Autorská čtení – jaro 2023

Napsal uživatel jkrecek dne Čt, 09. 03. 2023 – 19:11
komplet

Jak jsme psali v článku o předchozích autorských čteních, s původními plány zamával covid. A teď si to trochu kompenzujeme. Rozhodli jsme se uspořádat sérii autorských čtení nejen na podzim, ale i na jaře. Od příštího roku bychom rádi zachovali „jarní model“, protože organizace dvou takových akcí je samozřejmě náročná.

Co nás i vás čeká na přelomu března a dubna 2023? Především jsme rozšířili počet čtení na pět – znovu se zapojí Gymnázium Slovanské náměstí, nově se přidalo Gymnázium Šlapanice. Na jaře také opustíme osvědčenou strukturu a před pozvanými hosty nebudou „předskokani“ v podobě píšících studentů.. Důvodem je skutečnost, že na některých školách vystoupí dvojice autorů, což bude i samo o sobě časově náročnější. A teď už k jednotlivým čtením:

Sliva

21. března, 17:00, Gymnázium Slovanské náměstí – Vít Slíva, uvádí Jiří Trávníček (událost na Facebooku zde)

Vít Slíva je dnes již klasik české poezie. Naštěstí žije v Brně, můžeme jej tedy vidět relativně často. Ostatně i u nás na Elgartce už byl a četl. První jarní den roku 2023 se vrátí „na místo činu“. Na Slovaňáku dlouhá léta učil češtinu a latinu a ovlivnil řadu studentů, z nichž vzešla tzv. královopolská básnická škola (mj. Petr Hrbáč, Robert Fajkus, Věra Rosí nebo Norbert Holub). Učil zde i jistého Jiřího Trávníčka, který je dnes profesorem české literatury a jedním z největších odborníků na čtenářství v České republice. Nedávno vyšel knižní rozhovor obou zmíněných osobností, v knihkupectvích jej najdete pod názvem Všelijak poplantane.

Stifter

28. března, 16:00, Gymnázium Křenová – Jan Štifter (událost na Facebooku zde)

Občas se najdou autoři, kteří tak nějak přirostou ke svému regionu. Petr Bezruč je neodmyslitelně spjat s ostravským regionem, Karel Klostermann je prakticky synonymem pro Šumavu. Když se řekne „jižní Čechy“, donedávna naskočilo literárním znalcům především jméno Jiří Hájíček. Dnes mu roste zdatná konkurence v Janu Štifterovi. Tento novinář a kulturní historik se stal literární kometou nakladatelství Vyšehrad, ve kterém mu vyšly tři poslední beletristická díla: Sběratel sněhu (2018), Světlo z Pauliny (2020) a Paví hody (2022). Můžeme se těšit, že nám na konci března přiveze atmosféru jižních Čech až do dalekého Brna.

Hladka

30. března, 16:00, Gymnázium Šlapanice (v prostorách Městské knihovny Šlapanice) – Kamila Hladká (událost na Facebooku zde)

Osudy lidí – obzvlášť ty smutné, drsné – lákají čtenáře snad odjakživa. Silné příběhy lidí zmítaných dějinami zachycují ve svých knihách Kateřina Tučková (Vyhnání Gerty Schnirch) nebo Alena Mornštajnová (Hana). Ale to je beletrie, jakkoliv podložená množstvím historického materiálu. Kdybyste si chtěli promluvit s někým, přes koho se dějiny převalily, poslechnout si příběh takové osoby, ještě přesněji: poslechnout si příběh žen, přečtěte si Hornické vdovy (2019) nebo Sestry (2021). Kamila Hladká si v těchto knihách povídá s lidmi z titulů: s vdovami po hornících, respektive s řádovými sestrami. Citlivě a srozumitelně ukazuje jejich obyčejný i neobyčejný život a nahlíží do osudů, o kterých většina z nás nemá nejmenší ponětí.

Tomes

4. dubna, 17:00, Gymnázium Brno-Bystrc – Pavel Tomeš (událost na Facebooku zde)

Kdybyste někomu před dvaceti lety řekli, že „večer jdete na stand-up“, nevěděl by, co to je. Dnes už se toto anglické slovní spojení, které označuje vystoupení komika zásobujícího obecenstvo historkami, vtípky a mnohdy také satirickými řezy do společenského dění, používá i v češtině běžně. A za stand-up komika se označuje i Pavel Tomeš. Kromě toho je ovšem spisovatel. A oblíbený! Vždyť získal Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery za rok 2022! Tak přijďte. Bude legrace!

Bares

11. dubna, 16:00, Gymnázium Elgartova – Pavel Bareš, Jiří Štěpán (událost na Facebooku zde)

Jarní série autorských čtení skončí z hlediska formátu tak, jak začala: autorskou dvojicí. Pavel Bareš je uznávaný, oceňovaný a oblíbený autor fantastiky. Trilogie Projekt Kronos a samostatný román Meta vyšly v brněnském nakladatelství Host. A právě tam pracuje Jiří Štěpán, ve volném čase básník a baskytarista, v pracovním životě nakladatelský redaktor. Jaká je cesta od rukopisu ke knize? Jak se objevují autoři? Jak se autorům pracuje s redaktory, kteří jim v jednom kuse něco vyčítají, opravují a přepisují? Pokud vás tyto otázky zajímají, přijďte si pro odpovědi. A pokud vás nezajímají, přijďte položit vlastní otázky!

 

Vstup na všechna autorská čtení je zdarma, všechna čtení jsou volně přístupna veřejnosti.

komplet

Typ článku