Leden 2026

Autor: holzbech, 13. 1. 2026

Týmová a badatelsky orientovaná soutěž, ve které si obtížnost můžete zvolit sami.

Podrobné informace o soutěži i zadání 1. kola najedete na https://sciencecup.eu/cs

Podívejte se na úkoly 1. kola, sestavte tým a můžete začít experimentovat. Mimořádná je možnost volby experimetnu/řešení úloh.

REGISTRACE  končí 15. ledna 2026.

Přidávám několik informací z výše uvedených stránek soutěže:

1) KOMU JE SOUTĚŽ URČENA

Debrujárské kluby – soutěžní úkoly řeší jako tým v rámci Klubu malých debrujárů.

Autor: dmuzikarova, 11. 1. 2026

Milý studente,
jsi nadaný a rád zkoušíš nové věci?
Ne? Jsi docela šikovný, ale sedět v lavici tě moc nebere?
Ne? Dost se ve škole nudíš a vůbec nevíš, co bys chtěl v životě dělat?
Ne? Jsi úplně jiný?
Pro všechny případy, je tu pro Tebe několik lákavých nabídek.

 

 

1. STEAM kluby pro studenty SŠ
Prohlédni si témata, přihlas se a během jednoho dne vyzkoušej, jaké to je být např. architektem,
nebo výrobcem biopolymeru. Můžeš pracovat s roboty, ale také se včelami. Nebo se staň fotografem
ve vědeckém a laboratorním prostředí.

Autor: inanistova, 10. 1. 2026

Děkujeme všem, kteří jste se k nám dnes přišli podívat na den otevřených dveří, váš zájem nás nesmírně těší! A pokud jste to dnes nestihli, tak nezoufejte, máte šanci k nám přijít ještě jednou, a to v pondělí odpoledne (19.1.).
Budeme se na vás těšit!

Autor: jvesela, 9. 1. 2026

On the 21st of January 2026 we are organizing our school round of the Conversation Competition in English. If you like speaking in English, come and talk to us! There will be pictures to talk about, an interesting article to engage you in conversation, and some small talk as well. The competition will take place in Room 223 from 9:50  to 14:00. Sign up with your teacher of English. Places are limited.

We are looking forward to talking to you!

–Your teachers of English

Autor: jkrecek, 8. 1. 2026

Věděli jste, že američtí orlové rádi a často odnášejí nebohá americká batolata? Pokud ne, je to v pořádku, jde o nesmysl. Když si pustíte film Rescued from an Eagle's Nest z roku 1908, z dnešního pohledu jasně odhalíme, že jde o fikci, která se realitou nemá mnoho společného. Zkuste si ale najít video s názvem Eagle Snatches Baby. Skutečnost? Podvrh? A právě o genezi falešných zpráv přijel 8. ledna 2026 na Elgartku povyprávět druhákům Jan E. Svatoš v rámci přednášky Digitální divočina.

Autor: mslovackova, 6. 1. 2026

Ve středu 21. ledna od 12 hodin v učebně 019 proběhne na našem gymnáziu školní kolo Geografické olympiády.

Letos poprvé bude školní kolo probíhat celostátně online. Přihlaste se nejpozději do 16. 1.  2026 svému vyučujícímu zeměpisu nebo přímo Mgr. Markétě Slováčkové. Všichni přihlášení následně obdrží informace, jak a kde je nutno provést registraci.

Soutěž je určena pro všechny, které ve škole zajímá zeměpis, mají znalosti o přírodě i lidské společnosti a baví je sledovat dění ve světě i kolem sebe.

Ke školnímu kolu nepotřebujete žádné pomůcky, ani atlas.

Těšíme se na vaši účast!

za učitele zeměpisu Markéta Slováčková

Autor: ldalecka, 6. 1. 2026

Školní kolo Olympiády v českém jazyce máme úspěšně za sebou. V letošním roce v režii pouze dívčího obsazení, vedle 20 studentek se sice do soutěže přihlásili i 3 studenti, ti se však nakonec nedostavili. 

Jako obvykle měla soutěž 2 části, a to mluvnickou a slohovou. Jak jste si mohli přečíst v titulku, letos se jednalo o vypravování, které začínalo zadanou větou – Opatrně jsem otevřel(a) dveře a… Nám, češtinářům, se téma velmi líbilo, umožňovalo být kreativní a originální. Slohový útvar vypravování uvítaly všechny naše soutěžící, obecně patří k nejoblíbenějším. Nestává se, že by se pisatelé výrazněji odklonili od útvaru, nedodrželi počet slov, nezvládli výběr jazykových prostředků. 

Autor: holzbech, 6. 1. 2026

Školní část chemické olympiády má několik částí:

 a) studijní (teoretická) část – studenti ji vypracovávají doma s případnou pomocí odborné literatury.

b) laboratorní (praktická) část – provádí se ve škole.

c) kontrolní test školního kola – studenti píší ve škole.

Harmonogram 62. ročníku je TADY.

Termíny školních kol - kategorie B  19. března 2026, kategorie C v týdnu 6. - 10. března 2026

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor: inanistova, 5. 1. 2026

Ve čtvrtek se vybraní žáci naší školy zúčastnili předvánoční exkurze do Vídně. Cílem zájezdu byla nejen samotná prohlídka města, ale také rozšíření znalostí z oblasti historie, architektury a umění.

Během dopolední části programu provedl žáky městem pan učitel Plášek, který si připravil odborný výklad zaměřený na architektonické zajímavosti města. Žáci se tak dozvěděli řadu zajímavých informací o významných stavbách napříč historickými obdobími – od majestátního Habsburského Hofburgu až po moderní architekturu, kterou reprezentuje například dům architekta Adolfa Loose. Výklad byl doplněn konkrétními ukázkami přímo v ulicích města, což žákům umožnilo lépe si jednotlivé souvislosti představit.