Červen 2024

Autor: skuzilkova, 27. 6. 2024

Zdálo se, že se v tomto školním roce se svými partnery z Gymnázia Ferdinanda Porsche ze Stuttgartu neuvidíme, ale nakonec se to podařilo. Přijela skupina osmi studentů se svými dvěma učitelkami.

Ve škole a v centru Brna se jim věnovali naši studenti a připravili pro ně pod vedením Šárky Kužílkové a Lucie Truksové zajímavý program.

Jejich hlavním cílem pak byla účast na akcích festivalu Meeting Brno.

V sobotu společně s Hanou a Barborou Naništovými zažili Pouť smíření v Pohořelicích a asi desetikilometrovou pěší cestu směrem do Brna.

Autor: mslovackova, 24. 6. 2024

Začátkem června vyrazili studenti 3.A a 3.B na sportovní kurz do Rakouska. 

V plánu bylo projet a projít okolí Zell am See, vyzkoušet Tauernskou cyklostezku a poznat nová zajímavá místa.

Autor: mslovackova, 21. 6. 2024

Elgartka Gymnázium Elgartova Brno je stříbrná na REPUBLIKOVÉM FINÁLE VE FLORBALU a Lili Bolfová se stala nejlepší hráčkou celého turnaje!

Autor: kkucerova, 21. 6. 2024

Onkologické onemocnění je v České republice druhou nejčastější příčinou předčasného úmrtí. Bohužel.

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně je světovou špičkou v léčbě rakoviny. Bohudík.

Dnes, 20. 6. 2024, jsme měli možnost toto pracoviště navštívit. Vyslechnout velmi zajímavou přednášku z oblasti aktuálních trendů a inovací v radiační onkologii. Zjistit, zda mohou být za touto nemocí také genetické faktory. Byli jsme velmi poutavě zasvěceni do tajů screeningových metod a prevence nejen kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky břišní.

Autor: jkrecek, 10. 6. 2024

„Už pojďte, holky, za deset minut to jede,“ snažím se jemně upozornit loučící se studentky. Slzy kanou z českých i maďarských očí. A když se vlak dá do pohybu, dvě dívenky běží souběžně s rozjíždějícím se kolosem, ze všech sil mávají, až nakonec mizí v dáli. Myslím, že tenhle obraz vypovídá o výměně mezi Elgartkou a budapešťským gymnáziem Fasori nejlépe.

Autor: jkrecek, 4. 6. 2024

Druhý jarní den jsme si zpestřili posledním autorským čtením. Vlastně bylo jaksi bonusové. Pozvanou autorkou nebyla básnířka, z dalších škol nepřišli „předskokani“ a na Elgartce se v této sérii četlo již podruhé. Máme to tak vždycky: čtyři čtení jsou lepší než tři… a mnohem lépe se ze čtyř čtení tvoří plakáty! Nicméně dosti nadsázky, teď vážněji: velmi si ceníme toho, že pozvání přijala autorka žijící ve Francii, autorka, která píše česky a francouzsky a která se k nám vydala v rámci „turné“ k propagaci románu Amsterodamské vigilie o Rembrandtovi a Komenském.

Autor: jkrecek, 4. 6. 2024

Elgartka jede do Walesu! Chcete se přidat? Dejte vědět! V termínu 2.–8. listopadu 2024 vyrazíme po trase Brno–Bruggy–Stratford nad Avonou–Warwick–Liverpool–Chester, pak se podíváme na hrad Conwy nebo do národního parku Snowdonia. Na zpáteční cestě si zvolíme mezi Oxfordem a Londýnem. Cena ja 12 900 Kč/os a zahrnuje dopravu autobusem, ubytování v rodinách (a jednu noc v hotelu F1), naopak nezahrnuje vstupy do některých památek.

Termín: 2.–8. listopadu 2024
Cena: 12 900 Kč

Chcete jet? Skvělé! Pojeďme! Co je třeba udělat?

1) Seznamte sebe a své rodiče s veškerými základními informacemi.

2) Zastavte se do kabinetu ANJ a přihlaste se.

Autor: jkrecek, 3. 6. 2024

Slam poetry. Relativně nový žánr, kolem kterého u nás vznikla rozsáhlá komunita organizující vystoupení a soutěže a která postupně vygenerovala výrazné osobnosti. Mezi iniciátory zájmu o slam poetry byli i lidé jako Miroslav Balaštík (šéfredaktor nakladatelství Host a literární teoretik) nebo Martin Reiner (nakladatelství Petrov a Druhé město, spisovatel, básník a politik), k nejpopulárnějším slammerům patří například Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Bio Masha, jmenovat můžeme i autory-básníky, kteří se v rámci slam poetry nějak projevovali: ať je to Marian Palla, Ondřej Macl, nebo Ondřej Hrabal.