 

Závěrečná párty s grilováním ve studentském volnočasovém centru se možná všem žákům líbila nejvíce. Ale pak už jsme museli domů. Odjížděli jsme v pátek 24. 6.

Co dodat na závěr k celému projektu? Kromě toho, že jsme měli mnoho kulturních zážitků, prožili jsme také mnoho osobních zážitků s přáteli. Už se trochu vyznáme ve Stuttgartu, víme, kde je Schlossplatz a Königstraße, a snad se trochu lépe domluvíme německy.

Těšíme se, že se v příštích letech zase budeme moci setkat u nás v Brně nebo ve Stuttgartu. 
  
   

Typ článku